Yamaha AX-570 - Uszkodzony czy nie?

Żeby nie było za cicho
ODPOWIEDZ
Fidel_2006
Posty: 18
Rejestracja: 25 sty 2024, 16:22

Yamaha AX-570 - Uszkodzony czy nie?

#1

Post autor: Fidel_2006 »

Hej,

Przyszedł dziś do mnie wzmacniacz Yamaha AX-570 i podczas testowania zauważyłem dwie kwestie. Byłbym wdzięczny, gdybyście pomogli mi dojść do tego, czy to problemy ze wzmacniaczem, czy ze mną, bo mam 24 godziny na ewentualną reklamację na znanym portalu ;)

1. Podłączyłem pod PHONO moją AT-LP60X, która z tyłu ma jedynie wyjścia 1RCA, więc połączenie odbyło się za pomocą kabla 1RCA - 2RCA (brak uziemienia). Wzmacniacz zagrał, ale wydaje mi się, że jeden kanał gra nieco ciszej. Czy to kwestia AT i tego, co wysyła do wzmacniacza, czy mogę podejrzewać, że coś z przedwzmacniaczem w AX-570 jest nie tak? Kiedy podłączam AT w trybie LINE pod inne źródła, to jest ok.

2. Głośniki grają elegancko tylko wtedy, gdy włączony jest tryb PURE DIRECT. Z wyłączonym trybem grają bardzo cicho, nawet gdy rozkręcę volume oraz loudness na max. Coś źle podłączyłem, czegoś nie rozumiem, czy coś we wzmacniaczu nie tak? Dodam, że jak już gra w tym trybie bez PURE DIRECT, to pokrętła bass, treble, balance itp. działają.

Podłączone głośniki Indiana Line Nota 550X.
Awatar użytkownika
Bacek
Posty: 2601
Rejestracja: 04 gru 2013, 22:06
Gramofon: Kenwood L-07D
Lokalizacja: Poznań

Re: Yamaha AX-570 - Uszkodzony czy nie?

#2

Post autor: Bacek »

Fidel_2006 pisze:
14 lut 2024, 21:13
Z wyłączonym trybem grają bardzo cicho, nawet gdy rozkręcę volume oraz loudness na max.
Z gramofonem podłączonym pod line (to by było normalne) czy z innym źródłem? Telefon chociaż podepnij to sam będziesz wiedział.
Klipsch LaScala i analogowo cyfrowa herezja.
Fidel_2006
Posty: 18
Rejestracja: 25 sty 2024, 16:22

Re: Yamaha AX-570 - Uszkodzony czy nie?

#3

Post autor: Fidel_2006 »

Podłączyłem telefon i to samo. Z włączonym PURE DIRECT gra bardzo dobrze. Z wyłączonym jest bardzo cicho i dźwięk jest słabej jakości.
Awatar użytkownika
chudy_b
Posty: 4008
Rejestracja: 05 lis 2013, 14:54
Lokalizacja: Wólka

Re: Yamaha AX-570 - Uszkodzony czy nie?

#4

Post autor: chudy_b »

Fidel_2006 pisze:
14 lut 2024, 21:13
wydaje mi się, że jeden kanał gra nieco ciszej. Czy to kwestia AT i tego, co wysyła do wzmacniacza, czy mogę podejrzewać, że coś z przedwzmacniaczem w AX-570 jest nie tak?
Zamień wtyczki miejscami i wszystko będzie jasne.
Fidel_2006 pisze:
14 lut 2024, 21:13
Głośniki grają elegancko tylko wtedy, gdy włączony jest tryb PURE DIRECT. Z wyłączonym trybem grają bardzo cicho
Raczej nie powinno tak być. Coś w układzie korekcji może być nie tak. Dziwne że w obu kanałach
Fidel_2006
Posty: 18
Rejestracja: 25 sty 2024, 16:22

Re: Yamaha AX-570 - Uszkodzony czy nie?

#5

Post autor: Fidel_2006 »

chudy_b pisze:
14 lut 2024, 21:40
Zamień wtyczki miejscami i wszystko będzie jasne.
Pokombinowałem i chyba w tym aspekcie to będzie raczej wina ustawienia samych kolumn i moich wrażeniach. Zauważyłem jednak, że pewne problemy powstają przy wyborze samego PHONO na pokrętle. Po wyborze ręcznym są zakłócenia, jakby wzmacniacz nie do końca ogarniał, jakie źródło ma wybrane - dzieje się tak tylko przy PHONO, które jest na pokrętle ostatnie. Gdy ustawi się PHONO, wyłączy wzmacniacz i włączy ponownie, to jest OK.
chudy_b pisze:
14 lut 2024, 21:40
Raczej nie powinno tak być. Coś w układzie korekcji może być nie tak. Dziwne że w obu kanałach
Znalazłem na zagranicznych forach informacje, że oryginalnie w tym modelu były takie mostki w sekcji "COUPLER" łączące "MAIN IN" z "PRE OUT" - widoczne są na załączonym zdjęciu na prawo od PHONO. Tutaj temat dotyczący innego modelu, ale dokładnie te same objawy, co u mnie:

https://www.fixya.com/support/t2078490- ... _when_pure

Podobno ponowne włożenie takich "mostków" załatwia problem. Myślicie, że może chodzić o to, czy piszą jakieś głupoty?
Załączniki
Yamaha_AX-570_b2_700x323_pixels.gif
Awatar użytkownika
chudy_b
Posty: 4008
Rejestracja: 05 lis 2013, 14:54
Lokalizacja: Wólka

Re: Yamaha AX-570 - Uszkodzony czy nie?

#6

Post autor: chudy_b »

Fidel_2006 pisze:
14 lut 2024, 22:52
dzieje się tak tylko przy PHONO
Być może wzmacniacż nie grał na PHONO u poprżednich właścicieli. Styki się utleniły i nie łączą.
Fidel_2006 pisze:
14 lut 2024, 22:52
Podobno ponowne włożenie takich "mostków" załatwia problem.
Te mostki łączą pre z końcówką mocy. Bez nich wzmacniacz nie będzie grał wcale ze swoich wejść
Awatar użytkownika
Bacek
Posty: 2601
Rejestracja: 04 gru 2013, 22:06
Gramofon: Kenwood L-07D
Lokalizacja: Poznań

Re: Yamaha AX-570 - Uszkodzony czy nie?

#7

Post autor: Bacek »

Fidel_2006 pisze:
14 lut 2024, 22:52
Podobno ponowne włożenie takich "mostków" załatwia problem. Myślicie, że może chodzić o to, czy piszą jakieś głupoty?
Dziwne pytanie. Wyciągnięcie wtyczki to nie rocket science. Wyciągnij, przeczyść, włóż i będziesz wiedział.

Żeby stwierdzić czy piszą głupoty trzeba by zerknąć w schemat czy tryb direct pomija tą drogę. Wydaje się to mało prawdopodobne ale kto tam wie.
Klipsch LaScala i analogowo cyfrowa herezja.
Fidel_2006
Posty: 18
Rejestracja: 25 sty 2024, 16:22

Re: Yamaha AX-570 - Uszkodzony czy nie?

#8

Post autor: Fidel_2006 »

Bacek pisze:
14 lut 2024, 23:07
Dziwne pytanie
To mój pierwszy wzmacniacz i po prostu nie mam takich kabelków. Używany przyszedł do mnie bez nich, chociaż fabrycznie były ponoć montowane. Jutro na szybko postaram się coś ogarnąć. Liczyłem, że ktoś miał wcześniej jakąś Yamahę z takim rozwiązaniem i będzie wiedział o co chodzi, bo jak wspominałem brałem ją z portalu aukcyjnego na O i mam 24h od wyjęcia z paczkomatu na to, aby zgłosić ewentualne problemy z przedmiotem ;)
Fidel_2006
Posty: 18
Rejestracja: 25 sty 2024, 16:22

Re: Yamaha AX-570 - Uszkodzony czy nie?

#9

Post autor: Fidel_2006 »

Odkopałem w szufladzie 2 kable JACK-JACK i użyłem ich jako zworek. Po ich podłączeniu wzmacniacz działa zarówno w trybie normalnym, jak i PURE DIRECT. Mamy zatem odpowiedź. Można założyć kłódkę.
Awatar użytkownika
Bacek
Posty: 2601
Rejestracja: 04 gru 2013, 22:06
Gramofon: Kenwood L-07D
Lokalizacja: Poznań

Re: Yamaha AX-570 - Uszkodzony czy nie?

#10

Post autor: Bacek »

Widzisz piszesz nie wprost i nie złapałem tego z twojej oryginalnej wypowiedzi. Ponowne włożenie dla mnie oznacza wyjęcie i włożenie. NIe złapałem tego że u Ciebie ich nie było w ogóle.
Klipsch LaScala i analogowo cyfrowa herezja.
Fidel_2006
Posty: 18
Rejestracja: 25 sty 2024, 16:22

Re: Yamaha AX-570 - Uszkodzony czy nie?

#11

Post autor: Fidel_2006 »

Skrót myślowy, w kontekście całej wypowiedzi faktycznie mylący - przyznaję ;) Grunt, że problem rozwiązany. Dzięki za zaangażowanie.
Awatar użytkownika
chudy_b
Posty: 4008
Rejestracja: 05 lis 2013, 14:54
Lokalizacja: Wólka

Re: Yamaha AX-570 - Uszkodzony czy nie?

#12

Post autor: chudy_b »

W instrukcji opisują te złącza jako miejsce podłączenia zewnętrznego korektora. To nawet nie głupie że w PURE DIRECT wzmacniacz gra mimo braku złączek. Choć rzadko spotykane. No ale Yamaha zawsze chodzi swoimi ścieżkami
Arkadyo
Posty: 819
Rejestracja: 06 paź 2012, 19:41

Re: Yamaha AX-570 - Uszkodzony czy nie?

#13

Post autor: Arkadyo »

Fidel_2006 pisze:
14 lut 2024, 22:52

Zauważyłem jednak, że pewne problemy powstają przy wyborze samego PHONO na pokrętle. Po wyborze ręcznym są zakłócenia, jakby wzmacniacz nie do końca ogarniał, jakie źródło ma wybrane - dzieje się tak tylko przy PHONO, które jest na pokrętle ostatnie. Gdy ustawi się PHONO, wyłączy wzmacniacz i włączy ponownie, to jest OK.
Selektor wejść w serii ax to nie jest ich mocna strona. Wiem, że problem nie leżał w selektorze ale jak będziesz miał problemy w przyszłości z kanałami po przełączaniu źródeł to będzie to problem selektora - znana i kosztowna wada tej serii.
Jedni używają sprzętu do słuchania muzyki, drudzy używają muzyki do słuchania sprzętu.
Ja błądzę gdzieś po środku...
Fidel_2006
Posty: 18
Rejestracja: 25 sty 2024, 16:22

Re: Yamaha AX-570 - Uszkodzony czy nie?

#14

Post autor: Fidel_2006 »

Arkadyo pisze:
15 lut 2024, 13:59
ale jak będziesz miał problemy w przyszłości z kanałami po przełączaniu źródeł to będzie to problem selektora
Warto to zweryfikować na tym etapie (w kontekście tego, co pisałem o wybieraniu pokrętłem PHONO), czy dopóki działa, to nie drążyć?
Arkadyo
Posty: 819
Rejestracja: 06 paź 2012, 19:41

Re: Yamaha AX-570 - Uszkodzony czy nie?

#15

Post autor: Arkadyo »

Fidel_2006 pisze:
15 lut 2024, 14:44
Arkadyo pisze:
15 lut 2024, 13:59
ale jak będziesz miał problemy w przyszłości z kanałami po przełączaniu źródeł to będzie to problem selektora
Warto to zweryfikować na tym etapie (w kontekście tego, co pisałem o wybieraniu pokrętłem PHONO), czy dopóki działa, to nie drążyć?
Nie ma dobrej odpowiedzi :) Usterka przychodzi nagle i nie można przewidzieć kiedy. Ale nie ma co wywoływac wilka z lasu...
Jedni używają sprzętu do słuchania muzyki, drudzy używają muzyki do słuchania sprzętu.
Ja błądzę gdzieś po środku...
ODPOWIEDZ