Yamaha AX-540 - zdjęcia, info, porady, pytania itp.

Żeby nie było za cicho
ODPOWIEDZ
Oliver
Posty: 91
Rejestracja: 12 sty 2010, 22:15

Yamaha AX-540 - zdjęcia, info, porady, pytania itp.

#1

Post autor: Oliver »

We wtorek doszła do mnie Yamaha. (Mogła dojść wcześniej - zapłaciłem za priorytet a poszła ekonomiczna...).
Zdjęcia pochodzą z aukcji.
Yamaha AX-540 w kolorze "tytanowym".
Yamaha AX-540 w kolorze "tytanowym".
Dane techniczne
Dane techniczne
Ogólnie jestem zadowolony. Różnicę w dźwięku słychać na pierwszy rzut ucha. ;)
img0741xe.jpg
Myślę, że ładnie się prezentuje. Następny gramofon trzeba będzie wybrać pod kolor. :D
Funkcja Loudness
Funkcja Loudness
loud.jpg (23.23 KiB) Przejrzano 2757 razy
Wojtek pisze:
Oliver pisze:Pokrętła volume i loundness działają przeciwnie do ruchu wskazówek zegara - dziwne rozwiązanie.
Loudness tak, ale czemu uważasz, że Volume też? :) Wg skali widocznej na zdjęciach powinno być normalnie, czyli zgodnie z wskazówkami zegara (0 = max głośność).
Wygląda na to, że Loudness też działa zgodnie ze wskazówkami zegara. ;) Podoba mi się ta funkcja.
tone bypass.jpg
tone bypass.jpg (25.11 KiB) Przejrzano 2757 razy
Do czego służy Tone Bypass? Dobrze myślę, że jeśli jest włączone to Bass i Treble ustawiają się na "0"?
subsonic.jpg
Filtr subsoniczny obcina niesłyszalne dla nas pasmo i oszczędza głośniki, tak? Zatem najlepiej jeśli będzie cały czas włączony, prawda?
Jeśli chodzi o rodzaj wkładki to już wiem na 100%, że mam MM. :) Na MC dźwięk jest przytłumiony.
cd direct.jpg
Do czego jest CD Direct? Że sygnał idzie bezpośrednio (direct - bezpośredni)? Tylko skąd, jak i gdzie?
Podłączyłem komputer pod CD (normalnie powinno być pod VIDEO/AUX, czy jest to bez różnicy i różni się tylko nazwą?) i wysuwam taki wniosek: Po wciśnięciu CD DIRECT, Loudness ustawia się na FLAT (czyli na max.), bo jeśli Loudness jest ustawione na FLAT to nie słychać róźnicy, a gdy na "0" (w tym przypadku 10 - naprawdę nie pojmuję tego...), to po wciśnięciu CD DIRECT następuje pogłośnienie (takie jak w przypadku Loudness na FLAT).

Podoba mi się, że przyciskając np. przycisk PHONO, wraca on po naciśnięciu na pierwotną pozycję. Dzięki temu rząd tych przycisków wygląda zawsze tak samo, a o źródle dźwięku dyskretnie informuje mała lampeczka.
rec out.jpg
rec out.jpg (24.61 KiB) Przejrzano 2757 razy
To pokrętło/przełącznik służy do wybierania źródła z którego nagrywa się dźwięk na kasetę. A jak z formatu .vnl zrobić .mp3? :) Innymi słowy, jak się przegrywa muzykę z winyla na np. mp3?
tyl2.jpg
Wejście TAPE 1 działa.
Co to jest GND?
Do czego jest sekcja ACCESSORY?
Dopiero teraz zauważyłem, że na zdjęciu są po prostu wejścia, a u mnie są one połączone jakimś "drutem". :) (RECEIVE L + SEND L oraz RECEIVE R + SEND R) I nie da się tego wyciągnąć. :D Po co to? Mam podrzucić zdjęcia?
yamaha.jpg
yamaha.jpg (18.87 KiB) Przejrzano 2757 razy
HAHA :D Chyba już wiem, jaki sobie ustawić awatar. :lol: :D hahaha :)
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41796
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Yamaha AX-540 - zdjęcia, info, porady, pytania itp.

#2

Post autor: Wojtek »

Oliver pisze:Następny gramofon trzeba będzie wybrać pod kolor. :D
Nie będzie lekko :) Szary Technics?
Oliver pisze:Do czego służy Tone Bypass? Dobrze myślę, że jeśli jest włączone to Bass i Treble ustawiają się na "0"?
Tak. Jak sama nazwa wskazuje, służy do pominięcia korekcji tonalnej :)
Oliver pisze:Filtr subsoniczny obcina niesłyszalne dla nas pasmo i oszczędza głośniki, tak?
Tak. W specyfikacji technicznej masz nawet napisane, że wycisza pasmo przy 15Hz (12db na oktawę).
Oliver pisze:Zatem najlepiej jeśli będzie cały czas włączony, prawda?
Yyy no nie do końca. Przynajmniej ja tak nie robię :) Korzystanie z filtra subsonicznego mimo wszystko osłabia nam ten najniższy bas ;) Co prawda nie wszystkie głośniki czy też wkładki w ogóle schodzą tak nisko, ale jednak. Na szczęście z mojego doświadczenia wynika, że nie z każdą płytą są problemy na tym polu. Osobiście po prostu wyłapuję sytuacje gdy muszę skorzystać z filtra na słuch (bardzo niski ton noszący się po mieszkaniu) i widok (mocne i stałe wzbudzanie membrany głośnika, wskaźniki VU) ;)
Także jak kto woli :) Można i mieć go ciągle włączone. Sam posprawdzaj i oceń co dla Ciebie lepiej działa ;)
Oliver pisze:Do czego jest CD Direct? Że sygnał idzie bezpośrednio (direct - bezpośredni)? Tylko skąd, jak i gdzie?
Bezpośrednio, w sensie że sygnał idzie od razu do końcówki mocy, z kompletnym pominięciem układów korekcyjnych przedwzmacniacza (tony, loudness, itd.). To taki "pseudo-audiofilski" patent chyba ;)
Oliver pisze:Podłączyłem komputer pod CD (normalnie powinno być pod VIDEO/AUX, czy jest to bez różnicy i różni się tylko nazwą?)
Jak już kiedyś pisałem, obojętnie. Dziwi mnie to "powinno być", bo faktycznie różnią się te wejścia tylko nazwą (no i opcją CD Direct dla CD). Możesz sobie go podłączyć pod każde wejście oprócz Phono :)
Oliver pisze:Po wciśnięciu CD DIRECT, Loudness ustawia się na FLAT (czyli na max.), bo jeśli Loudness jest ustawione na FLAT to nie słychać róźnicy, a gdy na "0" (w tym przypadku 10 - naprawdę nie pojmuję tego...), to po wciśnięciu CD DIRECT następuje pogłośnienie (takie jak w przypadku Loudness na FLAT).
Chyba trochę zakręciłeś :)
Oliver pisze:A jak z formatu .vnl zrobić .mp3? :) Innymi słowy, jak się przegrywa muzykę z winyla na np. mp3?
To tak na prawdę temat na osobny wątek, ale w skrócie to po prostu wystarczy nagrać na komputerze sygnał z wzmacniacza :) Ściągnij sobie program do nagrywania (chociażby darmowy Audacity czy stary Cool Edit Pro), połącz komputer z wzmacniaczem tak, że od strony wzmacniacza kabel będzie w jednym z wyjść magnetofonowych (Rec Out), a od strony komputera w wejściu liniowym (line in, zazwyczaj oznaczany kolorem niebieskim), przełącz Rec Out na Phono, włącz nagrywanie w programie komputerowym, puść płytę i to tyle :)
Oliver pisze:Co to jest GND?
Bolec dla uziemienia. Niektóre gramofony mają oprócz kabli sygnałowych także kabel uziemienia, zakończony takimi kabelkami. Tu się go zahacza :)
Oliver pisze:Do czego jest sekcja ACCESSORY?
Dopiero teraz zauważyłem, że na zdjęciu są po prostu wejścia, a u mnie są one połączone jakimś "drutem". :) (RECEIVE L + SEND L oraz RECEIVE R + SEND R) I nie da się tego wyciągnąć. :D Po co to? Mam podrzucić zdjęcia?
Możesz zdjęcie wrzucić, ale ja akurat wiem o co chodzi, więc nie będą mi potrzebne do wyjaśnień :)
Accessory to takie wejście/wyjście do specjalnych zadań. W torze sygnałowym znajduje się on chyba pomiędzy przedwzmacniaczem, a końcówką mocy. Do czego to się najczęściej stosuje? Np. do skorzystania z zewnętrznego korektora (equalizer) czy też innych tym podobnych urządzeń (reverb efektowy, jakieś zaawansowane filtry, itp.). To akurat nie jest wejście/wyjście, które można sobie włączyć czy wyłączyć w danym momencie tylko działa "stale" tak jakby. Stąd w przypadku gdy nie mamy żadnej "akcesorii" to musi być połączone wyjście z wejściem co by sygnał nie uciekł. Wiem, że może to wszystko wydawać się dziwne, ale ma to swoje użycie ;)
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
Oliver
Posty: 91
Rejestracja: 12 sty 2010, 22:15

Yamaha AX-540 - zdjęcia, info, porady, pytania itp.

#3

Post autor: Oliver »

Wojtek pisze:Nie będzie lekko :) Szary Technics?
Nie no, żartuje oczywiście. :) W sumie lepiej jakby się trafił jakiś srebrny/szary, a nie czarny, ale nie jest to dla mnie aż takie ważne. I chyba nie byłoby aż takiego problemu ze znalezieniem czegoś pod kolor. Nie musiałby być przecież identyczny kolorystycznie.
Wojtek pisze:Bezpośrednio, w sensie że sygnał idzie od razu do końcówki mocy, z kompletnym pominięciem układów korekcyjnych przedwzmacniacza (tony, loudness, itd.). To taki "pseudo-audiofilski" patent chyba ;)
Hmm, u mnie to działa tak, że po wciśnięciu CD DIRECT nadal mogę wprowadzać korekcję tonów, a loudness jest tak jakby ustawione na FLAT, czyli wg mnie na max. Czyli jak ustawisz Loudness na Flat to po wciśnięciu CD DIRECT nie słychać różnicy.
Wojtek pisze:To tak na prawdę temat na osobny wątek, ale w skrócie to po prostu wystarczy nagrać na komputerze sygnał z wzmacniacza :) Ściągnij sobie program do nagrywania (chociażby darmowy Audacity czy stary Cool Edit Pro), połącz komputer z wzmacniaczem tak, że od strony wzmacniacza kabel będzie w jednym z wyjść magnetofonowych (Rec Out), a od strony komputera w wejściu liniowym (line in, zazwyczaj oznaczany kolorem niebieskim), przełącz Rec Out na Phono, włącz nagrywanie w programie komputerowym, puść płytę i to tyle :)
Może i na osobny wątek, ale tym mi wyjaśniłeś wszystko (przynajmniej w teorii). Myślałem, że to bardziej skomplikowane. :)
Wojtek pisze:Accessory to takie wejście/wyjście do specjalnych zadań.
Domyślam się. :)
Wojtek pisze:To akurat nie jest wejście/wyjście, które można sobie włączyć czy wyłączyć w danym momencie tylko działa "stale" tak jakby.
Ale jak się wyłączy to urządzenie, które się tam podłączyło, to chyba da się wyłączyć, bez wyciągania tych wtyczek.
Wojtek pisze:Stąd w przypadku gdy nie mamy żadnej "akcesorii" to musi być połączone wyjście z wejściem co by sygnał nie uciekł. Wiem, że może to wszystko wydawać się dziwne, ale ma to swoje użycie ;)
Znaczy, że jak nie było by tych "drutów" to by nic nie grało? W ogóle to jak się to wyjmuje? Trzeba coś odkręcić, czy jak?

EDIT
Takie moje spostrzeżenia:
1. Gdy Loudness jest na flat i sygnał idzie z Phono, słychać brzęczenie/buczenie - słychać gdy gramofon nie gra
2. Sygnał z CD (najgłośniej) i TUNER (trochę ciszej) przechodzi na Phono - słychać gdy głośność jest duża, Loudness jest wyłączone (jak jest włączone to muzykę zagłusza buczenie - patrz pkt. 1), a gramofon nie gra. W przypadku VIDEO/AUX problem ten nie występuje. Może jednak czymś te wejścia się różnią?
ODPOWIEDZ