Preamp vivanco - cichy dźwięk?

Żeby nie było za cicho
ODPOWIEDZ
Salat
Posty: 5
Rejestracja: 06 kwie 2012, 19:40

Preamp vivanco - cichy dźwięk?

#1

Post autor: Salat »

Witam
Jestem świeży zarownojako użytkownik forum jak i jako "winylowiec". Niedawno,odgrzebalem fonicowskiego Daniela fs-1100 i zapragnolem podłączyć go po sprzęt. Oczywiście we wzmacniaczu mam tylko aux więc nabylem przedwzmacniacz vivanco, podłączylem i niestety okazało się ze sygnał jest wciąż bardzo słaby. Porównując z iPhone mniej wiecej taki jak przy 40% wzmocnienia. Z CD wogóle nie ma co porównywać. Pytanie czy innych Preamp pędzić grał lepiej? A jeśli tak to jaki z góry mówię ze nie chciałbym wydawać na to 1k zł
Awatar użytkownika
Sindsoron
Posty: 1346
Rejestracja: 17 wrz 2010, 13:56
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

Preamp vivanco

#2

Post autor: Sindsoron »

Salat pisze:Z CD wogóle nie ma co porównywać. Pytanie czy innych Preamp pędzić grał lepiej? A jeśli tak to jaki z góry mówię ze nie chciałbym wydawać na to 1k zł
Musisz popatrzeć na to jak mocny sygnał wyjściowy ma dany przedwzmacniacz, ale mimo wszystko to normalne że gramofon gra "ciszej" niż inne typowo liniowe źródła.
Collection

Power Amp: Hitachi HMA-7500
Control Amp: Hitachi HCA-7500
Turntable: Rotel RP-3000 + SME 3009 II Non Improved
Deck: Akai GXC-760D
Speakers: Usher S-520 II
Headphones: Audio-Technica ATH-ES700
Sound Card: Asus Xonar Essence ST
Salat
Posty: 5
Rejestracja: 06 kwie 2012, 19:40

Preamp vivanco

#3

Post autor: Salat »

Przedwzmacniacz ma 2 mV na wejściu i 750 mV na wyjściu, nie wiem niestety jaki poziom sygnału ma gramofon - nigdzie nie mogę znaleźć tych danych. Oczywiście zdaje sobie sprawę z tego ze gramofon gra nieco ciszej niż CD ale tutaj różnica jest jak 1:10
ahaja
Posty: 1214
Rejestracja: 18 paź 2011, 15:11
Lokalizacja:

Re: Preamp vivanco

#4

Post autor: ahaja »

Preamp powinien mieć 0V na wejściu.
Producent z kolei może podać maksymalny dopuszczalny poziom wejściowy, czyli z wkładki. A ten na pewno nie wynosi 2mV.
Najprawdopodobniej, poprawnie pracuje przy podłączeniu wkładki z poziomem wyjściowym od 2mV

Te 750mV to jego maksymalny poziom wyjściowy. Przy założeniu, że podłączy się do niego wkładkę o poziomie wyjściowym ponad 8mV. Dlatego, że jego wzmocnienie (gain) jest na pewno nie wyższe niż 40dB czyli 100 krotne. Jak znam życie on nie ma standardowego wzmocnienia 40dB jakie najczęściej jest ustawiane w pre gramofonowych.

Jeśli podłączy się wkładkę z np poziomem wyjściowym 5mV to na wyjściu można oczekiwać 500mV.

To normalne , że z np cd będzie głośniej, bo tam poziom wyjściowy wynosi 2V. Czasami nawet więcej, co sprawia wrażenie 'większej dynamiki dźwięku' ;-). A tak nie jest.
Tak więc musisz się do tego przyzwyczaić, zrobić głośniej we wzmacniaczu, albo zrobić sobie samemu preamp.
Salat
Posty: 5
Rejestracja: 06 kwie 2012, 19:40

Preamp vivanco

#5

Post autor: Salat »

Dzięki za info, mój wniosek taki trzeba starą (20 letnią) wkładke wymienić na coś lepszego
Dzięki
ahaja
Posty: 1214
Rejestracja: 18 paź 2011, 15:11
Lokalizacja:

Re: Preamp vivanco

#6

Post autor: ahaja »

Vivanco Pa-111 - tak wygląda taka paskuda.
Może zagrać trochę lepiej po wymianie wzmacniacza operacyjnego (np OPA2132) i 2 rezystorów.
Inna wkładka nie sprawi, ze będzie głośniej. Może zagrać poprawniej jeśli siedzi tam aktualnie jakaś stara polska ...
Salat
Posty: 5
Rejestracja: 06 kwie 2012, 19:40

Preamp vivanco - cichy dźwięk?

#7

Post autor: Salat »

I prawdę powiedzawszy o to chodzi żeby zagrało poprawnej bardziej dynamicznie co przelutowania układu to niestety nie mam wprawy ani sprzętu więc będę się musiał wybrać do jakiegoś elektronika
Salat
Posty: 5
Rejestracja: 06 kwie 2012, 19:40

Preamp vivanco - cichy dźwięk?

#8

Post autor: Salat »

a czy jest na forum ktoś z Łodzi kto by mi przelutował te elementy bo sam sie za to nie wezmę
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41574
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Preamp vivanco - cichy dźwięk?

#9

Post autor: Wojtek »

Ten wątek robi się nieco śmieszny :)
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
ODPOWIEDZ