Amplituner Onkyo TX-7420 - opinie

Żeby nie było za cicho
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41796
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Amplituner Onkyo TX-7420 - opinie

#2

Post autor: Wojtek »

Cienizna :) Więcej jak 100 złotych bym za to nie dał. Ogółem nie przepadam za designem "plastic fantastic" z lat '80tych + niestety, Onkyo w latach '80tych podupadło trochę na jakości wyrobów. Główną nowością tutaj to cyfrowy tuner :)

No ale zdaję sobie sprawę, że są ludzie którzy właśnie za takimi klockami polują :)
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
Oliver
Posty: 91
Rejestracja: 12 sty 2010, 22:15

Amplituner Onkyo TX-7420 - opinie

#3

Post autor: Oliver »

Wojtek pisze:Cienizna :)
No cóż, spodziewałem się krytyki. :)
Tak się składa, że ja się na tym sprzęcie "wychowałem". Mam do niego sentyment i mam... go nadal! :D Wczoraj go znalazłem i podłączyłem do gramofonu. :D Kiedyś tworzył on dosyć wysoką wieżyczkę (był odtwarzacz na cd, na kasety i coś jeszcze, nie pamiętam co), ale gdzie są teraz pozostałe elementy (nie jestem pewien, ale wydaje mi się, że też były firmy Onkyo), tego nie wie nikt...
Były też dwie kolumny. Były, bo została tylko jedna...
O taka:
Onkyo SC-360
Onkyo SC-360
http://allegro.pl/item927164404_onkyo_s ... _110w.html
http://allegro.pl/item912029140_kolumny ... lecam.html
http://allegro.pl/item925390460_onkyo_s ... sound.html

Jakieś opinie o tych kolumnach? Jak ma się ten amplituner do nich?
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41796
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Amplituner Onkyo TX-7420 - opinie

#4

Post autor: Wojtek »

Tylko jedna... czyli jedynie mono pozostaje ;)

Nie mogłem znaleźć jakichś konkretnych informacji, ale ten model kolumn był chyba tylko w Niemczech produkowany :)
Ciekawostką jest fakt, że to 6-ohmówki ;) Powiedziałbym, że jest to coś pokroju naszych Altusów 75, tyle że pewnie lepiej wykonane.
Ciekawe w jakich latach je produkowali :)

Ja myślałem, że ty ten amplituner masz "na oku" pod kątem kupna :)
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
Oliver
Posty: 91
Rejestracja: 12 sty 2010, 22:15

Amplituner Onkyo TX-7420 - opinie

#5

Post autor: Oliver »

Tylko jedna... czyli jedynie mono pozostaje ;)
Mam jeszcze 2 kolumienki (nie wiem czy to gówienko zasługuje na słowo kolumna, nawet w zdrobnieniu :) ) od mini wieży Philips:
Philips MC-220
Philips MC-220
wieża.jpg (14.26 KiB) Przejrzano 2280 razy
Do tej pory robiłem tak, że podłączałem do niej 3 głośniki :D (1 na 1. kanał, 2 na 2. - tzn. 2 kabelki do jednej dziurki :D ). Być może nie powinno się tak robić, ale wieża wytrzymała. :)
Do tego amplitunera mogę podłączyć 4 głośniki (każdy do innych wejść - po dwa na kanał).
Nie mogłem znaleźć jakichś konkretnych informacji, ale ten model kolumn był chyba tylko w Niemczech produkowany :)
Niewykluczone, że cały ten sprzęt (amplituner, kolumny, cd, kasety, wzmacniacz jakiś) był przywieziony właśnie z Niemiec, bo mam tam rodzinę. Większość płyt CD, które lubiłem sobie włączać na tym właśnie sprzęcie więcej niż 10 lat temu załatwił mój wujek, który mieszka w Niemczech. Teraz mało co z tego zostało... Janis Joplin, Roy Orbison, Jimy Hendrix, Jimmy Somerville i kilka innych. Wszystkie bez opakowań... (podziękowania dla mamy) :D
Ciekawostką jest fakt, że to 6-ohmówki ;)
Dla ciebie ciekawostka, dla mnie zagadka. :)
Ciekawe w jakich latach je produkowali :)
Pojęcia nie mam.
Ja myślałem, że ty ten amplituner masz "na oku" pod kątem kupna :)
I tak nie miałbym kasy. :) Wszystko na płyty poszło znowu. :D Miałem kupić okładki, kupiłem płyty. Miałem kupić szczoteczkę, zrezygnowałem, kupiłem płyty. Ehh, muszę trochę przystopować...
Oliver
Posty: 91
Rejestracja: 12 sty 2010, 22:15

Amplituner Onkyo TX-7420 - opinie

#6

Post autor: Oliver »

No i jeszcze jedno - do amplitunera mogę podłączyć komputer pod wejście CD. Jak na razie wieży pozostały tylko atuty odtwarzania kaset i CD. I niestety jeszcze jeden: wieża ma 2 wejścia "głośnikowe". Onkyo ma co prawda 4, ale działa tylko jeden! DLACZEGO?! :( Zepsute, czy może wystarczy to jakoś przeczyścić?
Działa tylko R-A
Działa tylko R-A
4_f.jpg (39.57 KiB) Przejrzano 2276 razy
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41796
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Amplituner Onkyo TX-7420 - opinie

#7

Post autor: Wojtek »

Oliver pisze:Być może nie powinno się tak robić, ale wieża wytrzymała. :)
Teoretycznie można tak robić :) Skoro wytrzymała to nie ma problemu.
Oliver pisze:I tak nie miałbym kasy. :) Wszystko na płyty poszło znowu. :D Miałem kupić okładki, kupiłem płyty. Miałem kupić szczoteczkę, zrezygnowałem, kupiłem płyty. Ehh, muszę trochę przystopować...
Narzuć sobie myślenie, że te wydatki są przecież dla dobra płyt, obecnych i przyszłościowych ;)
Oliver pisze:No i jeszcze jedno - do amplitunera mogę podłączyć komputer pod wejście CD.
Możesz go także podłączyć pod każde inne wejście (bo mają one jednakowe parametry), oprócz wejścia phono czy ewentualnie mikrofonowego :)
Oliver pisze:Onkyo ma co prawda 4, ale działa tylko jeden! DLACZEGO?! :( Zepsute, czy może wystarczy to jakoś przeczyścić?
Trudno powiedzieć. Badałeś temat tylko jedną kolumną? Po przełożeniu do wyjść B, przełączyłeś amplituner na zestaw głośnikowy B? :)
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
Oliver
Posty: 91
Rejestracja: 12 sty 2010, 22:15

Re: Amplituner Onkyo TX-7420 - opinie

#8

Post autor: Oliver »

Teoretycznie można tak robić :) Skoro wytrzymała to nie ma problemu.
Czyli można tam napchać tych kabelków ile wejdzie, czy może to ma jakąś granicę? Jakbym podłączył z 5 kolumn do jednego wejścia albo i więcej to co by się stało?
Trudno powiedzieć. Badałeś temat tylko jedną kolumną? Po przełożeniu do wyjść B, przełączyłeś amplituner na zestaw głośnikowy B? :)
Fakt, tu jedno przeoczyłem, bo nie przełączałem na B - działa A i B ale w obu tylko R czyli prawy kanał...
Czyli da się podłączyć 2 kolumny (A prawy i B prawy) ale co z tego jak nadal nie ma stereo...
Sprawdzałem dwiema kolumnami (Onkyo i jedna mała od wieży) [znalazłem też drugą Onkyo, taką samą, ale ma bardzo krótki kabelek, więc na razie nie będę jej używał, poza tym nie sprawdzałem czy działa]

Ostatnio kupiłem słuchawki i wkładając wtyczkę do końca też słychać tylko prawy kanał! Co ciekawe, jak włożę wtyczkę nie do końca, ale do połowy to jest ok (ale wystarczy to lekko poruszyć i już się coś psuje)

Zauważyłem też, że od czasu do czasu muzyka potrafi przycichnąć (choć nie powinna bo nagranie jest ok). Gra, gra i nagle przycicha, potem sama się pogłaśnia albo trzeba w coś klepnąć, żeby głośność wróciła do ustawionego poziomu. To na pewno wina amplitunera a nie głośników - przynajmniej tak mi się wydaje. Czym to jest spowodowane?

Podsumowując chyba sprzęt do serwisu się nadaje... a szkoda, bo jestem bardzo rozczarowany współpracą słuchawek z wieżą.
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41796
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Amplituner Onkyo TX-7420 - opinie

#9

Post autor: Wojtek »

Oliver pisze:Czyli można tam napchać tych kabelków ile wejdzie
Teoretycznie tak :)
Oliver pisze:czy może to ma jakąś granicę?
Dwie: wielkość otworu i wydolność wzmacniacza :)
Oliver pisze:Jakbym podłączył z 5 kolumn do jednego wejścia albo i więcej to co by się stało?
Byś miał 5 albo i więcej bardzo cichych kolumn (to zależy od mocy wzmacniacza :) ), ale nie polecam takich eksperymentów. Może być problem z utrzymywaniem impedancji i wtedy nie tylko kolumny, ale i wzmacniacz może dostać w kość i wyzionąć ducha :)
Oliver pisze:Czyli da się podłączyć 2 kolumny (A prawy i B prawy) ale co z tego jak nadal nie ma stereo...
No tak, ino mono na prawy kanał.

Moim zdaniem coś się stało w sekcji przedwzmacniacza amplitunera. Może być to pierdółka, która wymaga jedynie przeczyszczenia, ale też może być to coś "grubszego". Trudno powiedzieć.

Rozumiem że przekręcenie gałki balansu całkowicie w lewo owocuje ciszą? :)
Oliver pisze:Ostatnio kupiłem słuchawki i wkładając wtyczkę do końca też słychać tylko prawy kanał!
To normalne, w przypadku tej usterki :) Właśnie dlatego podejrzewam sekcję przedwzmacniacza, a nie tzw. końcówkę mocy :)
Oliver pisze:Co ciekawe, jak włożę wtyczkę nie do końca, ale do połowy to jest ok
Heheh, upewnij się czy to na pewno jest stereo wtedy ;) Zjawisko to wynika z specyfiki budowy wyjścia słuchawkowego i bolca od słuchawek :)
Skonsultuj z wikipedią: http://pl.wikipedia.org/wiki/Jack_%28wtyczka%29 (angielska wersja zawiera więcej szczegółów, jak zwykle)
Oliver pisze:Zauważyłem też, że od czasu do czasu muzyka potrafi przycichnąć (choć nie powinna bo nagranie jest ok). Gra, gra i nagle przycicha, potem sama się pogłaśnia albo trzeba w coś klepnąć, żeby głośność wróciła do ustawionego poziomu. To na pewno wina amplitunera a nie głośników - przynajmniej tak mi się wydaje. Czym to jest spowodowane?
Z pewnością amplitunera. Zarówno na słuchawkach jak i głośnikach? Tu także stawiam na przedwzmacniacz, aczkolwiek nie jest to raczej powiązane z tym pierwszym problemem.
Oliver pisze:Podsumowując chyba sprzęt do serwisu się nadaje...
Wątpię by było to opłacalne :) Już lepiej kupić/znaleźć coś innego. Gra nie jest warta świeczki (no chyba że chodzi o nostalgię głównie).
Oliver pisze:a szkoda, bo jestem bardzo rozczarowany współpracą słuchawek z wieżą.
Tzn. ?
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
Oliver
Posty: 91
Rejestracja: 12 sty 2010, 22:15

Amplituner Onkyo TX-7420 - opinie

#10

Post autor: Oliver »

Rozumiem że przekręcenie gałki balansu całkowicie w lewo owocuje ciszą? :)
Tak, dokładnie.
Heheh, upewnij się czy to na pewno jest stereo wtedy ;) Zjawisko to wynika z specyfiki budowy wyjścia słuchawkowego i bolca od słuchawek :)
Zdążyłem już na to wpaść :)
Zarówno na słuchawkach jak i głośnikach?
Na słuchawkach tego nie wyłapałem, bo podłączyłem tylko na chwilę, a to się dzieje po jakimś czasie.
Wątpię by było to opłacalne :) Już lepiej kupić/znaleźć coś innego. Gra nie jest warta świeczki (no chyba że chodzi o nostalgię głównie).
Tez mi sie wydaje, ze to moze byc nieopłacalne, ale jeśli to byłaby kwestia przeczyszczenia to moze sprzęt by jeszcze trochę podziałał. Chciałbym go utrzymać przy życiu, ale oczywiście nie za wszelką cenę. Na chwilę obecną korzystanie z niego mija sie z celem, bo nie dosc, ze nie ma stereo to jeszcze cos w nim nie łączy.
Wojtek pisze:
Oliver pisze:a szkoda, bo jestem bardzo rozczarowany współpracą słuchawek z wieżą.
Tzn. ?
Nie wiem czy tutaj nie wypadałoby załozyc nowego tematu. I chyba tak zrobię. :arrow: http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=43&t=181
Oliver
Posty: 91
Rejestracja: 12 sty 2010, 22:15

Amplituner Onkyo TX-7420 - opinie

#11

Post autor: Oliver »

Wojtek pisze:
Oliver pisze:Zauważyłem też, że od czasu do czasu muzyka potrafi przycichnąć (choć nie powinna bo nagranie jest ok). Gra, gra i nagle przycicha, potem sama się pogłaśnia albo trzeba w coś klepnąć, żeby głośność wróciła do ustawionego poziomu. To na pewno wina amplitunera a nie głośników - przynajmniej tak mi się wydaje. Czym to jest spowodowane?
Z pewnością amplitunera. Zarówno na słuchawkach jak i głośnikach? Tu także stawiam na przedwzmacniacz, aczkolwiek nie jest to raczej powiązane z tym pierwszym problemem.
A może to jest spowodowane tym, że on nie współpracuje dobrze z 6 ohm'ówkami?

W każdym bądź razie zastanawiam się, czy go naprawiać czy kupić coś nowego-starego (dostępne środki: 200-250 PLN), ale mam w planach jeszcze odtwarzacz CD (jak kupię CD to może sprzedam tę wieżę i pomyślę nad lepszym gramofonem)
ODPOWIEDZ