Zakup płyt z USA, a cło i VAT

Wszystko na temat kupowania płyt
ODPOWIEDZ
jacekkudla
Posty: 69
Rejestracja: 20 sie 2014, 10:49

Zakup płyt z USA, a cło i VAT

#1

Post autor: jacekkudla »

Witam,

Jak wygląa praktyczna strona zakupów z USA? Jeśli się zamówi coś za 200-300$ to cło dowalają na granicy? znalazłem kolesia któy ma sporo pozycji dla mnie i ma Paypala więc o tą stroną transakcji się nie boję...

Jacek
jacekkudla
Posty: 69
Rejestracja: 20 sie 2014, 10:49

Zakup płyt z USA przez Discogs

#2

Post autor: jacekkudla »

Naprawde nikt nie ściągał płyt z USA?

J
Awatar użytkownika
klin
Posty: 2122
Rejestracja: 12 kwie 2014, 23:36
Gramofon: Thorens 125 MK II
Lokalizacja: Wrocław

Zakup płyt z USA przez Discogs

#3

Post autor: klin »

Z USA chyba tak samo jak z Chin ;) Do 40 USD bez cła a powyżej mogą dowalić - zależy czy Twoja przesyłka trafi do kontroli czy nie.
Chińczycy bardzo często z automatu zaniżają deklarację wartości do 40 USD właśnie żeby uniknąć opłaty celnej (którą oczywiście ponosi kupujący).
jacekkudla
Posty: 69
Rejestracja: 20 sie 2014, 10:49

Zakup płyt z USA przez Discogs

#4

Post autor: jacekkudla »

Znam reguły ogólne, bo ze stanów wkładkę ciągnałem i mi cło dowalili ale z tym się liczyłem, tylko mnie zastanawia jak reagują na Winyle... bo część bym pewnie brał nowych a część używek i ciekaw jestem jak do tego podchodzą....
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41510
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Zakup płyt z USA przez Discogs

#5

Post autor: Wojtek »

jacekkudla pisze: bo część bym pewnie brał nowych a część używek i ciekaw jestem jak do tego podchodzą....
Tak samo. Towar to towar. Patrzą na deklarację celną i ew. na fakturę, którą znajdą w środku.

Temat był wałkowany wielokrotnie na łamach forum ;)
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
Awatar użytkownika
blispx
Posty: 4468
Rejestracja: 26 paź 2014, 22:32

Re: Zakup płyt z USA przez Discogs

#6

Post autor: blispx »

jacekkudla pisze:Znam reguły ogólne, bo ze stanów wkładkę ciągnałem i mi cło dowalili ale z tym się liczyłem, tylko mnie zastanawia jak reagują na Winyle... bo część bym pewnie brał nowych a część używek i ciekaw jestem jak do tego podchodzą....
Bierz przez pośrednika, mniejsze ryzyko oclenia, jest tego w Stanach jak grzybów po deszczu
DDX-1000, RMG-309i, SME3012, 2xSPU, MPU, 3xLundahl, 2xANK, 300B, 2A3, Audio Nirvana, AN Sogon, AN Sootto, Wirewoo 411, Wirewoo 911
Awatar użytkownika
klin
Posty: 2122
Rejestracja: 12 kwie 2014, 23:36
Gramofon: Thorens 125 MK II
Lokalizacja: Wrocław

Zakup płyt z USA, a cło i VAT

#7

Post autor: klin »

Czy może mi ktoś proszę wytłumaczyć co tu się stało? Kupiłem płyty z MoFi za 79.88$. Do tego transport 48.45$.
Wczoraj dostałem przesyłkę ale o dziwo musiałem dopłacić 116 zł naliczone przez celników. Na fakturze od MoFi i w danych do przesyłki podali tylko 79.88$ za towar.
Jak rozumieć tą tabelkę i skąd te kwoty? Skąd jest "Wartość stat."?
clo.jpg
Cała dokumentacja w załączniku...
Załączniki
image2015-10-21-085339.pdf
(475.83 KiB) Pobrany 82 razy
Awatar użytkownika
Myszor
Posty: 10450
Rejestracja: 30 paź 2014, 18:44
Gramofon: Składak
Lokalizacja: Wrocław

Zakup płyt z USA, a cło i VAT

#8

Post autor: Myszor »

Ja ci pomogę :)
Stawka 23 to vat.
Naliczony został od wartości celnej czyli koszt+ transport do Polski.
Transport zwiększa wartość importowanego towaru. Tak to jest.
Czyli 79+48=128usd * 23% * 3,8pln/usd
Awatar użytkownika
klin
Posty: 2122
Rejestracja: 12 kwie 2014, 23:36
Gramofon: Thorens 125 MK II
Lokalizacja: Wrocław

Zakup płyt z USA, a cło i VAT

#9

Post autor: klin »

No ja też tak zgaduję ale czy to wynika z tego p...go dokumentu? Czy tylko dla mnie ten dokument jest tak nieczytelny i nieoczywisty? Dla mnie to jest chamstwo, że w tym kraju można ludziom coś takiego wysyłać i nic nie tłumaczyć. I zaznaczam, że nie mam problemu z płaceniem VAT ale problem z informowaniem ludzi za co mają płacić i z czego to wynika...
blackholesun
Posty: 584
Rejestracja: 21 wrz 2013, 19:20

Re: Zakup płyt z USA, a cło i VAT

#10

Post autor: blackholesun »

.
Ostatnio zmieniony 21 maja 2016, 11:53 przez blackholesun, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
klin
Posty: 2122
Rejestracja: 12 kwie 2014, 23:36
Gramofon: Thorens 125 MK II
Lokalizacja: Wrocław

Zakup płyt z USA, a cło i VAT

#11

Post autor: klin »

Romawiałem właśnie z Panią z Fedex i poinformowała mnie, że to 23% VAT liczone od (UWAGA) wartości przesyłki + 37$. Na pytanie co to jest to 37$ Pani odpowiedziała, ze to dodał SYSTEM automatycznie bo nadawca nie wyszczególnił kosztów przesyłki na fakturze. Zapytałem się na jakiej podstawie prawnej ten ich system to nalicza i dlaczego akurat tyle ale Pani nie była w stanie odpowiedzieć.... :shock:
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41510
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Zakup płyt z USA, a cło i VAT

#12

Post autor: Wojtek »

O tym naliczaniu opłaty to słyszałem, ale to już wiń sprzedawcę że nie podał wartości przesyłki na fakturze :)
Różni kurierzy mają różne zasady.

Na przyszłość może skorzystaj z Polamer itp.?
blackholesun pisze:Myszor, czy VAT nie jest naliczany od łącznej kwoty równej wartości produktu + kosztów transportu + cło?
Płyty są zwolnione z cła, więc tego nie liczymy w tym wypadku :)
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
Awatar użytkownika
Myszor
Posty: 10450
Rejestracja: 30 paź 2014, 18:44
Gramofon: Składak
Lokalizacja: Wrocław

Zakup płyt z USA, a cło i VAT

#13

Post autor: Myszor »

blackholesun pisze:Myszor, czy VAT nie jest naliczany od łącznej kwoty równej wartości produktu + kosztów transportu + cło?
Dokładnie tak.

Wartość towaru do wyliczeneia vat = cena na fakturze+transport+cło
Awatar użytkownika
Dragant
Posty: 968
Rejestracja: 14 cze 2014, 13:26
Gramofon: Sony PS-X70
Lokalizacja: Warszawa

Re: Zakup płyt z USA, a cło i VAT

#14

Post autor: Dragant »

Tak, żeby nie tworzyć nowych wątków...
A jak wygląda sprawa, gdybym zakupił coś w juesej, zapłacił, wysyłka poszłaby do znajomego w Stanach, on by to jakoś przepakował (np. żeby nie było w środku faktury/rachunku) i wysłał do mnie? Wtedy też jest ryzyko oclenia jeśli to od osoby fizycznej do osoby fizycznej?
Sony PS-X70, Nagaoka MP-110+JNP-200/Denon DL301 MKI, Nuda Mini, Rotel RA971, Canton Karat 300, Rotel RCD-930AX
Awatar użytkownika
klin
Posty: 2122
Rejestracja: 12 kwie 2014, 23:36
Gramofon: Thorens 125 MK II
Lokalizacja: Wrocław

Re: Zakup płyt z USA, a cło i VAT

#15

Post autor: klin »

Dragant pisze: A jak wygląda sprawa, gdybym zakupił coś w juesej, zapłacił, wysyłka poszłaby do znajomego w Stanach, on by to jakoś przepakował (np. żeby nie było w środku faktury/rachunku) i wysłał do mnie? Wtedy też jest ryzyko oclenia jeśli to od osoby fizycznej do osoby fizycznej?
Według mnie nie ma - sam tak robiłem. Ale jak już chcesz być na 100% pewny to niech znajomy otworzy opakowanie, wtedy juz nie ma się nikt do czego przyczepić ;)
ODPOWIEDZ