Discogs i podwójne naliczenie podatku VAT.

Wszystko na temat kupowania płyt
Awatar użytkownika
krolix
Posty: 894
Rejestracja: 03 sie 2011, 00:39
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Discogs i podwójne naliczenie podatku VAT.

#16

Post autor: krolix »

Z tego co wyczytałem tutaj https://www.discogs.com/selling/updates ... n-discogs/ wynika, że rzeczywiście lepiej by było, gdyby sprzedawca zgłosił fakt pobrania VATu także elektronicznie w momencie nadawania przesyłki. Aczkolwiek z tekstu wynika, iż nie jest to niezbędnie konieczne. Skoro poczta w UK ma możliwość zweryfikowania czy podatek został pobrany, to nie rozumiem czemu PP nie może zrobić tego samego mając podany nr IOSS i faktury, tylko kroi polskiego obywatela ponownie?
Sprzedawca ma ponad 9000 opinii na discogs (prawie same pozytywy) więc podejrzewam, że wiedział co zrobił...
Awatar użytkownika
mrcnoos
Posty: 3809
Rejestracja: 26 gru 2018, 08:40
Gramofon: Składak
Lokalizacja: pomorskie

Re: Discogs i podwójne naliczenie podatku VAT.

#17

Post autor: mrcnoos »

Strzelam, że to jednak brak kompetencji u pracowników PP. Albo liczą na to, że po 20-30 zł nikt się nie zgłosi, bo koszty wokoło są większe lub zbliżone wspomnianej kwocie.
Ostatnio zmieniony 30 wrz 2023, 14:14 przez mrcnoos, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
dale
Posty: 2393
Rejestracja: 21 lut 2017, 07:56
Gramofon: Daniel, JW 1200
Lokalizacja: Lublin

Re: Discogs i podwójne naliczenie podatku VAT.

#18

Post autor: dale »

Lubię takie teorie spiskowe :)
Poczta kroi, bo ma zysk, ba budżet zasila również, a zasadniczo to nie wie co robi, ale liczy na to że ludziom się nie będzie chciało dochodzić zwrotu :)
Idę po popcorn...
Awatar użytkownika
mrcnoos
Posty: 3809
Rejestracja: 26 gru 2018, 08:40
Gramofon: Składak
Lokalizacja: pomorskie

Re: Discogs i podwójne naliczenie podatku VAT.

#19

Post autor: mrcnoos »

dale pisze:
30 wrz 2023, 14:14
Lubię takie teorie spiskowe :)
Poczta kroi, bo ma zysk, ba budżet zasila również, a zasadniczo to nie wie co robi, ale liczy na to że ludziom się nie będzie chciało dochodzić zwrotu :)
Idę po popcorn...
Może i tak. Ale w takim razie dlaczego nie mogą zrobić tego solidnie za pierwszym razem?
Dodam, że miałem kilka razy identyczne i odpuszczałem, bo mi było szkoda czasui nerwów.
Awatar użytkownika
dale
Posty: 2393
Rejestracja: 21 lut 2017, 07:56
Gramofon: Daniel, JW 1200
Lokalizacja: Lublin

Re: Discogs i podwójne naliczenie podatku VAT.

#20

Post autor: dale »

mrcnoos pisze:
30 wrz 2023, 14:16
Może i tak. Ale w takim razie dlaczego nie mogą zrobić tego solidnie za pierwszym razem?
Nie wiem czy napisałem wyraźnie za pierwszym razem, może gdzieś umknęło, w każdym razie, jeśli sprzedający nie dopilnuje prawidłowego numeru IOSS w systemie pocztowym przy wysyłce sprzedanego towaru, nie ma możliwości by PP samodzielnie, bez agencji celnej, odprawiła taki towar bez poboru vatu.
Natomiast przy odprawie przez agencję celną, na normalnym zgłoszeniu SAD być może taka opcja jest. Ale taka odprawa nie kosztuje 8,5 tylko ponad 200pln.

Tak samo jak nie można - nie ma takiej opcji aby raz naliczony i zapłacony vat "pani oddała jak się jej towar prześle jeszcze raz". Jedyny sposób to poprzez agencję odprawę wywozową zrobić, odesłać towar, ale to już są abstrakcyjne koszty w porównaniu do naszych płyt... I wtedy mamy zwrot vatu zapłaconego i pieniędzy od sprzedawcy.
Awatar użytkownika
mrcnoos
Posty: 3809
Rejestracja: 26 gru 2018, 08:40
Gramofon: Składak
Lokalizacja: pomorskie

Re: Discogs i podwójne naliczenie podatku VAT.

#21

Post autor: mrcnoos »

Dalej nie rozumiem tego dlaczego ta procedura tak wygląda. Osoba taka jak krolix, ja czy ktoś inny jest traktowana na pozycji ciut więcej niż straconej.
Postawię kolejne pytanie. Kto na tym zarabia?
Procedury powinny być dla ludzi, a nie dla urzędów.
Awatar użytkownika
MacPhisto
Posty: 1687
Rejestracja: 19 lut 2020, 13:09
Gramofon: Victor QL-A7

Re: Discogs i podwójne naliczenie podatku VAT.

#22

Post autor: MacPhisto »

dale pisze:
30 wrz 2023, 14:49

Tak samo jak nie można - nie ma takiej opcji aby raz naliczony i zapłacony vat "pani oddała jak się jej towar prześle jeszcze raz". Jedyny sposób to poprzez agencję odprawę wywozową zrobić, odesłać towar, ale to już są abstrakcyjne koszty w porównaniu do naszych płyt... I wtedy mamy zwrot vatu zapłaconego i pieniędzy od sprzedawcy.
Oczywiście, że można. Otrzymałem taką propozycję z WAR Warszawa by płytę odesłać do nich i poprawnie naliczą VAT, zwrócą różnicę. Policzyli mi o jakieś 11-12 zł za dużo, oczywiście nie odsyłałem bo się to zwyczajnie nie opłacało.

Teraz już nawet nie wnikam, płacę i tyle. 😂
JVC QL-A7, pre CAT, Yamaha HTR 6130, Dali Zensor 7
Awatar użytkownika
krolix
Posty: 894
Rejestracja: 03 sie 2011, 00:39
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Discogs i podwójne naliczenie podatku VAT.

#23

Post autor: krolix »

dale pisze:
30 wrz 2023, 14:49
mrcnoos pisze:
30 wrz 2023, 14:16
Może i tak. Ale w takim razie dlaczego nie mogą zrobić tego solidnie za pierwszym razem?
Nie wiem czy napisałem wyraźnie za pierwszym razem, może gdzieś umknęło, w każdym razie, jeśli sprzedający nie dopilnuje prawidłowego numeru IOSS w systemie pocztowym przy wysyłce sprzedanego towaru, nie ma możliwości by PP samodzielnie, bez agencji celnej, odprawiła taki towar bez poboru vatu.
Natomiast przy odprawie przez agencję celną, na normalnym zgłoszeniu SAD być może taka opcja jest. Ale taka odprawa nie kosztuje 8,5 tylko ponad 200pln.

Tak samo jak nie można - nie ma takiej opcji aby raz naliczony i zapłacony vat "pani oddała jak się jej towar prześle jeszcze raz". Jedyny sposób to poprzez agencję odprawę wywozową zrobić, odesłać towar, ale to już są abstrakcyjne koszty w porównaniu do naszych płyt... I wtedy mamy zwrot vatu zapłaconego i pieniędzy od sprzedawcy.
Nie zgadzam się. :) Dla mnie to jest złodziejski system "działający" tak albo z niedbalstwa, albo w celu rozmyślnego krojenia obywateli. Myślę, że jeśli jest sprzedawca, który handluje płytami na dużą skalę, z pewnością wysyła ich wiele poza UK i nie ma z powodu naliczenia podwójnego VATu żadnego negatywa, to problem jest po stronie polskiej. Poczta Polska bierze 8.50 PLN za rzut oka na nalepkę, nie widzę żadnego powodu, dla którego nie miałaby sprawdzić dołączonej do przesyłki faktury, gdzie są wszelkie potrzebne dane i kwota pobranego VATu.
PP dostała informację o numerze IOSS, jaka jest różnica między tym, że zobaczy ją na ekranie lub na druku faktury? Jeśli PP nie ma możliwości sprawdzenia tego IOSS to dla mnie jest dowód na to co opisałem w drugim zdaniu. Zresztą discogs nie wspomina o elektronicznym wpisaniu danych jako warunku niezbędnego do braku uniknięcia podwójnego opodatkowania.
Cały ten proceder przypomina "Proces" Kafki. Przychodzę po płytę za którą zapłaciłem wszystkie podatki, okazuje się, że muszę podatek zapłacić ponownie. Przychodzę z płytą do domu, chcę złożyć reklamację, okazuje się, że nie mogę, bo "nie można złożyć reklamacji dotyczącej przesyłki, która nie została odebrana". :lol: Piszę mejla, dostaję odpowiedź od kogoś, kto nie podpisał się z imienia i nazwiska i kto twierdzi, że koszty naliczył właściwy urząd celno-skarbowy i tam mogę się odwoływać, przy czym nie podał mi żadnych danych tego urzędu. Przy odbieraniu przesyłek nie dostajemy żadnych wyliczeń, nie wiemy kto ich dokonał, do tego bywa (miałem tak), że dodatkowe koszty zostały wyliczone kompletnie od czapy. To jest po prostu chore i nie da się tego usprawiedliwić.
Awatar użytkownika
pawelgrab
Posty: 1159
Rejestracja: 27 gru 2019, 14:36

Re: Discogs i podwójne naliczenie podatku VAT.

#24

Post autor: pawelgrab »

krolix pisze:
30 wrz 2023, 17:47
Dla mnie to jest złodziejski system
krolix pisze:
30 wrz 2023, 17:47
w celu rozmyślnego krojenia obywateli
potwierdzam, pomalutku też jestem wyleczony z "drobnych" zakupów spoza UE , czyli leżakowanie na składach celnych , wizyty listonosza, wezwania,, maile z poczty i na pocztę ,telefony bo się nagle zaczyna spieszyć, słanie listem kserówek pierdylionów kwitków i skanów w tym konta, awiza i nie wiem co jeszcze, ale fakty są takie:

zakupik w tym roku (właśnie odgrzebałem korespondencję z maila) ze sklepu muzycznego w UK , vat opłacony na teren UE i co i to, przepychanki, czasss, a w końcu z niecałych 70 funtów - w tym kilka funtów przesyłka - do zapłaty prawie 100 pieniędzy polskich z wliczoną w wartość towaru opłatą za przesyłke :lol: , cisnienie mi się poniosło - miałem reklamować, ale procedura juz opisana w tym wątku , więc dałem sobie siana z Polandią - państwem prawa . Krótko to wałkują szarych "dziadów" :character-oldtimer: i traktują jak niedorozwojów :confusion-scratchheadblue: , a tam :obscene-moneypiss: :liar: :obscene-tolietclaw: i :chores-mop: :greetings-waveyellow:
mrcnoos pisze:
30 wrz 2023, 15:08
Procedury powinny być dla ludzi, a nie dla urzędów.
chodzi o interpretację tych przepisów przez debilnych urzędasów, czyli państwo w państwie :D
luxman pd282 , schiit mani , kenwood ka-405 , kt-413 , kx-550 , harman kardon cd hd3700 , mission m64i
Awatar użytkownika
mrcnoos
Posty: 3809
Rejestracja: 26 gru 2018, 08:40
Gramofon: Składak
Lokalizacja: pomorskie

Re: Discogs i podwójne naliczenie podatku VAT.

#25

Post autor: mrcnoos »

Paweł, to co się dzieje z przesyłkami to jest kasza z mlekiem tudzież pryszcz.
Moja żona zajmuje się działką HR-wo podatkową. To jak urzędy wszelkiej maści postępują i jakie na to jest przyzwolenie, to zmiany cen paliwa przez wyborami, to jest tylko trochę większy pryszcz. Niekomptencja goni niekomptencję i niekomptencją pogania...
Awatar użytkownika
pawelgrab
Posty: 1159
Rejestracja: 27 gru 2019, 14:36

Re: Discogs i podwójne naliczenie podatku VAT.

#26

Post autor: pawelgrab »

Zgadzam się Marcin z tobą w całości - czyli jak w peerelu gdzie brano na sekretarzy najgłupszych po dwutygodniowych kursach w pcimiu dolnym, żeby łatwo sterować było :lol:
luxman pd282 , schiit mani , kenwood ka-405 , kt-413 , kx-550 , harman kardon cd hd3700 , mission m64i
Awatar użytkownika
dale
Posty: 2393
Rejestracja: 21 lut 2017, 07:56
Gramofon: Daniel, JW 1200
Lokalizacja: Lublin

Re: Discogs i podwójne naliczenie podatku VAT.

#27

Post autor: dale »

Społeczeństwo ma, co chciało, przecież "Tusk" tego nie wprowadził, kierowników też nie ustanowił :)
Dla mnie to swego rodzaju chichot losu....
Awatar użytkownika
Mawis
Posty: 4734
Rejestracja: 04 cze 2021, 18:21
Gramofon: JVC QL-A7
Lokalizacja: Owczarnia

Re: Discogs i podwójne naliczenie podatku VAT.

#28

Post autor: Mawis »

pawelgrab pisze:
30 wrz 2023, 21:02
w pcimiu dolnym
Paweł, Ty Pcim szanuj, przeciez to źródło najlepszych biznesmenów w naszym kraju. Słońce Narodu nie może sie mylić. Ty nie marudź tylko jedź zatankuj :mrgreen:
JVC QL-A7, JVC Z1S, ADC QLM 32 MKIII, Nikko STA-8080, Dual CL 720
Akai CD 1100, Luxman L-230, Namco NSZ-333
-----------------------------------------------------------------------

“𝙶𝚘𝚘𝚍 𝚖𝚞𝚜𝚒𝚌 𝚒𝚜 𝚐𝚘𝚘𝚍 𝚗𝚘 𝚖𝚊𝚝𝚝𝚎𝚛 𝚠𝚑𝚊𝚝 𝚔𝚒𝚗𝚍 𝚘𝚏 𝚖𝚞𝚜𝚒𝚌 𝚒𝚝 𝚒𝚜.”
~ 𝑴𝒊𝒍𝒆𝒔 𝑫𝒂𝒗𝒊𝒔
Awatar użytkownika
krolix
Posty: 894
Rejestracja: 03 sie 2011, 00:39
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Discogs i podwójne naliczenie podatku VAT.

#29

Post autor: krolix »

Kolega dale miał całkowitą rację.
Szanowny Panie,



Część sprzedawców internetowych wysyłających przesyłki z towarami pochodzącymi z krajów spoza Unii Europejskiej do Polski korzysta z tzw. procedury IOSS, która umożliwia nabywcy zapłatę podatku VAT podczas zakupu towaru. Warunkiem, aby w Polsce nie naliczono ponownie podatku VAT od zakupionych towarów jest otrzymanie z kraju nadania przesyłki przez Pocztę Polską prawidłowego numeru IOSS w elektronicznej deklaracji celnej dotyczącej konkretnej przesyłki. Poczta odnotowuje przypadki braku numerów IOSS lub inne błędy w ich przekazywaniu w elektronicznych deklaracjach celnych i niezwłocznie informuje operatorów kraju nadania, a za ich pośrednictwem nadawców przesyłek, o stwierdzonych nieprawidłowościach.

Adresat przesyłki, który zapłacił dwukrotnie podatek VAT od zakupionych towarów może wystąpić w tej sprawie do nadawcy przesyłki.



Poświadczone zgłoszenie celne jest dostępne do pobrania na stronie- https://emonitoring.poczta-polska.pl/ Przy odbiorze przesyłki, Klient dokonuje opłat celno-podatkowych. Kwota tych należności jest wskazana na pokwitowaniu, o które można poprosić osobę doręczającą przy odbiorze przesyłki. Przycisk Pobierz poświadczone zgłoszenie celne będzie widoczny tylko dla przesyłek doręczonych z rozliczonymi należnościami celno-podatkowymi. Poświadczone Zgłoszenie Celne będzie widoczne po doręczeniu przesyłki i rozliczeniu przez Pocztę Polską kwot należnych - winno zostać udostępnione między 2 a 12 dniem kalendarzowym od dnia doręczenia przesyłki. Poświadczone zgłoszenie celne udostępnia Krajowa Administracja Skarbowa.

Na poświadczonym zgłoszeniu celnym będzie wskazany Urząd celny zgłoszenia. Nadmieniamy, że po kodzie jest możliwość zweryfikowania w wyszukiwarce internetowej, w którym urzędzie celnym przesyłka została zgłoszona.

Z poważaniem,

Zespół Doradców Klienta
Sprawdziłem też stronę Royal Mail i rzeczywiście trzeba, wprowadzić numer IOSS elektronicznie. Odpowiednia strona na discogs powinna zostać zaktualizowana a nam nie zaszkodzi załączać sprzedającym adnotację, żeby koniecznie wprowadzili nr IOSS jak trzeba.

Case closed. ;)
ODPOWIEDZ