Czy wierzyć opiniom na discogs?

Wszystko na temat kupowania płyt
ODPOWIEDZ
sbbq
Posty: 17
Rejestracja: 16 lut 2023, 01:00

Czy wierzyć opiniom na discogs?

#1

Post autor: sbbq »

Hej forumowicze!
Piszę z zapytaniem odnośnie sprzedawców na discogs.
Chciałbym zakupić winyla od sprzedawcy znalezionego na discogs ale poza tym serwisem ponieważ chciałbym uniknąć płacenia vatu podczas kupna z UK. Wiem, że nikt mnie nie zapewni czy ktoś chce mnie oszukać lub nie ale pytanie jest następujące.

Czy ilość pozytywnych opinii naprawdę oznacza dobrego sprzedawcę? Czy zdarzyło wam się zostać w jakiś sposób oszukanym mimo dobrych ocen? Mój sprzedawca z uk ma około 150 opinii i wszystkie 5 gwiazdek.

Jestem ciekawy waszych przygód zanim podejmę „ryzyko” :D

Serdecznie pozdrawiam!
Awatar użytkownika
mrcnoos
Posty: 3809
Rejestracja: 26 gru 2018, 08:40
Gramofon: Składak
Lokalizacja: pomorskie

Re: Czy wierzyć opiniom na discogs?

#2

Post autor: mrcnoos »

Kombinujesz Chłopie :lol:
Ale myślę, że komentarze to jest jakiś wyznacznik uczciwości.
Jeśli masz jakiegoś znajomego w UK to ustaw wysyłkę do tego znajomego, a on niech przywiezie Ci płytę do Polski. Nie będzie w ten sposób kosztów, o których piszesz.
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41586
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Czy wierzyć opiniom na discogs?

#3

Post autor: Wojtek »

sbbq pisze:
12 wrz 2023, 23:32
Chciałbym zakupić winyla od sprzedawcy znalezionego na discogs ale poza tym serwisem ponieważ chciałbym uniknąć płacenia vatu podczas kupna z UK.
Możesz stracić konto discogs (i sprzedawca też) jeśli będziesz przez discogs próbował ustawiać zakup poza platformą.
sbbq pisze:
12 wrz 2023, 23:32
Czy ilość pozytywnych opinii naprawdę oznacza dobrego sprzedawcę?
Nie, to ściema :morda:
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
sbbq
Posty: 17
Rejestracja: 16 lut 2023, 01:00

Re: Czy wierzyć opiniom na discogs?

#4

Post autor: sbbq »

mrcnoos pisze:
12 wrz 2023, 23:37
Kombinujesz Chłopie :lol:
Ale myślę, że komentarze to jest jakiś wyznacznik uczciwości.
Jeśli masz jakiegoś znajomego w UK to ustaw wysyłkę do tego znajomego, a on niech przywiezie Ci płytę do Polski. Nie będzie w ten sposób kosztów, o których piszesz.

Kombinuje to prawda haha!
Niestety nie mam żadnego znajomego w UK. :(
sbbq
Posty: 17
Rejestracja: 16 lut 2023, 01:00

Re: Czy wierzyć opiniom na discogs?

#5

Post autor: sbbq »

Wojtek pisze:
12 wrz 2023, 23:44
sbbq pisze:
12 wrz 2023, 23:32
Chciałbym zakupić winyla od sprzedawcy znalezionego na discogs ale poza tym serwisem ponieważ chciałbym uniknąć płacenia vatu podczas kupna z UK.
Możesz stracić konto discogs (i sprzedawca też) jeśli będziesz przez discogs próbował ustawiać zakup poza platformą.
sbbq pisze:
12 wrz 2023, 23:32
Czy ilość pozytywnych opinii naprawdę oznacza dobrego sprzedawcę?
Nie, to ściema :morda:

Dzieki za info!
marianoaitaliano
Posty: 126
Rejestracja: 13 sty 2023, 14:15
Gramofon: Toshiba SR-255
Lokalizacja: UK

Re: Czy wierzyć opiniom na discogs?

#6

Post autor: marianoaitaliano »

Wojtek pisze:
12 wrz 2023, 23:44
Możesz stracić konto discogs (i sprzedawca też) jeśli będziesz przez discogs próbował ustawiać zakup poza platformą.
Wojtku, skąd ten wniosek? Wynika to z regulaminu czy skanują wiadomości użytkowników? W takim razie po co sprzedający na discogsie mieli by linki albo nazwy identyczne do swoich sklepów internetowych w profilu albo symultanicznie prowadzili sprzedaż tych samych płyt na discogsie i u siebie w serwisie? Sam wielokrotnie kupowałem na zewnętrznym sklepie internetowym użytkownika discogsa bo cena winyla była identyczna a u siebie w sklepie oferował np. kupon na 10% off (czyli po prostu bez prowizji discogsa).
sbbq pisze:
12 wrz 2023, 23:32
Czy ilość pozytywnych opinii naprawdę oznacza dobrego sprzedawcę? Czy zdarzyło wam się zostać w jakiś sposób oszukanym mimo dobrych ocen? Mój sprzedawca z uk ma około 150 opinii i wszystkie 5 gwiazdek.
Z racji miejsca zamieszkania kupuję z brytyjskiego discogsa dość często i prawda jest taka że nikt nie będzie ryzykował 5 gwiazdek z tyloma opiniami żeby kogoś oszukać. Jedynie nieścisłości u tak doświadczonego usera mogą dotyczyć gradingu ale tu trzeba zdać się na poprzednich kupujących i o ile tam w opiniach jest wszystko OK to ja bym brał.
Chciałbym zakupić winyla od sprzedawcy znalezionego na discogs ale poza tym serwisem ponieważ chciałbym uniknąć płacenia vatu podczas kupna z UK
Jedyna metoda na uniknięcie VATu to przesyłka przez busiarza ale nie pocztą ani kurierem niemniej jednak przy jednej płycie jest to mało opłacalne. Ze swojej strony sugerowałbym poszukanie płyty u kogoś innego w UE, nawet jeżeli będzie te kilka euro różnicy - no chyba że to absolutna perełka dostępna tylko w UK :)
sbbq
Posty: 17
Rejestracja: 16 lut 2023, 01:00

Re: Czy wierzyć opiniom na discogs?

#7

Post autor: sbbq »

Jedyna metoda na uniknięcie VATu to przesyłka przez busiarza ale nie pocztą ani kurierem niemniej jednak przy jednej płycie jest to mało opłacalne. Ze swojej strony sugerowałbym poszukanie płyty u kogoś innego w UE, nawet jeżeli będzie te kilka euro różnicy - no chyba że to absolutna perełka dostępna tylko w UK :)
Bardzo dziekuje za pomoc!
Tylko nie do końca rozumiem. W jaki sposób zostanie mi naliczony vat jak kupie prywatnie od osoby poza serwisem przez poczte/kuriera? Sprzedajacy ma obowiazek podania ceny podczas wysylki czy jak to wyglada?
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41586
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Czy wierzyć opiniom na discogs?

#8

Post autor: Wojtek »

marianoaitaliano pisze:
13 wrz 2023, 00:46
Wojtku, skąd ten wniosek? Wynika to z regulaminu czy skanują wiadomości użytkowników?
Dokładnie. To samo robi allegro, eBay, olx, w sumie każdy liczący się "market", co samo w sobie jest bardzo logiczne, bo chlebuś mają z handlu, a nie z darmowych ogłoszeń.
sbbq pisze:
13 wrz 2023, 01:31
W jaki sposób zostanie mi naliczony vat jak kupie prywatnie od osoby poza serwisem przez poczte/kuriera?
Dla celników nie ma znaczenia status nadawcy, kluczowa jest wartość przesyłki i jej rodzaj.
sbbq pisze:
13 wrz 2023, 01:31
Sprzedajacy ma obowiazek podania ceny podczas wysylki czy jak to wyglada?
Jeśli jest sprzedającym to powinien podać wartość przedmiotu. Wszystko inne to ściema.

Nie znoszę takich cebulowych rozkmin. Raczej wszyscy wiedzą o co chodzi i że ktoś musi skłamać by były jakieś oszczędności na opłatach.

A potem się ludki dziwią że pewni sprzedawcy nie wysyłają do Polski :D
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
Awatar użytkownika
notopa
Posty: 278
Rejestracja: 19 mar 2016, 19:27
Gramofon: Technics SL-1600mk2
Lokalizacja: Festung Breslau

Re: Czy wierzyć opiniom na discogs?

#9

Post autor: notopa »

mrcnoos pisze:
12 wrz 2023, 23:37
Kombinuje to prawda haha!
Niestety nie mam żadnego znajomego w UK. :(
Naprawdę przemyślałeś jak to wygląda? Pytasz nas/ szukasz potwierdzenia czy Sprzedawca jest uczciwy i jednocześnie oczekujesz od niego że zachowa się nieuczciwie na Twoją prośbę? Pozytywne komentarze na jego koncie raczej nie biorą się z kombinowania…
well of course I'd like to sit around and chat
well of course I'd like to stay and chew the fat
marianoaitaliano
Posty: 126
Rejestracja: 13 sty 2023, 14:15
Gramofon: Toshiba SR-255
Lokalizacja: UK

Re: Czy wierzyć opiniom na discogs?

#10

Post autor: marianoaitaliano »

sbbq pisze:
13 wrz 2023, 01:31
Tylko nie do końca rozumiem. W jaki sposób zostanie mi naliczony vat jak kupie prywatnie od osoby poza serwisem przez poczte/kuriera? Sprzedajacy ma obowiazek podania ceny podczas wysylki czy jak to wyglada?
Jak pójdzie przez oficjalne drogi z UK musisz wypełnić formularz CN22 gdzie podajesz wartość przedmiotu. Nawet jak wyślesz jako gift (prezent) to jakąś tam niewielką wartość trzeba podać i jak wartość będzie niska, bodajże do 20 funtów to może i nie naliczą VAT, ale poczta polska czy kurier sobie i tak naliczy swoje opłaty za przedstawienie przesyłki do odprawy celnej. Po to mamy i powinniśmy doceniać w UE jednolitą strefę wolnego handlu właśnie :) Busiarz nie weźmie opłaty za odprawę celną i tu jest ta cała oszczędność - ale...

Od razu ci powiem że na jedną płytę całe to kombinowanie wydaje mi się nie warte zachodu - jakbym kupował 20 różnych płyt od jednego sprzedawcy no to już się można pobawić bo od 20 płyt to tych opłat może się sporo narobić, ale za jedną? Zapomnij ;)
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41586
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Czy wierzyć opiniom na discogs?

#11

Post autor: Wojtek »

marianoaitaliano pisze:
13 wrz 2023, 11:32
bodajże do 20 funtów to może i nie naliczą VAT
Już dawno nieprawda. Naliczają od każdej wartości.
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
marianoaitaliano
Posty: 126
Rejestracja: 13 sty 2023, 14:15
Gramofon: Toshiba SR-255
Lokalizacja: UK

Re: Czy wierzyć opiniom na discogs?

#12

Post autor: marianoaitaliano »

Wojtek pisze:
13 wrz 2023, 12:15
Już dawno nieprawda. Naliczają od każdej wartości
Dobrze wiedzieć, myślałem że to jeszcze obowiązuje, zwłaszcza jak sprzedawca ma numer EORI i pobiera VAT przy sprzedaży. Z ciekawości - czy Poczta Polska dolicza też teraz jakieś opłaty do pierdół z Chin z Aliexpress?
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41586
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Czy wierzyć opiniom na discogs?

#13

Post autor: Wojtek »

Kraj nie ma znaczenia. Ali nalicza VAT po swojej stronie, wtedy celnicy tego nawet nie ruszają.
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
Awatar użytkownika
blispx
Posty: 4468
Rejestracja: 26 paź 2014, 22:32

Re: Czy wierzyć opiniom na discogs?

#14

Post autor: blispx »

do 150 jurków, powyżej ali nie podlicza vat robi to agencja celna przewoźnika dochodzi jeszcze cło i opłaty za obsługę celną, czyli w praktyce jest tak że wszystko poniżej jest zwolnione właśnie z tych 2óch ost. opłat warto o tym pamiętać
DDX-1000, RMG-309i, SME3012, 2xSPU, MPU, 3xLundahl, 2xANK, 300B, 2A3, Audio Nirvana, AN Sogon, AN Sootto, Wirewoo 411, Wirewoo 911
ODPOWIEDZ