Pink Floyd - wydania Dark Side Of The Moon, pytania LP

Wszelkie tematy związane z płytami winylowymi
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
darkman
Posty: 15004
Rejestracja: 02 paź 2015, 09:23
Gramofon: Cielęcina 2.01
Lokalizacja: Topanga Corral
Kontakt:

Pink Floyd - wydania Dark Side Of The Moon, pytania LP

#1

Post autor: darkman »

Sprawdziłem w wyszukiwarce "opcja zaawansowane" czy jest taki temat?
Nie ma. Są wątki ale głównie w sprzedam/kupię lub takie, które dotyczą konkretnych tytułów.
(BTW, no nie wiem ale może by to lepiej pasowało tam gdzie gatunki muzyczne: Jazz, Rock, nie ma 'rock progresywny', jakoś tak może byłoby lepiej? Wojtek - co sądzisz?)
------------------------------------------

To ja mam konkretną prośbę. Pytanie.

Dotyczy:
Dark Said Of The Moon, wydanie PN Muza SX 2656, 1988, A-2, B-3, żółty label, Made in Poland, okładka na spad bez brzegu/grzbietu 'książowego' moja jeszcze nie słuchana zdaje się, to może czas najwyższy :roll: , ale ja nie o tym.

Teza:
podobno były różne ceny nadrukowe tego wydania,(mogło się zdarzyć bo to nieco wcześniej były akurat lata inflacyjne,)
Pytanie:
Czy posiadacze (fizycznie posiadacze..! nie góglamy na znanym portalu o winylach) byli by tak uprzejmi i sprawdzili na swoich jaka jest cena?
Drukowana na back side, dolny prawy róg okładki?
[u mnie jest 2200 zł.]

z góry dzięki,
Ostatnio zmieniony 22 mar 2017, 11:28 przez darkman, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Dziadek
Posty: 5056
Rejestracja: 15 gru 2013, 15:35
Lokalizacja: Hamm
Kontakt:

Re: [tylko]Pink Floyd wydania, pytania LP

#2

Post autor: Dziadek »

U mnie niestety tez 2200 zl (Slabo widac ale sprawdzilem)
http://www.winylowe-plyty.pl/pink_floyd.html
Awatar użytkownika
cooledit
Posty: 1821
Rejestracja: 13 lut 2016, 15:02
Gramofon: Acoustic Solid
Lokalizacja: Kraków

Re: [tylko]Pink Floyd wydania, pytania LP

#3

Post autor: cooledit »

Na moim egzemplarzu niestety też widnieje 2200 zł.
Acoustic Solid Classic Wood Black + Rega 303 + Goldring 2100 --> Graham Slee Era Gold V + PSU 1 --> Primare CD32 + I32 --> Focal CHORUS 836VW, kilka drucików z Acoustic Zen i Tara Labs
Awatar użytkownika
trafalgar
Posty: 4033
Rejestracja: 03 mar 2015, 10:30
Gramofon: Kenwood KP 990
Lokalizacja: Kraśnik lubelski

Re: [tylko]Pink Floyd wydania, pytania LP

#4

Post autor: trafalgar »

Mam i ja takie cudo-cena 2200zł.Tylko po co Ci to wiedzieć?Tak z czystej ciekawości?
Awatar użytkownika
darkman
Posty: 15004
Rejestracja: 02 paź 2015, 09:23
Gramofon: Cielęcina 2.01
Lokalizacja: Topanga Corral
Kontakt:

Re: [tylko]Pink Floyd wydania, pytania LP

#5

Post autor: darkman »

No bo jak istnieje to wydanie z nadrukiem np za 185 zł prl, to chcę je mieć, ale może poprzestanę tylko na wiedzy. Ta, warta każdej ceny.
(możliwe, że informacja o takim nadruku nie jest prawdziwa, chciałbym to(ją) zweryfikować).
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41381
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Pink Floyd - wydania, pytania LP

#6

Post autor: Wojtek »

darkman pisze: (BTW, no nie wiem ale może by to lepiej pasowało tam gdzie gatunki muzyczne: Jazz, Rock, nie ma 'rock progresywny', jakoś tak może byłoby lepiej? Wojtek - co sądzisz?)
Działy muzyczne dotyczą muzyki, a dział płytowy dot. płyt winylowych.
Z tego co widzę po pierwszym pytaniu, chodzi tu raczej o tą drugą kwestię, a nie pierwszą.
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
Awatar użytkownika
darkman
Posty: 15004
Rejestracja: 02 paź 2015, 09:23
Gramofon: Cielęcina 2.01
Lokalizacja: Topanga Corral
Kontakt:

Re: Pink Floyd - wydania, pytania LP

#7

Post autor: darkman »

Tak, zdecydowanie. Tu chodzi mi wyłącznie o informacje natury kolekcjonerskiej. Muzycznej nie.
Czyli lokalizacja OK.

Dla przykładu podam, że np brazylijskie wydanie Relics od Dziadka mało komu przypadłoby muzycznie do zrzutu szczęki na dywan, a dla mnie to perełka kolekcjonerska... no pozycja i ciekawy volumen w zbiorach.
Awatar użytkownika
trafalgar
Posty: 4033
Rejestracja: 03 mar 2015, 10:30
Gramofon: Kenwood KP 990
Lokalizacja: Kraśnik lubelski

Re: Pink Floyd - wydania, pytania LP

#8

Post autor: trafalgar »

Ufff....kamień z serca mi spadł.Całe szczęście że nie noszę sztucznej szczęki......dziadki :lol:
bartek3033
Posty: 278
Rejestracja: 10 kwie 2016, 14:23
Gramofon: Rp 2000, 2x Rp5000
Lokalizacja: Kraków

Re: Pink Floyd - wydania, pytania LP

#9

Post autor: bartek3033 »

U mnie też 2200zł
Awatar użytkownika
darkman
Posty: 15004
Rejestracja: 02 paź 2015, 09:23
Gramofon: Cielęcina 2.01
Lokalizacja: Topanga Corral
Kontakt:

Re: Pink Floyd - wydania, pytania LP

#10

Post autor: darkman »

Wychodzi na to, że to "podobno z inną ceną drukowaną" to raczej bujda. W międzyczasie miałem kilka wydań w ręku i jednak bez sensacji :o
wszystkie 2200. To sądzę, że trzeba przyjąć to za wersję jedyną, jeśli idzie o druk okładki.

(edit, dodałem 27.II.2017)
Opisano takie wydania polskie:
- Polskie Nagrania-Muza, SX 2656 (1st issue, 1988, classic cover, no/gtf, beige labels)
- Polskie Nagrania-Muza, SX 2656 (1st issue, classic cover, no/gtf, misspress beige labels)
- Polskie Nagrania-Muza, SX 2656 (1st issue, classic cover, no/gtf, misspress beige labels, with lyrics booklet)
- Polskie Nagrania-Muza, SX 2656 (2nd issue, 1988, classic cover, no/gtf, white labels)

Niestety materiał, który podaje to zestawienie nie posiada publikowanego źródła. trudno powiedzieć skąd zatem zaczerpnięto owe dane.
Hm.. 2nd issue, musiałoby mieć inny stamper matrycy - ? trzeba to sprawdzić i foto zrobić.
Ostatnio zmieniony 27 lut 2017, 15:42 przez darkman, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
darkman
Posty: 15004
Rejestracja: 02 paź 2015, 09:23
Gramofon: Cielęcina 2.01
Lokalizacja: Topanga Corral
Kontakt:

Re: Pink Floyd - wydania, pytania LP

#11

Post autor: darkman »

Panowie renowacja wątku trochę z anonsem.
Pojawia się obecnie sporo wydań bootlegowych na winylach. Nie mam ich i jakoś się nie palę. Jednak w większości posiadam je wydane na CD jako wydawnictwa kubowe itd..flac recorderów audience i soundbordowych.

Przeważnie obowiązuje zasada tytułem jakości materiału, że czym starszy (czym starsze nagranie z początku kariery itd) tym gorszy. zasadniczo w wydaniach winylowych nie powinno być specjalnych odstępstw od tej reguły.

Jeśli ktoś wahałby się nad jakością tłoczenia i brzmieniem i chciał ewentualnej opinii, to proszę pytajcie podając tytuł. Bez problemu sprawdzę i odsłucham. Generalnie wszystkie gig`s np: z lat 70tych są bardzo słabe itd. Chociaż są pewne różnice w ilości kiksów na danej płycie czy materiale.

Proponuje w ogóle dla kolekcjonerów jakiś rodzaj oceny punktowej poszczególnych materiałów.
Akurat słucham Riding the Cow GR515,516,517 (3 płytowy) i tak mnie naszło, co by się ktoś nie naciął na drogie wydanie winylowe. A przynajmniej miał świadomość jak to (i inne) brzmi.
Awatar użytkownika
darkman
Posty: 15004
Rejestracja: 02 paź 2015, 09:23
Gramofon: Cielęcina 2.01
Lokalizacja: Topanga Corral
Kontakt:

Re: Pink Floyd - wydania, pytania LP

#12

Post autor: darkman »

No proszę pół roku i odszukałem temacik .. :doh:

Dark Side Of The Moon, mastering, remastering.
Płyta ważna, zatem warto to wyjaśnić i trochę pośledzić. miejsce wybrałem oczywiście nieprzypadkowo, bowiem już kiedyś założyłem ów wątek na tego rodzaju potrzeby.

Poczynając historycznie od wersji podstawowej:
1973 - mastering 16 ścieżkowej taśmy zrealizował inżynier realizacji dźwięku Alan Parson (tak, ten właśnie od APP).
To wydanie podstawowe i oryginalne. Miało wiele edycji i tu źródła są bogate i łatwo dostępne. Ponadto istnieje doskonały materiał porównawczy i identyfikacyjny.

Mastery współczesne obejmujące różne wydania to:
(w nawiązaniu do pytania kolegi z tego wątku:
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=31 ... &start=135)


2003 - IIRC, Acoustech, Kevin Gray and Doug Sax testowe tłoczenie, (postawowa i 30thA).
2011/2012 - Z master tape. James Guthrie, Doug Sax, Kevin Gray
2016 - Remaster z oryginalnej taśmy analogowej: James Guthrie, Joel Plante, Bernie Grundman. Wydanie heavyweight 180g vinyl. PFRLP8 @2016 PFM

[1992 i MFSL - chwilowo w opracowaniu.. ogólnie coś tam szperam na spokojnie, bo tak..]

Doug Sax zmarł 2 kwietnia 2015. Niestety nie towarzyszył już finalizacji prac masteringowych dla wydań 2016.

Fragment wywiadu z Sax`em przeprowadzonego przez Acoustic Sounds:
Doug Sax: The first album that I mastered for Pink Floyd was The Wall in 1979. That was engineered by James Guthrie. He has produced and engineered other albums for the Floyd. He has also been the Floyd's quality control man ever since The Wall. On the Best of albums, James and I re-mastered much of the catalog, obviously including the Dark Side of The Moon.

Do you listen to the original release of an album when you begin a remaster project?

Doug Sax: Absolutely, we got EARLY LP test pressings, and they were mandatory since the master tape is Dolby and there are no (original) tones. By hunting and pecking we derived that the master tape has an NAB high end and an IEC low end. After playing the tape correctly, we then EQ'd the album to sound more open and punchy than the original release ever did. (NAB is the American standard for tape equalization, and IEC, also called CCIR, is the standard for Europe and actually most of the world. Some machines have switchable EQ. The Studer at AcousTech does. Very few machines allow switchable top-end and bottom-end EQ. Obviously, Doug's custom machine has this capability.)

Fragment dotyczący wydania DSOTM 2003,
5.1 surround:

Doug Sax, the lead mastering engineer for the Dark Side Of The Moon LP and SACD reissues, granted Acoustic Sounds an exclusive interview. The following are the only published Sax comments to date about this monumental project. We thank Doug sincerely for his generosity in taking time for this interview.
Acoustic Sounds: Did this album present any particular challenges in any of the formats?

Doug Sax: No. The problem is making sure the tape is playing correctly.

Acoustic Sounds: Did you master the 5.1 surround mix also? What is your impression of the mix?

Doug Sax: Yes, I did. I think James (Guthrie) did a superb job in really using the 5.1 channels while still maintaining the original feel of the two-channel mix. Every band member loves the 5.1 that James did.


[materiał będę uzupełniał, ewentualnie proszę o podpowiedzi i uwagi, źródło mile widziane, tnx]
Awatar użytkownika
mcemsi
Posty: 726
Rejestracja: 06 cze 2012, 23:13
Gramofon: PS-X600 , PS-X555ES

Re: Pink Floyd - wydania, pytania LP

#13

Post autor: mcemsi »

No to i ja dorzuce - mam 2 egz. (przypadkowo trafil sie kolejny więc nie wyrzucilem :-) - obydwa po 2200 zł.
Awatar użytkownika
darkman
Posty: 15004
Rejestracja: 02 paź 2015, 09:23
Gramofon: Cielęcina 2.01
Lokalizacja: Topanga Corral
Kontakt:

Re: Pink Floyd - wydania, pytania LP

#14

Post autor: darkman »

OK, fajnie. Sprawdź matrix i opis, bo szukamy tego "2nd issue":
z post nr 10 (wyżej)
- Polskie Nagrania-Muza, SX 2656 (2nd issue, 1988, classic cover, no/gtf, white labels)
[ważne w oględzinach wszystkie znaczniki z runout]
Awatar użytkownika
mcemsi
Posty: 726
Rejestracja: 06 cze 2012, 23:13
Gramofon: PS-X600 , PS-X555ES

Re: Pink Floyd - wydania, pytania LP

#15

Post autor: mcemsi »

OK , dokonałem przeglądu obu LP

i tak

Runouty:

Mój nabyty przeze mnie osobiscie egzemplarz (troche juz zmęczony i LP i okładka):
A: S3X 2656 A-7 J
B: S3X 2656 B-10 -13-

Obrazek
Obrazek

**************************************************************************************************************

Otrzymany w "spadku" (niemal Mint):

A: S3X 2656 A-2 K
B: S3X 2656 B-2 J

Obrazek
Obrazek

W spadkowej dość dużo wyraźniejsza czcionka na labelu.

*********************************************************************************************************
Kolory okładki tez sie co nieco odcieniem różnią:

Obrazek
Obrazek

Okładka mojego wydaje sie nieco sztywniejsza niz tego spadkowego mimo , że bardziej zużyta.
Mój LP ma łagodniejsze krawedzie płyty , spadkowy ostre jak żyletka i sporo nadlanych resztek winylu.


Sonicznie nie porównywałem.
ODPOWIEDZ