Masa płyt

Wszelkie tematy związane z płytami winylowymi
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Łukasz
Posty: 70
Rejestracja: 27 lut 2011, 12:57
Lokalizacja: Piaseczno

Masa płyt

#1

Post autor: Łukasz »

Często spotykam się (szczególnie przy najnowszych reedycjach) z informacją o winylu 180 czy 200 gramowym.
Ciekawi mnie czy i jaki wpływ ma masa płyty na jakość nagrania.
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41635
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Masa płyt

#2

Post autor: Wojtek »

Gadaliśmy już trochę o tym tutaj: http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=28&t=396&start=0
Jednakże tam dyskusja była bardziej ogólna, a tu pytasz konkretnie o kwestię masy płyt.

Cóż, umieszczanie na okładce info o wadze płyty to przypadłość jedynie współczesnych wydań i reedycji. Kiedyś nikt tego nie afiszował.

Z doświadczenia własnego stwierdzam, że większa gramatura winyla nie czyni danego wydania magicznie lepiej brzmiącym.
Więcej w tym marketingu niż faktycznych "high quality" korzyści. Jedyny plus to to, że teoretycznie trudniej taką płytę porysować itd. (bo rowek jest ciut głębszy) niż taką standardową płytę 150g chociażby, ale nie jest to jakaś reguła.

Jak ktoś wątpi w to co piszę to mogę służyć przykładami lżejszych płyt, które biją jakościowo cięższe "180g HQ" odpowiedniki. Posiadam parę albumów w kilku wydaniach, więc wnioski te wynikają z bezpośrednich porównań.

Podsumowując: nie należy tego upatrywać jako super mega plus, gdyż nie robi to takiej różnicy :)
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
Awatar użytkownika
Jaskier
Posty: 390
Rejestracja: 16 lis 2010, 22:19
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Masa płyt

#3

Post autor: Jaskier »

Tego typu wydania rzeczywiście grają lepiej, ale "w komplecie" czyli na wysokiej klasy gramofonie, z dobrą wkładką i dodatkowo z dociskiem. Sama waga płyty, jak napisał Wojtek, różnicy nie robi..
Awatar użytkownika
Obywatel
Posty: 3794
Rejestracja: 02 sty 2011, 18:41
Gramofon: Technics SL-1610MKII
Lokalizacja: Słupsk

Masa płyt

#4

Post autor: Obywatel »

Coś w tym jednak jest, że starsze wydania - jeszcz lata '70 (tłusta dekada dla świata) były grubsze i cięższe a nowsze - już w latach '80 (nieco kryzysowa dekada) były takie wydmuszkowate.

P.S. W takim razie jak ma się kwestia pocztówek dźwiękowych :?: ;) Na eBay'u polskie flexi idą za masakryczne pieniądze :lol:
Były: Daniel G 1100-fs, AKAI AC-3800, Fryderyk G-620, Technics SL-231, Technics SL-Q3
Jest: Technics SL-1610 MKII
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41635
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Masa płyt

#5

Post autor: Wojtek »

Obywatel pisze:P.S. W takim razie jak ma się kwestia pocztówek dźwiękowych :?: ;) Na eBay'u polskie flexi idą za masakryczne pieniądze :lol:
Jaki ma to związek z masą płyt?
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
Awatar użytkownika
Obywatel
Posty: 3794
Rejestracja: 02 sty 2011, 18:41
Gramofon: Technics SL-1610MKII
Lokalizacja: Słupsk

Masa płyt

#6

Post autor: Obywatel »

Taki związek, że pocztówki mają masę wielokrotnie niższą od zwykłych płyt więc - przyjmując, że masa i grubość ma wpływ na jakość - pocztówki nie powinny w zasadzie grać w ogóle. To była tylko luźna dygresja.
Były: Daniel G 1100-fs, AKAI AC-3800, Fryderyk G-620, Technics SL-231, Technics SL-Q3
Jest: Technics SL-1610 MKII
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41635
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Masa płyt

#7

Post autor: Wojtek »

To w ramach odpowiedzi na luźną dygresję powiem, że jakość rzadko kiedy ma związek z tzw. wartością kolekcjonerską.
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
Awatar użytkownika
Sindsoron
Posty: 1346
Rejestracja: 17 wrz 2010, 13:56
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

Masa płyt

#8

Post autor: Sindsoron »

w sumie jak dla mnie jedyną różnicą między 180gr a lżejszymi jest wygoda w użytkowaniu :3 te lżejsze strasznie się wyginają D:
Collection

Power Amp: Hitachi HMA-7500
Control Amp: Hitachi HCA-7500
Turntable: Rotel RP-3000 + SME 3009 II Non Improved
Deck: Akai GXC-760D
Speakers: Usher S-520 II
Headphones: Audio-Technica ATH-ES700
Sound Card: Asus Xonar Essence ST
Awatar użytkownika
vinylfan
Posty: 755
Rejestracja: 14 kwie 2011, 12:38
Gramofon: Dual CS 460

Re: Masa płyt

#9

Post autor: vinylfan »

Obywatel napisał:
Coś w tym jednak jest, że starsze wydania - jeszcz lata '70 (tłusta dekada dla świata) były grubsze i cięższe a nowsze - już w latach '80 (nieco kryzysowa dekada) były takie wydmuszkowate.
Otóż od połowy lat 70-tych, przez całe lata osiemdziesiąte przemysł fonograficzny był w dużym rozkwicie. Na tyle dużym, że przy produkcji płyt zaczęto oszczędzać na czym tylko się dało. Chodziło o to aby wyprodukować i sprzedać jak najwięcej egzemplarzy płyt. Stąd cieńsza masa płyt, cieńsze tekturki... no i gorsza jakość nagranej muzyki.
Gramofony:Dual CS 460 + Ortofon OM 10, Unitra G-620 Fryderyk + AT-95E
Odtwarzacze CD: Denon DCD 1500 AE, Technics SL-PG 500A,
Wzmacniacze: Denon PMA 1500AE, Technics SU-V45A,
Kolumny głośnikowe: KEF Q700, Tannoy Mercury 7.4
Awatar użytkownika
Tyrystor
Posty: 866
Rejestracja: 10 sie 2011, 16:44
Gramofon: SL-1410mk2
Lokalizacja: Lüben in Niederschlesien

Masa płyt

#10

Post autor: Tyrystor »

Aż dziw, że przez trzy lata nikt do tego tematu nie wrócił.

Ważenie płyt może zakrawać na objaw lekkiej paranoi, atoli ostatnio coś mnie tknęło i kilka moich longplayów wrzuciłem na wagę. Przy okazji zacząłem się zastanawiać, jak duży jest rozrzut pomiędzy minimalną a maksymalną masą 12-calowej płyty winylowej. Gdybyście, koledzy, byli łaskawi się podzielić informacjami o swoich najlżejszych/najcięższych krążkach, byłbym wdzięczny. :)
Pomijając 180- i 200-gramowe reedycje (zresztą i tak mam tylko jedną płytę-nówkę), najcięższym krążkiem w moich zbiorach (a przynajmniej tak mi się zdaje!) jest australijski monofoniczny Sgt. Pepper's Lonely Hearts Club Band, ważący 155 g. Najlżejszy zaś - For Girls Who Grow Plump in the Night Caravan, 1st-press brytyjski, Deram, który waży zaledwie 105 g i w ogóle jest jakiś miękki. ;)

W sumie to nieźle by wyglądało w statystyce: „Średnia masa płyt długogrających wytwórni Decca w latach 1965-1975" albo coś w tym stylu :D ;)
Zestaw L1: Technics SL-1410mk2 + Shure M95HE + Denon PMA-777 + Telefunken TLX
Zestaw L2: Aiwa AD-F810 + Nakamichi OMS-2E + JVC AX-555 + Canton GLE40
Awatar użytkownika
motown
Posty: 766
Rejestracja: 31 sie 2011, 20:07

Masa płyt

#11

Post autor: motown »

Sama masa absolutnie nie ma wpływu na jakość dźwięku. Istotny jest mastering i tłoczenie.

Czasem krążek 120 gramowy może lepiej zagrać od takiego 200 gramowego "audiofilskiego" (i to się zdarza).
Pay for that motherfucker record

The Motown Sound™
Awatar użytkownika
Winters
Posty: 2801
Rejestracja: 10 kwie 2011, 11:29
Lokalizacja: prawie Łódź

Masa płyt

#12

Post autor: Winters »

Ważniejsza od masy jest czystość tworzywa.

Cieniutkie Dynaflexy (RCA) ważą chyba nawet poniżej 100g, za to charakteryzuje je wysoka jakość winylu - w czasach kryzysu naftowego lat 70. postanowiono postawić na płyty cienkie, ale z dobrego gatunku tworzywa zamiast zachowywania grubości krążków kosztem szmerów i szumów będących efektem zanieczyszczeń w "surówce" płytowej.

Wczesne polskie longplaye (połowa lat 50.) ważą po ćwierć kilo, ale co z tego, kiedy w ich przypadku leży jakakolwiek kultura techniczna produkcji.
DIOMEDES KATO
Awatar użytkownika
JacK
Posty: 2472
Rejestracja: 12 kwie 2011, 11:30
Gramofon: Kuzma Stabi S
Lokalizacja: Bielsko - Biała

Re: Masa płyt

#13

Post autor: JacK »

Czasami wydawcy umieszczają na okładce informacje o właśnie takim nieskalanym winylu "virgin vinyl".
Kuzma Stabi S, Rega RB300, Dynavector DV - 10X5, Sonneteer's Sedley (first edition), AVM Competition, B&W CDM1NT
Awatar użytkownika
Tyrystor
Posty: 866
Rejestracja: 10 sie 2011, 16:44
Gramofon: SL-1410mk2
Lokalizacja: Lüben in Niederschlesien

Masa płyt

#14

Post autor: Tyrystor »

Panowie! To oczywiste, że masa płyt ma nikły związek z jakością dźwięku. Mnie ta kwestia interesuje tylko i wyłącznie jako ciekawostka służąca do niczego. :)

A propos - na Allegro jeszcze dotychczas się z tym nie spotkałem, ale na eBayu już parę razy natknąłem się na opisy używanych płyt zawierające ich masy. Ot, taka kolekcjonerska fanaberia, jak sądzę.
Zestaw L1: Technics SL-1410mk2 + Shure M95HE + Denon PMA-777 + Telefunken TLX
Zestaw L2: Aiwa AD-F810 + Nakamichi OMS-2E + JVC AX-555 + Canton GLE40
blackholesun
Posty: 584
Rejestracja: 21 wrz 2013, 19:20

Re: Masa płyt

#15

Post autor: blackholesun »

.
Ostatnio zmieniony 21 maja 2016, 12:17 przez blackholesun, łącznie zmieniany 1 raz.
ODPOWIEDZ