Programy do katalogowania płyt winylowych.

Wszelkie tematy związane z płytami winylowymi
ODPOWIEDZ
wlod
Posty: 117
Rejestracja: 18 lut 2011, 13:25
Lokalizacja: łódzkie

Programy do katalogowania płyt winylowych.

#1

Post autor: wlod »

Chciałbym skutecznie skatalogować moje zbiory. Wyobrażam sobie choć może się mylę, że istnieją programy komputerowe pozwalające na dokładne skatalogowanie kolekcji płyt winylowych. Chodzi mi o to by po pierwsze: można było założyć jakąś chronologie, porządek,przejrzystość to raczej łatwe,,, po drugie by było możliwe po wpisaniu niezbędnych danych pobranie dodatkowych informacji z netu np. zdjęcia, daty wydania, informacji dodatkowych. Ważne było by również to by był to program przyjazny tzn taki, by był ciut intuicyjny, tzn np. po wprowadzeniu nazwy wykonawcy i tytułu np sam pokazywał by jakie są możliwości np. wydanie USA, japońskie, nazwy wytwórni, lata wydania etc. Może jednak nie ma takich programów ale jeżeli są to proszę o info, gdyby ktoś miał namiar na takie programy.
Awatar użytkownika
kaZ
Posty: 2019
Rejestracja: 15 lut 2010, 22:22
Lokalizacja: 265 km od Łodzi

Programy do katalogowania płyt winylowych.

#2

Post autor: kaZ »

"Bardzo lubię piosenki,
i różne inne dźwięki
szczególnie jak mnie co wzruszy
rzuca mnie się na uszy "
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41516
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Programy do katalogowania płyt winylowych.

#3

Post autor: Wojtek »

Może Melomania? (wydaje się być OK, dopiero co się natknąłem na to)
http://www.ableapples.com/pl/

Słyszałem też dobre rzeczy o Music Catalogue Master
http://www.kixsoftware.com/mcminfo.html

A także o Music Label (ale jest dość drogi)
http://www.codeaero.com/music-label/

Jest trochę tego typu oprogramowania w sieci, przeważająca większość dotyczy co prawda kolekcji muzyki na komputerze (pliki MP3, itp.), ale są też takie bardziej konkretne. Trzeba się porozglądać :) Uczulam tylko, że większość tych programów nie jest darmowa (ot cena wąskiej specjalizacji :) ).

Ja osobiście nie używam żadnego takiego oprogramowania, a chciałbym, bo już powoli nie ogarniam szczegółów dot. swojej kolekcji płyt. Jednakże mi osobiście wystarczyłaby do tego kartka papieru czy też zwykły notatnik :D Sprawdzałem kiedyś różne programy, ale jak dotąd żaden mnie nie zadowolił, a potem przestałem szukać :)
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
Awatar użytkownika
soob
Posty: 23
Rejestracja: 13 gru 2011, 00:45

Program do katalogowania kolekcji

#4

Post autor: soob »

Witam,
Poszukuję programu do katalogowania mojej kolekcji winyli. Zależy mi na programie, który ma możliwość dodawania pozycji, a później można by było posortować wg roku / gatunku etc. Wiem, że takie coś można zrobić np. w Excelu ale zależy mi na programie specjalnie do tego przeznaczonym :)

Poszukując czegoś w internecie natknąłem się na program Melomania, który byłby super, gdyby nie to, że nie ma tam opcji sortowania itd. (albo ja nie umiem tam sortować :P) -- jeżeli ktokolwiek mógłby pomóc to bd bardzo wdzięczny.

P.S. Nie wiem czy wybrałem odpowiedni dział - jeżeli nie to z góry przepraszam :)
Awatar użytkownika
JacK
Posty: 2472
Rejestracja: 12 kwie 2011, 11:30
Gramofon: Kuzma Stabi S
Lokalizacja: Bielsko - Biała

Re: Program do katalogowania kolekcji

#5

Post autor: JacK »

Nie znam się na takich programach ale wiem że sporo osób z małymi i wielkimi kolekcjami dodaje swoje zbiory do bazy www.discogs.com
Kuzma Stabi S, Rega RB300, Dynavector DV - 10X5, Sonneteer's Sedley (first edition), AVM Competition, B&W CDM1NT
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41516
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Programy do katalogowania płyt winylowych.

#6

Post autor: Wojtek »

soob:
Jako że takie pytanie już zostało kiedyś zadane, przekleiłem twój wątek do dawnego. Czytnij go sobie od początku :)
Dział jest jak najbardziej odpowiedni.

Widać ogółem, że jest trochę tego typu oprogramowania, ale każdy z nich ma jakieś braki, czasami nawet dość proste jak np. wspomniane sortowanie.
Mam wrażenie, że przynajmniej część tych programów nie stworzyły osoby, które same kolekcjonowałyby winyle (czyli de facto znające się na rzeczy/dziedzinie problemowej oprogramowania).

Zastanawiam się czy nie lepiej byłoby podjąć się napisania samemu tego typu oprogramowania, biorąc do kupy wszystkie plusy i minusy tych już znanych.
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
Awatar użytkownika
soob
Posty: 23
Rejestracja: 13 gru 2011, 00:45

Programy do katalogowania płyt winylowych.

#7

Post autor: soob »

JacK pisze:Nie znam się na takich programach ale wiem że sporo osób z małymi i wielkimi kolekcjami dodaje swoje zbiory do bazy www.discogs.com
Discogs jest w porządku ale mnie zależy na programie komputerowym nie o internetowej bazie danych :) Poza tym mam już konto na Discogsie od jakiegoś roku / półtora i często zdarza się, że nie ma tam wszystkich płyt,a dodawanie tam jest trochę uciążliwe ;)
Wojtek pisze:Zastanawiam się czy nie lepiej byłoby podjąć się napisania samemu tego typu oprogramowania, biorąc do kupy wszystkie plusy i minusy tych już znanych
Moim hobby jest też programowanie i mógłbym spróbować napisać, taki program ale nie chciałbym, aby program był zbugowany i np posypał się po jakimś czasie :)
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41516
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Programy do katalogowania płyt winylowych.

#8

Post autor: Wojtek »

soob pisze:i często zdarza się, że nie ma tam wszystkich płyt,a dodawanie tam jest trochę uciążliwe ;)
Zgadza się.

Ja jestem programistą nie tylko z hobby, ale także i z zawodu. Krzyś chyba też coś robi w tym kierunku.
soob pisze:ale nie chciałbym, aby program był zbugowany i np posypał się po jakimś czasie :)
Jak już prowadzi się jakiś projekt to wypadałoby go wspierać i poprawiać, a nie zostawić na pastwę losu :)

Sprawa do przemyślenia.
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
Awatar użytkownika
Kusma
Posty: 354
Rejestracja: 12 gru 2011, 22:32
Lokalizacja: Chełm, lubelskie

Programy do katalogowania płyt winylowych.

#9

Post autor: Kusma »

soob pisze: ale mnie zależy na programie komputerowym nie o internetowej bazie danych
jesli faktycznie zalezy ci na programie do uzytku wlasnego to moze po prostu zrobic najprostsza baze danych w najzwyklejszym open offi'sowskim kreatorze - "OPEN BASE"
moze sie wydawac prostackie ale dokladnie to zrobilem ze swoimi "cdkami" - stworzylem tabele i formularz do szybkiego wklepywania recordow,
jest nawet interaktywna!
moge odznaczyc czy dana plyta jest pozyczona czy nie; uzylem tez mozliwosci programu by stworzyc auto alert - np jak ktos trzyma plytke dluzej niz miesiac to program mnie o tym informuje...

proste rozwiazania sa zawsze najlepsze...
Nie bulwersuj się tak forumowiczu... to tylko moja subiektywna opinia :D
Arek
Posty: 1
Rejestracja: 01 kwie 2013, 09:41

Program do prowadzenia kolekcji płyt winylowych

#10

Post autor: Arek »

Witam,
Czy używał ktoś programu do prowadzenia kolekcji płyt winylowych Intermus ?
http://www.intermus.pl/index.php/vinylcollection

Pozdr.
Arek
Awatar użytkownika
pman16
Posty: 36
Rejestracja: 21 lip 2012, 12:14
Lokalizacja: Kraków

Re: Program do prowadzenia kolekcji płyt winylowych

#11

Post autor: pman16 »

Arku, wątpię by ktoś w ogóle zainteresował się programem, który wymaga instalacji i z tego co widzę działa offline, chociaż nie wiem co oznacza "Możliwość gromadzenia i śledzenia aktywności związanych z płytami winylowymi". Z reguły chyba nikt nie ściągnie tego pliku .exe i nie uruchomi u siebie na komputerze, chyba że jakiś ryzykant. Istnieje wiele narzędzi w formie aplikacji webowych, które oferują dokładnie to samo, a nawet jeszcze więcej, więc taka rozpaczliwa reklama jest tym bardziej żenująca. Miło, że ktoś w ogóle próbuje działać w tematyce katalogowania winyli, ale 19EUR za jakąś wersję start (btw. nawet nie wiadomo czym różnią się wersje) wieje takim absurdem, że temat ten powinien znaleźć się w zakładce "Ale jaja!!!", a tymczasem wisi sobie z datą 1 kwietnia, co ewidentnie wskazuje na jakiś "wyszukany" żart.
Awatar użytkownika
threaz
Posty: 252
Rejestracja: 14 sty 2013, 20:51
Lokalizacja: Wrocław / Zamość

Program do prowadzenia kolekcji płyt winylowych

#12

Post autor: threaz »

http://www.discogs.com/

Jeśli nie widziałeś oczywiście.
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41516
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Programy do katalogowania płyt winylowych.

#13

Post autor: Wojtek »

pman16 pisze:Arku, wątpię by ktoś w ogóle zainteresował się programem, który wymaga instalacji i z tego co widzę działa offline
Dlaczego?
pman16 pisze:Z reguły chyba nikt nie ściągnie tego pliku .exe i nie uruchomi u siebie na komputerze, chyba że jakiś ryzykant.
Byś się zdziwił.
pman16 pisze:Istnieje wiele narzędzi w formie aplikacji webowych, które oferują dokładnie to samo, a nawet jeszcze więcej
Które? Discogs? RYM? Nie bądźmy śmieszni.
pman16 pisze:Miło, że ktoś w ogóle próbuje działać w tematyce katalogowania winyli, ale 19EUR za jakąś wersję start (btw. nawet nie wiadomo czym różnią się wersje) wieje takim absurdem, że temat ten powinien znaleźć się w zakładce "Ale jaja!!!", a tymczasem wisi sobie z datą 1 kwietnia, co ewidentnie wskazuje na jakiś "wyszukany" żart.
Ten nieznany autor/firma zrobiła też na tą samą mańkę programy do kolekcji znaczków/gier/książek/komiksów, w skrócie ten sam program tylko inne nazwy pól (chyba).

Generalnie jak się widzi zrzuty ekranu to te aplikacje są faktycznie żenujące :)
O cenach i wersjach licencyjnych już nie wspomnę.

Przypominam, że ten wątek dotyczy desktopowych aplikacji do katalogowania kolekcji :)
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
Awatar użytkownika
JacK
Posty: 2472
Rejestracja: 12 kwie 2011, 11:30
Gramofon: Kuzma Stabi S
Lokalizacja: Bielsko - Biała

Re: Programy do katalogowania płyt winylowych.

#14

Post autor: JacK »

Ja tam nie rozumiem dlaczego Discogs ma być zły. Korzystam już długo, wklepuję na bieżąco swoją kolekcje wraz z oceną techniczną i gdy się trafi okazja zakupu lepszego egzemplarza lub czegoś czego nie mam to szybciutko mogę sobie wszystko sprawdzić bez mozolnego przewalania swojego zbioru.
Kuzma Stabi S, Rega RB300, Dynavector DV - 10X5, Sonneteer's Sedley (first edition), AVM Competition, B&W CDM1NT
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41516
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Programy do katalogowania płyt winylowych.

#15

Post autor: Wojtek »

Gorzej jeśli czegoś nie ma w bazie, a masz to w kolekcji. Jasne, możesz dodać nową pozycję, a potem czekać ileś czasu aż ktoś Twoje zgłoszenie łaskawie zaakceptuje (lub odrzuci).

W sytuacji kiedy mamy same popularne i względnie popularne płyty to pewnie nie jest to problem, ale w przeciwnym wypadku bywa to frustrujące.

Poza tym, większość wydań jest utrzymywana jedynie po numerze katalogowym (czasami nawet błędnie bądź z duplikatami), nie biorąc pod uwagę różnych tłoczeń (czasami zwierając kilka wersji pod jedną pozycję).

Jeśli i to nam nie przeszkadza to może taki Discogs faktycznie "da radę", ale kompletnym i rzetelnym katalogiem kolekcji bym tego z całą pewnością nie nazwał, a jednak są ludzie, którzy chcieliby właśnie coś takiego prowadzić/mieć, bez jakichś tam ograniczeń platformowo-moderacyjnych ;)
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
ODPOWIEDZ