Płyty testowe

Wszelkie tematy związane z płytami winylowymi
ODPOWIEDZ
artpaw5
Posty: 242
Rejestracja: 23 paź 2014, 19:54
Gramofon: Dual CS500 Dual 704
Lokalizacja: Dolna Saksonia Niemcy

Płyta testowa

#46

Post autor: artpaw5 »

Witam!
Od pewnego czasu nurtuje mnie takie pytanie jak za pomocą płyty testowej można sprawdzić stan gramofonu w warunkach domowych.Słuch raczej odpada bo po pierwsze będzie to subiektywna ocena,a poza tym w pewnym wieku już się pewnych częstotliwości nie słyszy.W moim przypadku max to chyba 12 khz
Tak więc czy na przykład .zamiast oscyloskopu można by korzystać z laptopa, kompa i czy są jakieś do tego jakieś dedykowane programy? :think:
Awatar użytkownika
-Wolf-
Posty: 1770
Rejestracja: 14 gru 2015, 14:17
Gramofon: Technics SL-1500C

Płyta testowa

#47

Post autor: -Wolf- »

Jest taki program jak Scope, aczkolwiek ja go nie używałem.
Technics SL-1500C + Audio-Technica VM540ML --> Technics SA-C600EG-S --> Pylon Audio Pearl 25 / Technics F70NE-S
http://www.discogs.com/user/wolfrl/collection
Awatar użytkownika
Pawelec
Posty: 3215
Rejestracja: 17 gru 2012, 20:18
Gramofon: Składak
Lokalizacja: Okolice Warszawy

Płyta testowa

#48

Post autor: Pawelec »

Płyta testowa nie wymaga słuchu absolutnego i Twoje 12 kha w zupełnosci wystarczy ;) . Zależy co chcesz tak naprawdę ustalić? Stopień zużycia łożysk w % zapewne nie ale ich stan w pewnym sęsie tak. Również stan i możliwość kalibracji wkładki i ustawienia ramienia też. Wszystko zależy na jakim etapie i jakiego sprzętu to dotyczy bo większość budżetowych nowych sprzętów takich testów nie przejdzie :mrgreen:
AKTUALNA SPRZEDAŻ - pierwszy post
viewtopic.php?t=15809#p307122

Słuchać możesz jeszcze lepiej i jeszcze piękniej.
https://instagram.com/murasaudio
artpaw5
Posty: 242
Rejestracja: 23 paź 2014, 19:54
Gramofon: Dual CS500 Dual 704
Lokalizacja: Dolna Saksonia Niemcy

Płyta testowa

#49

Post autor: artpaw5 »

Ciekawość bo taka już natura. ;)
A tak serio nie wiem sam może jest tak że jak czegoś nie widzę to nie znaczy że tego niema bo mam zamazany obraz. albo kolor jest inny niż mi się wydaje bo mam żle ustawiony monitor.
Tak samo może być z dżwiękiem i coś mnie omija.Słuchałem właśnie tej płyty i 13 khz jeszcze doszło ,tylko teraz trzyma mnie laptop bo nie mam wejścia audio a na wbudowany mikrofonie to wiadomo.Może żona mi swój pożyczy to się pobawię.Chciałbym sprawdzić kalibrację wkładki.
Nie wiem czy mój gramofon to budżetówka ale 704 z SHURE V 15 III chyba już nie jest taki ostatni. :?:
Awatar użytkownika
Pawelec
Posty: 3215
Rejestracja: 17 gru 2012, 20:18
Gramofon: Składak
Lokalizacja: Okolice Warszawy

Płyta testowa

#50

Post autor: Pawelec »

Dual 704 i V15 III to super tandem. Dobra VN 35HE zagra lepiej niż niejedna MC. Co do płyty testowej to "Hi-Fi News Analogue Test LP" to nie tylko przekrój odtwarzanych częstotliwości ale wiele ścieżek pozwalających na ustawianie i kalibrację ramienia. Także ścieżka diagnozująca niedoskonałości napędu. Oczywiście ostateczny efekt uzyskujemy dopasowując układy do własnego ucha ale do wstępnej weryfikacji płyta testowa jest moim zdaniem bardzo przydatna.
Jest już wątek na forum, który możesz poczytać:
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=28 ... ty+testowe
AKTUALNA SPRZEDAŻ - pierwszy post
viewtopic.php?t=15809#p307122

Słuchać możesz jeszcze lepiej i jeszcze piękniej.
https://instagram.com/murasaudio
artpaw5
Posty: 242
Rejestracja: 23 paź 2014, 19:54
Gramofon: Dual CS500 Dual 704
Lokalizacja: Dolna Saksonia Niemcy

Płyta testowa

#51

Post autor: artpaw5 »

Moja płyta testowa to Die dhfi Schallplatte 2 Horetest/und Messplatte jak nówka kupiona na polowaniu.Dzięki za podpowiedzi. :)
Może Wojtek podepnie wątek pod
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=28 ... testoweeby żeby nie dublować.
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41510
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Płyty testowe

#52

Post autor: Wojtek »

Scaliłem tematy :)

artpaw5:
Gdyby płyty testowe były bez sensu to nikt by ich nie tłoczył ;)
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
Awatar użytkownika
aarset
Posty: 529
Rejestracja: 04 cze 2015, 10:25
Gramofon: Scheu
Lokalizacja: Opole

Re: Płyty testowe

#53

Post autor: aarset »

Odświeżę nieco temat. Niedawno nabyłem płytę testową Analogue Test LP - Hi-Fi News (wspomnianą zresztą w drugim poście) i w związku z tym mam pytanie do posiadaczy, względnie osób mających z nią styczność. Czy normalnym jest, że wszystkie ścieżki z sygnałem testowym są zapętlone? W praktyce wygląda to tak, że po opuszczeniu ramienia na fragment bez zapisu wszystko jest tak jak być powinno. Igła przesuwa się do ścieżki z sygnałem testowym, po czym po jego zakończeniu nie przesuwa się dalej do kolejnego "czystego" fragmentu i kolejnej ścieżki z testem. Aby odsłuchać kolejne ścieżki muszę podnieść ramię i przesunąć w kierunku środka. Po opuszczeniu ramienia przesuwa się ono do kolejnej ścieżki z sygnałem testowym. Dzieje się tak na wszystkich siedemnastu ścieżkach. :? A tak swoją drogą spędziłem na ustawieniach gramofonu pół dnia, ale było warto :)
Scheu Premier mkII -> Ikeda IT-407 (Scheu Classic mkII) -> Transfiguration Axia (Lyra Kleos) -> ASR Basis Exclusive -> ASR Emitter II -> Klipsch Forte IV
Awatar użytkownika
klin
Posty: 2122
Rejestracja: 12 kwie 2014, 23:36
Gramofon: Thorens 125 MK II
Lokalizacja: Wrocław

Re: Płyty testowe

#54

Post autor: klin »

aarset pisze: Czy normalnym jest, że wszystkie ścieżki z sygnałem testowym są zapętlone? W praktyce wygląda to tak, że po opuszczeniu ramienia na fragment bez zapisu wszystko jest tak jak być powinno. Igła przesuwa się do ścieżki z sygnałem testowym, po czym po jego zakończeniu nie przesuwa się dalej do kolejnego "czystego" fragmentu i kolejnej ścieżki z testem. Aby odsłuchać kolejne ścieżki muszę podnieść ramię i przesunąć w kierunku środka. Po opuszczeniu ramienia przesuwa się ono do kolejnej ścieżki z sygnałem testowym. Dzieje się tak na wszystkich siedemnastu ścieżkach. A tak swoją drogą spędziłem na ustawieniach gramofonu pół dnia, ale było warto
Taaaaaak...nie wiem czemu tak zrobili ale to głupie jest i za każdym razem mnie tak samo irytuje :evil:
Awatar użytkownika
aarset
Posty: 529
Rejestracja: 04 cze 2015, 10:25
Gramofon: Scheu
Lokalizacja: Opole

Re: Płyty testowe

#55

Post autor: aarset »

klin pisze: Taaaaaak...nie wiem czemu tak zrobili ale to głupie jest i za każdym razem mnie tak samo irytuje :evil:
Pełna zgoda. Tym bardziej, że te ścieżki testowe są dosyć krótkie i po opuszczeniu ramienia trzeba pędzić na miejsce odsłuchu :evil:
Scheu Premier mkII -> Ikeda IT-407 (Scheu Classic mkII) -> Transfiguration Axia (Lyra Kleos) -> ASR Basis Exclusive -> ASR Emitter II -> Klipsch Forte IV
Awatar użytkownika
motown
Posty: 766
Rejestracja: 31 sie 2011, 20:07

Re: Płyty testowe

#56

Post autor: motown »

No istotnie, każdy kawałek kończy się 'locked groove'. Sądzę, że autorzy zrobili to z rozmysłem, ale nie znalazłem informacji czemu to właściwie ma służyć, poza tym, że wkurza strasznie ;]
Pay for that motherfucker record

The Motown Sound™
Leitbild
Posty: 1
Rejestracja: 31 maja 2015, 16:37

Re: Płyty testowe

#57

Post autor: Leitbild »

Cześć!

Zakupiłem sobie ostatnio płytę testową Dr. Feickert Adjust+ 7" i chciałem nastawić antyskating.
Odpalam płytę na stronie B od początku i mam cztery ścieżki.
Pierwsza gra ładnie, bez żadnych zakłóceń, ale przy drugiej w wypadku zwiększania antyskatingu pojawia się coraz mocniejsze zakłócenie w prawym głośniku. Gdy wynosi 0, to wszystko gra równie dobrze jak na poprzedniej ścieżce. Z tego chyba płynie wniosek, że antyskating powinien być ustawiony na 0. Czy jest to w ogóle możliwe? :(
Awatar użytkownika
klin
Posty: 2122
Rejestracja: 12 kwie 2014, 23:36
Gramofon: Thorens 125 MK II
Lokalizacja: Wrocław

Re: Płyty testowe

#58

Post autor: klin »

Możliwe. A na następnych ścieżkach jak jest? Wypoziomowany masz gramofon?
Awatar użytkownika
Tarkus
Posty: 3178
Rejestracja: 22 paź 2011, 22:42
Lokalizacja: Olkusz

Re: Płyty testowe

#59

Post autor: Tarkus »

Leitbild pisze: w wypadku zwiększania antyskatingu pojawia się coraz mocniejsze zakłócenie w prawym głośniku. Gdy wynosi 0, to wszystko gra równie dobrze jak na poprzedniej ścieżce.
Czyli wniosek:
znieksztalcenia w prawym => zmniejsz antyskating, bo za duzy!
znieksztalcenia w lewym => zwieksz antyskating, bo za maly!
Czy tak?
Słucham winyli. Słucham kompaktów. Słucham kaset. Po prostu kocham MUZYKĘ.

Fundacja Kultury AFRONT http://afront.org.pl/
O MNIE I "CZARNYM CHEVROLECIE" (free)
szczepan_def
Posty: 805
Rejestracja: 28 sty 2017, 14:25
Gramofon: DUAL 455

Re: Płyty testowe

#60

Post autor: szczepan_def »

Witam, o pomiarach i wplywie ustawienia nacisku i AS mozna poczytac tu http://www.technique.pl/mediawiki/index ... tiskatingu mam nadzieje ze sie autor nie obrazi
Too many tubes, too little time...
ODPOWIEDZ