Płyty testowe

Wszelkie tematy związane z płytami winylowymi
ODPOWIEDZ
zbyszek1982
Posty: 5029
Rejestracja: 31 gru 2012, 19:11

Re: Płyty testowe

#31

Post autor: zbyszek1982 »

ROCHO pisze:Strasznie krótkie są te ścieżki. Na trzech ścieżkach jest sam dźwięk poruszam pokrętłem od antiskatingu i nie słyszę różnicy na czwartej ścieżce jest przester.
Dalej nie odpowiedziałeś na pytanie w którym kanale jest ten przester.
Awatar użytkownika
ROCHO
Posty: 686
Rejestracja: 19 cze 2014, 16:51
Gramofon: SONY PS-X60

Płyty testowe

#32

Post autor: ROCHO »

Przepraszam zbyszek1982, że dopiero teraz odpisuję nie było czasu.
Trzy ścieżki to jest sam sygnał.W prawym i lewym głośniku taki sam.
Ścieżka czwarta jest sygnałem z dodanym przesterem.Tutaj jak zrobię balans na lewą kolumnę to ten przester jest trochę ciszej jak przekręcę na prawo jest głośniej.Ustawiam antiskating tzn przekręcam go w prawo i wyrównuje się ten przester w kolumnach. Nie wiem czy to jest dobrze.
Naprawdę nie mam pojęcia o co w tym chodzi. Sorry. Płyta kupiona na zasadzie ciekawostki ale jak ją wykorzystać w moim Dualu ? Będzie zapewne do sprzedania po kosztach.
Załączniki
2015-08-19 20.36.50.jpg
Awatar użytkownika
ROCHO
Posty: 686
Rejestracja: 19 cze 2014, 16:51
Gramofon: SONY PS-X60

Płyty testowe

#33

Post autor: ROCHO »

A jak robię ustawienie na czystej płycie tzn na płycie gdzie jest sporo miejsca nie zapisanego to antiskating muszę naprawdę sporo zmniejszyć. Ramię nie wraca na żadną ze stron. Ale czy ustawienie na płycie testowej czystej jest dobre i prawidłowe ?
Awatar użytkownika
Bacek
Posty: 2573
Rejestracja: 04 gru 2013, 22:06
Gramofon: Kenwood L-07D
Lokalizacja: Poznań

Re: Płyty testowe

#34

Post autor: Bacek »

Czysta płyta zdecydowanie słabiej działa niż rowek wiec ustawienie na równowagę to błąd. Nawet mocniejsze ustawienie antyskatingu to wtedy tylko na oko, takie mniejsze zło.
Klipsch LaScala i analogowo cyfrowa herezja.
Awatar użytkownika
ROCHO
Posty: 686
Rejestracja: 19 cze 2014, 16:51
Gramofon: SONY PS-X60

Płyty testowe

#35

Post autor: ROCHO »

Pomyślałem, skoro są płyty z czystą stroną do ustawienia antiskatingu to jest to dobra metoda i najszybsza. No można powiedzieć, że dokładna bo ramię nie lata. A z płytą do ustawienia nie daję rady.
Awatar użytkownika
ROCHO
Posty: 686
Rejestracja: 19 cze 2014, 16:51
Gramofon: SONY PS-X60

Płyty testowe

#36

Post autor: ROCHO »

Co sądzicie Panowie o czystych płytach do ustawienia antiskatingu ?
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41381
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Płyty testowe

#37

Post autor: Wojtek »

Że jest to słaby pomysł. Kwestia dość często podnoszona na forum. Nie wiem skąd się biorą ludzie którzy przychodzą tutaj myśląc, że tak należy robić i że jest to sposób najwłaściwszy.

Tak jak już wspomniał Bacek, czysta płyta nie odwzorowuje warunków panujących w rowku płyty.
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
Awatar użytkownika
ROCHO
Posty: 686
Rejestracja: 19 cze 2014, 16:51
Gramofon: SONY PS-X60

Płyty testowe

#38

Post autor: ROCHO »

Dziękuję wam Panowie. Nie ciągnę dalej tematu z czystymi płytami.
Awatar użytkownika
klin
Posty: 2122
Rejestracja: 12 kwie 2014, 23:36
Gramofon: Thorens 125 MK II
Lokalizacja: Wrocław

Płyty testowe

#39

Post autor: klin »

Ahaja kiedyś polecał ten wątek z audiostereo z wypowiedziami uzytkownika profee - według mnie warto poczytać:

http://www.audiostereo.pl/optymalna-kal ... try1243132

Wynika z niego, że można ustawiać na czystej płycie ale potem należy odpowiednio zwiększyć siłę antyskatingu (1,4 * to co dla czystej płyty).
Ja prównywałem wyniki dla czystej i dla dwóch płyt testowych i u mnie się wszystkoz zgadzało - obie metody dały tą samą siłę antyskakitngu
Awatar użytkownika
kaf
Posty: 373
Rejestracja: 15 paź 2012, 17:44
Lokalizacja: Sosnowiec

Płyty testowe

#40

Post autor: kaf »

Wojtek pisze:Że jest to słaby pomysł. Kwestia dość często podnoszona na forum. Nie wiem skąd się biorą ludzie którzy przychodzą tutaj myśląc, że tak należy robić i że jest to sposób najwłaściwszy.
Idź z tym zarzutem do inżynierów, mówiąc im, że są niekompetentni i bez wiedzy. Gładka płyta to była kiedyś zalecana fabrycznie metoda serwisowa.

A najwłaściwszy sposób, z zapisanymi sygnałami, opiera się na przyrządach i pomiarach, które mało kto tutaj na forum jest w stanie wykonać prawidłowo, bo nikt nie będzie kupował osprzętu za nie wiadomo ile tysi na ustawienie jednej wajchy w 15 minut.
Revox B 150, Revox B 260, Revox B 226, Marantz CD 74, Philips CD303, Miida M 6000 P + AT 20SLa, Radmor LS10
Awatar użytkownika
ROCHO
Posty: 686
Rejestracja: 19 cze 2014, 16:51
Gramofon: SONY PS-X60

Płyty testowe

#41

Post autor: ROCHO »

Przeczytałem od początku dyskusję profee. Pisze ciekawie lecz większość rzeczy prawdę mówiąc nie rozumiem bo mnie nie interesują. Może kupię czystą płytę i spróbuję ? No i ten bałagan na tamtym forum. Straszny.
Prościej jak ustawić antiskating aby był dobrze. Teraz mam zmniejszone ustawienie względem ustawienia nacisku. Ta waga za 15 zł znowu wariuje. Raz pokazuje 1,20 a następnym razem 1,18. Zdejmuję talerz gramofonu i tak ustawiam wagę nacisku. Waga jest wtedy mniej więcej na poziomie jak płyta. Mam analogową ortofona ale jakoś jej nie wierzę bo po ustawieniu jej na talerzu, gdzie wcześniej ustawiłem nacisk na elektronicznej pokazuje mi, że jest za duży. I bądź tu mądry.
Nikt nie wybiera się na Warmię z was na wycieczkę ? Zapraszam do mnie. Może nauczy mnie obsługi a tym bardziej porządnie by mi wyregulował tego DUALa.
Pozdrawiam
zbyszek1982
Posty: 5029
Rejestracja: 31 gru 2012, 19:11

Re: Płyty testowe

#42

Post autor: zbyszek1982 »

kaf pisze:nikt nie będzie kupował osprzętu za nie wiadomo ile tysi na ustawienie jednej wajchy w 15 minut
??

Wystarczy ten darmowy program: https://www.zeitnitz.eu/scope_en i dowolna płyta testowa ze ścieżką kontrolną z sygnałami w przeciwfazie i ścieżkami do ustawiania antyskatingu. (Np. ta od dr. Feickerta).
Nie trzeba kupować żadnego sprzętu pomiarowego.
Awatar użytkownika
ROCHO
Posty: 686
Rejestracja: 19 cze 2014, 16:51
Gramofon: SONY PS-X60

Płyty testowe

#43

Post autor: ROCHO »

zbyszek1982 ściągnąłem sobie ten program z ciekawości. Po wciśnięciu RUN/STOP świeci się Trigger jak leci muzyka z płyt a na ekranie programu pojawia się ścieżka.
zbyszek1982
Posty: 5029
Rejestracja: 31 gru 2012, 19:11

Płyty testowe

#44

Post autor: zbyszek1982 »

Do tego programu jest instrukcja, to naprawdę nie jest trudne.
Awatar użytkownika
1210m3d
Posty: 19
Rejestracja: 14 paź 2015, 23:13
Lokalizacja: Kraków

Płyty testowe

#45

Post autor: 1210m3d »

Mam tylko jedną płytę testową - siódemkę wydaną przez Polskie Nagrania, ale bardziej niż do ustawiania sprzętu służy mi do zabawy w skreczowanie :)
ODPOWIEDZ