Płyty testowe

Wszelkie tematy związane z płytami winylowymi
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41510
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Zrzutka na płytę testową

#16

Post autor: Wojtek »

Bez przesady misienka. Rozumiem sens takiej zrzutki jakby to był koszt rzędu tysiąca i więcej złotych, a przy cenach nowych i starszych używanych płyt to gra raczej nie jest warta świeczki.

Zakup używanej płyty testowej nie jest obarczony jakimś specjalnym ryzykiem. Trzeba pamiętać, że nie są to płyty używane często, trzymane zwyczajowo w foliowych kopertach, a także służą przede wszystkim do poprawnej kalibracji, a nie katowania źle ustawionym sprzętem, więc logicznie rzecz biorąc nie odnoszą takiego uszczerbku jak płyty z muzyką.
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
Awatar użytkownika
LuckyWookie
Posty: 37
Rejestracja: 09 wrz 2014, 11:40
Gramofon: Dual 721
Lokalizacja: Zgierz

Re: Plyta testowa.

#17

Post autor: LuckyWookie »

MarcinL pisze:Ja tam lajkonik jestem ale samo przesyłanie płyty miedzy współudziałowcami było by upierdliwe. Jeżeli kupuje się płytę w granicach 100 - 150 zł to można zacisnąć pasa i jedną testową kupić. Też są w podobnym przedziale. Ale to takie moje odczucie bo wielkich doświadczeń nie mam jeszcze.

Jak najbardziej trafna wypowiedź, bo trzeba pamiętać że oprócz zrzutki na płytę każdej osobie z osobna dojdzie koszt wysyłki dalej do kogoś innego 12-15zł, niby nie jest to dużo....

I uwierz mi przerabiałem na innym forum (innej tematyce) wątki testowe, a dokładniej takie same ustawione kolejki, żeby każdy mógł pomacać/potestować a potem napisać parę słów od siebie...
Chyba nie było wątku w którym nie było problemu... a bo ten nie miał czasu na pocztę iść (przez całe 3tygodnie), pies pogryzł mu wszystkie opakowania więc wysłał np w worku na śmieci (ojj gdyby chociaż worek na śmieci nie był używany)
Awatar użytkownika
klin
Posty: 2122
Rejestracja: 12 kwie 2014, 23:36
Gramofon: Thorens 125 MK II
Lokalizacja: Wrocław

Płyty testowe

#18

Post autor: klin »

Co właściwie można ustawić tą płytą FEICKERT'a? Znaczy się samą płytą bez dokupywania programu czy fikuśnej poziomicy?
Prędkość obrotów talerza tak ale coś jeszcze? Da się ustawić anty-skating czy azymut?
Awatar użytkownika
JacK
Posty: 2472
Rejestracja: 12 kwie 2011, 11:30
Gramofon: Kuzma Stabi S
Lokalizacja: Bielsko - Biała

Re: Płyty testowe

#19

Post autor: JacK »

Odpowiedź na to pytanie znajdziesz w siódmym zdaniu pierwszego postu tego tematu.
Kuzma Stabi S, Rega RB300, Dynavector DV - 10X5, Sonneteer's Sedley (first edition), AVM Competition, B&W CDM1NT
Awatar użytkownika
klin
Posty: 2122
Rejestracja: 12 kwie 2014, 23:36
Gramofon: Thorens 125 MK II
Lokalizacja: Wrocław

Płyty testowe

#20

Post autor: klin »

Racja, dzięki!
Awatar użytkownika
ROCHO
Posty: 686
Rejestracja: 19 cze 2014, 16:51
Gramofon: SONY PS-X60

Płyty testowe

#21

Post autor: ROCHO »

JacK
Testowałeś a raczej ustawiałeś antyskating na płycie testowej DR. FEICKERT ADJUST+ 7 INCH TEST RECORD.
Możesz coś więcej napisać. Płyta nie jest droga a może i przydatna. Na raz ?
zbyszek1982
Posty: 5029
Rejestracja: 31 gru 2012, 19:11

Płyty testowe

#22

Post autor: zbyszek1982 »

Kupiłem sobie taką płytę. W połączeniu z oscyloskopem bardzo fajnie się wszystko ustawia. (Może być taki software'owy). Co ciekawe, u mnie najlepszym ustawieniem antyskatingu okazała się wartość 2,5 dla nacisku 1,80.
Awatar użytkownika
klin
Posty: 2122
Rejestracja: 12 kwie 2014, 23:36
Gramofon: Thorens 125 MK II
Lokalizacja: Wrocław

Płyty testowe

#23

Post autor: klin »

Antyskating na słuch można bez problemu ustawić z tą płytką. Ustawiasz tak aby żaden z kanałów nie bzyczał / buczał.
Można z nią tez ustawiać azymut przy pomocy ścieżek z cross-talk ale do tego używam dodatkowo karty dźwiękowej i nagrywam sygnał oraz porównuję w audacity.
Awatar użytkownika
ROCHO
Posty: 686
Rejestracja: 19 cze 2014, 16:51
Gramofon: SONY PS-X60

Płyty testowe

#24

Post autor: ROCHO »

PŁYTA TESTOWA DR. FEICKERT ADJUST+ 7 INCH TEST RECORD
Kupiłem tą płytę z ciekawości ale za groma nie wiem jak to ustawiać. Bardzo proszę o instrukcję obsługi. Krok po kroku.
Awatar użytkownika
klin
Posty: 2122
Rejestracja: 12 kwie 2014, 23:36
Gramofon: Thorens 125 MK II
Lokalizacja: Wrocław

Płyty testowe

#25

Post autor: klin »

Na stronie B masz pierwszy track do ustawiania antiskating. Składa się on z trzech próbek z tego co pamiętam. 315 Hz przy 10 / 14(13?) / 16 dB. Ustawiasz siłę antiskating tak by na wszystkich trzech próbkach w żadnym z kanałów nie było przesterowania / buczenia.
Na stronie B track 3b i 3c można używać do ustawienia azymutu ale do tego, tak jak pisałem wcześniej, najlepiej mieć jeszcze kartę dźwiękową i zgrywać sygnał i porównywać na kompie - minimalizowanie zjawiska cross-talk.
Poza tym można też sprawdzić czy talerz się kręci z odpowiednią prędkością ale tego nie używałem.
Awatar użytkownika
ROCHO
Posty: 686
Rejestracja: 19 cze 2014, 16:51
Gramofon: SONY PS-X60

Płyty testowe

#26

Post autor: ROCHO »

Dzięki Klin. Puściłem płytę w celu ustawienia antiskatingu i faktycznie jedna ścieżka gra inaczej tj. buczy i żadne kręcenie antiskatingu nic nie zmienia a reszta tak samo. Ciężko ustawić bo wydaje mi się, że brzmią tak samo. No chyba, że podkręcę głośniej dźwięk bo to robiłem wczoraj o godz. 23:00.
zbyszek1982
Posty: 5029
Rejestracja: 31 gru 2012, 19:11

Płyty testowe

#27

Post autor: zbyszek1982 »

To musisz kręcić tak, żeby buczało w obydwu kanałach. Tu nie tyle chodzi o całkowite wyeliminowanie zakłóceń (bo ten test mało który zestaw ramię/wkładka) przechodzi bez zniekształceń) tylko o ich wyrównanie w obydwu kanałach. Jak buczy w prawym, to zwiększ antyskating.

Żeby dobrze ustawić antyskating, musisz najpierw idealnie ustawić azymut.
Awatar użytkownika
ROCHO
Posty: 686
Rejestracja: 19 cze 2014, 16:51
Gramofon: SONY PS-X60

Płyty testowe

#28

Post autor: ROCHO »

A ja myślałem, że ma nie buczeć.
zbyszek1982
Posty: 5029
Rejestracja: 31 gru 2012, 19:11

Płyty testowe

#29

Post autor: zbyszek1982 »

Jeżeli chodzi ci o takie buczenie jakby sprzęgało, to nie ma tak buczeć. Ale w obydwu kanałach mogą pojawiać się zniekształcenia dźwięku (na oscyloskopie widać jak ścinane są wierzchołki sinusoidy). Takie skwierczenie, jak IGD przy źle ustawionej wkładce.

Chodzi o to, żeby zniekształcenia zniwelować na jak największej ilości ścieżek testowych (+10dB, +12dB, +14dB, +16dB).
U mnie sygnał jest czysty na dwóch pierwszych ścieżkach. Na trzeciej pojawia się bardzo delikatny przester, a na czwartej już jest wyraźny.
Awatar użytkownika
ROCHO
Posty: 686
Rejestracja: 19 cze 2014, 16:51
Gramofon: SONY PS-X60

Płyty testowe

#30

Post autor: ROCHO »

Strasznie krótkie są te ścieżki. Na trzech ścieżkach jest sam dźwięk poruszam pokrętłem od antiskatingu i nie słyszę różnicy na czwartej ścieżce jest przester. Wziąłem płytę gdzie jest sporo wolnego miejsca tzn nie jest wytłoczony rowek opuściłem ramię i ustawiałem czy ramię z igłą nie ucieka w którąś stronę. Stoi w miejscu na obracającej się płycie. Może to jest dobry sposób. Tylko, że ustawienie jest nad pierwszą kropką. To dobrze ?
Załączniki
2015-08-08 15.32.06.jpg
ODPOWIEDZ