Jakość płyt winylowych

Wszelkie tematy związane z płytami winylowymi
meloman
Posty: 17
Rejestracja: 11 gru 2021, 09:57
Gramofon: Technics SL-1210 MK2
Lokalizacja: zagranica

Re: Jakość płyt winylowych

#16

Post autor: meloman »

Wojtku, jak to mowia " kazdy swoje chwali", wiec zeby nie bylo niepotrzebnego tematu , powiem tylko tyle ze mam wzacniacz dobrany do kolumn wedlug wlasnego uznania . Winyle nie sa rowne winylom, w latach 80 tych z tego co czytalem, byly nawet produkowane z gorszej jakosci winylu. I nie ma tu zadnego znaczenia gdzie byly tloczone.
Awatar użytkownika
RadTang
Posty: 4124
Rejestracja: 10 paź 2017, 11:19
Gramofon: Technics SL-D303
Lokalizacja: Karczew pod Warszawą
Kontakt:

Re: Jakość płyt winylowych

#17

Post autor: RadTang »

meloman pisze:
13 gru 2021, 23:17
Powiem szczerze, ze w zyciu nie mialem nawet w reku ruskiego wydania plyty.
Niektóre z nich to ciekawostki. Antropy są robione z CD. Ale często mają zmienioną okładkę.
To są ruskie piraty z okolic 1992. Ale i tak je lubię. ;) Zdjęcia - jeden z moich ulubionych.
Dorobili cyrylicą tytuł albumu po rosyjsku.

Drugi - składanka "Travelling Band" od Creedence Clearwater Revival.
Bardzo fajne wydanie, z Suzie Q i I Heard It Through The Grapevine w całości (na Chronicle są wersje skrócone).
Zbieram tę serię składanek. To była moja pierwsza płyta tego zespołu w kolekcji.
I jednocześnie jedyna wytłoczona bezpośrednio w Moskwie.
Dość rzadka rzecz.

Inny przykład - AnTropowy Led Zeppelin III. Okładka jak w oryginale ale z zupełnie innymi grafikami.
Dorzuciłem zdjęcie okładki z remastera z 2014, dla porównania. ;)
Załączniki
IMG_20210927_192833.jpg
IMG_20210927_192228.jpg
IMG_20211101_095203.jpg
IMG_20211101_094920.jpg
IMG_20210428_180752.jpg
IMG_20210428_180604.jpg
IMG_20210428_180503.jpg
IMG_20210606_133617.jpg
IMG_20210606_133408.jpg
IMG_20210606_133349.jpg
meloman
Posty: 17
Rejestracja: 11 gru 2021, 09:57
Gramofon: Technics SL-1210 MK2
Lokalizacja: zagranica

Re: Jakość płyt winylowych

#18

Post autor: meloman »

Jesli maja dobre brzmienie, to czemu nie ;) Tu ciekawy link (zjechac wystarczy na dol i czytac od momentu ...)

" Po sprawdzeniu kilkunastu tysięcy winyli wiem też, że kraj pochodzenia płyty w żadnym stopniu nie decyduje o jakości dźwięku! "......

https://www.megadisc.pl/pl/winyl
Awatar użytkownika
winylowy_luke
Posty: 1696
Rejestracja: 02 lut 2016, 10:16
Gramofon: Technics SL-1210GR
Lokalizacja: Podkowa Leśna
Kontakt:

Re: Jakość płyt winylowych

#19

Post autor: winylowy_luke »

meloman pisze:
14 gru 2021, 07:49
Jesli maja dobre brzmienie, to czemu nie Tu ciekawy link (zjechac wystarczy na dol i czytac od momentu ...)

" Po sprawdzeniu kilkunastu tysięcy winyli wiem też, że kraj pochodzenia płyty w żadnym stopniu nie decyduje o jakości dźwięku! "......

https://www.megadisc.pl/pl/winyl
"...Z tego też powodu obecnie wydawane reedycje winylowych płyt są z reguły tak mało udane (np. koszmarny Classic Records, choć doskonały Sundazed) gdyż młodzi, wychowani na płycie kompaktowej (i nie mający pojęcia jak POWINIEN brzmieć STARY, ORYGINALNY winyl) dźwiękowcy wycinają część pasma wysokich tonów (pogłos, echo, szumki – to co najważniejsze) – jakoby w trosce o czystość wierność dźwięku…....................................................................................
I JESZCZE TROCHĘ OSOBISTYCH REFLEKSJI..."


A czy matka wie, że autor tego tekstu ćpie? :doh: :lol:
Classic Records wycina wysokie tony? :shock:
JPRDL... Toż to są najbliższe brzmieniowo do taśm matek wydania jakie można kupić za pieniądze.
I jeszcze Sundazed chwali, a to jest przepaść względem jakości dźwięku CR...
Koszmarne to są ceny CR...
Technics SL-1210GR+KAB Fluid Damper@AT-OC9XML/Denon 103R/Shure V15 V-MR (SAS/B)/Shure V15 III (SAS/B)/Empire 4000 D/I
HusaRIAA v2
Topping E50+L50+PA5/Audiosymptom i8 mod @Wilk-Audio-Projekt/Sennheiser HD 660S
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41593
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Jakość płyt winylowych

#20

Post autor: Wojtek »

meloman pisze:
14 gru 2021, 02:32
Wojtku, jak to mowia " kazdy swoje chwali", wiec zeby nie bylo niepotrzebnego tematu , powiem tylko tyle ze mam wzacniacz dobrany do kolumn wedlug wlasnego uznania
Czyli wstydzisz się czy jak?

Zdajesz sobie sprawę że to ma znaczący wpływ na to jak Ty odbierasz winyle? :)
Stawiasz wyroki nad nośnikiem w oparciu o własne odczucia, stąd też fajnie byłoby wiedzieć na jakim sprzęcie mamy taki efekt.

Nie, nie skwitujesz tego że jest to bez znaczenia, wybacz.
meloman pisze:
14 gru 2021, 02:32
Winyle nie sa rowne winylom, w latach 80 tych z tego co czytalem, byly nawet produkowane z gorszej jakosci winylu. I nie ma tu zadnego znaczenia gdzie byly tloczone.
Piszesz jakieś półprawdy, a zarazem traktujesz je jako prawdy objawione pozwalające na generalizację fenomenu.
Oszczędności w produkcji masy winylowej pojawiały się już wcześniej nawet niż w 1980, ale nieprawdą jest że cała branża jak jeden mąż poszła w tym kierunku. Mało tego, nawet w ramach jednego wydawnictwa występowała różna jakość w zależności od materiału.

Wybacz, ale rozumiem że wróciłeś do tematu winyli jakoś niedawno, i teraz odkrywasz temat na nowo, a zarazem przychodzisz jak jakiś kaznodzieja mówić "jak jest" ludziom którzy siedzą w tym nieprzerwanie od 20 i więcej lat?

Powodzenia z tym, ale jednak radziłbym zmienić ton jeśli mamy poważnie dyskutować :)

Tymczasem, polecam lekturkę: viewtopic.php?f=28&t=396
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
meloman
Posty: 17
Rejestracja: 11 gru 2021, 09:57
Gramofon: Technics SL-1210 MK2
Lokalizacja: zagranica

Re: Jakość płyt winylowych

#21

Post autor: meloman »

no to sam sobie dorobiles ideologie i tego sie trzymaj, mnie to lotto co Ty tam sobie myslisz he he ;)
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41593
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Jakość płyt winylowych

#22

Post autor: Wojtek »

A Tobie zależy żeby ktoś traktował Ciebie poważnie czy z tym też Tobie lotto?
Bo jeśli to drugie - to ja na prawdę nie wiem po co założyłeś ten temat, skoro niespecjalnie Ciebie interesuje zdanie innych.
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
meloman
Posty: 17
Rejestracja: 11 gru 2021, 09:57
Gramofon: Technics SL-1210 MK2
Lokalizacja: zagranica

Re: Jakość płyt winylowych

#23

Post autor: meloman »

nigdzie nie napisalem, ze mnie nie interesuje zdanie innych :) zauwaz tez, ze kazdy ma prawo miec swoje.
Probowales mnie pnizyc tym ze kupuje plyty na "szpermilach "itp... dalej ze "tylko Ty masz jedyny i sluszny sprzet" nikt inny... ja Cie uwaznie czytam, ale juz chyba przestane. Ale Ci zalazlem za skore, usun temat a mnie zbanuj , najlepiej zrobisz, nie ucierpi twoje ego :-)
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41593
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Jakość płyt winylowych

#24

Post autor: Wojtek »

meloman pisze:
14 gru 2021, 10:23
Probowales mnie pnizyc tym ze kupuje plyty na "szpermilach "itp...
W którym miejscu Ciebie poniżyłem? Miejsce do kupowania płyt jak każde inne. Sam korzystam jak mam okazję.
meloman pisze:
14 gru 2021, 10:23
dalej ze "tylko Ty masz jedyny i sluszny sprzet" nikt inny...
I Ty piszesz że to ja dorabiam ideologie do tematu? :D
To na czym ja gram nie ma tutaj kompletnie nic do rzeczy.
meloman pisze:
14 gru 2021, 10:23
Ale Ci zalazlem za skore, usun temat a mnie zbanuj , najlepiej zrobisz, nie ucierpi twoje ego
A gdzie tam, śmieję się po prostu z tego, że z jednej strony stawiasz jakieś tezy do wyjaśnienia, a z drugiej robisz niepotrzebnie problemy z błahych rzeczy.
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
Awatar użytkownika
Quarter
Posty: 823
Rejestracja: 24 sie 2019, 11:41
Gramofon: Thorens TD-125
Lokalizacja: Warszawa

Re: Jakość płyt winylowych

#25

Post autor: Quarter »

@meloman

Miałeś może okazję porównać dwie płyty (to samo wydanie), z których jedna brzmiała ok, a druga źle? Ciekawe, czy możliwa jest sytuacja, że jakaś tylko część tłoczenia danego wydania poszła źle, a pozostałe partie produkcyjne są dobre? Coś jak słynne "lemon cars" albo w naszej minionej rzeczywistości produkty wytwarzane na poniedziałkowym kacu :)

Skoro 95% płyt Koledze pasuje brzmieniowo, to raczej nie jest wina jego toru (choć aura tajemniczości otaczająca ten tor - poza kolumnami - zastanawia). To, że jedne winyle brzmią dobrze, a inne tak sobie (albo wręcz bardzo źle) to dość oczywista oczywistość. Z tym, że chyba raczej to kwestia poszczególnych wydawców, poszczególnych płyt (ich wydań), a nie jakiegoś historycznego okresu.
Jest: Thorens TD-125 'Frankensteiner' (od Zbyszek1982), Grundig 5200 (od Kukiz 30), ONKYO A-8067, NAMCO NSZ-333, Chromecast Audio + DAC.
Był: Technics SL-Q2, 1500C, 1200GR, Luxman L435, JVC AX1 i AX-330, NIKKO TRM750, Dali Icon 6, Thiel Cs 1.2
ODPOWIEDZ