Jakość płyt winylowych

Wszelkie tematy związane z płytami winylowymi
ODPOWIEDZ
meloman
Posty: 17
Rejestracja: 11 gru 2021, 09:57
Gramofon: Technics SL-1210 MK2
Lokalizacja: zagranica

Jakość płyt winylowych

#1

Post autor: meloman »

Kupujac uzywane plyty winylowe mozna je ocenic jedynie powierzchownie, czyli na oko .
Tak tez znalazlo sie w mojej kolekcji okolo 20 plyt, ktore wygladaly dobrze, a w czasie odsluchu okazalo sie, ze maja bardzo nedzny bas, nawet nie jest to bas tylko takie gluchawe dudnienie.
Zastanawiam sie, czy jest to wina nedznej jakosci plyty, czy tez poprzedniego wlasciciela, ktory byc moze sluchal tych plyt na jakims "dobrym bardzo" sprzecie ? ;)
Awatar użytkownika
konrads0
Posty: 6689
Rejestracja: 16 paź 2013, 12:17
Gramofon: Technics SL 1200Mk2
Lokalizacja: Wielkopolska centralna

Re: Jakosc plyt winylowych.

#2

Post autor: konrads0 »

meloman pisze:
13 gru 2021, 15:31
Kupujac uzywane plyty winylowe mozna je ocenic jedynie powierzchownie
Tak, ale sprzedający ma możliwość odsłuchu i wystawienia oceny na tej podstawie. Pozostaje kwestia zaufania do sprzedającego.
Później albo wraca się do takiego sprzedającego lub nie.
meloman
Posty: 17
Rejestracja: 11 gru 2021, 09:57
Gramofon: Technics SL-1210 MK2
Lokalizacja: zagranica

Re: Jakosc plyt winylowych.

#3

Post autor: meloman »

I takie kupowanie plyt, o ktorym napisales jest pewnie najlepsze. Co jednak, jesli ktos kupuje plyty na roznych flohmarkt`ach, gieldach czy tez czasami hurtem, gdzie oglada sie plyty, placi i wychodzi... a pozniej okazuje sie ze z niektorymi plytami jest cos nie tak :I
Albo przykladowo wiekszosc plyt z lat 60 tych, brzmi tez bardzo tandetnie, dlatego jak mi plyta nie zagra jakosciowo, to laduje odrazu w smieciu.
Awatar użytkownika
konrads0
Posty: 6689
Rejestracja: 16 paź 2013, 12:17
Gramofon: Technics SL 1200Mk2
Lokalizacja: Wielkopolska centralna

Re: Jakosc plyt winylowych.

#4

Post autor: konrads0 »

Wówczas rzeczywiście pozostaje ocena na podstawie wyglądu.
Ale w takich przypadkach to i cena zwykle musi być kusząca...
meloman
Posty: 17
Rejestracja: 11 gru 2021, 09:57
Gramofon: Technics SL-1210 MK2
Lokalizacja: zagranica

Re: Jakosc plyt winylowych.

#5

Post autor: meloman »

Chodzi o to, ze jest i to bardzo kuszaca, place nie wiecej za plyte jak (8 -12 zl/na zlotowki) 95% plyt jest w mega dobrym stanie, zastanawiam sie tylko co jest z niektorymi plytami, ze tam prawie nie ma basu, tylko jakies dudnienie.
Kilka dni temu przywiozlem dwa albumy zespolu The Beatles, rocznik tloczenia 1973 (Printet in U.S.A) sa tak w idealnym stanie, ze sie zastanawialem czy je ktokolwiek w zyciu sluchal. Jak rowniez plyty Paul`a McCartney`a, ktore brzmia mega dobrze.
Ostatnio zmieniony 13 gru 2021, 19:09 przez meloman, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
pablos
Posty: 945
Rejestracja: 21 paź 2019, 19:00
Gramofon: Technics SL-100c
Lokalizacja: Rumia

Re: Jakosc plyt winylowych.

#6

Post autor: pablos »

A porównywałeś brzmienie tych albumów z innego nośnika? Wersje bez późniejszych "poprawek" (remastered) .
I jeżeli można wiedzieć. Na jakim sprzęcie grasz?
...
meloman
Posty: 17
Rejestracja: 11 gru 2021, 09:57
Gramofon: Technics SL-1210 MK2
Lokalizacja: zagranica

Re: Jakosc plyt winylowych.

#7

Post autor: meloman »

Chodzi o to, ze 95% plyt ktore kupuje maja piekne brzmienie, reszta plyt przewaznie z lat 60 -70( ale nie wszystkie) maja paskudny bas. Do tego stopnia mnie to kiedys wnerwialo, ze sie czepilem wzmacniacza i wymienialem pokolei jak leci, z 10 modeli conajmniej, do tych kolumn ktore posiadam (Quadral Wotan MKV ) Podlaczylem je w systemie bi-wiring ... Kombinowalme jak moglem, doszedlem do wniosku, ze z tym basem to wina niektorych plyt.
Albo ten tutaj album, to tylko z sentymentu zostawilem, bo jakosciowo to doslownie "rak uszu" :D
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41593
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Jakość płyt winylowych

#8

Post autor: Wojtek »

Nie bardzo rozumiem o czym jest ten temat.

Kupujesz płyty po taniości na jarmarkach czy innych flohmarktach za grosze i się dziwisz że to jest ryzyk-fizyk, a potem może być kłopot ze zwrotem płyt?
meloman pisze:
13 gru 2021, 19:18
bo jakosciowo to doslownie "rak uszu"
Dynamika siłą rzeczy jest mocno pocięta żeby zmieścić 72 piosenki na 8 stronach płyt. Taki minus takich "upakowanych" kompilacji (wyzwanie dla inżyniera co szykuje płyty-matki).
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
Awatar użytkownika
RadTang
Posty: 4124
Rejestracja: 10 paź 2017, 11:19
Gramofon: Technics SL-D303
Lokalizacja: Karczew pod Warszawą
Kontakt:

Re: Jakość płyt winylowych

#9

Post autor: RadTang »

Wojtek pisze:
13 gru 2021, 22:07
Dynamika siłą rzeczy jest mocno pocięta żeby zmieścić 72 piosenki na 8 stronach płyt. Taki minus takich "upakowanych" kompilacji (wyzwanie dla inżyniera co szykuje płyty-matki).
Mam Deepest Purple od Deep Purple. Fajnie, że japończyk i super wygląda ale zawsze słucham na max głośność.
Właśnie dlatego, że jest mocno upchana, kosztem dynamiki i mocy.
Swego czasu (dopóki nie przebili ich Def Leppard) to była najdłuższa pojedyncza płyta.
No i to był bodajże mój pierwszy kontakt z MK3 (z Davidem Coverdalem na wokalu).

Ciekawi mnie co założyciel tematu sądzi o ruskich płytach...
Ja tam je lubię, jestem szalony i cieszą mnie kolejne Antropy czy fajne Melodie.
Dźwiękowo też... często nie mam innych wydań (np. Motorhead - to, co mam to tylko 2x SNC Records z Rosji).
meloman
Posty: 17
Rejestracja: 11 gru 2021, 09:57
Gramofon: Technics SL-1210 MK2
Lokalizacja: zagranica

Re: Jakość płyt winylowych

#10

Post autor: meloman »

Wojtek pisze:
13 gru 2021, 22:07
Nie bardzo rozumiem o czym jest ten temat.

Kupujesz płyty po taniości na jarmarkach czy innych flohmarktach za grosze i się dziwisz że to jest ryzyk-fizyk, a potem może być kłopot ze zwrotem płyt?
Temat sie nieco rozbiegl, czytajac go od poczatku, mozna zauwazyc w ktorym momencie ....
Nie pisalem o zwrocie plyt, pisalem ogolnie o jakosci niektorych plyt z lat 60-70, mam kilkanascie takich plyt w stanie idealnym i nie brzmia one w ogole dobrze, jesli chodzi o tony niskie.
Plyt szukam wszedzie, miedzy innymi dokladnie tam gdzie napisales i przewaznie trafiam na plyty w stanie bardzo dobrym lub nawet idealnym, co czasami wlasnie nie zmienia postaci rzezcy, niektore potrafia brzmiec po prostu nedznie.
meloman
Posty: 17
Rejestracja: 11 gru 2021, 09:57
Gramofon: Technics SL-1210 MK2
Lokalizacja: zagranica

Re: Jakość płyt winylowych

#11

Post autor: meloman »

RadTang pisze:
13 gru 2021, 22:27

Ciekawi mnie co założyciel tematu sądzi o ruskich płytach...
Ja tam je lubię, jestem szalony i cieszą mnie kolejne Antropy czy fajne Melodie.
Dźwiękowo też... często nie mam innych wydań (np. Motorhead - to, co mam to tylko 2x SNC Records z Rosji).
Powiem szczerze, ze w zyciu nie mialem nawet w reku ruskiego wydania plyty.
meloman
Posty: 17
Rejestracja: 11 gru 2021, 09:57
Gramofon: Technics SL-1210 MK2
Lokalizacja: zagranica

Re: Jakość płyt winylowych

#12

Post autor: meloman »

Tu dosc ciekwy artykul o jakosci winyli .

https://www.infoaudio.pl/poradnik/368,w ... wac-winyle
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41593
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Jakość płyt winylowych

#13

Post autor: Wojtek »

meloman pisze:
13 gru 2021, 23:14
Nie pisalem o zwrocie plyt, pisalem ogolnie o jakosci niektorych plyt z lat 60-70, mam kilkanascie takich plyt w stanie idealnym i nie brzmia one w ogole dobrze, jesli chodzi o tony niskie.
meloman pisze:
13 gru 2021, 23:14
niektore potrafia brzmiec po prostu nedznie.
"Nędznie" względem czego?

Jeśli masz kiepski tor analogowy i fajny cyfrowy, a ta cyfra jest dla Ciebie jakąś referencją to tu może być pies pogrzebany.
Z drugiej strony - technicznie płyty CD (i dalej) w pewnych kwestiach przebijają winyl i nic się z tym nie zrobi.
meloman pisze:
13 gru 2021, 23:33
Tu dosc ciekwy artykul o jakosci winyli .
Jest na forum potężny temat (a nawet kilka) o jakości różnych tłoczeń płyt.
Nie widzę sensu by zaczynać kolejny, szczególnie jak się powielają rzeczy już omawiane.
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
meloman
Posty: 17
Rejestracja: 11 gru 2021, 09:57
Gramofon: Technics SL-1210 MK2
Lokalizacja: zagranica

Re: Jakość płyt winylowych

#14

Post autor: meloman »

Wojtek pisze:
14 gru 2021, 00:19

"Nędznie" względem czego?

Jeśli masz kiepski tor analogowy i fajny cyfrowy, a ta cyfra jest dla Ciebie jakąś referencją to tu może być pies pogrzebany.
Z drugiej strony - technicznie płyty CD (i dalej) w pewnych kwestiach przebijają winyl i nic się z tym nie zrobi.
Nedznie wzgledem mojego ucha. Poza tym jak by cos bylo kiepsko, to by pewnie wszystko brzmialo kiepsko, a tak nie jest. Winyl niestety nie jest rowny winylowi.
Jak ktos twierdzi ze plyta winylowa zdecydowanie brzmi lepiej od CD, to sie z tym zgodze, tylko wlasnie zalezy jeszcze jaka plyta winylowa...
Co do plyt CD, to musze powiedziec, ze mnie kompletnie nie interesuje "zimna cyfrowa muzyka" przypominajaca bardziej atrape muzyki ;)
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41593
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Jakość płyt winylowych

#15

Post autor: Wojtek »

OK, jaki masz tor w ogóle?
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
ODPOWIEDZ