33rpm vs. 45rpm

Wszelkie tematy związane z płytami winylowymi
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
przybysz
Posty: 36
Rejestracja: 19 wrz 2020, 20:10
Gramofon: thorens td320

33rpm vs. 45rpm

#1

Post autor: przybysz »

Cześć. Mam kilka singli nagranych w 45rpm i jedną długogrającą. Dokąd nie zwróciłem na to uwagi, zawsze myślałem że prędkość nagrania to przede wszystkim kwestia długości płyty . Jakie są inne powody nagrań w takiej prędkości. Jakość nagrania?
Thorens TD320 MkIII,
Awatar użytkownika
Quarter
Posty: 823
Rejestracja: 24 sie 2019, 11:41
Gramofon: Thorens TD-125
Lokalizacja: Warszawa

Re: 33rpm vs. 45rpm

#2

Post autor: Quarter »

przybysz pisze:
04 mar 2021, 21:00
Cześć. Mam kilka singli nagranych w 45rpm i jedną długogrającą. Dokąd nie zwróciłem na to uwagi, zawsze myślałem że prędkość nagrania to przede wszystkim kwestia długości płyty . Jakie są inne powody nagrań w takiej prędkości. Jakość nagrania?
Jakość nagrania. Koledzy pewnie wyjaśnią to bardziej profi, ale generalnie zwiększa się dynamika i nie trzeba tak ciasno upakowywać ścieżek. Poniżej fragment z netu:

"Od pewnego czasu zapis ze zwięksoną prędkością jest wykorzystywany do tłoczenia tak zwanych płyt "audiofilskich", w których szczególny nacisk kładzie się na jakość odtwarzania. Coraz częściej wytwórnie sięgają po tego typu metodę na poprawienie jakości brzmienia wyselekcjonowanych tytułów. Już samo zwiekszenie prędkości odtwarzania poszerza pasmo przenoszenia, dodatkowo mniejsze zagęszczenie rowków zwiększa zakres dynamiki zapisanego na płycie materiału"
Jest: Thorens TD-125 'Frankensteiner' (od Zbyszek1982), Grundig 5200 (od Kukiz 30), ONKYO A-8067, NAMCO NSZ-333, Chromecast Audio + DAC.
Był: Technics SL-Q2, 1500C, 1200GR, Luxman L435, JVC AX1 i AX-330, NIKKO TRM750, Dali Icon 6, Thiel Cs 1.2
ODPOWIEDZ