Rosnąca sprzedaż winyli

Wszelkie tematy związane z płytami winylowymi
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
krolix
Posty: 894
Rejestracja: 03 sie 2011, 00:39
Lokalizacja: Gdańsk

Rosnąca sprzedaż winyli

#1

Post autor: krolix »

:arrow: http://www.digitalmusicnews.com/permali ... 20104vinyl
Czytałem też, że w pierwszej połowie 2011 sprzedaż winyli w UK wzrosła o 55% w porównaniu z pierwszym półroczem 2010. Jest grubo. ;)
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41515
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

2011 - wzrost sprzedaży winyli w USA o 39%

#2

Post autor: Wojtek »

Powiem krótko: te statystyki były do przewidzenia :)

Ciekawe też jak tam wygląda sytuacja na rynku CD. Dalej spadki?
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
Awatar użytkownika
Kusma
Posty: 354
Rejestracja: 12 gru 2011, 22:32
Lokalizacja: Chełm, lubelskie

2011 - wzrost sprzedaży winyli w USA o 39%

#3

Post autor: Kusma »

Z jednej strony to fajne bo zwiekszy sie dostepnosc "czarnuchow", z drugiej strony masowe "uprawianie tego hobby" spowoduje mase ludzi kupujacych supermarketowe gramofony i mase "pseudo specjalistow" jak cos jest niszowe - powinno pozostać niszowe.
Nie bulwersuj się tak forumowiczu... to tylko moja subiektywna opinia :D
Awatar użytkownika
mamster
Posty: 262
Rejestracja: 10 wrz 2010, 18:13

2011 - wzrost sprzedaży winyli w USA o 39%

#4

Post autor: mamster »

jak chcą to niech sobie kupują supermarketowe gramofony
przeciez w przypadku CD tez są tacy ktorzy kupią „kombajn" w supermarkecie i tacy co wybulą kilkumiesięczną pensję na „nieco" bardziej konkretny odtwarzacz

Pytanie jak bedzie z produkcją winyli? Moze być tak, że im wiecej firm znowu zacznie je wypuszczać to powstanie konkurencja co do jakości produktu i znów będziemy mogli cieszyć się solidnymi tłoczeniami.
Oczywiście z drugiej strony chcąc windować sprzedaż mogą ciąć koszty aby obiżyć cenę analogów i wypuszczać coraz gorsze tłoczenia (tyle ze to w długofalowym działaniu doprowadzi znowu do spadku sprzedazy bo nikt takich tłoczen nie bedzie kupował).

Nie przesadzajmy też z tą elitarnością - kiedyś nie mielismy wyboru analog-kaseta-CD (i co tam jeszcze) i po prostu winyl był czymś powszechnym.
Awatar użytkownika
Robert007Lenert
Posty: 1521
Rejestracja: 23 lis 2011, 12:49
Kontakt:

2011 - wzrost sprzedaży winyli w USA o 39%

#5

Post autor: Robert007Lenert »

Ja mysle, ze jest to tez celowe dzialanie firm fonograficznych. Zauwazcie, ze winyla nie da sie wiernie odwzorowac w war. domowych. Kopie CD mozna natomiast bezproblemowo i bardzo tanio i w zasadzie bezstratnie powielic. Jak ktos chce miec w domu winyl..musi go kupic.
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41515
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

2011 - wzrost sprzedaży winyli w USA o 39%

#6

Post autor: Wojtek »

mamster pisze:Pytanie jak bedzie z produkcją winyli? Moze być tak, że im wiecej firm znowu zacznie je wypuszczać to powstanie konkurencja co do jakości produktu i znów będziemy mogli cieszyć się solidnymi tłoczeniami.
Bardzo prawdopodobne. Może będzie też większe zapotrzebowanie na tłocznie :)
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
Awatar użytkownika
Kusma
Posty: 354
Rejestracja: 12 gru 2011, 22:32
Lokalizacja: Chełm, lubelskie

2011 - wzrost sprzedaży winyli w USA o 39%

#7

Post autor: Kusma »

Wojtek pisze:zapotrzebowanie na tłocznie
zakladamy? ;) :lol:
Nie bulwersuj się tak forumowiczu... to tylko moja subiektywna opinia :D
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41515
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

2011 - wzrost sprzedaży winyli w USA o 39%

#8

Post autor: Wojtek »

W Polsce to osobna kwestia, bo tu nie ma nic :) Główny problem to kapitał :D Ale tu może nie o tym ;)
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
Darek

2011 - wzrost sprzedaży winyli w USA o 39%

#9

Post autor: Darek »

Taki ciekawy wykres
vinylprojection-525x373.jpg
Krokodyl
Posty: 15
Rejestracja: 11 lut 2012, 13:41

Re: 2011 - wzrost sprzedaży winyli w USA o 39%

#10

Post autor: Krokodyl »

W Polsce też raczej progres i pewnie będzie się utrzymywał.Tyle,że nie wiem czy ktoś przeprowadził statystyki?
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41515
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

2011 - wzrost sprzedaży winyli w USA o 39%

#11

Post autor: Wojtek »

U nas statystyki pewnie są znane, ale dotyczą jedynie lokalnych dystrybutorów, a u nas spora ilość płyt idzie ze sklepów, które ściągają towar z innego źródła :)
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
Awatar użytkownika
krolix
Posty: 894
Rejestracja: 03 sie 2011, 00:39
Lokalizacja: Gdańsk

Re: 2011 - wzrost sprzedaży winyli w USA o 39%

#12

Post autor: krolix »

Wojtek pisze: Ciekawe też jak tam wygląda sytuacja na rynku CD. Dalej spadki?
W USA w ciągu pierwszych 9-ciu miesięcy spadek, ale niewielki, bo tylko o 3.6%. Oczywiście digital download wzrasta.
Robert007Lenert pisze:Ja mysle, ze jest to tez celowe dzialanie firm fonograficznych. Zauwazcie, ze winyla nie da sie wiernie odwzorowac w war. domowych. Kopie CD mozna natomiast bezproblemowo i bardzo tanio i w zasadzie bezstratnie powielic. Jak ktos chce miec w domu winyl..musi go kupic.
Też miałem takie podejrzenie ;) ale chyba rynek winylowy na zawsze pozostanie ułamkiem rynku cyfrowego (przede wszystkim w postaci plików).

Mnie osobiście bardzo cieszy ta wzrostowa tendencja winylu, bo upatruję w niej szansę na podniesienie jakości tłoczeń. Winyl naprawdę wymaga pracy dobrych fachowców, a ci niestety rozstają się z tą działalnością. Czytałem na blogu Southern Records, że kiedy poszli z materiałem aby zrobić master lacquer dla wznawianego albumu, to okazało się, że wiele zajmujących się tym studiów zniknęło z rynku. :(
Awatar użytkownika
restimek
Posty: 574
Rejestracja: 10 maja 2011, 13:00
Gramofon: Technics SL-Q33
Lokalizacja: Warszawa

Re: 2011 - wzrost sprzedaży winyli w USA o 39%

#13

Post autor: restimek »

Ja się bardzo cieszę że wzrasta sprzedaż winyli - przynajmniej jest jakiś front przeciwko digital download. Kilka postów wyżej padł argument że rozpowszechnienie się winyli spowoduje ich gorszą jakość. Ja osobiście nie boję się tego gdyż jakość współcześnie produkowanych płyt i tak jest słaba. A dzięki powszechności płyty będą przynajmniej tańsze. Jedyną obawę jaką w tym widzę jest to że przez dyskontowe gramofony i dyskontowe płyty ( wyobrażacie sobie np w takim realu winyle leżące w koszu z przecenami tak jak obecnie DVD? :P) może powrócić mylna opinia że vinyl daje słaby dźwięk i wtedy wytwórnie "zatriumfują" ze swoimi "wydaniami" mp3, bo CD już nie będzie a produkcja vinyli zostanie zawieszona.... Może to tylko błędna teoria ale możliwa do spełnienia. Nawiasem mówiąc zadziwia mnie głuchota społeczeństwa która rzuca się masowo na "sklepy" z MP3/AAC.
Technics SL-Q33 (JVC Z1S Jico Shibata), Nuda mini, Sony CDP-X777ES, Sony CDP-X222ES (zlampizowany), Sony TC-K750ES, Sony TA-E77ESD, Onkyo M5090, Avance Alpha 880i
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41515
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

2011 - wzrost sprzedaży winyli w USA o 39%

#14

Post autor: Wojtek »

restimek pisze:Może to tylko błędna teoria ale możliwa do spełnienia.
Zupełnie sobie czegoś takiego nie wyobrażam. Szczególnie z tymi winylami w koszu z przecenami w hipermarketach :D
restimek pisze:Nawiasem mówiąc zadziwia mnie głuchota społeczeństwa która rzuca się masowo na "sklepy" z MP3/AAC.
A raczej brak porównania.
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
Awatar użytkownika
krolix
Posty: 894
Rejestracja: 03 sie 2011, 00:39
Lokalizacja: Gdańsk

Re: 2011 - wzrost sprzedaży winyli w USA o 39%

#15

Post autor: krolix »

Pojawiły się dane za rok 2012. W USA wzrost sprzedaży winyli o 19%, w UK o 15%. ;)
ODPOWIEDZ