Zamiast Fotonalu

Czyścimy i dbamy o naszą kolekcję
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41515
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Zamiast Fotonalu

#16

Post autor: Wojtek »

kfvkfv pisze: Etanol skażony=denaturat
Już dawno temu odradzaliśmy stosowania :) Tak do winyli jak i doustnie itd.
kfvkfv pisze: Nabłyszczacz nie zostawia żadnych warstw i nie nabłyszcza i nie zawiera typowych detergentów. Chodzi o to, żeby na naczyniach nie zostawały kropelki wody mogące robić smugi, napięcie powierzchniowe i te sprawy. Nie ma tam żadnych wosków, lakierów, czy gliceryny i jego celem jest zapobieganie osadom na naczyniach właśnie.
Więc sam nabłyszczacz jako taki nie nabłyszcza, tylko zmniejsza napięcie powierzchniowe wody, przez co myty obiekt nie schnie, a woda z niego spływa jak z dodatkiem fotonalu, czy mirasolu.
Super. A teraz porównaj sobie składy ww. produktów i zastanów się dlaczego fotograf nie używa Calgonu przy wywoływaniu zdjęć ;)
kfvkfv pisze: a woda z niego spływa jak z dodatkiem fotonalu, czy mirasolu.
Z tego co zrozumiałem nigdy nie używałeś ww. środków więc skąd to jednoznaczne porównanie? :)
kfvkfv pisze: Od mycia i od zapachów są kostki do zmywarki, nabłyszczacz TYLKO sprawia, że woda nie trzyma się powierzchni i nie robi przez to smug i zacieków.
Czy wiesz co to jest detergent i dlaczego ten produkt do zmywarek nazywamy "nabłyszczaczem", a nie jakoś inaczej?
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
Awatar użytkownika
lopek3
Posty: 1332
Rejestracja: 15 sty 2016, 21:46
Gramofon: SL-5300, PS-X60
Lokalizacja: Warszawa

Re: Zamiast Fotonalu

#17

Post autor: lopek3 »

trafalgar pisze: Mnie interesuje efekt antystatyczny po tym nablyszczaczu.
Powiem tak, ponieważ nie miałem pod ręką żadnego fotonalu/mirasolu zastosowałem nabłyszczacz (Finish) do forumowego eliksiru. Mycie w Knosti. Po umyciu brak zacieków, brak ładunków statycznych, zero osadu na igle po odtworzeniu płyty.
Mogę polecić w zastępstwie polecanych środków.
Technics SL-5300 > Shure V15 III + VN-35HE > Nuda Mini > Onkyo A-8670 > Canton Quinto 520
Sony PS-X60 > Shure V15 III + VN-35HE > Nuda Mini > Onkyo A-8670 > AudioPro Avanto FS20
My Discogs
Awatar użytkownika
kfvkfv
Posty: 58
Rejestracja: 09 gru 2016, 17:02
Gramofon: Yamaha P220

Re: Zamiast Fotonalu

#18

Post autor: kfvkfv »

Tylko, że detergent zawarty jest w kostkach do zmywania, a nabłyszczacz jest tylko środkiem dzięki któremu woda spływa po płycie, zamiast parować.
Dlaczego fotograf nie używa Calgonu?
Mogą mieć inny skład chemiczny, inne stężenie, w każdym razie działanie jest cały czas identyczne.
Gdzieś kiedyś wygooglowałem skład tego nabłyszczacza i była tam tylko jedna substancja (ale pewny nie jestem)
Jednocześnie przypominam, iż
To się nazywa nabłyszczacz tylko dlatego, że na naczyniach nie zostaje osad.
Nie ma w tym niczego a'la płyn do mycia naczyń, nie pieni się etc.
techne
Posty: 1
Rejestracja: 24 lut 2018, 20:31

Re: Zamiast Fotonalu

#19

Post autor: techne »

Dzień dobry Wszystkim. To mój debiut na tym forum. Próbuję odrestaurować swój skromny zbiór winyli z lat 60–90 i z uwagą czytam różne wątki dotyczące myjek i płynów. Z ciekawości sprawdziłem skład nabłyszczacza do naczyń i znalazłem w karcie charakterystki JAX 50, że zawiera on kumenosulfonian sodowy. Nie jestem chemikiem, ale na stronie chempoland.com stoi, że:
Zapewnia dobrą rozpuszczalność wielu żywic syntetycznych – między innymi: winylowych, akrylowych, alkidowych, poliestrowych i epoksydowych.
Może więc jednak trzymać się z daleka od nabłyszczaczy :naughty: .
Awatar użytkownika
blispx
Posty: 4468
Rejestracja: 26 paź 2014, 22:32

Re: Zamiast Fotonalu

#20

Post autor: blispx »

Dobrze wiedzieć.. kilka razy kiedyś Ludwika dolewałem
DDX-1000, RMG-309i, SME3012, 2xSPU, MPU, 3xLundahl, 2xANK, 300B, 2A3, Audio Nirvana, AN Sogon, AN Sootto, Wirewoo 411, Wirewoo 911
ODPOWIEDZ