Myjki do płyt

Czyścimy i dbamy o naszą kolekcję
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
blispx
Posty: 4473
Rejestracja: 26 paź 2014, 22:32

Re: Myjki do płyt

#391

Post autor: blispx »

No coś z tym moim octem jest nie tak :)

Ale nic tam, wyłączyłem tą czujkę i będę mógł myć nawet żwirem :D

W ON masz zwykły silnik do odkurzacza, wirnik wyprowadzony do 2-giej komory i lekkie wycięcia od góry w PCV do ramienia ssącego

Cuś podobnego do tego https://north.pl/karta/motor---silnik-d ... -2600.html

Nie ma tam pompy samej w sobie

Zasilanie pompy i talerza jednym motorem wg mnie będzie raczej strzałem w stopę
DDX-1000, RMG-309i, SME3012, 2xSPU, MPU, 3xLundahl, 2xANK, 300B, 2A3, Audio Nirvana, AN Sogon, AN Sootto, Wirewoo 411, Wirewoo 911
Awatar użytkownika
pan_winyl
Posty: 2129
Rejestracja: 30 sty 2012, 06:04
Gramofon: Elac Miracord 750MII
Lokalizacja: Kraków

Myjki do płyt

#392

Post autor: pan_winyl »

No dobra ale ten silnik w ON napędza i pompkę i talerz, więc zastosowanie takiego samego rozwiązania nie powinno być problemem dużym? Wszak ta pompka którą dałem z allegro, ta która napędzana jest wiertarką, to po prostu plastik z wirnikiem w środku, napędzany osią, która ma zostać połączona z wiertarką- vide, jeśli zamiast wiertarki użyjemy silnika gramofonu z odpowiednią przekładnią otrzymamy to samo co w ON. Oczywiście można pokusić się o zastosowanie do napędu całości innej jednostki, np. ze wspomnianego odkurzacza, albo wiertarki :)
Elac Miracord 750 Mark II + Philips GP 400 MKII / AT-VM95C

Nivico 5020u / Toshiba SA 320
Onkyo Integra 2066

Silva Stereo Console / Irel
Telefunken L55
Awatar użytkownika
darkman
Posty: 15178
Rejestracja: 02 paź 2015, 09:23
Gramofon: Cielęcina 2.01
Lokalizacja: Topanga Corral
Kontakt:

Myjki do płyt

#393

Post autor: darkman »

Panowie i panie_winyl;
Obie pompy z allegro nie spełnią oczekiwań projektu niejako "poniekąd forumowego' (CMF - cudowna myjka forumowa), bo:
- druga czyli ta na wiertarkę - jest kiepska, bez zasilania i zaledwie przepływowo turbinowa = czyli nie ten projekt, bowiem CMF z założenia jak mi się wydaje nie miałaby być kiepską kopią ON lecz urządzeniem lepszej klasy. Wtedy jej budowa ma sens.
- pompka CPN z linku to akurat jej słabsza wersja. Istnieje lepsza mająca już zasilanie w komplecie. Pompka z linku jest typem pompy zatapialnej. Takie pompy nie nadają się do odsysania płynu myjącego ponieważ ich środowiskiem pracy jest układ zatapialny. Taka pompa nie powinna zasysać powietrza, ponieważ w konsekwencji traci wówczas moc oraz ulega awarii.
Tu potrzebna jest pompa o charakterze penetrującym i niezatapialna (tu typowy błąd - pompa do studni oraz sadzawek nie nadaje się do dedykowanej pracy myjki).
Jaka pompa się nadaje w praktyce?
- pompka CPN ale taka do usuwania resztek oleju z miejsc trudno dostępnych np miski olejowej o trudnym dostępie lub bezodpływowej (są takie jednak nie znam ich możliwości zasysających - czyli mocy samego ciągu dla płynu zasysanego z i w obecności powietrza)
- pompka jachtowa do słodkiej wody (campingowa - do kamperów, jest też OK, a nawet bardziej)- model niezatapialny,
- pompka winiarska do 'butelkowania zbiorów" :) , ale tu dobór mocy wydaje się być zasadniczy, te dostępne w handlu są za słabe, a więc DIY oparte na lepszej pompie,
- pompa próżniowa (najlepsze ale i najdroższe rozwiązanie), niestety w tym kontekście za droga do CMF,

* uwaga ogólna: wszystkie pompy, których środowiskiem pracy jest pełne zanurzenie, nie nadają się do myjki i po stosunkowo krótkim czasie ulegają awarii.
* generalnie kierunek oparty na odkurzaczu jest chyba lepszy i zdecydowanie bardziej dostępny, gorzej z estetyką, gabarytami i hałasem.
* ktoś z kolegów napisał o myjce 10krotnie tańszej od ON. Zbudowanie takiej myjki jest niemożliwe. Poza tym byłoby to wyłamywanie otwartych drzwi. Taka myjka już istnieje - nazywa się Knosti. Koszt CMF na dobrych komponentach to jakieś 600 - 800 plnów, jeśli budować ją od podstaw jako projekt samodzielny.

Wrzucam jako głos w dyskusji. Można się nie zgodzić, a nawet trzeba. Będzie bardziej twórczo.

Rozważałem budowę preCMF na bazie Altusa P-100 (inny silnik, przekładniowy na 12V, 8-20 obr), jednak bardziej mnie inspiruje model działający jak Loricraft http://www.lencoheaven.net/forum/index.php?topic=843.0
lub rozwiązanie ultradźwiekowe typu:
VRCM
http://www.vrcm.pl/produkty
Z płyt umytych w ultradźwiękówce jestem b.zadowolony. Efekt wydaje się być oczekiwanie dobry. Być może to jest dobry kierunek dla CMF?
Awatar użytkownika
pan_winyl
Posty: 2129
Rejestracja: 30 sty 2012, 06:04
Gramofon: Elac Miracord 750MII
Lokalizacja: Kraków

Myjki do płyt

#394

Post autor: pan_winyl »

darkman, dobry głos w dyskusji - konstruktywny, a to ważne.

po przeanalizowaniu linku który podałem, zgadzam się z Tobą, zatapialna pompa nie nadaje się na dłuższą metę.
Niemniej kierunek wydaje mi się dobry- tj. konstrukcja oparta o dwa urządzenia - silnik obrotu talerza oraz pompka zasilana oddzielnie. To powoduje mniejsze straty na mocy obu urządzeń. Jeśli ma być kompaktowo, odkurzacz odpada. Zastanawiałem się nad takim rozwiązaniem przy użyciu separatora dla płynów, oraz jako urządzenia ssącego, dowolnego odkurzacza jaki forumowicz posiada- wydaje się to być o tyle uniwersalne, że nie powoduje problemu dostępności wszystkich części.

Po głowie zaczyna mi jednak chodzić pomysł modyfikacji knosti, tj. mycie płyt i ich suszenie oczywiście całość automatyczna i będąca nie tyle mocną przeróbką, co raczej autonomiczną dostawką do urządzenia.
Elac Miracord 750 Mark II + Philips GP 400 MKII / AT-VM95C

Nivico 5020u / Toshiba SA 320
Onkyo Integra 2066

Silva Stereo Console / Irel
Telefunken L55
Awatar użytkownika
blispx
Posty: 4473
Rejestracja: 26 paź 2014, 22:32

Re: Myjki do płyt

#395

Post autor: blispx »

pan_winyl pisze:No dobra ale ten silnik w ON napędza i pompkę i talerz
Nie, do talerza masz oddzielny, dawałem wcześniej zdjęcie. Powtórzę jeszcze raz w ON nie ma pompy. Funkcję wciągania powietrza spełnia budowa komorowa i wirnik- tak jak to jest w odkurzaczu

Budowa takiej myjki wymaga przede wszystkim uszczelnienia konstrukcji i to będą największe koszta
darkman pisze:Z płyt umytych w ultradźwiękówce jestem b.zadowolony. Efekt wydaje się być oczekiwanie dobry. Być może to jest dobry kierunek dla CMF?
Może i dobry ale nadal pozostaje problem w zastosowaniu szczotek i problem z odsysaniem płynu z płyty czyli lwia część takiej myjki
DDX-1000, RMG-309i, SME3012, 2xSPU, MPU, 3xLundahl, 2xANK, 300B, 2A3, Audio Nirvana, AN Sogon, AN Sootto, Wirewoo 411, Wirewoo 911
Awatar użytkownika
pan_winyl
Posty: 2129
Rejestracja: 30 sty 2012, 06:04
Gramofon: Elac Miracord 750MII
Lokalizacja: Kraków

Myjki do płyt

#396

Post autor: pan_winyl »

W myjkach ultradźwiękowych chyba nie ma szczotek?
Elac Miracord 750 Mark II + Philips GP 400 MKII / AT-VM95C

Nivico 5020u / Toshiba SA 320
Onkyo Integra 2066

Silva Stereo Console / Irel
Telefunken L55
Awatar użytkownika
blispx
Posty: 4473
Rejestracja: 26 paź 2014, 22:32

Re: Myjki do płyt

#397

Post autor: blispx »

DDX-1000, RMG-309i, SME3012, 2xSPU, MPU, 3xLundahl, 2xANK, 300B, 2A3, Audio Nirvana, AN Sogon, AN Sootto, Wirewoo 411, Wirewoo 911
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41644
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Myjki do płyt

#398

Post autor: Wojtek »

Z zasady nie wiem po co szczotki w myjce ultradźwiękowej :morda: Ciekawa konstrukcja.
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
Awatar użytkownika
blispx
Posty: 4473
Rejestracja: 26 paź 2014, 22:32

Re: Myjki do płyt

#399

Post autor: blispx »

Może te szczotki tam tylko płytą poruszają, nie wiem, w każdym razie są tam szczotki

Do odessania płynu można użyć tego rozwiązania z linku allegrowicza który podawałeś, problem tylko taki że na tych jego zdjęciach nie widać jak to jest wykonane bo przecież nie wpierdzielisz tej rury bezpośrednio do odkurzacza. I sprawa następna taka wanna + talerz z rurami, pojemnikami + odkurzacz to raczej nie będzie kompaktowe rozwiązanie :D

https://www.youtube.com/watch?v=YR5PgwEDFzs nie jestem do końca przekonany co do całkowitej neutralności dla płyty w przypadku takiego mycia
DDX-1000, RMG-309i, SME3012, 2xSPU, MPU, 3xLundahl, 2xANK, 300B, 2A3, Audio Nirvana, AN Sogon, AN Sootto, Wirewoo 411, Wirewoo 911
Awatar użytkownika
darkman
Posty: 15178
Rejestracja: 02 paź 2015, 09:23
Gramofon: Cielęcina 2.01
Lokalizacja: Topanga Corral
Kontakt:

Myjki do płyt

#400

Post autor: darkman »

>>Może te szczotki tam tylko płytą poruszają, nie wiem, w każdym razie są tam szczotki>>

W linkowanej VC są rolki (szczotek tam nie widziałem, ale mógł to być nieco inny model). Z tego co widziałem owe rolki mają białe nakładki z materiału typu tetra, coś jak "waciki - ściereczki" dołączane w komplecie do Clearaudio (amerykański adpowiednik Knosti, ta żółta). Te rolki są chyba dociskowe z regulacją, tzn nie mają stałej siły docisku do płyty ani też ich działanie nie jest obligatoryjne w procesie mycia. Niestety akurat w zakresie jak działa ta rolka nie mam pewności, po prostu nie zwróciłem uwagi na to jak pracuje.
Awatar użytkownika
blispx
Posty: 4473
Rejestracja: 26 paź 2014, 22:32

Re: Myjki do płyt

#401

Post autor: blispx »

Racja.. mój błąd

Sprawdzę efekty jak będę mieć tą chińską wannę soniczną. Na razie nie będę poruszał tematu mycia ultra-dzwiękami
DDX-1000, RMG-309i, SME3012, 2xSPU, MPU, 3xLundahl, 2xANK, 300B, 2A3, Audio Nirvana, AN Sogon, AN Sootto, Wirewoo 411, Wirewoo 911
Awatar użytkownika
pan_winyl
Posty: 2129
Rejestracja: 30 sty 2012, 06:04
Gramofon: Elac Miracord 750MII
Lokalizacja: Kraków

Myjki do płyt

#402

Post autor: pan_winyl »

blispx,
nie wpierdzielisz tej rury bezpośrednio do odkurzacza
zważ na tę profesjonalną taśmę srebrną na końcu tej rury... on uszczelnia przelotkę do odkurzacza właśnie :D
Elac Miracord 750 Mark II + Philips GP 400 MKII / AT-VM95C

Nivico 5020u / Toshiba SA 320
Onkyo Integra 2066

Silva Stereo Console / Irel
Telefunken L55
Awatar użytkownika
darkman
Posty: 15178
Rejestracja: 02 paź 2015, 09:23
Gramofon: Cielęcina 2.01
Lokalizacja: Topanga Corral
Kontakt:

Re: Myjki do płyt

#403

Post autor: darkman »

blispx pisze:
Sprawdzę efekty jak będę mieć tą chińską wannę soniczną. Na razie nie będę poruszał tematu mycia ultra-dzwiękami
No spoko, to raczej na osobny temat może do założenia. Tam można głównie podywagować potem nad problemem suszenia-odsysania.
Sama agresywność ultra" o której wspomniałeś jest jak mi się wydaje do opanowania regulacją mocy i czasem nastawnym, ale to na inny temat.
Awatar użytkownika
blispx
Posty: 4473
Rejestracja: 26 paź 2014, 22:32

Re: Myjki do płyt

#404

Post autor: blispx »

pan_winyl pisze:blispx,
nie wpierdzielisz tej rury bezpośrednio do odkurzacza
zważ na tę profesjonalną taśmę srebrną na końcu tej rury... on uszczelnia przelotkę do odkurzacza właśnie :D
OK a gdzie tam jest jakieś wyjście na płyn, bo przecież nie będziesz go pompował do odkurzacza?

Jestem z natury praktykiem, na razie te zdjęcia z allegro to dla mnie słodkie pierdzenie tylko a nie konkret. Chyba trzeba będzie sie porozumieć ze sprzedającym i zapytać o "szczegóły"
DDX-1000, RMG-309i, SME3012, 2xSPU, MPU, 3xLundahl, 2xANK, 300B, 2A3, Audio Nirvana, AN Sogon, AN Sootto, Wirewoo 411, Wirewoo 911
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41644
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Myjki do płyt

#405

Post autor: Wojtek »

darkman pisze:do Clearaudio (amerykański adpowiednik Knosti, ta żółta)
Masz na myśli Spin-Clean? :)
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
ODPOWIEDZ