Jak przechowywać płyty?

Czyścimy i dbamy o naszą kolekcję
ODPOWIEDZ
kolotom
Posty: 6
Rejestracja: 01 cze 2009, 19:42

Jak przechowywać płyty?

#1

Post autor: kolotom »

Tzn. Dlaczego pionowo, a nie poziomo?
I w jakiej mniej więcej temperaturze i wilgotności, i dlaczego?
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41545
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Jak przechowywać płyty?

#2

Post autor: Wojtek »

Pozwoliłem sobie zmienić tytuł tematu :) ("Jak trzymać płyty?" brzmiało zbyt dwuznacznie :D).

Dlaczego pionowo? Przede wszystkim ze względów praktycznych :) Z tego samego powodu książki na regałach ustawiamy zazwyczaj pionowo zamiast poziomo.
Druga sprawa to rozkład masy. Jest bardziej równomierny pośród całości pionowo ustawionych płyt w jednym rzędzie niż w przypadku poziomego składowania.
W poziomie, jak łatwo się domyślić, grawitacja robi swoje i albumy na samym dole przyjmują na siebie całą masę z góry :). Jak wiemy, okładki to papier, a płyta to tworzywo sztuczne, a więc bardzo łatwo o zniekształcenia tychże z czasem (pod odpowiednim naciskiem oczywiście).

Jednakże jeszcze co do poziomego przechowywania płyt to ponoć nie musi być tak źle. Mam trzech znajomych, którzy twierdzą, iż jeśli płyty będziemy trzymali idealnie równo jedna na drugiej to niby nie ma to wpływu na degradację. Nie wiem co o tym myśleć, a oni sami nie zbierają płyt od dziesiątek lat, więc wolę nie komentować, ale jako ciekawostkę chyba warto przytoczyć, że są i takie opinie ;) Jednakże szczerze nie wiem komu by się chciało unosić stertę płyt za każdym razem gdy zechciałby wyciągnąć jakiś album ze spodu :D.

Co do wilgoci i temperatury to wystarczą warunki pokojowe :) Dlaczego?
Gorąco i sucho: wpływa na zniekształcanie się płyt pod naciskiem (dlatego nie za dobrze jest trzymać płyty winylowe np. na strychu :) )
Zimno i wilgotno: papierowa okładka dostaje wycisk (charakterystyczne pofalowanie), czasami i grzyb wtargnie, płyta się uszkadza pod wpływem wilgoci (dlatego magazynowanie płyt w piwnicy bywa takie destrukcyjne :D)

Tak więc wilgoć i gorąco to dwaj główni wrogowie płyt winylowych :D

Oczywiście to wszystko zależy od warunków. Nie każdy strych jest solarium latem, a nie każda piwnica hoduje grzyby :)


Bonus: nikotyna. Cząsteczki nikotyny mają tendencję do osiadania na powierzchni płyt, powodując uszkodzenia. Kolejny powód do rzucenia palenia :D
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
Fabian
Posty: 14
Rejestracja: 17 lut 2009, 05:22
Lokalizacja: Lębork
Kontakt:

Jak przechowywać płyty?

#3

Post autor: Fabian »

Pozwolę sobie uczepić się szczegółu: nie tyle nikotyna co raczej substancje smoliste zawarte w dymie tytoniowym mogą się odkładać na rozmaitych powierzchniach. ;) Bywa, że leży u mnie trochę płyt położonych na sobie poziomo, ale jest to zazwyczaj zbiorek, który na bieżąco odsłuchuję w przeciągu kilku dni.
Filwoj
Posty: 1
Rejestracja: 18 lut 2011, 14:33

Latanie Winyla - czy to jest niebezpieczne?:D

#4

Post autor: Filwoj »

Witam po raz pierwszy na forum. Moje winyle mające już nierzadko ponad 40 lat (!) przechowywane są pionowo i do dzisiaj grają niemal idealnie. Przechowywanie ukośne może deformować płyty, tym bardziej im mniejszy jest kąt nachylenia. Układanie poziomo w stosach też może je deformować ponieważ środek płyty jest grubszy i przy większej wysokości stos się krzywi i zwłaszcza dolne płyty mogą się deformować. Oczywiście to wszystko tak naprawdę zależy od tego jak płyty traktujemy, jak często je przekładamy itd.
Pozdrawiam
Wojtek
Awatar użytkownika
Krzyś
Posty: 467
Rejestracja: 23 kwie 2010, 21:52

Jak przechowywać płyty?

#5

Post autor: Krzyś »

hmm, a co jest złego w przechowywaniu (zgodnie z zaleceniami z literatury, co prawda starej i polskiej ("Gramofon stereofoniczny" B. Urbańskiego z 1964 r. - podejrzewam, że Urbański zna się na rzeczy; , ale mimo wszystko) np. 10 płyt na sobie (dodam - płyt jednakowych rozmiarów) w pozycji poziomej? winyle są na tyle lekkie, że chyba nie stanowi to większego problemu - skoro nie stanowi problemu w przypadku płyt szelakowych, które ważą 2-3 razy więcej... (przynajmniej ja swoje płyty szelakowe trzymam w pozycji poziomej - nie mam jeszcze szafki, ale już mi się kończy miejsce na podłodze na te stosiki po 10 szt)

(w zasadzie to płyt szelakowych nawet się nie da przechowywać w pionie tak jak np. Ty (Ty = Wojtku, adminie) przechowujesz winyle, tj. bez przegródek, bo podczas wyjmowania pękają...)
warm regards,
Krzysztof Kaspruk

Gramofon: Sharp RP-107/117 x3, Sharp Optonica RP-114, Lenco L75, Technics SL-BL3
Wkładka: Stanton L720EE (T4P), Stanton 500v3
Wieża: Sony
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41545
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Jak przechowywać płyty?

#6

Post autor: Wojtek »

10 płyt położonych idealnie w pionie to jeszcze pół biedy, ujdzie w tłoku. Jednakże powstaje tu także pytanie: który sposób jest wygodniejszy? :)
Kupki po 10 płyt raczej zajmą więcej miejsca podłogowego niż te same 10 płyt ustawionych pionowo (grubość 10 albumów jest jednak mniejsza niż ich długość/szerokość :) ).
Krzyś pisze:(w zasadzie to płyt szelakowych nawet się nie da przechowywać w pionie tak jak np. Ty (Ty = Wojtku, adminie) przechowujesz winyle, tj. bez przegródek, bo podczas wyjmowania pękają...)
To jasna sprawa Krzyś, nawet bym tak nie polecał. Mało tego, osobiście widziałem w paru komisach stojaki na szelaki. Przypominały stojaki na płyty CD, gdyż podział był na zasadzie 1 płyta = 1 przegródka. Przyczyny chyba nie trzeba wyjaśniać :)

Suma sumarum:
Róbta jak chceta, to wasze płyty ;)
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
Pablo-X
Posty: 17
Rejestracja: 18 mar 2011, 15:11

Re: Jak przechowywać płyty?

#7

Post autor: Pablo-X »

Suma sumarum:
Róbta jak chceta, to wasze płyty ;)
Wasze płyty -tak, ale ich zawartość to artystyczna spuścizna ludzkości!
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41545
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Jak przechowywać płyty?

#8

Post autor: Wojtek »

Zgadza się, ale to już każdy jest odpowiedzialny za swoje ;)

Swoją droga, smutne jest, że ogółem, w świecie, archiwiści od lat drapią się po głowie co zrobić z muzyką i innymi mediami (wszak kwestie literatury mają już opanowane), gdzie najczęściej dość restrykcyjne ustawy dot. praw autorskich, stworzone i zmieniane po to by chronić interesów twórców, zarazem przeszkadzają archiwistom by zbierać dziedzictwo kultury zebrane na nośnikach audio-wizualnych co by przyszłe pokolenia miały czego słuchać.
Ale to już dyskusja na osobny temat ;)
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
Awatar użytkownika
Wuwuzela
Posty: 517
Rejestracja: 08 sie 2010, 10:07
Lokalizacja: Willow Farm

Jak przechowywać płyty?

#9

Post autor: Wuwuzela »

Mam takie pytanko: Czy jak płyta swobodnie porusza się w kopercie, to czy się rysuje? :D
Obrazek
Awatar użytkownika
Pajdak
Posty: 230
Rejestracja: 06 mar 2011, 22:17
Lokalizacja: Błonie k/Warszawy

Jak przechowywać płyty?

#10

Post autor: Pajdak »

zależy czy masz kopertę z folią czy bez. jak bez to i owszem ale są to nieszkodliwe rysy w odsłuchu
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41545
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Jak przechowywać płyty?

#11

Post autor: Wojtek »

Tak powstają papierówki :)
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
Awatar użytkownika
Sindsoron
Posty: 1346
Rejestracja: 17 wrz 2010, 13:56
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

Jak przechowywać płyty?

#12

Post autor: Sindsoron »

jak bez foli to robią się tzw "papierówki" ;p
Collection

Power Amp: Hitachi HMA-7500
Control Amp: Hitachi HCA-7500
Turntable: Rotel RP-3000 + SME 3009 II Non Improved
Deck: Akai GXC-760D
Speakers: Usher S-520 II
Headphones: Audio-Technica ATH-ES700
Sound Card: Asus Xonar Essence ST
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41545
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Jak przechowywać płyty?

#13

Post autor: Wojtek »

High Five Sindsoron! Jednocześnie nam się udało :D
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
Awatar użytkownika
Sindsoron
Posty: 1346
Rejestracja: 17 wrz 2010, 13:56
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

Jak przechowywać płyty?

#14

Post autor: Sindsoron »

xD ...nieźle :D
Collection

Power Amp: Hitachi HMA-7500
Control Amp: Hitachi HCA-7500
Turntable: Rotel RP-3000 + SME 3009 II Non Improved
Deck: Akai GXC-760D
Speakers: Usher S-520 II
Headphones: Audio-Technica ATH-ES700
Sound Card: Asus Xonar Essence ST
Awatar użytkownika
Stelma
Posty: 232
Rejestracja: 15 gru 2010, 21:10
Gramofon: BRAUN PS550S DUAL604
Lokalizacja: Rawicz

Jak przechowywać płyty?

#15

Post autor: Stelma »

No ok , pozycje przechowywania mamy rozwiązaną , szkodliwego wpływu gorącego i wilgotnego też.
Ciekawi mnie czy przechowywanie płyt w pobliżu kolumn głośnikowych , może im (płytom) szkodzić?
od około miesiąca mam postawione winyle w pobliżu kolumn i mam wrażenie że zbierają więcej kurzu.
Pole elektromagnetyczne chyba temu sprzyja.
Taka teoria mi się wysnuła przez obserwacje ;)
słucham z: Brauna PS 550S(philips 400II), DUAL-i: 604(Shure m75) i 1218(dual 240E) Bang Olufsen 2202 (b&o mmc20s)
CD-marantz cd-50, DECK - akai GXC-760D , ampli Sanyo jcx 2900k , Marantz HD 770
ODPOWIEDZ