Pomysł na ulepszenie Knosti?

Czyścimy i dbamy o naszą kolekcję
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
eu4yaon
Posty: 4907
Rejestracja: 23 sie 2016, 17:21
Gramofon: Pioneer
Lokalizacja: Górny Śląsk

Re: Pomysł na ulepszenie Knosti?

#76

Post autor: eu4yaon »

kijek pisze:Dziś wieczorem napiszę coś więcej na ich temat w związku z Waszym zainteresowaniem. Cena jaką proponuję to 40 zł plus koszt wysyłki. Myślę że to dość rozsądna kwota.
Jesli to nie tajemnica to podaj jaki to rodzaj pleksy i wymiar kółka. Sprobuje znalezdz w robocie taki material i wytocze sobie. Na plyte zakrecasz same kolka czy dajesz jakies uszczelnienie? :)
Pioneer PL 50L II + Hana EH + Husariaa v2 + Atoll IN 100SE + JBL TLX8
Awatar użytkownika
kijek
Posty: 186
Rejestracja: 10 sty 2016, 15:42
Gramofon: Pioneer PL-112D

Re: Pomysł na ulepszenie Knosti?

#77

Post autor: kijek »

Witam wszystkich!
Muszę przyznać, że nie spodziewałem się aż takiego zainteresowania. Dziękuję Wam wszystkim! :)
Problemów z zaciskami Knosti doświadczył chyba każdy jej użytkownik. W szczególności jeśli przychodziło do mycia polskich płyt z lat 1945-1991. Scenariusz zawsze był taki sam – label spływał po płycie, pozostawiając drobinki farby, która dostaje się również do mikstury, czyniąc ją bezużyteczną. W przypadku płyt zachodnich nie było aż takiego problemu, bowiem posiadały one warstwę zabezpieczającą przed zmyciem farby. Niestety jeśli przyjrzeć się i tym płytom, to można dostrzec zaburzenie w fakturze. W moim przypadku jeden z labeli uległ odbarwieniu (zeszłoroczne, dwupłytowe wydanie Tubular Bells).
W internecie można znaleźć kilka propozycji poradzenia sobie z tym problemem. Niektórzy polecają uszczelki do weków. Niestety, to rozwiązanie nie zdaje egzaminu. Nawet jeśli zostaną one docięte na odpowiedni wymiar i ułożone warstwami. Płyn zwyczajnie rozprzestrzenia się po nich, mocząc label. Kolejna propozycja – uszczelki do Knosti. To akurat całkiem dobre rozwiązanie ale… no właśnie – zawsze musi być jakieś „ale”. Niestety nie uchroni to płyt rodzimej produkcji, a w przypadku tych grubszych jak Acoustic Recordings 1998-2016 Jacka White’a, może wystąpić problem z ich myciem. Dalej mamy oringi, których zastosowanie wyeliminuje ten drugi problem, pierwszy niestety wciąż pozostaje.
Warto przyjrzeć mu się bliżej. Przygotowując pierwszą wersję zacisków, zasugerowałem się labelami płyt zachodnich, oraz singla Serce Marka Grechuty – wówczas średnicę wewnętrzną zacisku obliczyłem na 95 mm. I o ile papier przyjmie wszystko, to polskie płyty już nie. Okazuje się bowiem, że ich etykiety mają nieco większą średnicę. Warto również wziąć drobną poprawkę na fakt, iż nie zawsze są one równo przyklejone. Ostatecznie średnica zacisku wzrosła o 10 mm. I w takiej formie sprawdza się bardzo dobrze. Niestety i tu jest małe „ale”. W związku z tym, że zaciski wykonane przeze mnie mają nieco większą średnicę od zacisków oryginalnych, dobrze jest usunąć włosie w myjce na długości pierwszych 5 mm. W przeciwnym wypadku może ono znaleźć się na mytych płytach.
Ja włosia nie usunąłem...
Ja włosia nie usunąłem...
Zaciski składają się z dwóch krążków z białej pleksi, osadzonych na śrubie M6. Nie są one jednak gwintowane, stąd za sam docisk odpowiadają nakrętki. Jest to bardziej pewne rozwiązanie, ponieważ z czasem gwintowanie w szkle akrylowym wyrabia się. Stąd po kilku myciach byłyby one nieszczelne. Sam jeden zacisk to dwie warstwy pleksi o grubości 2 mm. Pierwsza warstwa – wierzchnia – zwykły okrąg o średnicy 115 mm, druga – wewnętrzna – obręcz o szerokości 5 mm. Jeśli o kolor chodzi, to zaciski mogę wykonać w materiale o innym kolorze. Moim zdaniem jednak biały jest idealny, ponieważ widać na nim wszelkie zabrudzenia i odbarwienia. Ponadto nie jestem pewien, czy przy innym kolorze klejenie wyglądałoby dobrze. trafalgar spytał również o logo forum. Prawdę mówiąc, to nie byłoby z tym większego problemu – o ile jego autor wyraziłby zgodę :) Jedynie cena uległaby niewielkiej zmianie. A skoro już o niej mówimy – jeden kompletny zacisk to 40 zł + koszty przesyłki.
W załącznikach zamieszczam również plik projekt.pdf, na podstawie którego można samemu wykonać taki zacisk. Materiał powinien mieć 2mm grubości.
Zacisk rozebrany niemal na części
Zacisk rozebrany niemal na części
Zacisk w pełnej okazałości
Zacisk w pełnej okazałości
Label cały! Proszę się nie martwić suchością na ścieżce wewnętrznej - uroki mojej mikstury :)
Label cały! Proszę się nie martwić suchością na ścieżce wewnętrznej - uroki mojej mikstury :)
I kolejny label uratowany!
I kolejny label uratowany!
IMG_20170312_173839.jpg
IMG_20170312_173708.jpg
IMG_20170312_173658.jpg
IMG_20170312_173630.jpg
IMG_20170312_155746.jpg
projekt.pdf
Plik wektorowy z projektem
(1.5 KiB) Pobrany 322 razy
Pioneer PL-112D (Shure M75ED) -> Kenwood KR-5200 -> Grado SR60e
Moja skromna kolekcja
Awatar użytkownika
mcemsi
Posty: 730
Rejestracja: 06 cze 2012, 23:13
Gramofon: PS-X600 , PS-X555ES

Re: Pomysł na ulepszenie Knosti?

#78

Post autor: mcemsi »

Jednak wziąłbym komplet gotowy. Jakieś namiary na Ciebie i wpłatę ? Priv?
Awatar użytkownika
MMarek
Posty: 4730
Rejestracja: 10 sie 2016, 09:08
Gramofon: DP-59L / PS-X50
Lokalizacja: śląskie

Re: Pomysł na ulepszenie Knosti?

#79

Post autor: MMarek »

Także jestem zainteresowany kompletem gotowym - leń ze mnie jest.... :mrgreen:

Może wątek zamówieniowy a'la nuda mini? Czy pisać PW?
Awatar użytkownika
dale
Posty: 2374
Rejestracja: 21 lut 2017, 07:56
Gramofon: Daniel, JW 1200
Lokalizacja: Lublin

Re: Pomysł na ulepszenie Knosti?

#80

Post autor: dale »

Jeśli można i ja bym poprosił :) (o namiary do wpłaty :) i jeden komplet).
Awatar użytkownika
darkman
Posty: 15097
Rejestracja: 02 paź 2015, 09:23
Gramofon: Cielęcina 2.01
Lokalizacja: Topanga Corral
Kontakt:

Re: Pomysł na ulepszenie Knosti?

#81

Post autor: darkman »

Ja poproszę 1 kpl na gotowo.
kijek pisze: nieco większą średnicę od zacisków oryginalnych, dobrze jest usunąć włosie w myjce na długości pierwszych 5 mm. W przeciwnym wypadku może ono znaleźć się na mytych płytach.
Czyli chodzi o to, że większa średnica haczy o te 5mm w górnej części szczotek, jak rozumiem.
To się da opanować, no problem.
Po obu stronach zacisku masz nakrętkę? Pomyślałem by dać może motylek z jednej strony - mod we własnym zakresie , rzecz jasna. (lub inny zacisk blokujący).
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41487
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Pomysł na ulepszenie Knosti?

#82

Post autor: Wojtek »

Jeśli ma to być grupowe zamówienie wykonania ulepszenia to faktycznie lepiej będzie jak kijek ogarnie nowy temat z zapisami, a nie tutaj się zaczną ludzie przekrzykiwać chęciami złożenia zamówienia co wprowadza zamęt w dyskusji (bądź co bądź technicznej, a nie komercyjnej :) ).

Także spokojnie.
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
Awatar użytkownika
mcemsi
Posty: 730
Rejestracja: 06 cze 2012, 23:13
Gramofon: PS-X600 , PS-X555ES

Re: Pomysł na ulepszenie Knosti?

#83

Post autor: mcemsi »

No to jeżeli powstanie (lub juz powstał ale znaleźć nie mogę) wątek zamówieniowy to niech ktoś tu wrzuci link.
Awatar użytkownika
kijek
Posty: 186
Rejestracja: 10 sty 2016, 15:42
Gramofon: Pioneer PL-112D

Re: Pomysł na ulepszenie Knosti?

#84

Post autor: kijek »

Moi drodzy! Dziś wieczorem wrzucę temat zamówieniowy do stosownego działu :)
Pioneer PL-112D (Shure M75ED) -> Kenwood KR-5200 -> Grado SR60e
Moja skromna kolekcja
Awatar użytkownika
MMarek
Posty: 4730
Rejestracja: 10 sie 2016, 09:08
Gramofon: DP-59L / PS-X50
Lokalizacja: śląskie

Re: Pomysł na ulepszenie Knosti?

#85

Post autor: MMarek »

kijek pisze: Moi drodzy! Dziś wieczorem wrzucę temat zamówieniowy do stosownego działu
Szukam, szukam i znaleźć nie mogę.... ;)
Awatar użytkownika
kijek
Posty: 186
Rejestracja: 10 sty 2016, 15:42
Gramofon: Pioneer PL-112D

Re: Pomysł na ulepszenie Knosti?

#86

Post autor: kijek »

Przepraszam, dużo pracy w pracy. Tutaj link: http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=37&t=9940
Dziś odpowiem wszystkim, którzy skontaktowali się ze mną przez wiadomość prywatną.
Pioneer PL-112D (Shure M75ED) -> Kenwood KR-5200 -> Grado SR60e
Moja skromna kolekcja
Awatar użytkownika
darkman
Posty: 15097
Rejestracja: 02 paź 2015, 09:23
Gramofon: Cielęcina 2.01
Lokalizacja: Topanga Corral
Kontakt:

Re: Pomysł na ulepszenie Knosti?

#87

Post autor: darkman »

MMarek pisze: Szukam, szukam i znaleźć nie mogę.... ;)
Za dużo mięsa. ;)
Wódy? :D nie...skąd!
Awatar użytkownika
MMarek
Posty: 4730
Rejestracja: 10 sie 2016, 09:08
Gramofon: DP-59L / PS-X50
Lokalizacja: śląskie

Re: Pomysł na ulepszenie Knosti?

#88

Post autor: MMarek »

darkman pisze:
MMarek pisze: Szukam, szukam i znaleźć nie mogę.... ;)
Za dużo mięsa. ;)
Wódy? :D nie...skąd!
W moim przypadku zdecydowanie za dużo Schiit, że tak powiem.... :mrgreen:
Awatar użytkownika
katar
Posty: 224
Rejestracja: 12 sie 2012, 00:00
Gramofon: SL-1900
Lokalizacja: Warszawa

Re: Pomysł na ulepszenie Knosti?

#89

Post autor: katar »

Ja dziś odebrałem oringi i chciałem zamontować w pudełka od CD jak w początkowych postach ale niestety oringi sa ciut za duże lub pudełka ciut za małe. Będzie trzeba coś pokombinować inaczej ;/
Awatar użytkownika
kijek
Posty: 186
Rejestracja: 10 sty 2016, 15:42
Gramofon: Pioneer PL-112D

Re: Pomysł na ulepszenie Knosti?

#90

Post autor: kijek »

katar pisze:Ja dziś odebrałem oringi i chciałem zamontować w pudełka od CD jak w początkowych postach ale niestety oringi sa ciut za duże lub pudełka ciut za małe. Będzie trzeba coś pokombinować inaczej ;/
Niestety to rozwiązanie jest dość praco- i czasochłonne. Aczkolwiek sprawdza się bardzo dobrze :) Z mojego doświadczenia jednak zdobycie odpowiednich oringów graniczy z cudem. W sklepach typu Lerła Merlę największy rozmiar to 102 czyli 90 mm, a to zdecydowanie za mało :(
Pioneer PL-112D (Shure M75ED) -> Kenwood KR-5200 -> Grado SR60e
Moja skromna kolekcja
ODPOWIEDZ