[Inny Sprzęt] Myjka do płyt DIY

Klamoty domowej roboty
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
klin
Posty: 2122
Rejestracja: 12 kwie 2014, 23:36
Gramofon: Thorens 125 MK II
Lokalizacja: Wrocław

Myjka DIY

#61

Post autor: klin »

Żona i dzieci wreszcie dali mi dzisiaj trochę podziałać i są znaczne postępy :)
Wymierzyłem i nawierciłem otwory obudowie:
myjka15.jpg
Nawierciłem otwory w deskach wzmacniających obudowę. Deski te też wydłużają w pionie "prowadzenie" pręta z hokejami i rury do odsysania.
myjka16.jpg
Zaznaczam tu, że moja myjka nie ma być ozdobą salonu i zdecydowanie nie miałem czasu na dopieszczanie poszczegołnych elementów. Ona ma działać a stać będzie i tak w kotłowni ;)
A tutaj łozyska wpasowane w deski. Użyłem takich fikuśnych wierteł do otworów na 19mm:
myjka17.jpg
A tak to wygląda po skręceniu:
myjka18.jpg
myjka19.jpg
myjka20.jpg
Pierwsze przymiarki z rurą:
myjka21.jpg
Ostatnio zmieniony 28 lut 2016, 00:02 przez klin, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
klin
Posty: 2122
Rejestracja: 12 kwie 2014, 23:36
Gramofon: Thorens 125 MK II
Lokalizacja: Wrocław

Myjka DIY

#62

Post autor: klin »

Następnie wziąłem się za przypasowywanie silnika... do dolnej deski wzmacniającej dokręciłem jeszcze trzy deski dystansujące (muszę mieć dystans by dołączyć rurę gumową łączącą bolec silnika z prętem kręcącym płytę)
myjka22.jpg
myjka23.jpg
myjka24.jpg
A tutaj już połączony silnik z prętem:
myjka25.jpg
Oczywiście spieprzyłem i ta rurka gumowa z cybantami była za blisko tych desek dystansujących i musiałem je odkręcić i ciut odsunąć co by te cybamty nie ocierały się o deski.

TARRRRAAAMMM a tutaj już po zmontowaniu i dodaniu elektryki:
myjka26.jpg
Płyta się piękne kręci!!! Diodka się pięknie świeci :) Nie mam tylko jeszcze przełącznika kierunku obrotów.
myjka27.jpg
myjka28.jpg
Myjka i elektryka od wewnątrz:
myjka29.jpg
myjka30.jpg
Ostatnio zmieniony 27 lut 2016, 23:59 przez klin, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
klin
Posty: 2122
Rejestracja: 12 kwie 2014, 23:36
Gramofon: Thorens 125 MK II
Lokalizacja: Wrocław

Myjka DIY

#63

Post autor: klin »

Warto wspomnieć, że zdecydowałem się (chyba) na wariant ze szczelną obudową. Czyli nie będę wyporowadzał rury do odkurzacza od szczelnego zbiornika wewnątrz myjki, tylko zrobię dziurę w obudowie na gumową...nie wiem jak to się nazywa..."docking station"dla odkurzacza. Żeby to zadziałąło to chyba musze jakoś uszczelnić styk pokrywy z resztą obudowy jakąś gumową uszczelką (bardzo możliwe, że też będę wymieniał zawiasy w pokrywie bo te w tym pudle za 50 zł niedługo wytzrzymają...). Nie wiem za bardzo gdzie i co kupić... To chyba musi być jakaś gumowa uszczelka o szerokości paru milimetrów...
ahaja
Posty: 1214
Rejestracja: 18 paź 2011, 15:11
Lokalizacja:

Re: Myjka DIY

#64

Post autor: ahaja »

;-)
No i można. Super.

Krytyka delikatna:
- nie wiem dlaczego takie rury wybrałeś. Ja zastosowałem takie grube (ścianki) do zimnej wody. Są sztywniejsze - te u Ciebie to chyba od kanalizy ... bo dość duża średnica. Cieńszą, która ssie wsadzam luźno w grubszą, są tak spasowane, że są szczelne. W razie czego jedno owinięcie taśmą klejącą uszczelnia super, a tego nie widać.
- podaj mi na PW adres pocztwoy to wyślę ci panel szczotkowany alu cobyś umieścił w nim te przełączniki i potka - ładniej będzie wyglądać.
- będziesz skracać tą rurę ssącą - ten kawałek wiszący nad płytą?
- masz chyba kilka cm między osią talerza a osią silnika - warto to zredukować.

;-)
To taka kryza gumowa - redukcja z większej średnicy na np mniejszą.
Uszczelnić to chyba musisz te podłużne otwory do przenoszenia ...
Awatar użytkownika
klin
Posty: 2122
Rejestracja: 12 kwie 2014, 23:36
Gramofon: Thorens 125 MK II
Lokalizacja: Wrocław

Re: Myjka DIY

#65

Post autor: klin »

ahaja pisze:;-)
No i można. Super.

Krytyka delikatna:
- nie wiem dlaczego takie rury wybrałeś. Ja zastosowałem takie grube (ścianki) do zimnej wody. Są sztywniejsze - te u Ciebie to chyba od kanalizy ... bo dość duża średnica. Cieńszą, która ssie wsadzam luźno w grubszą, są tak spasowane, że są szczelne. W razie czego jedno owinięcie taśmą klejącą uszczelnia super, a tego nie widać.
- podaj mi na PW adres pocztwoy to wyślę ci panel szczotkowany alu cobyś umieścił w nim te przełączniki i potka - ładniej będzie wyglądać.
- będziesz skracać tą rurę ssącą - ten kawałek wiszący nad płytą?
- masz chyba kilka cm między osią talerza a osią silnika - warto to zredukować.

;-)
To taka kryza gumowa - redukcja z większej średnicy na np mniejszą.
Uszczelnić to chyba musisz te podłużne otwory do przenoszenia ...
Hehehe ja nie mam pojęcia o rurarch...na lunchu wyskoczyłem do leroya...jedyne co wiedziałem to to, że gdzieś wspomniałeś o rurach 3/4 (cala?). Pan w leroy nie miał pojęcia o czym mówię i wskazał mi te na 32mm. No to wziąłem bo mówił, że cieńszych nie mają. No to zostanę już z nimi ale to chyba wiele nie zmienia? Ssać będą chyba :) Powiedz mi tylko proszę - po skróceniu tej rury ssącej mam ją zatkać, tak? Czyli pełne ssanie będzie tylko przez ten 3mm rowek?
Tak rurkę będę przycinał wzdłuż i na wysokość i co by wisiała nad płytą tylko te pare milimetrów.

Te otwory do przenoszenia to dam radę uszczelnić - nie wiem tylko czym uszczelnić wieko i czy muszę. Może to i tak będzie tak ssać,że nie trzeba będzie uszczelniać.
ahaja
Posty: 1214
Rejestracja: 18 paź 2011, 15:11
Lokalizacja:

Myjka DIY

#66

Post autor: ahaja »

Podskoczę do składu, sprawdzę i napiszę o jakie rury chodzi. W razie czego przerobisz, zmniejszysz średnicę otworu i osadzisz mniejsze. Chyba, że to co zrobiłeś ci się sprawdzi.

No tak, rurę musisz zatkać.

Chodziło mi o skrócenie tej poziomej od ssania.

Budę raczej musisz uszczelnić jeśli nie chcesz ciągnąć bezpośrednio ze sbiornika.
Albo, wyjdziesz ze zbiornika rurkami/kolankami i wyprowadzisz na zewnątrz jedną z nich z uszczelka psaującą pod Twoją rurę od pyliesosa.
ahaja
Posty: 1214
Rejestracja: 18 paź 2011, 15:11
Lokalizacja:

Myjka DIY

#67

Post autor: ahaja »

Awatar użytkownika
klin
Posty: 2122
Rejestracja: 12 kwie 2014, 23:36
Gramofon: Thorens 125 MK II
Lokalizacja: Wrocław

Myjka DIY

#68

Post autor: klin »

Walczyłem jeszcze wczoraj w nocy z rurką do odsysania. Trochę ją przyciąłem i wkrętarką z 2mm wiertłem do drewna udało mi się wyciąć 2-3mm szczelinę. Szczelina z dwóch stron ma przyklejoną klejem pattex aksamitkę. Wygłąda to tak:
myjka31.jpg
Rurę przymierzyłem i wygląda juz prawie dobrze. Nie jest idealnie równoległa do płyty ale to jeszcze popróbuję z innymi kolankami albo coś jeszcze przytnę. Tak czy siak na ssaniu powinno już płytę łapać...
myjka32.jpg
Co do wycinania tej szczeliny to napewno są lepsze narzędzia niż wkrętarka z wiertłem ale takowych nie posiadam ;)
Potrzebował będę jeszcze kryzę na wejście odkurzacza i jakiś korek 32mm żeby zatkać rurę ssącą.

Niestety, myjkę uruchomię zapewne dopiero w sobotę bo do końca tygodnia jestem na delegacji :(
Awatar użytkownika
holy_shit_89
Posty: 1432
Rejestracja: 02 sty 2014, 12:24

Re: Myjka DIY

#69

Post autor: holy_shit_89 »

Wygląda zacnie! Możesz zdradzić ile Cię to wszystko kosztowało, czy to tajemnica? :)
Awatar użytkownika
klin
Posty: 2122
Rejestracja: 12 kwie 2014, 23:36
Gramofon: Thorens 125 MK II
Lokalizacja: Wrocław

Myjka DIY

#70

Post autor: klin »

Najwięcej kosztował silnik (ok 80 zł) i pudło 50 zł. Poza tym krążki hokejowe (oba ok. 20zł), pręt gwintowany 6mm (ok. 10 zł), przełączniki (pare zł) pare rur (ok 10 - 15zł) no i zasilacz 12V (10zł). Ten zbiornik hermetyczny kosztował 20 zł ale, że robię szczelną komorę to on już raczej nie będzie potrzebny - tam można i zwykłe plastikowe pudełko wsadzić.
Czyli w sumie to chyba nie powinno przekroczyć 300zł :)
Awatar użytkownika
holy_shit_89
Posty: 1432
Rejestracja: 02 sty 2014, 12:24

Re: Myjka DIY

#71

Post autor: holy_shit_89 »

Dzięki :)
Awatar użytkownika
Myszor
Posty: 10460
Rejestracja: 30 paź 2014, 18:44
Gramofon: Składak
Lokalizacja: Wrocław

Myjka DIY

#72

Post autor: Myszor »

Z czasem rurę na chrom wymienisz i będzie lamborghini :)
Awatar użytkownika
darkman
Posty: 15138
Rejestracja: 02 paź 2015, 09:23
Gramofon: Cielęcina 2.01
Lokalizacja: Topanga Corral
Kontakt:

Myjka DIY

#73

Post autor: darkman »

Chrom jest plebejski zasadniczo 8-) Ruła tylko Wans & Hines i to w macie black metal.
Awatar użytkownika
klin
Posty: 2122
Rejestracja: 12 kwie 2014, 23:36
Gramofon: Thorens 125 MK II
Lokalizacja: Wrocław

Myjka DIY

#74

Post autor: klin »

Wtedy w kotłowni będzie mi sie zdecydowanie odcinała kolorystycznie od pralki i pieca :D
Awatar użytkownika
bluegi
Posty: 433
Rejestracja: 15 cze 2015, 16:44
Gramofon: różne
Lokalizacja: Wrocław

Myjka DIY

#75

Post autor: bluegi »

Klin, może zechciałbyś skręcić i wrzucić jakiś krótki clip jak już odpalisz tę machinę?:) Bardzo jestem ciekaw jak to wszystko wygląda i brzmi podczas pracy. Coś czuję, że za chwilę będę miał prawie nowiutką knosti na sprzedaż :D Kocham takie wynalazki. Szacuneczek :clap:
ODPOWIEDZ