Jak czyścić płyty winylowe?

Czyścimy i dbamy o naszą kolekcję
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
blispx
Posty: 4468
Rejestracja: 26 paź 2014, 22:32

Re: Jak czyścić płyty winylowe?

#1006

Post autor: blispx »

Tam to są takie patenty że włos się na głowie jeży. Widziałem kolesia który polerował WD40 , bezpośrednio na to puszczał igłę i jeszcze to polecał. Jeżeli kupiłbym płytę po takim zabiegu od kogoś to bym się chyba pochlastał bo tego pewnie tak łatwo nie umyje nie dość że płyta zapaćkana to jeszcze igła
DDX-1000, RMG-309i, SME3012, 2xSPU, MPU, 3xLundahl, 2xANK, 300B, 2A3, Audio Nirvana, AN Sogon, AN Sootto, Wirewoo 411, Wirewoo 911
Awatar użytkownika
cooledit
Posty: 1824
Rejestracja: 13 lut 2016, 15:02
Gramofon: Acoustic Solid
Lokalizacja: Kraków

Re: Jak czyścić płyty winylowe?

#1007

Post autor: cooledit »

Ja to chyba nawet taką płytę raz kupiłem i to nówkę. To był Kraftwerk 'Tour De France" wyd. z 2009 roku. Trzy strony szły bez zastrzeżeń a czwarta brzmiała dokładnie tak , jakby ktoś wylał na nią coś oleistego. Nie pomogło trzykrotne mycie płyty. Dopiero wymiana na nową zlikwidowała problem.

Ale fakt, patentów na mycie na you... jest tyle co włosów na głowie, niektóre wręcz przerażające.
Acoustic Solid Classic Wood Black + Rega 303 + Goldring 2100 --> Graham Slee Era Gold V + PSU 1 --> Primare CD32 + I32 --> Focal CHORUS 836VW, kilka drucików z Acoustic Zen i Tara Labs
Awatar użytkownika
Myszor
Posty: 10451
Rejestracja: 30 paź 2014, 18:44
Gramofon: Składak
Lokalizacja: Wrocław

Re: Jak czyścić płyty winylowe?

#1008

Post autor: Myszor »

Dokładnie.
Ja od razu wypierd... i nabywam inną. Szkoda prądu.
Awatar użytkownika
Myszor
Posty: 10451
Rejestracja: 30 paź 2014, 18:44
Gramofon: Składak
Lokalizacja: Wrocław

Re: Jak czyścić płyty winylowe?

#1009

Post autor: Myszor »

Chciałem dziś użyć żelu divaldi i ....prawie go nie było w pudełku ! Sublimacja ! Raz użyłem i wyparował skórkowaniec.
Awatar użytkownika
blispx
Posty: 4468
Rejestracja: 26 paź 2014, 22:32

Re: Jak czyścić płyty winylowe?

#1010

Post autor: blispx »

to ty tym divaldi chciałeś płyty czyścić? :o Kup zerodust'a do igły, on nie wysycha
DDX-1000, RMG-309i, SME3012, 2xSPU, MPU, 3xLundahl, 2xANK, 300B, 2A3, Audio Nirvana, AN Sogon, AN Sootto, Wirewoo 411, Wirewoo 911
Awatar użytkownika
Myszor
Posty: 10451
Rejestracja: 30 paź 2014, 18:44
Gramofon: Składak
Lokalizacja: Wrocław

Re: Jak czyścić płyty winylowe?

#1011

Post autor: Myszor »

Nie płyty tylko igłę przecież. Wygrzebałem grudkę i wyczyściłem ale znika to w tempie masakrycznym.
Ten zerodust cztery razy droższy bo nie wysycha ?
Awatar użytkownika
blispx
Posty: 4468
Rejestracja: 26 paź 2014, 22:32

Re: Jak czyścić płyty winylowe?

#1012

Post autor: blispx »

Mam od 2 lat, nadal nie wysechł 8-) Co do ceny na Amazonie masz za $33 dokup jeszcze jakiś drobiazg aby doszło do $35 i będzie darmowa przesyłka
DDX-1000, RMG-309i, SME3012, 2xSPU, MPU, 3xLundahl, 2xANK, 300B, 2A3, Audio Nirvana, AN Sogon, AN Sootto, Wirewoo 411, Wirewoo 911
Awatar użytkownika
wlodekg0
Posty: 128
Rejestracja: 15 lis 2014, 19:44

Mycie płyt

#1013

Post autor: wlodekg0 »

Witam, chcę zakupić myjkę za strony Winyle.pl , nie mam zielonego pojęcia jak to się robi, ale się dokształcę :) Ale mam pytania ;)
1. przede wszystkim jaką myjkę możecie polecić ? Czy label podczas mycia jest zabezpieczony przed zamoczeniem ? Jeśli nie czy nie ma plam po płynie na labelu ?

2. czy gotowe preparaty do mycia są ok, czy lepiej użyć mikstury forumowej ? Jeśli to drugie gdzie mogę kupić składniki do niej ? Czy płyn nie zostawia śladów, zacieków na winylu ?

Będę bardzo wdzięczny za info.

Pozdrawiam Wlodek.
Awatar użytkownika
zelazny
Posty: 4576
Rejestracja: 16 sie 2011, 21:00

Re: Mycie płyt

#1014

Post autor: zelazny »

Jak czyścić płyty winylowe - http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=26&t=29
W tym temacie dowiesz się wszystkiego. Na przyszłość, sprawdź czy takowy lub podobny temat jest już na forum.
Awatar użytkownika
darkman
Posty: 15114
Rejestracja: 02 paź 2015, 09:23
Gramofon: Cielęcina 2.01
Lokalizacja: Topanga Corral
Kontakt:

Re: Mycie płyt

#1015

Post autor: darkman »

wlodekg0 pisze: 1. przede wszystkim jaką myjkę możecie polecić ? Czy label podczas mycia jest zabezpieczony przed zamoczeniem ? Jeśli nie czy nie ma plam po płynie na labelu ?
Hej Włodek, Knosti wersja podstawowa (suszarka, zaciski, wanna). Osobno KLKE zamówienie od Piotrka - Kijek@ na naszym forum / to zacisk na label niestandardowy np Muza, soviety - Melodia i wszystie z rozpuszczalną farbą label`a.
Chyba, że planujesz większy budżet to wówczas PJ lub Okki Nokki, ale generalnie poleciłbym szczelinówkę, którą ma Cooledit@ - zawsze i permanentnie zapominam nazwę, ale może Zdzichu kiedyś wprowadzi ją do podpisu (nie jest dostepna na winyle.pl).
raz na parę tygodni Zdzichu mi podsyła jej nazwę na zamówienie i oto jest:
NITTY GRITTY - 1.5Fi Black Record Cleaning Machine
:D
wlodekg0 pisze: 2. czy gotowe preparaty do mycia są ok, czy lepiej użyć mikstury forumowej ? Jeśli to drugie gdzie mogę kupić składniki do niej ? Czy płyn nie zostawia śladów, zacieków na winylu ?
Tak są ok, ale mixt forumowy lepszy i sprawdzony dokumentnie. Nie zostawia zacieków jeśli działasz lege art.
- izopropylen np IPA+ Kontakt /aukcje-portale, sklepy optyczne - lunety , mikroskpy itd..)
- Mirasol 2000/Tetenal - sklepy z chemią foograficzną lub allegrotto
- woda deminiralizowana lub destylowana - sklepy z chemią gospodarczą/chemiczne (bańka 5L)

Tematy polecone przez Zelaznego@ = koniecznie przeczytaj! ;)
Awatar użytkownika
Kaomi
Posty: 6
Rejestracja: 04 kwie 2017, 22:52

Re: Mycie płyt

#1016

Post autor: Kaomi »

Ja jestem przed pierwszym czyszczeniem mojej skromnej kolekcji. Polecam przeczytać temat, który zapodał Żelazny. Też jestem zielona, ale po przeczytaniu tych wszystkich tematów tu na forum postanowiłam wypróbować mixtury forumowej. Na allegro znalazłam sklep z chemia fotograficzną i tam zamówiłam zestaw alko lzopropylowy + mirasol 2000. Na pw mogę podesłać link. A wodę destylowana można dostać już w każdym większym supermarkecie :)

Nie chciałam kupować gotowych specyfików, są tu odradzane. A polecana forumowa mieszanka. Na myjkach się nie znam, moja kolekcja to jak na razie 5 egzemplarzy.. więc zostanę przy myciu ręcznym i nauce konserwacji czarnego krążka.
Awatar użytkownika
zelazny
Posty: 4576
Rejestracja: 16 sie 2011, 21:00

Re: Jak czyścić płyty winylowe?

#1017

Post autor: zelazny »

Co do rolki Myszor, żaden syf na igle się nie zbiera. :)
Awatar użytkownika
Myszor
Posty: 10451
Rejestracja: 30 paź 2014, 18:44
Gramofon: Składak
Lokalizacja: Wrocław

Re: Jak czyścić płyty winylowe?

#1018

Post autor: Myszor »

W tak drogim gramie jak twój nie ma prawa ;)
Awatar użytkownika
zelazny
Posty: 4576
Rejestracja: 16 sie 2011, 21:00

Re: Jak czyścić płyty winylowe?

#1019

Post autor: zelazny »

Myszor chodzi mi o rolkę in the groove, żaden syf nie zostaje na płycie po zabiegu więc i igła czysta. :) Hmm co tu ma do rzeczy jaki gramiec? :?
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41523
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Jak czyścić płyty winylowe?

#1020

Post autor: Wojtek »

Przecież to żart ;)
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
ODPOWIEDZ