Jak czyścić płyty winylowe?

Czyścimy i dbamy o naszą kolekcję
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Pawelec
Posty: 3221
Rejestracja: 17 gru 2012, 20:18
Gramofon: Składak
Lokalizacja: Okolice Warszawy

Jak czyścić płyty winylowe?

#751

Post autor: Pawelec »

Przeskakiwanie nie musi być li tylko i wyłacznie przyczyną płyty. Napisz nam Troszkę więcej:
- czy jest to jedyna płyta która przeskakuje?
- na jakim gramofonie odtwarzasz ten nowy nabytek?
- jak wygląda powierzchnia rowkowana płyty przy dobrym świetle (czy są widoczne rysy, punkty zbrudzeń, jakieś grudki)?
- jeżeli to nie jest pierwszy przypadek przeskakiwania to napisz w jaką wkładkę uzbrojone jest ramię? Czy poprawnie ustawiłaś wszystkie funkcje ramienia?
to tak na początek :)
AKTUALNA SPRZEDAŻ - pierwszy post
viewtopic.php?t=15809#p307122

Słuchać możesz jeszcze lepiej i jeszcze piękniej.
https://instagram.com/murasaudio
Awatar użytkownika
Marcepan
Posty: 3
Rejestracja: 20 cze 2014, 19:40

Re: Jak czyścić płyty winylowe?

#752

Post autor: Marcepan »

Łooo :D Nie spodziewałam się odzewu w tej kopalni spamu (w dobrym sensie)
1. Jedyna
2. Denon DP-29F
3. Rys widocznych nie ma, ale w niektórych miejscach wygląda na przybrudzoną (stąd pytanie o płyn jakiś)
4. Pierwszy, wcześniej się tak nie działo albo płyta była ewidentnie wadliwa (rysy itd.)
Sądzę, że to może być wina płyty :/
Awatar użytkownika
tollo
Posty: 1213
Rejestracja: 29 wrz 2013, 23:36
Lokalizacja: Zgierz

Jak czyścić płyty winylowe?

#753

Post autor: tollo »

Włącz przeskakującą płytę na tym fragmencie. Zaobserwuj dokładnie miejsce w którym występuje problem. Przy pomocy lupy dokładnie obejrzyj rowek, być możliwe jest zapchany brudem jak mówisz, że płyta wygląda na przybrudzona. Oczywiście dobrym rozwiązaniem przed tym zabiegiem będzie umycie płyty.

Na forum polecany jest tzw. płyn forumowy do samodzielnego stworzenia. :) Tutaj uzyskasz informacje o nim: http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=26&t=1494 oraz propozycje miejsc gdzie można zakupić każdy składnik. Nie jest to trudne. :)

Przeczytaj jeszcze ten wątek dokładnie to uzyskasz sporo informacji o myciu płyt.
Awatar użytkownika
Marcepan
Posty: 3
Rejestracja: 20 cze 2014, 19:40

Jak czyścić płyty winylowe?

#754

Post autor: Marcepan »

Dziękuję! :D
Awatar użytkownika
Acia
Posty: 438
Rejestracja: 16 mar 2014, 15:02

Jak czyścić płyty winylowe?

#755

Post autor: Acia »

Czy po umyciu płyty nadal zbiera się kurz na igle? Niektóre płyty po myciu w myjce nadal mają te syfki w rowkach :o
Awatar użytkownika
falon
Posty: 133
Rejestracja: 17 lut 2014, 23:54

Jak czyścić płyty winylowe?

#756

Post autor: falon »

No to chyba czas wymienic plyn, dawno temu.
Dual CS 704; Denon PMA-355UK; Infinity Reference 30; CD Marantz CD6000OSE; Tape Sony TC-KB820S QS
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41647
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Jak czyścić płyty winylowe?

#757

Post autor: Wojtek »

Acia pisze:Czy po umyciu płyty nadal zbiera się kurz na igle? Niektóre płyty po myciu w myjce nadal mają te syfki w rowkach :o
Nie, nie powinien. Chyba że włożyłaś umytą płytę do brudnej koperty czy coś w tym stylu ;)
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
Awatar użytkownika
radekcza
Posty: 241
Rejestracja: 22 gru 2012, 18:43
Lokalizacja: Warszawa

Jak czyścić płyty winylowe?

#758

Post autor: radekcza »

Wojtek pisze:Nie, nie powinien. Chyba że włożyłaś umytą płytę do brudnej koperty czy coś w tym stylu
nie koniecznie, jeśli płyty myte były w płynie Knosti to jest duża szansa, że na igle będą gluty... Ja po myciu płyt Knosti musiałem ze 2 razy przesłuchać żeby igła była czysta. Problem minął po tym jak zacząłem stosować miksturę forumową - koniec z syfem w rowkach
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41647
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Jak czyścić płyty winylowe?

#759

Post autor: Wojtek »

Racja. Ja już chyba podświadomie zakładam, że ludzie nie używają tego płynu :)
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
Awatar użytkownika
Acia
Posty: 438
Rejestracja: 16 mar 2014, 15:02

Jak czyścić płyty winylowe?

#760

Post autor: Acia »

Płyta była myta miksturą forumową ale po umyciu 30 płyt zobaczyłam, że płyn jest brązowy:) Umyłam jeszcze raz jest lepiej, nie wracam do okładek papierowych, używam foliowych antystatycznych. Co mnie zdziwiło na Jarmarku w Gdańsku każdy kto sprzedaje płyty ma je w oryginalnych papierowych okładkach wewnętrznych. Myślicie, że oni je zmieniają na sprzedaż czy nigdy nie używali foli, wiem, że w niektórych środowiskach sprzedawców folie są wyśmiewane jak i to, że niektórzy płyty z tkzw foli sprzedają drożej:)
kielek
Posty: 3185
Rejestracja: 05 paź 2011, 08:34
Lokalizacja: Gdynia

Jak czyścić płyty winylowe?

#761

Post autor: kielek »

30 płyt w jednym płynie bez filtracji ...jak dla mnie sporo :)
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41647
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Jak czyścić płyty winylowe?

#762

Post autor: Wojtek »

Ci sprzedawcy po prostu nie wymieniają kopert (oszczędność). Zresztą, nawet sprzedawcy co mają zwyczaj mycia płyt często specjalnie wsadzają wysuszone płyty z powrotem do oryginalnej koperty. Większość polskich opylaczy co się chwali myjkami tak właśnie robi ;)
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
Awatar użytkownika
Acia
Posty: 438
Rejestracja: 16 mar 2014, 15:02

Re: Jak czyścić płyty winylowe?

#763

Post autor: Acia »

kielek pisze:30 płyt w jednym płynie bez filtracji ...jak dla mnie sporo :)
teraz już wiem:) Teraz nawet po 12 płytach nawet jak płyn jest lekko brudny to szkoda mi myć w nim płyty jeszcze raz. Nie wiem czy filtracja ma sens, zawsze będę miała to poczucie, że umyłam brudnym płynem płytę i wsadzam ją do nówki folii. Z oszczędności człowiek potem robi dwa razy.
kielek
Posty: 3185
Rejestracja: 05 paź 2011, 08:34
Lokalizacja: Gdynia

Jak czyścić płyty winylowe?

#764

Post autor: kielek »

Kwestia była już poruszana. Niektóre osoby(w tym i ja) stosuje przy brudnych płytach pranie wstępne,zasadnicze i na koniec płukanie :D
Awatar użytkownika
krzysius1978
Posty: 92
Rejestracja: 29 cze 2014, 14:02
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:

Re: Jak czyścić płyty winylowe?

#765

Post autor: krzysius1978 »

witam panowie bardzo proszę podpowiedzcie tak na szybko, jeśli mam miksturę do czyszczenia ale trochę ważniejszych wydatków póki co niż myjka to jaką szczoteczką wyczyścić płyty najlepiej tak na mokro w miksturze? no bo rozumiem, że samo zanurzenie i odczekanie parę minut nie przyniesie pożądanego efektu...?
ODPOWIEDZ