Jak czyścić płyty winylowe?

Czyścimy i dbamy o naszą kolekcję
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Sindsoron
Posty: 1346
Rejestracja: 17 wrz 2010, 13:56
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

Jak czyścić płyty winylowe?

#766

Post autor: Sindsoron »

Welurową
Collection

Power Amp: Hitachi HMA-7500
Control Amp: Hitachi HCA-7500
Turntable: Rotel RP-3000 + SME 3009 II Non Improved
Deck: Akai GXC-760D
Speakers: Usher S-520 II
Headphones: Audio-Technica ATH-ES700
Sound Card: Asus Xonar Essence ST
Awatar użytkownika
krzysius1978
Posty: 92
Rejestracja: 29 cze 2014, 14:02
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:

Re: Jak czyścić płyty winylowe?

#767

Post autor: krzysius1978 »

Sindsoron pisze:Welurową
welurową na mokro?
Awatar użytkownika
chudy_b
Posty: 4008
Rejestracja: 05 lis 2013, 14:54
Lokalizacja: Wólka

Jak czyścić płyty winylowe?

#768

Post autor: chudy_b »

W myjce zamontowane są dość twarde szczotki.
Awatar użytkownika
krzysius1978
Posty: 92
Rejestracja: 29 cze 2014, 14:02
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:

Jak czyścić płyty winylowe?

#769

Post autor: krzysius1978 »

No ok czyli kupuję szczoteczkę welurową i czyszczę na mokro rozumiem. Dzieki.
Awatar użytkownika
Sindsoron
Posty: 1346
Rejestracja: 17 wrz 2010, 13:56
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

Re: Jak czyścić płyty winylowe?

#770

Post autor: Sindsoron »

krzysius1978 pisze:
Sindsoron pisze:Welurową
welurową na mokro?
Czemu nie? Jak najbardziej daje radę zamiast myjki (nie ten poziom co prawda, a welurowa szczotka to koszt ~20zł)
Collection

Power Amp: Hitachi HMA-7500
Control Amp: Hitachi HCA-7500
Turntable: Rotel RP-3000 + SME 3009 II Non Improved
Deck: Akai GXC-760D
Speakers: Usher S-520 II
Headphones: Audio-Technica ATH-ES700
Sound Card: Asus Xonar Essence ST
Turas
Posty: 8
Rejestracja: 21 sie 2014, 12:16

Jak czyścić płyty winylowe?

#771

Post autor: Turas »

Cofnąłem się kilka stron do tyłu, ale nie mogę znaleźć odpowiedzi na moje pytanie :)
Co sądzicie o środkach czyszczących tego typu:http://winyle.pl/zestawy-do-czyszczenia ... e-pro.html?
Przymierzam się do pierwszego czyszczenia płyt i z tego co widzę to nie jest tak szybki proces ;)
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41647
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Jak czyścić płyty winylowe?

#772

Post autor: Wojtek »

Karbonówki przegrywają z szczotkami welurowymi, a mycie płyt ścierką daje taki sobie efekt :)
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
Awatar użytkownika
Reymont
Posty: 1550
Rejestracja: 17 lut 2012, 10:41
Lokalizacja: Łódź

Re: Jak czyścić płyty winylowe?

#773

Post autor: Reymont »

Turas pisze:Cofnąłem się kilka stron do tyłu, ale nie mogę znaleźć odpowiedzi na moje pytanie :)
Co sądzicie o środkach czyszczących tego typu:http://winyle.pl/zestawy-do-czyszczenia ... e-pro.html?
Przymierzam się do pierwszego czyszczenia płyt i z tego co widzę to nie jest tak szybki proces ;)
Mam ten zestaw (dostałem w gratisie). Używam szczoteczki + płynu do igieł oraz szczotki karbonowej, jej zaletą jest łatwe oddzielenie zgromadzonego na włosiu kurzu.
Płyt tym zestawem nie umyjesz, ale jakieś plamki może zdejmiesz za pomocą tego płynu i ściereczki (ja nie próbowałem, używam myjki Knosti, też nie idealnej).
Awatar użytkownika
frank.s 24
Posty: 29
Rejestracja: 02 wrz 2014, 14:43

Jak czyścić płyty winylowe?

#774

Post autor: frank.s 24 »

Ja ze swojej strony mam pytanie, czy jest możliwe całkowite wyczyszczenie płyty tak aby igła nie zbierała żadnych włókien czy mikro brudu, przez co często wytwarzają się drobne szumy czy trzaski. Moja procedura mycia to:

- na płytę położoną na talerzu leje parę kropel płynu forumowego albo czasem więcej zależności od nagromadzonego kurzu
- włączam talerz tak aby płyta się kręciła i przykładam szczotkę z WELURU, bez dodatkowych włókien karbonowych, zwykła welurowa za 20zł
- odkładam płytę na 10-20 min żeby obeschła
- często przed przesłuchaniem, nawet czystą płytę czyszczę na sucho również szczotką z weluru

Cały proces wydaje mi się być prawidłowy a mimo to igłą wciąż zbiera drobne czarne mikro włoski podczas słuchania ;/
Myślałem nad myjką Knosti, albo podobno też bez rewelacji i igła też zbiera resztki włókien.
Czy nie da się całkowicie tego wyeliminować czy po prostu gdzieś w całym procesie popełniam błąd ?
Awatar użytkownika
Reymont
Posty: 1550
Rejestracja: 17 lut 2012, 10:41
Lokalizacja: Łódź

Re: Jak czyścić płyty winylowe?

#775

Post autor: Reymont »

Czarne mikrowloski? Mnie to wyglada na licha szczoteczke welurowa.
Awatar użytkownika
frank.s 24
Posty: 29
Rejestracja: 02 wrz 2014, 14:43

Jak czyścić płyty winylowe?

#776

Post autor: frank.s 24 »

Dokładnie też mi się tak wydaje, ale to szczotka o której była już mowa na tym forum, jako że spełnia swoje zadanie i nie ma z nią problemów, konkretnie ta: http://winyle.pl/szczoteczki-do-plyt/11 ... -igly.html
Awatar użytkownika
Reymont
Posty: 1550
Rejestracja: 17 lut 2012, 10:41
Lokalizacja: Łódź

Jak czyścić płyty winylowe?

#777

Post autor: Reymont »

No nie wiem ja czyszcze karbonowa i zadnych czarnych wloskow nie ma. Jesli niedokladnie wyczyscze to sa tylko te tradycyjne szare - kurz. Wyglada na to, ze Twoja szczoteczka gubi wlosie.
Awatar użytkownika
frank.s 24
Posty: 29
Rejestracja: 02 wrz 2014, 14:43

Jak czyścić płyty winylowe?

#778

Post autor: frank.s 24 »

No nie wiem ja czyszcze karbonowa i zadnych czarnych wloskow nie ma. Jesli niedokladnie wyczyscze to sa tylko te tradycyjne szare - kurz. Wyglada na to, ze Twoja szczoteczka gubi wlosie.
Może są szare nie czarne, to byłby nie pierwszy raz w życiu jakby się okazało że jestem daltonistą ;D
Awatar użytkownika
chudy_b
Posty: 4008
Rejestracja: 05 lis 2013, 14:54
Lokalizacja: Wólka

Jak czyścić płyty winylowe?

#779

Post autor: chudy_b »

Kurz na płytach to odwieczny problem. Powodem jest elektrostatyka. Nie wiedzieć czemu płyty lubią się elektryzować. I ciągną kurz z polowy pokoju. Myjka Knosti + płyn forumowy naprawdę poprawia sytuację, chodzi o zawarty w nim fotonal chyba. Zdarzało mi się, że czysta płyta (nie myta) nie dała rady dograć jednej strony, igła łapała tyle kurzu, że przestawała odtwarzać. Po umyciu problem znika, płyty nie przyciągają kurzu, igła ich nie zbiera, można grać be stresu.
Awatar użytkownika
frank.s 24
Posty: 29
Rejestracja: 02 wrz 2014, 14:43

Jak czyścić płyty winylowe?

#780

Post autor: frank.s 24 »

Używam płynu forumowego z mirasolem 2000 i jak przyciąga tak przyciąga, nawet od razu po umyciu i wysuszeniu jest kurz po odsłuchaniu. Nie są to jakieś ilości takie żeby igła się ślizgala płycie, raczej malutkie, ale jednak minimalnie wpływają na jakość dźwięku. To może faktycznie zainwestuję w tą myjkę Knosti, bo chyba ta szczotka welurowa nie do końca mnie satysfakcjonuje. Opcją jest jeszcze komora próżniowa, ale to raczej poza moim zasięgiem :D
ODPOWIEDZ