Szum na nowej plycie po dwóch odsłuchach

Czyścimy i dbamy o naszą kolekcję
ODPOWIEDZ
evilek123
Posty: 14
Rejestracja: 12 sty 2024, 12:30

Szum na nowej plycie po dwóch odsłuchach

#1

Post autor: evilek123 »

Dzień dobry,
Wczoraj zauważyłem, że na nowej plycie po dwóch, no może trzech odsluchach pojawił się szum. Najbardziej słyszalny jest na początku plyty, na tym nienagranym skrawku winylu. Przy pierwszym odsłuchu była kompletna cisza w tym miejscu.

Jaka może być tego przyczyna?

Płytę zaraz po otwarciu umieściłem w foli wewnętrzną, a później w okładkę i całość w folie zewnętrzną. Przed odsłuchem przecieram płytę szczotka z welwetu, trzymając ją wzdłuż promienia plyty i też lekko przecieram igłę szczotka karbonowa. Wkladka to vm95e ustawiona na 2 gramy nacisku. Wkładkę kalibrowałem szablonem pod technicsa, gramofon to sl-d2, jak na moje oko wyszło dobrze.
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41581
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Szum na nowej plycie po dwóch odsłuchach

#2

Post autor: Wojtek »

Jaka płyta?
evilek123 pisze:
31 sty 2024, 22:33
Jaka może być tego przyczyna?
Brud?
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
Awatar użytkownika
winylowy_luke
Posty: 1691
Rejestracja: 02 lut 2016, 10:16
Gramofon: Technics SL-1210GR
Lokalizacja: Podkowa Leśna
Kontakt:

Re: Szum na nowej plycie po dwóch odsłuchach

#3

Post autor: winylowy_luke »

evilek123 pisze:
31 sty 2024, 22:33
Przed odsłuchem przecieram płytę szczotka z welwetu, trzymając ją wzdłuż promienia plyty i też lekko przecieram igłę szczotka karbonowa.
Tarcie na sucho, płyty nowej nie mytej odpowiednim płynem antystatycznym powoduje zwiększanie ładunku elektrostatycznego na niej.
A to przyciąga kurz na płytę jak magnes - płyta nadaje się do umycia.
Technics SL-1210GR+KAB Fluid Damper@AT-OC9XML/Denon 103R/Shure V15 V-MR (SAS/B)/Shure V15 III (SAS/B)/Empire 4000 D/I
HusaRIAA v2
Topping E50+L50+PA5/Audiosymptom i8 mod @Wilk-Audio-Projekt/Sennheiser HD 660S
evilek123
Posty: 14
Rejestracja: 12 sty 2024, 12:30

Re: Szum na nowej plycie po dwóch odsłuchach

#4

Post autor: evilek123 »

winylowy_luke pisze:
01 lut 2024, 07:36
Tarcie na sucho, płyty nowej nie mytej odpowiednim płynem antystatycznym powoduje zwiększanie ładunku elektrostatycznego na niej.
A to przyciąga kurz na płytę jak magnes - płyta nadaje się do umycia.
Dzięki za bardzo konkretną odpowiedź. Jak rozumiem na sucho tylko płyty wcześniej już myte. A co w wypadku nowych płyt? Metoda na sucho odpada, tylko mycie jak już się zakurzy? Czy też jakimś środkiem je spryskiwać i wtedy na sucho przetrzeć?
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41581
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Szum na nowej plycie po dwóch odsłuchach

#5

Post autor: Wojtek »

Ogólnie powinno się myć nowe płyty również.
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
Awatar użytkownika
darkman
Posty: 15149
Rejestracja: 02 paź 2015, 09:23
Gramofon: Cielęcina 2.01
Lokalizacja: Topanga Corral
Kontakt:

Re: Szum na nowej plycie po dwóch odsłuchach

#6

Post autor: darkman »

Igły też bym nie wykluczał jako przyczyny. Ale tak, najpierw mycie, które odkłóci płytę.
Awatar użytkownika
winylowy_luke
Posty: 1691
Rejestracja: 02 lut 2016, 10:16
Gramofon: Technics SL-1210GR
Lokalizacja: Podkowa Leśna
Kontakt:

Re: Szum na nowej plycie po dwóch odsłuchach

#7

Post autor: winylowy_luke »

Ewentualnie zamiast mycia można nowe płyty strzelać pistoletem antystatycznym.
Tylko to nie wyczyści płyty która już zdążyła zebrać wcześniej kurz pod wpływem naładowania statycznego.
Technics SL-1210GR+KAB Fluid Damper@AT-OC9XML/Denon 103R/Shure V15 V-MR (SAS/B)/Shure V15 III (SAS/B)/Empire 4000 D/I
HusaRIAA v2
Topping E50+L50+PA5/Audiosymptom i8 mod @Wilk-Audio-Projekt/Sennheiser HD 660S
Awatar użytkownika
adamik
Posty: 239
Rejestracja: 26 mar 2016, 10:54
Gramofon: PL 50L II
Lokalizacja: Uciekinier ze stolycy

Re: Szum na nowej plycie po dwóch odsłuchach

#8

Post autor: adamik »

winylowy_luke pisze:
01 lut 2024, 11:35
Ewentualnie zamiast mycia można nowe płyty strzelać pistoletem antystatycznym.
Tylko to nie wyczyści płyty która już zdążyła zebrać wcześniej kurz pod wpływem naładowania statycznego.
Tylko, że elektrostatyka raczej strzela niż szumi. Generalnie dziwne jest to, co opisuje kolega. Ja nowych płyt nie myję, po 5-ciu, 6-ciu odsłuchach (tak, mam takie ulubione płyty) nadal nic mi trzeszczy a już na pewno nie szumi!
Może uziemenie gramofonu? Albo sieją kable zasilające? Miałem kiedyś problem. Przedwzamcniacz stał na samym dole półki tam gdzie leżą kable zasilające, listwa. I co jakiś czas pojawiał sie szum w głośnikach, takie lekkie bzyczenie, poprawiałem uziemienie, dociskałem wszystkie kable - nic. Co jakiś czas to problem powracał. Dziś przedwzmacniacz stoi na samej górze i jest spokój. Żadnych szumów. Czysta muzyka :violin:
Ars-Sonum Filarmonia SM, PIONEER PL 50L II, Denon AU-320, DL@304, @DL303, @DL 301 II, @DL103, Lumin T2, JMR Cantabile Jubilee
evilek123
Posty: 14
Rejestracja: 12 sty 2024, 12:30

Re: Szum na nowej plycie po dwóch odsłuchach

#9

Post autor: evilek123 »

adamik pisze:
01 lut 2024, 21:46
winylowy_luke pisze:
01 lut 2024, 11:35
Ewentualnie zamiast mycia można nowe płyty strzelać pistoletem antystatycznym.
Tylko to nie wyczyści płyty która już zdążyła zebrać wcześniej kurz pod wpływem naładowania statycznego.
Tylko, że elektrostatyka raczej strzela niż szumi. Generalnie dziwne jest to, co opisuje kolega. Ja nowych płyt nie myję, po 5-ciu, 6-ciu odsłuchach (tak, mam takie ulubione płyty) nadal nic mi trzeszczy a już na pewno nie szumi!
Może uziemenie gramofonu? Albo sieją kable zasilające? Miałem kiedyś problem. Przedwzamcniacz stał na samym dole półki tam gdzie leżą kable zasilające, listwa. I co jakiś czas pojawiał sie szum w głośnikach, takie lekkie bzyczenie, poprawiałem uziemienie, dociskałem wszystkie kable - nic. Co jakiś czas to problem powracał. Dziś przedwzmacniacz stoi na samej górze i jest spokój. Żadnych szumów. Czysta muzyka :violin:
Wydaje mi się że to nie uziemienie, bo dzisiaj dostałem nówkę, odpaliłem na chwilę i cichutko, tylko muzyka.

Umyje plyty i zobaczę, bardziej się martwię czy czasem coś nie tak z kalibracja albo iglą i nie zrobiła się krajalnica.

Dzięki wszystkim za odpowiedzi, znów mi się temat trochę rozjaśnił :)
Awatar użytkownika
darkman
Posty: 15149
Rejestracja: 02 paź 2015, 09:23
Gramofon: Cielęcina 2.01
Lokalizacja: Topanga Corral
Kontakt:

Re: Szum na nowej plycie po dwóch odsłuchach

#10

Post autor: darkman »

evilek123 pisze:
01 lut 2024, 22:17
Umyje plyty i zobaczę,
Masz czym? Krótko mówiac pytam czy masz myjkę jakąś? Bo zwykłe, proste mycie reczne, obojetnie czy na sucho czy na mokro nie rozwiąże sprawy dostatecznie.
evilek123 pisze:
01 lut 2024, 22:17
i nie zrobiła się krajalnica.
A co to takiego? Nie znamy tego określenia.
Taka uwaga, niec złego ani osobistego - jeśli nie masz jeszcze specjalego doświadczenia w tych sprawach to nie używaj proszę jakichś wydumanych określeń tylko prostego przekazu, bo będzie trudniej zdiagnozować kłopot.
Gdyby płyta była używana, to pewnie mógłbym poradzić więcej, ale przy nowej o ile nie widać defektów "gołym okiem", sprawa jest trudniejsza i prawidłowe umycie to proces podstawowy dla dalszej ewentualnej korekty.
Chyba nie odpowiedziałeś na pytanie, co to za płyta, a może to być ważne.
(jest też możliwe, że zatłuściłeś rozbiegówkę, wtedy smaży).
Ryszard13
Posty: 594
Rejestracja: 09 sty 2022, 11:53
Gramofon: Dual601,701,Denon57l
Lokalizacja: Lublin

Re: Szum na nowej plycie po dwóch odsłuchach

#11

Post autor: Ryszard13 »

Przy tłoczeniu płyt do form tłoczących używa się, olej metylo-silikonowy 350 cSt, tak zwany ""silform"",spryskuje się je zapobiegając zużyciu matrycy jak i środek antyprzyczepny,jest to substancja tłusta dlatego płyty nowe polecam myć
evilek123
Posty: 14
Rejestracja: 12 sty 2024, 12:30

Re: Szum na nowej plycie po dwóch odsłuchach

#12

Post autor: evilek123 »

darkman pisze:
02 lut 2024, 00:22
Masz czym? Krótko mówiac pytam czy masz myjkę jakąś? Bo zwykłe, proste mycie reczne, obojetnie czy na sucho czy na mokro nie rozwiąże sprawy dostatecznie.
Zamówiłem myjkę Analogis, w zestawie jest jakiś płyn, ale będę mieszał ten forumowy przepis. W razie czego mam też dostęp do ultradźwiękowej myjki.
darkman pisze:
02 lut 2024, 00:22
Chyba nie odpowiedziałeś na pytanie, co to za płyta, a może to być ważne.
(jest też możliwe, że zatłuściłeś rozbiegówkę, wtedy smaży).
Płyta to Post Malone Austin (blue version) i później zauważyłem, że też Pezet muzyka rozrywkowa (również nówka). To są albumy 2LP i obie płyty z albumów szumią. Nie wykluczam, że zatłuściłem, mimo że mocno się starałem.
evilek123
Posty: 14
Rejestracja: 12 sty 2024, 12:30

Re: Szum na nowej plycie po dwóch odsłuchach

#13

Post autor: evilek123 »

Ryszard13 pisze:
02 lut 2024, 08:48
Przy tłoczeniu płyt do form tłoczących używa się, olej metylo-silikonowy 350 cSt, tak zwany ""silform"",spryskuje się je zapobiegając zużyciu matrycy jak i środek antyprzyczepny,jest to substancja tłusta dlatego płyty nowe polecam myć
I człowiek znów mądrzejszy. Dzięki!
Awatar użytkownika
darkman
Posty: 15149
Rejestracja: 02 paź 2015, 09:23
Gramofon: Cielęcina 2.01
Lokalizacja: Topanga Corral
Kontakt:

Re: Szum na nowej plycie po dwóch odsłuchach

#14

Post autor: darkman »

evilek123 pisze:
02 lut 2024, 09:13
Zamówiłem myjkę Analogis,
Bardzo dobrze. Użycie jej da już dość konkretną odpowiedź na wzmiankowany problem.
ODPOWIEDZ