wyprostowywanie rogów okładki

Czyścimy i dbamy o naszą kolekcję
ODPOWIEDZ
ptishakur
Posty: 45
Rejestracja: 12 lut 2022, 22:23

wyprostowywanie rogów okładki

#1

Post autor: ptishakur »

Witam, w mojej kolekcji znajduję się kilka okładek, które mają dosyć mocno wykrzywione rogi i sobie wymyśliłem, że wyprasuje te rogi żelazkiem (papier do pieczenie na okładce by się nic nie stało nadrukowi), i to działa rogi mocno wykrzywione są proste i teraz pytanie, czy to coś nie zaskodzi typu, że się pleśń pojawi od pary z żelazka lub coś?
ptishakur
Posty: 45
Rejestracja: 12 lut 2022, 22:23

Re: wyprostowywanie rogów okładki

#2

Post autor: ptishakur »

ptishakur pisze:
18 gru 2023, 19:03
Witam, w mojej kolekcji znajduję się kilka okładek, które mają dosyć mocno wykrzywione rogi i sobie wymyśliłem, że wyprasuje te rogi żelazkiem (papier do pieczenie na okładce by się nic nie stało nadrukowi), i to działa rogi mocno wykrzywione są proste i teraz pytanie, czy to coś nie zaskodzi typu, że się pleśń pojawi od pary z żelazka lub coś?
i wyjąć płytę z okładki bo jedną rozwaliłem pojawiły się jakieś ślady błyszczące
Awatar użytkownika
darkman
Posty: 15159
Rejestracja: 02 paź 2015, 09:23
Gramofon: Cielęcina 2.01
Lokalizacja: Topanga Corral
Kontakt:

Re: wyprostowywanie rogów okładki

#3

Post autor: darkman »

Znaczy prasowałeś okładki z płytami razem? Ergonomicznie w sumie. Czad!
Ja kombinuję jakby tu myć albumy bez wyjmowania płyt z okładek, to by mi znacznie zaoszczędziło czas. Po pierwszej stwierdziłem, że wlanie płynu forumowego do okładki co prawda płytę myje, ale jednak karton trochę namaka i trzeba prasować potem. O piekarniku jeszcze myślałem z programem parowym, no bo niby od razu myje i osusza, ale nie mam piekarnika.
Awatar użytkownika
cobra
Posty: 982
Rejestracja: 16 lut 2018, 22:25
Gramofon: PS-T15, GS464
Lokalizacja: W-wa

Re: wyprostowywanie rogów okładki

#4

Post autor: cobra »

ptishakur pisze:
18 gru 2023, 19:03
wyprasuje te rogi żelazkiem (papier do pieczenie na okładce by się nic nie stało nadrukowi)
Sensownie, ale do środka okładki, dopychając do samego rógu włożyłbym prostokątny kawałek np. sklejki, laminatu lub innej płytki. Żeby nie zaprasować na płasko.
Tak wyprostowałem nową grubą okładkę, która upadła na róg i zrobiła się charmonijka.
Sony PS-T15 + Benz Micro Silver / Z-4s / Shure M75, PreamP THT, Denon DRA-F109 / SE 6N9S/6P6S, STX F-200n
ptishakur
Posty: 45
Rejestracja: 12 lut 2022, 22:23

Re: wyprostowywanie rogów okładki

#5

Post autor: ptishakur »

darkman pisze:
19 gru 2023, 07:47
Znaczy prasowałeś okładki z płytami razem? Ergonomicznie w sumie. Czad!
Ja kombinuję jakby tu myć albumy bez wyjmowania płyt z okładek, to by mi znacznie zaoszczędziło czas. Po pierwszej stwierdziłem, że wlanie płynu forumowego do okładki co prawda płytę myje, ale jednak karton trochę namaka i trzeba prasować potem. O piekarniku jeszcze myślałem z programem parowym, no bo niby od razu myje i osusza, ale nie mam piekarnika.
No niestety zapomniałem właśnie jednej wyjąć ale była tania 1euro i była w dosyć słabym stanie
Awatar użytkownika
darkman
Posty: 15159
Rejestracja: 02 paź 2015, 09:23
Gramofon: Cielęcina 2.01
Lokalizacja: Topanga Corral
Kontakt:

Re: wyprostowywanie rogów okładki

#6

Post autor: darkman »

Jasne, spoko, żartowałem trochę :), dobry pomysł to ten proponowany przez Tomka @Cobra, są takie przekładki do półek płytowych z tworzywa, kiedyś były dostępne na winyle,pl. Wystarczy trochę tylko przyciąć, ale dobre wypełnienie to też twarda tektura w formacie płyty, bo faktycznie zaprasowanie na płasko może wystąpić.
ptishakur
Posty: 45
Rejestracja: 12 lut 2022, 22:23

Re: wyprostowywanie rogów okładki

#7

Post autor: ptishakur »

darkman pisze:
19 gru 2023, 18:36
Jasne, spoko, żartowałem trochę :), dobry pomysł to ten proponowany przez Tomka @Cobra, są takie przekładki do półek płytowych z tworzywa, kiedyś były dostępne na winyle,pl. Wystarczy trochę tylko przyciąć, ale dobre wypełnienie to też twarda tektura w formacie płyty, bo faktycznie zaprasowanie na płasko może wystąpić.
Kupiłem ostatnio z 80 płyt i z 7 miało okropnie zgięte rogi (i to tak mocno, że nie wiem, co ktoś z tymi płytami robił ale przesyłka nieuszkodzona).
Tera już wszystkie wyprasowałem nie są w 100%, ale są praktycznie proste (:
Riff
Posty: 26
Rejestracja: 11 lip 2018, 09:31

Re: wyprostowywanie rogów okładki

#8

Post autor: Riff »

Laminowane też prasowałeś?
Awatar użytkownika
amrowek
Posty: 7665
Rejestracja: 21 maja 2015, 09:04
Lokalizacja: mazowsze płd-zach 40 km od stolicy - Żyrardów

Re: wyprostowywanie rogów okładki

#9

Post autor: amrowek »

ptishakur pisze:
19 gru 2023, 19:07
Kupiłem ostatnio z 80 płyt i z 7 miało okropnie zgięte rogi
To były chodnikowe czy jak. Bo winyle to w większości okrągłe są, po za pocztówkami :D
W DALSZYM CIĄGU AKTUALNA i AKTYWNA zrzutka na pomoc ludności cywilnej i wojsku na Ukrainie
https://zrzutka.pl/sxntmz
ODPOWIEDZ