Rysy na nowej płycie

Czyścimy i dbamy o naszą kolekcję
ODPOWIEDZ
sneaky_gekon
Posty: 6
Rejestracja: 22 lut 2023, 01:53

Rysy na nowej płycie

#1

Post autor: sneaky_gekon »

Cześć, kupiłem z drugiej ręki nową, zafoliowaną płytę. Podczas pierwszego odsłuchu, na stornie B, przy ostatnim kawałku podczas odtwarzania słychać było cyklicznie pojawiający się szum i trzaski. Po ogłędzinach płyty stwierdziłem, że są tam takie mikro rysy. I mam pytania: A) czy da to się jakoś naprawić, tak żeby nie było słychać tych trzasków, B) jak to możliwe, że takie rysy powstały, przecież to płyta co dopiero wyjęta z folii.
Zdjęcię rys: https://imgbox.com/eozVXKVJ
Awatar użytkownika
Piterski
Posty: 1171
Rejestracja: 17 lip 2015, 23:48
Gramofon: Pioneer PL70LII
Lokalizacja: Warszawa

Re: Rysy na nowej płycie

#2

Post autor: Piterski »

To nie są mikroryski tylko co najmniej zabite jakimś syfem rowki. Tylko mycie a jak nie pomoże to drugi egzemplarz.

PS. Wole kupować płyty rozpakowane, bo już się tak wiele lat temu nadziałem w jednym sklepie na zafoliowane używki. W dzisiejszych czasach to nie stanowi dużego problemu zrobić z używanej płyty nówkę, ale i nowe trafiają się w fatalnym stanie.
Ostatnio zmieniony 14 lip 2023, 12:48 przez Piterski, łącznie zmieniany 2 razy.
Tor cyfrowy: Esoteric K01 - Gryphon Diablo 120.
Tor Analogowy: Phasemation PP-300 - Pioneer PL70II - RCM Sensor2.
Kolumny: Electro Voice Interface "Delta". Kable: Furutech, Hijiri - Harmonix, by Melepeta, Yarbo 1100.
Awatar użytkownika
Bacek
Posty: 2600
Rejestracja: 04 gru 2013, 22:06
Gramofon: Kenwood L-07D
Lokalizacja: Poznań

Re: Rysy na nowej płycie

#3

Post autor: Bacek »

Jak wszystkie pozostałe metody zawiodą to można próbować wyrównać brzegi zadry metoda na wykałaczkę, ale to raczej nie zlikwiduje zakłócenia, trochę je zmieni, na łagodniejsze ale też potencjalnie ciut dłuższe
Klipsch LaScala i analogowo cyfrowa herezja.
Awatar użytkownika
ortophon
Posty: 53
Rejestracja: 11 lip 2023, 20:28
Gramofon: SL1210 mkII / VMS70
Lokalizacja: PL
Kontakt:

Re: Rysy na nowej płycie

#4

Post autor: ortophon »

cykliczny szum co obrót to nonfill...i na 99%

nic z tym nie zrobisz ;/
możesz co najwyżej wytropić tłocznię i pocisnąć im na discogs w kwestii kontroli jakości // wydawca/sprzedawca nie zawinili.

jeżeli to wzglednie aktualna rzecz, zgraj to do wave'a i podeslij do wydawnictwa z prosba o podmiankę, jezeli new-old-stock to pozostaje pytanie do innych posiadaczy, czy defekt pojawiał się spontanicznie podczas tłoczenia danej serii, czy wszystkie egzemplarze są skopane w podobny sposób.

https://www.discogs.com/release/362647- ... -Angels-EP
^tego miałem 4 sztuki i wszystkie miały zaszumioną "ćwiartkę" na stronie B - albo spaprali galwanikę (separacja), albo juzna poczatku serii coś przywało do "blachy".
prawidłowy/stabilny cykl prasy jest "procesem samoczyszczacym" więc na 90% problemem jest zgrzany acetat, lub skopana galwanika - niestety kazdapłyte można zepsuć na wiele sposobów i definitywna odpowiedź nie jest mozliwa nawet gdy dysponujesz...

całym nakładem (:
ODPOWIEDZ