Naprawa płyt

Czyścimy i dbamy o naszą kolekcję
łobuz
Posty: 441
Rejestracja: 10 sie 2018, 23:57
Gramofon: Sansui sr-929
Lokalizacja: Kołobrzeg

Re: Naprawa płyt

#16

Post autor: łobuz »

W tych okularach musisz podstawić płytę pod sam nos i a mikroskop postawisz na płytę i jest ok ja sam używam mikroskopu
Analog Guy In A Digital World.Sansui AU-α907i MOS Limited
Awatar użytkownika
MaciejT
Posty: 2033
Rejestracja: 29 sty 2018, 14:49
Gramofon: PS-X70
Lokalizacja: Łódź

Re: Naprawa płyt

#17

Post autor: MaciejT »

No właśnie takie miałem obawy. Jak tutaj przystąpić do naprawy rowka, jak soczewka mikroskopu praktycznie leży na płycie? Czy można go odsunąć od płyty?
łobuz
Posty: 441
Rejestracja: 10 sie 2018, 23:57
Gramofon: Sansui sr-929
Lokalizacja: Kołobrzeg

Re: Naprawa płyt

#18

Post autor: łobuz »

Można bez problemu przetestowane :)
Analog Guy In A Digital World.Sansui AU-α907i MOS Limited
Awatar użytkownika
MaciejT
Posty: 2033
Rejestracja: 29 sty 2018, 14:49
Gramofon: PS-X70
Lokalizacja: Łódź

Re: Naprawa płyt

#19

Post autor: MaciejT »

I o taką odpowiedź mi chodziło, dziękuję. Czyli soczewka nie dotyka do płyty i jest miejsce na operowanie wykałaczką tak?
łobuz
Posty: 441
Rejestracja: 10 sie 2018, 23:57
Gramofon: Sansui sr-929
Lokalizacja: Kołobrzeg

Re: Naprawa płyt

#20

Post autor: łobuz »

tu masz zdjęcie jest miejsce
Załączniki
0920-05.jpg
Analog Guy In A Digital World.Sansui AU-α907i MOS Limited
Awatar użytkownika
MaciejT
Posty: 2033
Rejestracja: 29 sty 2018, 14:49
Gramofon: PS-X70
Lokalizacja: Łódź

Re: Naprawa płyt

#21

Post autor: MaciejT »

Dzięki. W takim razie wybiorę mikroskop cyfrowy.
Awatar użytkownika
Therion
Posty: 456
Rejestracja: 10 gru 2015, 19:49

Re: Naprawa płyt

#22

Post autor: Therion »

Kupiłem dwa albumy. Wyjmuję jedną z płyt i co widzę? Dostałem wqrwa. Oczywiście na fajnym utworze. Wyciągam szkło powiększające - no rysa jak nic! Ale cóż, trzeba spróbować. Zaczynam na wszelki wypadek od najsłabszej wkładki. Zero pyknięć. Sferyk to samo. Orto - cisza kompletna. Dziwne, ale miłe.
Załączniki
20191022_214958.jpg
grazio
Posty: 136
Rejestracja: 14 kwie 2017, 11:28

Re: Naprawa płyt

#23

Post autor: grazio »

Witam,
Panowie czy jest szansa na naprawę takiej rysy (a może nawet dziury)?
Nie mam doświadczenia w 'dłubaniu' w czarnych krążkach, ale wydaje mi się że jest ona dość szeroka i głęboka.
Płyta to chyba nic wyszukanego - za kilka złociszy wpadł mi 'Niemen* & Akwarele – Dziwny Jest Ten Świat...' wydanie z 1967. Nie jest to 1st press, ale szkoda płyty.
Na tą chwilę tylko na takie zdjęcie mnie stać - zrobione 'z ręki' telefonem przez szkło powiększające.
Załączniki
20221114_201212.jpg
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41593
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Naprawa płyt

#24

Post autor: Wojtek »

Trudno sobie wyobrazić naprawę takiej rysy poprzecznej.
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
32lysy
Posty: 473
Rejestracja: 02 sty 2017, 02:21
Gramofon: Technics D202, Q202
Lokalizacja: Szczecin

Re: Naprawa płyt

#25

Post autor: 32lysy »

Wykałaczka naostrzona , szkło powiększające, i można próbować rowki prześledzić. Gumką spróbować zebrać bruzdę, i możliwe że pójdzie mimo że nie wygląda optymistycznie . Ze zdjęcia trudno wyrokować, bo powiększenie może nieco wypaczać rzeczywisty obraz. Koszt naprawy to tylko poświęcony czas więc ja bym próbował :)
Awatar użytkownika
Arnold
Posty: 58
Rejestracja: 01 gru 2022, 16:43
Gramofon: AT-LP5X

Re: Naprawa płyt

#26

Post autor: Arnold »

Na jakiej zasadzie działa metoda z wykałaczką? Mam płytę z uszkodzeniem takiego samego typu jak na pierwszym zdjęciu w tym temacie. Przynajmniej tak wygląda, ale nie wiem jak powstało.Te drewienko czyści brud nagromadzony w rowku? Prostuje ten rowek? Wypełnia ubytek? Zastanawiam się też z jaką siłą pocierać i w którą stronę żeby bardziej nie zepsuć :think:
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41593
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Naprawa płyt

#27

Post autor: Wojtek »

Wykałaczka bądź igła mają za zadanie "przebić" przeszkodę w rowku.
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
Awatar użytkownika
Arnold
Posty: 58
Rejestracja: 01 gru 2022, 16:43
Gramofon: AT-LP5X

Re: Naprawa płyt

#28

Post autor: Arnold »

Niestety u mnie nic to nie pomogło. Ale też nie zepsuło, a tego się najbardziej obawiałem. Straciłem jedynie wykałaczki. Płyta też dokładnie myta, więc chyba tak musi zostać. 8 pyknięć w czasie intra utworu, ewidentnie na tym śladzie. Najciekawsze że "obicie" jest wyraźniejsze na ścieżkach poprzedniego kawałka, ale tamten odtwarza się bez zakłóceń. Wychodzi na to, że wygląd skazy nie jest decydujący.
32lysy
Posty: 473
Rejestracja: 02 sty 2017, 02:21
Gramofon: Technics D202, Q202
Lokalizacja: Szczecin

Re: Naprawa płyt

#29

Post autor: 32lysy »

Arnold pisze:
20 gru 2022, 16:53
Niestety u mnie nic to nie pomogło. Ale też nie zepsuło, a tego się najbardziej obawiałem. Straciłem jedynie wykałaczki. Płyta też dokładnie myta, więc chyba tak musi zostać. 8 pyknięć w czasie intra utworu, ewidentnie na tym śladzie. Najciekawsze że "obicie" jest wyraźniejsze na ścieżkach poprzedniego kawałka, ale tamten odtwarza się bez zakłóceń. Wychodzi na to, że wygląd skazy nie jest decydujący.
Wykałaczka ma za zadanie sforsować przeszkodę która jest spowodowana rysa poprzeczną (tak jak Wojtek napisał wyzej) Jest zdecydowanie skuteczne w sytuacji przeskakiwania igły w miejscu uszkodzenia, ale niestety pewne zmiany soniczne są nienaprawialne, wiec nie ma co liczyć na cud. Zdecydowanie zgodzę się że wygląd uszkodzenia nie jest punktem do oceny uszkodzenia. Czasem wygląda bardzo paskudnie a w odsłuchu tragedii nie ma, a czasem wręcz odwrotnie.
Awatar użytkownika
Szelak
Posty: 1617
Rejestracja: 17 maja 2022, 11:14
Gramofon: Adam GS424/Lenco L75
Lokalizacja: Warszawa

Re: Naprawa płyt

#30

Post autor: Szelak »

Ja naprawiłem przeskakującą płytę słuchając trefnego kawałka na Bambino. Przestało przeskakiwać na zawsze. Po jednym przesłuchaniu, wybranego zepsutego odcinka, na Bambino raczej płyta nie ucierpi, jeśli mamy na celu jej naprawienie.
Problemem jest raczej to, że nie każdy ma gramofon Bambino.
ODPOWIEDZ