Foliowe okładki zewnętrzne, koperty wewnętrzne itd.

Czyścimy i dbamy o naszą kolekcję
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Mawis
Posty: 4734
Rejestracja: 04 cze 2021, 18:21
Gramofon: JVC QL-A7
Lokalizacja: Owczarnia

Re: Foliowe okładki zewnętrzne, koperty wewnętrzne itd.

#796

Post autor: Mawis »

Ja wszystko przekrecam o 90 stopni. Zarowno jak wkladam plyte w wewnetrznej kopercie do okladki jak i potem okladke do koperty zewnetrznej. Tak ze nigdy nie jest "na wylocie". Takie zboczenie ;)
JVC QL-A7, JVC Z1S, ADC QLM 32 MKIII, Nikko STA-8080, Dual CL 720
Akai CD 1100, Luxman L-230, Namco NSZ-333
-----------------------------------------------------------------------

“𝙶𝚘𝚘𝚍 𝚖𝚞𝚜𝚒𝚌 𝚒𝚜 𝚐𝚘𝚘𝚍 𝚗𝚘 𝚖𝚊𝚝𝚝𝚎𝚛 𝚠𝚑𝚊𝚝 𝚔𝚒𝚗𝚍 𝚘𝚏 𝚖𝚞𝚜𝚒𝚌 𝚒𝚝 𝚒𝚜.”
~ 𝑴𝒊𝒍𝒆𝒔 𝑫𝒂𝒗𝒊𝒔
Awatar użytkownika
Jozi
Posty: 1356
Rejestracja: 28 sty 2022, 02:57
Gramofon: Sony PS-X60
Lokalizacja: Pastwiska City

Re: Foliowe okładki zewnętrzne, koperty wewnętrzne itd.

#797

Post autor: Jozi »

Mawis pisze:
11 sty 2024, 13:21
Ja wszystko przekrecam o 90 stopni. Zarowno jak wkladam plyte w wewnetrznej kopercie do okladki jak i potem okladke do koperty zewnetrznej. Tak ze nigdy nie jest "na wylocie". Takie zboczenie ;)
To razem jesteśmy zboczeni, tak samo skręcam :lol: .
[Sony PS X60,Technics SL 3210+Nagaoka 110MP+VM540ML+Pickering V 15,Shure M75-6S, Shure V15III, Sony XL 45, pre Dyskretniok , Kenwood KR 830, Heco P 3302-A] [ Tidal Hifi, xDuoo XQ-50 Pro2+Toping E30II, Onkyo 7030C,Yamaha A-S701, Heco P 4302 SL]
Awatar użytkownika
Mawis
Posty: 4734
Rejestracja: 04 cze 2021, 18:21
Gramofon: JVC QL-A7
Lokalizacja: Owczarnia

Re: Foliowe okładki zewnętrzne, koperty wewnętrzne itd.

#798

Post autor: Mawis »

Jozi pisze:
11 sty 2024, 13:46
Mawis pisze:
11 sty 2024, 13:21
Ja wszystko przekrecam o 90 stopni. Zarowno jak wkladam plyte w wewnetrznej kopercie do okladki jak i potem okladke do koperty zewnetrznej. Tak ze nigdy nie jest "na wylocie". Takie zboczenie ;)
To razem jesteśmy zboczeni, tak samo skręcam :lol: .
To kamień z serca, nie jestem sam :D Autentycznie bo mam wrazenie ze nikt tak nie robi...a mnie jakos tak intuicyjnie wychodzi zeby jednak ten wylot chować :lol:
JVC QL-A7, JVC Z1S, ADC QLM 32 MKIII, Nikko STA-8080, Dual CL 720
Akai CD 1100, Luxman L-230, Namco NSZ-333
-----------------------------------------------------------------------

“𝙶𝚘𝚘𝚍 𝚖𝚞𝚜𝚒𝚌 𝚒𝚜 𝚐𝚘𝚘𝚍 𝚗𝚘 𝚖𝚊𝚝𝚝𝚎𝚛 𝚠𝚑𝚊𝚝 𝚔𝚒𝚗𝚍 𝚘𝚏 𝚖𝚞𝚜𝚒𝚌 𝚒𝚝 𝚒𝚜.”
~ 𝑴𝒊𝒍𝒆𝒔 𝑫𝒂𝒗𝒊𝒔
Awatar użytkownika
Avarice
Posty: 92
Rejestracja: 31 gru 2023, 16:53
Gramofon: WG-264

Re: Foliowe okładki zewnętrzne, koperty wewnętrzne itd.

#799

Post autor: Avarice »

Okładka płyty w okładce zabezpieczającej jest u mnie normalnie, nieprzekręcona. Powodem jest dbałość o każdą okładkę płyty, aby jak najmniej jej dotykać. Przekręcenie względem okładki ochronnej, wymusza branie okładki za każdym razem do ręki, gdy tylko chcemy wyjąć płytę z kopertą.
Awatar użytkownika
Mawis
Posty: 4734
Rejestracja: 04 cze 2021, 18:21
Gramofon: JVC QL-A7
Lokalizacja: Owczarnia

Re: Foliowe okładki zewnętrzne, koperty wewnętrzne itd.

#800

Post autor: Mawis »

Avarice pisze:
11 sty 2024, 13:54
Okładka płyty w okładce zabezpieczającej jest u mnie normalnie, nieprzekręcona. Powodem jest dbałość o każdą okładkę płyty, aby jak najmniej jej dotykać. Przekręcenie względem okładki ochronnej, wymusza branie okładki za każdym razem do ręki, gdy tylko chcemy wyjąć płytę z kopertą.
Rozumiem. U mnie wygrało bezpieczeństwo i jakies takie inne postrzeganie estetyki. A moze jakieś natręctwo? Nie wiem. Ale dobrze mi z tym :)
JVC QL-A7, JVC Z1S, ADC QLM 32 MKIII, Nikko STA-8080, Dual CL 720
Akai CD 1100, Luxman L-230, Namco NSZ-333
-----------------------------------------------------------------------

“𝙶𝚘𝚘𝚍 𝚖𝚞𝚜𝚒𝚌 𝚒𝚜 𝚐𝚘𝚘𝚍 𝚗𝚘 𝚖𝚊𝚝𝚝𝚎𝚛 𝚠𝚑𝚊𝚝 𝚔𝚒𝚗𝚍 𝚘𝚏 𝚖𝚞𝚜𝚒𝚌 𝚒𝚝 𝚒𝚜.”
~ 𝑴𝒊𝒍𝒆𝒔 𝑫𝒂𝒗𝒊𝒔
Awatar użytkownika
Avarice
Posty: 92
Rejestracja: 31 gru 2023, 16:53
Gramofon: WG-264

Re: Foliowe okładki zewnętrzne, koperty wewnętrzne itd.

#801

Post autor: Avarice »

Mawis pisze:
11 sty 2024, 14:08
Avarice pisze:
11 sty 2024, 13:54
Okładka płyty w okładce zabezpieczającej jest u mnie normalnie, nieprzekręcona. Powodem jest dbałość o każdą okładkę płyty, aby jak najmniej jej dotykać. Przekręcenie względem okładki ochronnej, wymusza branie okładki za każdym razem do ręki, gdy tylko chcemy wyjąć płytę z kopertą.
Rozumiem. U mnie wygrało bezpieczeństwo i jakies takie inne postrzeganie estetyki. A moze jakieś natręctwo? Nie wiem. Ale dobrze mi z tym :)
Gdy okładka zabezpieczająca nie jest zamykana/zaklejana lub coś w podobie, to zawsze przy wsuwaniu na półkę okładka płyty "ucieka" do przodu. To może irytować, dlatego rozumiem umieszczanie "wylotu" okładki zabezpieczającej u góry.
Awatar użytkownika
darkman
Posty: 15149
Rejestracja: 02 paź 2015, 09:23
Gramofon: Cielęcina 2.01
Lokalizacja: Topanga Corral
Kontakt:

Re: Foliowe okładki zewnętrzne, koperty wewnętrzne itd.

#802

Post autor: darkman »

Wkładam bokiem, otwór do góry. Tylko, że nie przechowuję płyt w okładkach lecz obok nich i taki komplet władam w folię zewnętrzną "bokiem" czyli ów otwór jest jakby zamknięty przez folię zewnętrznej obwoluty.
Dodatkowa zaleta (dla mnie) to taka, że podczas wsuwania płyty w półkę, folis się nie ściąga do tyłu, no ale za to niestety jest otwarta od góry.. ale chłopaki jedno jest nadrzędne w całej tej know how = to tylko płyty :)

BTW, inna bajka ALE:
Szukam okładek zewnętrznych na podwójne albumy lub gatefoldy, ale takich które mają zasklepiony prawy rant (brzeg), a odległość w środku, po rozłożeniu okładki jest duża, rzędu około 10 cm pomiędzy skrzydełkami samej okładki. Płyta jest zamknięta z obu stron niejako.
Ktoś się na takie gdzieś 'nadział" ?
Doprecyzuję - okładka ma boki zamknięte i nie maozliwości wysuniecia się płyty w sposób przypadkowy.
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41586
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Foliowe okładki zewnętrzne, koperty wewnętrzne itd.

#803

Post autor: Wojtek »

darkman pisze:
11 sty 2024, 16:09
Ktoś się na takie gdzieś 'nadział" ?
To by było fajne, ale nigdy nie widziałem. Może zbyt duża nisza?
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
Awatar użytkownika
darkman
Posty: 15149
Rejestracja: 02 paź 2015, 09:23
Gramofon: Cielęcina 2.01
Lokalizacja: Topanga Corral
Kontakt:

Re: Foliowe okładki zewnętrzne, koperty wewnętrzne itd.

#804

Post autor: darkman »

Mam zdjęcie, tylko muszę znaleźć (po feriach). Niestety nie udało się ustalić nazwy firmy. Pochodzą z rynku brytyjskiego, ale nie wiem czyja to produkcja.
(jeśli mam w whatsapie, to zaraz poszukam).
zborex
Posty: 42
Rejestracja: 30 lis 2023, 22:47

Re: Foliowe okładki zewnętrzne, koperty wewnętrzne itd.

#805

Post autor: zborex »

Jakie zaklejane okładki zewnętrzne polecane? Patrzyłem na te od Katta tylko grubość folii 0.03 mnie trochę martwi. Ktoś z używających może się wypowiedzieć? Natomiast te z allegro TDK-opakowania są ciut za duże.
Awatar użytkownika
darkman
Posty: 15149
Rejestracja: 02 paź 2015, 09:23
Gramofon: Cielęcina 2.01
Lokalizacja: Topanga Corral
Kontakt:

Re: Foliowe okładki zewnętrzne, koperty wewnętrzne itd.

#806

Post autor: darkman »

zborex pisze:
25 lut 2024, 21:30
od Katta tylko grubość folii 0.03 mnie trochę martwi.
No cóż mogłyby być nieco grubsze, ale ie są i to zasadniczo nie przeszkadza. Dobra okładka.
zborex pisze:
25 lut 2024, 21:30
te z allegro TDK-opakowania są ciut za duże.
To akurat nie jest ich istotną cechą, TDK ma zwykle dwa rozmiary. Zresztą ściśle przylegająca rozmiarowo to zło.
Okładki są b.cienkie, ale przede wszystkim są bardzo nietrwałe i podatne na rozerwania, po drugie zaś i najważniejsze to okładka w której klej znajduje się na zakładce skrzydełka, łatwo więc przykleić ją do samego winyla podczas wyciągania jak i wkładania.
To dopiero cienka okładka. Jednak główna wada to ów klej, bowiem w profi okładkach zaklejanych pasek kleju jest na części głównej i tak ma być np. Katta. Niestety Katta to też delikatna dość folia i nie trudno ją rozerwać, ale daje radę.
Kolejna wada TDK to bardzo słaba jakość tego paska z klejem, już po kilku otwarciach cały pasek schodzi razem z zawartością i niejednokrotnie z płytą. Bardzo kiepski produkt.

Niestety specyfikacja tych TDK na boxy jest taka sama, jeśli idzie o umieszczenie kleju.

Akurat kwestie te masz na ostatnich stronach wątku, zatem? Nie żeby mi się nie chciało odpowiedzieć ale zawsze mnie zadziwia gdy komuś nie chce się przewrócić kilku stron do tyłu :) .. eh te internety.
Nieco wcześniej masz opisane okł.zew. pozbawione wzmiankowanych wad oraz grubsze, jednak dostępne są za granicą (GB i US).
Awatar użytkownika
blispx
Posty: 4468
Rejestracja: 26 paź 2014, 22:32

Re: Foliowe okładki zewnętrzne, koperty wewnętrzne itd.

#807

Post autor: blispx »

sprawdzam to co poniżej, transparent gruba folia zaklejana w różnych rozmiarach, dam im nieco więcej czasu na wygrzanie ;)
Załączniki
PXL_20240226_075221663.jpg
DDX-1000, RMG-309i, SME3012, 2xSPU, MPU, 3xLundahl, 2xANK, 300B, 2A3, Audio Nirvana, AN Sogon, AN Sootto, Wirewoo 411, Wirewoo 911
Awatar użytkownika
Obywatel
Posty: 3789
Rejestracja: 02 sty 2011, 18:41
Gramofon: Technics SL-1610MKII
Lokalizacja: Słupsk

Re: Foliowe okładki zewnętrzne, koperty wewnętrzne itd.

#808

Post autor: Obywatel »

Wszystkie płyty przechowujecie w zewnętrznych okładkach czy tylko cenniejsze egzemplarze?
Były: Daniel G 1100-fs, AKAI AC-3800, Fryderyk G-620, Technics SL-231, Technics SL-Q3
Jest: Technics SL-1610 MKII
Awatar użytkownika
Dimo
Posty: 155
Rejestracja: 07 lut 2021, 20:18
Gramofon: Sony PS-LX 1
Lokalizacja: ZDW

Re: Foliowe okładki zewnętrzne, koperty wewnętrzne itd.

#809

Post autor: Dimo »

Obywatel pisze:
26 lut 2024, 20:52
Wszystkie płyty przechowujecie w zewnętrznych okładkach czy tylko cenniejsze egzemplarze?
Ja akurat trzymam wszystkie (ale mam mikroskopijny zbiór winyli). A także jak niektórzy Koledzy powyżej - również przekręcam okładki o 90st :)
Sony PS-LX1/ATN95E + Philips CD615 + Philips FA741/FT741 -> Heco P4302
Yamaha RX-E600 -> Yamaha NS-7900
Fonica CDF003 + Kenwood KA 3060R -> Heco SM 635
Awatar użytkownika
piotrjazz
Posty: 3738
Rejestracja: 11 maja 2019, 23:20
Lokalizacja: Coventry

Re: Foliowe okładki zewnętrzne, koperty wewnętrzne itd.

#810

Post autor: piotrjazz »

blispx pisze:
26 lut 2024, 08:55
sprawdzam to co poniżej, transparent gruba folia zaklejana w różnych rozmiarach, dam im nieco więcej czasu na wygrzanie ;)
Jakiś namiar lub link podałbyś ? ;)
Technics SL-1200GR - Nagaoka MP-200
Densen Beat B-100
Harbeth C7ES-3 XD
ODPOWIEDZ