Foliowe okładki zewnętrzne, koperty wewnętrzne itd.

Czyścimy i dbamy o naszą kolekcję
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
darkman
Posty: 15149
Rejestracja: 02 paź 2015, 09:23
Gramofon: Cielęcina 2.01
Lokalizacja: Topanga Corral
Kontakt:

Re: Foliowe okładki zewnętrzne, koperty wewnętrzne itd.

#781

Post autor: darkman »

Avarice pisze:
08 sty 2024, 10:28
Na portalu winylowym znalazłem
Ciekawy materiał. Dzięki za link :clap:
Avarice pisze:
08 sty 2024, 10:28
jednoznacznie czy jako zewnętrzne lepsze są dla kondycji płyt folie z LDPE, HDPE czy PVC.
Wychodzi na to, że nadal doskonałych nie odkryto. Wydaje się, że jest zbyt wiele uwarunkowań samego materiału przechowywanego.
Natomiast de facto jesteśmy skazani na to co oferuje rynek i z tego się po prostu wybiera.
Zew - używam HDPE, o luźnym rozmiarze i to od lat jakiś mi się sprawdza.
Dla płyt cenniejszych od dłuższego czasu Katta marker lub tych ww wymienionych wątku made in US zaklejanych/niestety zbyt luźne nie są i to mnie trochę niepokoi.

Wew, używam Katta na papierze ryżowym lub MoFi też ryżombki od wielu lat, natomiast dla płyt po umyciu na przepak półokrągłych typu japońskiego. Obecnie nie ma u nas w ofercie Nagaoka 102, których dawniej używałem do swoich płyt, natomiast są podobnej jakości Katta.
Wydaje mi się z niejakiego doświadczenia materiałowego, że jednak na efekt zeszklenia, aż tak wielkiego zdecydowanie wpływu nie ma sama folia lecz bardziej proporcje i rodzaj żeby nie powiedzieć jakość materiału produkcyjnego w ogóle.
Popieram ów postulat przykłądem płyt z tłoczni amerykańskich, które zdecydowanie górują efektem szklenia kwalifikowanego w mniejszym lub większym zakresie, jednak bardzo często spotykanym.
Niemniej co do przykładowych płyt wymienionych we wzmiankowanym art., to istotnie spotkałem takich nie mało, jednak rzeczywiście były to głównie płyty z PRLu o zdefiniowanym złym przechowywaniu i wcale nie strychówki czy piwniczanki, a wręcz przciwnie - płyty półkowe z pokojów odsłuchowych, a po prostu przechowywane w fabrycznej, a inkryminowanej ww art., folii. Te w istocie nie grały, a stopień ich szkliwienia był zaawansowany.
(często folia była 'przyklejona' do samego nośnika (winyla)).
Awatar użytkownika
Avarice
Posty: 92
Rejestracja: 31 gru 2023, 16:53
Gramofon: WG-264

Re: Foliowe okładki zewnętrzne, koperty wewnętrzne itd.

#782

Post autor: Avarice »

Ofertę Nagoka znalazłem, lecz nie wiem czy to jest któryś z tych typów.
Awatar użytkownika
darkman
Posty: 15149
Rejestracja: 02 paź 2015, 09:23
Gramofon: Cielęcina 2.01
Lokalizacja: Topanga Corral
Kontakt:

Re: Foliowe okładki zewnętrzne, koperty wewnętrzne itd.

#783

Post autor: darkman »

Tak.
Koszulki koperty wew na płyty NAGAOKA RS-LP2 50szt, to takie.Dawniej były Nagaoka 102, ale to ten sam typ.
Taniej nieco i lepiej bo różne w jednym miejscu masz u Tomasza na Winyle.pl
Na stronie 2 z linku są MoFi, Katta i Nagaoka oraz Analogis - też bdb.
https://www.winyle.pl/180-wewnetrzne?p=2
Ja stosuję do cenniejszych płyty te ryżowe Katta, a nawet wysyłam bratu za granicę, bo tez sobie je upodobał/są bardzo dobre/:
https://www.winyle.pl/okladki-na-plyty/ ... 76739.html
te w wersji Arrow borę też od Tomasza.
Tanie, a dobre półokrągłe, to TDK, typ 'japoński', sprzedawca/firma jest na Allegro. Te są HDPE, używam ich ostatnio sporo, a w ogóle to gdzieś od 8 lat. Są bardzo przyjazne w użytkowaniu, powiedzmy do wymiany większego zbioru najlepiej wychodzą cenowo.

Aha i zewnętrzne HDPE ró∑nież od producenta TDK występują w dwóch rozmiarach, tak że można sobie dobrać pod upodobanie lub extra pod gatefoldy. Ja używam celowo luźniejszych nieco.
Awatar użytkownika
Avarice
Posty: 92
Rejestracja: 31 gru 2023, 16:53
Gramofon: WG-264

Re: Foliowe okładki zewnętrzne, koperty wewnętrzne itd.

#784

Post autor: Avarice »

Co do kopert wewnętrznych to od zawsze stosowałem podobne do Twoich, też połączenie HDPE i papieru, ale zwykły papier, nie ryżowy, jest z dwóch stron i to 110 gramowy z wyciętymi rogami, dla wygody operowania i polepszenia wentylacji. Z papieru ryżowego i HDPE mam jedną, pochodzącą z Japonii, chyba tak była oryginalnie zapakowana. Wewnętrznych półokrągłych trochę się zawsze obawiałem, bo sprawiają wrażenie zbyt szczelnych.
Jakie są opinie na Forum nt. okładek zewnętrznych z polipropylenu? Polietylen, szczególnie LDPE jest niewskazany, nawet może być niebezpieczny, PVC czy po polsku PCW podobnie, pozostają HDPE i polipropylen.
Awatar użytkownika
darkman
Posty: 15149
Rejestracja: 02 paź 2015, 09:23
Gramofon: Cielęcina 2.01
Lokalizacja: Topanga Corral
Kontakt:

Re: Foliowe okładki zewnętrzne, koperty wewnętrzne itd.

#785

Post autor: darkman »

Papierówki z folią wewnątrz HDPE to coś nieco innego. W ryżombkach papier ów jest zamknięty obustronnie w folii i trzecia warstwa to zewnętrzna. Są różne rodzaje i brandy. Z moich doświadczeń wynika, że czym lepszy brand tym większy rygor jakości (np Analogis itd).
O ile pamiętam to np MoFi możesz kupić nawet w małej ilość na próbę (10szt). Warto się przekonać.

Co do polipropylenowych się nie wypowiem, bo najprawdopodobniej nie posiadam takich lub nie zidentyfikowałem jako takich.
Co do HDPE to producent o którym wspomniałem, ma dość sensowny opis ich właściwości.
Przez lata nie stwierdziłem w nich nic negatywnego, jedynie niezbyt dokładne wykonanie w początkach produkcji przy samym wykończeniu - odpad poprodukcyjny zgrzewania brzegów, ale to dawniej.
Co do tych półokrągłych to TDK są nawet dość looźne i nie przylegają ciasno. Przyzwoite są w miarę.
Awatar użytkownika
Avarice
Posty: 92
Rejestracja: 31 gru 2023, 16:53
Gramofon: WG-264

Re: Foliowe okładki zewnętrzne, koperty wewnętrzne itd.

#786

Post autor: Avarice »

darkman pisze:
11 sty 2024, 09:29
W ryżombkach papier ów jest zamknięty obustronnie w folii i trzecia warstwa to zewnętrzna.
Tak, to zauważyłem u tego "japończyka".

Co do zewnętrznych to zastanawiam się nad MoFi. Tymi lub tymi.

Jeżeli mógłbym prosić o namiar na te TDK.
Awatar użytkownika
darkman
Posty: 15149
Rejestracja: 02 paź 2015, 09:23
Gramofon: Cielęcina 2.01
Lokalizacja: Topanga Corral
Kontakt:

Re: Foliowe okładki zewnętrzne, koperty wewnętrzne itd.

#787

Post autor: darkman »

Avarice pisze:
11 sty 2024, 09:59
Jeżeli mógłbym prosić o namiar na te TDK.
Kupuję te zazwyczaj:
https://allegro.pl/oferta/okladki-folie ... 7162883858
Z tym, że używam ich zarówno do płyt własnych do których nie daję Katta Arrow i przede wszystkim do swoich ofertowych giełdowych do przepakowania po umyciu płyty, potem nowy użytkownik sam podejmje decyzję co do dalszego przechowywania. moim zdaniem są bdb. O ile wiem to Damian używa tych samych.
Sprawdzałem jeszcze inne, bardziej brandowane, ale moim zdaniem nie róznią się jakością więc nadpłacanie nie ma sensu.
(do tego stopnia, że mając Katta half round w pewnym momencie nie wiedziałem już, które są które :)
Avarice pisze:
11 sty 2024, 09:59
Co do zewnętrznych
Ja używam Ultra Clear i innych tego typu do swoich płyt (przy czym nie lubię okładek grubych wbrew preferencją kolegów wolę cienkie i luźne), ale to dość indywidualna preferencja. Po prostu płyta jakoś lepiej mi wygląda w całkowitej glossy, która nie ogranicza barw okładki.
Wydaje mi się, że kiedyś z Blisem testowaliśmy jedne i drugie, a braliśmy większą ilość tych amerykańskich w górze wątku, które są w UK dostępne - zawsze zapominam ich nazwę (sprawdzę).
Sporadycznie też używam zaklejanych Katta i z tych jestem dość zadowolony ale to do płyt natury referencyjnej... bo klej mnie wkurza :lol: Tu warto zwrócić uwagę by klej był na kopercie, a nie na zakładce - bo przyklej się do wyciąganego winyla.
UWAGA: klej na zakładce jest w zaklejanych typu TDK i te odradzam, dodatkowo ów klej odrywa się po pewnym czasie i jest bałagan.
Awatar użytkownika
Michal35
Posty: 1672
Rejestracja: 04 maja 2014, 21:58
Lokalizacja: pomorskie

Re: Foliowe okładki zewnętrzne, koperty wewnętrzne itd.

#788

Post autor: Michal35 »

darkman pisze:
11 sty 2024, 10:20
Kupuję te zazwyczaj:
Ja również. Są dobre i tanie. Kupuję już je sporo czasu i z wiekiem nic się specjalnego z nimi nie dzieje.
darkman pisze:
11 sty 2024, 10:20
wiem to Damian używa tych samych.
Pewnie na forum znalazło by się więcej zadowolonych użytkowników ;)
Gramofon: Sony PS-X 60, AT 440 Mlb, AT 33ML i wiele innych
Nuda dual mono.
Hitachi HMA 7500 + HCA 7500 MK II
Dali Zensor 7
Awatar użytkownika
eu4yaon
Posty: 4916
Rejestracja: 23 sie 2016, 17:21
Gramofon: Pioneer
Lokalizacja: Górny Śląsk

Re: Foliowe okładki zewnętrzne, koperty wewnętrzne itd.

#789

Post autor: eu4yaon »

O tak, te japońskie półokrągłe są przetestowane, jakościowo bardzo dobre i stosunkowo tanie :)
Pioneer PL 50L II + Hana EH + Husariaa v2 + Atoll IN 100SE + JBL TLX8
Awatar użytkownika
Avarice
Posty: 92
Rejestracja: 31 gru 2023, 16:53
Gramofon: WG-264

Re: Foliowe okładki zewnętrzne, koperty wewnętrzne itd.

#790

Post autor: Avarice »

Z tymi półokrągłymi mam jeszcze inny kłopot. Jak je wkładacie do obwoluty? Ja wszelkie płyty od zawsze wkładam tak, że wylot z koperty jest do góry co eliminuje przypadkowe wysunięcie się płyty z koperty, gdy jest jeszcze z tą kopertą w obwolucie. Przy półokrągłych mam z tym kłopot.
Awatar użytkownika
eu4yaon
Posty: 4916
Rejestracja: 23 sie 2016, 17:21
Gramofon: Pioneer
Lokalizacja: Górny Śląsk

Re: Foliowe okładki zewnętrzne, koperty wewnętrzne itd.

#791

Post autor: eu4yaon »

Avarice pisze:
11 sty 2024, 12:30
Z tymi półokrągłymi mam jeszcze inny kłopot. Jak je wkładacie do obwoluty? Ja wszelkie płyty od zawsze wkładam tak, że wylot z koperty jest do góry co eliminuje przypadkowe wysunięcie się płyty z koperty, gdy jest jeszcze z tą kopertą w obwolucie. Przy półokrągłych mam z tym kłopot.
Półokrągłe zazwyczaj lądują w ori kopercie lub białej kredowej nie wyściełanej folia o ile jej stan na to pozwoli, wtedy tak kopertę wkładam do okładki otworem do gory. Jeżeli Stan ori koperty jest słaby to te folie japońskie wkładam takim samym sposobem czyli otwór do góry bez niej i nie ma z tym żadnego problemu.
Pioneer PL 50L II + Hana EH + Husariaa v2 + Atoll IN 100SE + JBL TLX8
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41586
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Foliowe okładki zewnętrzne, koperty wewnętrzne itd.

#792

Post autor: Wojtek »

Ja nie mam kłopotu. Też wkładam "bokiem" z otworem do góry.
Alternatywnie możesz półokrąglaka wsadzić w papierową, może wtedy będzie łatwiej?
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
Awatar użytkownika
kinky
Posty: 3846
Rejestracja: 24 cze 2021, 19:48
Gramofon: Philips 5877
Lokalizacja: Konin

Re: Foliowe okładki zewnętrzne, koperty wewnętrzne itd.

#793

Post autor: kinky »

eu4yaon pisze:
11 sty 2024, 12:37
Półokrągłe zazwyczaj lądują w ori kopercie lub białej kredowej nie wyściełanej folia o ile jej stan na to pozwoli, wtedy tak kopertę wkładam do okładki otworem do gory. Jeżeli Stan ori koperty jest słaby to te folie japońskie wkładam takim samym sposobem czyli otwór do góry bez niej i nie ma z tym żadnego problemu.
Podpisuję się :)
Philips 5877/GP 401 II - [MiBoxS-Fiio D03] - Tensai TA-2045 - Infinity Reference 31i
Panasonic XR45/CD S65 - Jamo Studio 160
Technics EX510/CD PG580A - Altus 120A
Awatar użytkownika
Avarice
Posty: 92
Rejestracja: 31 gru 2023, 16:53
Gramofon: WG-264

Re: Foliowe okładki zewnętrzne, koperty wewnętrzne itd.

#794

Post autor: Avarice »

Na razie zamówiłem polecane przez darkman koperty trójwarstwowe z papierem ryżowym oraz zewnętrzne MoFi Ultraclear.
Awatar użytkownika
eu4yaon
Posty: 4916
Rejestracja: 23 sie 2016, 17:21
Gramofon: Pioneer
Lokalizacja: Górny Śląsk

Re: Foliowe okładki zewnętrzne, koperty wewnętrzne itd.

#795

Post autor: eu4yaon »

Avarice pisze:
11 sty 2024, 13:08
Na razie zamówiłem polecane przez darkman koperty trójwarstwowe z papierem ryżowym oraz zewnętrzne MoFi Ultraclear.
Górna półka :clap:
Pioneer PL 50L II + Hana EH + Husariaa v2 + Atoll IN 100SE + JBL TLX8
ODPOWIEDZ