Jak czyścić płyty winylowe?

Czyścimy i dbamy o naszą kolekcję
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
leptino
Posty: 38
Rejestracja: 10 wrz 2013, 20:56

Jak czyścić płyty winylowe?

#796

Post autor: leptino »

Może już gdzieś było, ale (wybacz Wojtek) pozwolę zadać pytanie:
Czy jest ktoś w stanie udowodnić wyższość myjki Okki Nokki nad Knosti? Pytanie kieruję do osób, które z Knosti przesiadły się na Okki Nokki, pewnie jest ich parę na forum.
Święta blisko, więc może sobie zażyczę sobie nową myjkę pod choinkę. Wcześniej chciałbym zapytać o opinię na zaufanym forum.
kielek
Posty: 3185
Rejestracja: 05 paź 2011, 08:34
Lokalizacja: Gdynia

Jak czyścić płyty winylowe?

#797

Post autor: kielek »

Przecież to dwa inne światy :-) knosti to zwykła plastikowa wanienka z kółkiem a okki nokki przy całych jej brakach w wykonaniu to jednak kawał maszyny z odsysaniem,zmianą kierunku obrotu talerza itd. ,czyli tak jakby porównać taczkę do malucha :-) Jedna i druga są zbyt drogie patrząc na wykonanie,ale jeśli kogoś stać i chce nieco wygody i luksusu to można zafundować sobie mechaniczną myjkę.
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41547
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Jak czyścić płyty winylowe?

#798

Post autor: Wojtek »

Myślę że bardziej dyskusyjne byłoby pytanie: czy płyty umyte w Okki Nokki są bardziej czyste od tych umytych w Knosti, tym samym płynem?
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
kielek
Posty: 3185
Rejestracja: 05 paź 2011, 08:34
Lokalizacja: Gdynia

Jak czyścić płyty winylowe?

#799

Post autor: kielek »

Wydaje mi się,że odsysanie robi jednak różnicę samej płycie jak i portfelowi ;) Dlatego warto pokombinować z jakimś projektem DIY :)
pawel0777
Posty: 344
Rejestracja: 24 wrz 2011, 00:34

Re: Jak czyścić płyty winylowe?

#800

Post autor: pawel0777 »

Różnica jest taka,że za każdy razem dajesz nową czystą porcję płynu.Otrzymujesz praktycznie suchą płytę bez żadnych zacieków.Nie musisz labelu uszczelniać gumą od weka bo jej nie zmoczysz...no chyba,że ktoś jest zupełnie nieostrożny.Wkurzający jest dzwięk odkurzacza,ale cichych a dobrze ssących chyba nie ma.Jak działa dokładnie Okki Nokki nie wiem ,ale na jakiś wyjątkowy cud techniki i perfekcję wykonania nie wygląda.
Canis
Posty: 155
Rejestracja: 11 lip 2014, 17:31

Re: Jak czyścić płyty winylowe?

#801

Post autor: Canis »

Słyszałem że mozna czyścić płyty winylowe takimi mokrymi chusteczkami nawilżającymi. Ktoś próbował?
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41547
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Jak czyścić płyty winylowe?

#802

Post autor: Wojtek »

Równie dobrze mógłbyś namoczyć jakąś szmatkę ;)
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
MarcinL
Posty: 53
Rejestracja: 16 paź 2014, 16:10
Gramofon: Dual CS 455

Jak czyścić płyty winylowe?

#803

Post autor: MarcinL »

Ja mam pytanie z kategorii - Co dzieje się po myciu ??
Już wyjaśniam. Kupiłem myjkę Knosti (ciort poświęciłem 160zeta ale taniej to już było) Umyłem płyty miksturą forumową (10 w lewo, 10 w prawo + magiczne zaklęcia). Płyty ładne świecące ale... Przy odtwarzaniu na igle zostają białe paprochy. Tak jak by nie cały brud został usunięty tylko potem siadł w rowkach. W sumie najlepszym rozwiązaniem było przygotowanie dzień wcześniej płyt do odsłuchu. Po prostu puściłem je bez odpalania wzmaka i po każdej stronie czyściłem igłę szczoteczką. Na koniec umyłem szczoteczką zamoczoną w IPA. Nie wiem czy to właściwe postępowanie ale tego szmelcu zbierało się tyle że miało ogromny wpływ na dźwięk oraz potrafiło doprowadzić do przejechania igły po płycie, po prostu uciekła z rowka.
Jest na to jakieś lekarstwo??
kielek
Posty: 3185
Rejestracja: 05 paź 2011, 08:34
Lokalizacja: Gdynia

Jak czyścić płyty winylowe?

#804

Post autor: kielek »

MarcinL pisze:Jest na to jakieś lekarstwo??
Tak . Poczytać ten wątek,by dowiedzieć się że płyn do Knostii jest d d... i trzeba używać forumowej mikstury do tego celu.
MarcinL
Posty: 53
Rejestracja: 16 paź 2014, 16:10
Gramofon: Dual CS 455

Re: Jak czyścić płyty winylowe?

#805

Post autor: MarcinL »

MarcinL pisze:Umyłem płyty miksturą forumową
Oj kielek czytanie ze zrozumieniem się kłania :D :naughty: w życiu bym nie dał 70zł więcej za płyn którego nikt nie poleca :D
kielek
Posty: 3185
Rejestracja: 05 paź 2011, 08:34
Lokalizacja: Gdynia

Jak czyścić płyty winylowe?

#806

Post autor: kielek »

No ok. Jak ci robi syf to wprowadź tak jak ja pranie wstępne i płukanie na koniec:-)
P.S
Może to być wina kiepskiej jakości IPA.
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41547
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Jak czyścić płyty winylowe?

#807

Post autor: Wojtek »

Tak. Nie tak dawno jeden użytkownik też skarżył się na syf z mikstury forumowej, ale chyba nie dowiedzieliśmy się w końcu jakiego alkoholu użył.
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
MarcinL
Posty: 53
Rejestracja: 16 paź 2014, 16:10
Gramofon: Dual CS 455

Jak czyścić płyty winylowe?

#808

Post autor: MarcinL »

Kupiłem "Czysty do analizy" dystrybutor STANLAB, do tego TETENAL MIRASOL 2000 i woda BAXTER. Czyli powinno być ok. Zauważyłem, że więcej paprochów było na płytach, które wycierałem mikrofibrą. Te które odwirowałem zbierały mniej.

kielek płukanie robisz w wodzie z mirasolem (fotonalem ) czy w samej wodzie ???
blackholesun
Posty: 584
Rejestracja: 21 wrz 2013, 19:20

Re: Jak czyścić płyty winylowe?

#809

Post autor: blackholesun »

.
Ostatnio zmieniony 21 maja 2016, 12:38 przez blackholesun, łącznie zmieniany 1 raz.
kielek
Posty: 3185
Rejestracja: 05 paź 2011, 08:34
Lokalizacja: Gdynia

Jak czyścić płyty winylowe?

#810

Post autor: kielek »

MarcinL pisze:kielek płukanie robisz w wodzie z mirasolem (fotonalem ) czy w samej wodzie
Z mirasolem.
ODPOWIEDZ