Pomysł na ulepszenie Knosti?

Czyścimy i dbamy o naszą kolekcję
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
jaachu
Posty: 34
Rejestracja: 04 lis 2015, 06:51

Re: Pomysł na ulepszenie Knosti?

#106

Post autor: jaachu »

Też miałem napisać recenzję ale mnie Darkman uprzedzileś. I bardzo dobrze bo recka super. Ale tak czytając czasem Twoje wypociny to mam wrażenie że płyn forumowy nie tylko używasz do mycia płyt :mrgreen:
Awatar użytkownika
katar
Posty: 224
Rejestracja: 12 sie 2012, 00:00
Gramofon: SL-1900
Lokalizacja: Warszawa

Re: Pomysł na ulepszenie Knosti?

#107

Post autor: katar »

darkman pisze:
katar pisze:
Stracisz Pan znowu melodyjność



:lol: Jesteś niemiły
Bynajmniej.
Nie wiesz co chciałem napisać wcześniej. A tamten wątek o Shure edytowałem wczoraj ze trzy razy nim opublikowałem, by wyszło grzecznie :D
W sumie to była okazja do polemiki i zjechania V15III przy okazji i mimochodem, skoro tak.. ale trudno. Przepadło. :D

aha, no tak jeśli dopasujesz rant wanienki, to inna rozmowa.
Docisk faktycznie wydaje się lepszy, ale moim zdaniem na KLKE jest dobry, nawet nie dokręcałem jakoś specjalnie mocno. nawet potem zerknąłem na sposób przechowywania zacisku luzem by wyeliminować ewentualne wypaczenie.
Właśnie, wypaczenie też rzuciło mi się w oczy na twoich zdjęciach. Przypuszczam, że wersja druga od kolegi będzie już ulepszona dzięki naszym opiniom :D pewnie przydałoby się zostawić na środku delikatny cokolik, żeby właśnie zapobiec wypaczeniu lub nawet w dłuższym użytkowaniu - pęknięcia.

Pozostałe kwestie "grzecznościowe" pominę bo nie ma co zaśmiecać wątku. Jeśli masz jakieś "ale" do mnie, bo zrobiłem Tobie coś złego, to zapraszam na PW.

PS. a jeśli jesteś z tej samej wioski co ja, a tak wywnioskowałem, to zapraszam któregoś dnia na małe piwko i posłuchasz u mnie jak gra mój zestaw z tą wkładką i sam jestem ciekaw Twojej opinii :)
Awatar użytkownika
kijek
Posty: 186
Rejestracja: 10 sty 2016, 15:42
Gramofon: Pioneer PL-112D

Re: Pomysł na ulepszenie Knosti?

#108

Post autor: kijek »

Darkmanie, jestem Ci ogromnie wdzięczny za te słowa :)
darkman pisze:Od razu zrobiłem szybką modyfikację testową i wykonałem z tektury prototyp 'podnośnika osi label hole', który pozwala na uniknięcie przycinania górnego rantu szczotek. Wysokość robocza to około 1 cm, a całość wysoka na 2cm. Podnosi label nad powierzchnię F i nie haczy o łoża szczotek.

Sugestia:
kijek@ może coś wymyślisz jako element uzupełniajacy zestaw czyli gadget extra dodatkowy do KLKE (Kijek Label Knosti Extension). Musiałoby to mieć wypusty nakładkowe, tak co by się trzymało na rancie wanienki po obu stronach. Materiał plexi lub metal, pewnie się coś da dobrać z gotowych elementów być może.
O tym zupełnie nie pomyślałem, a to świetny pomysł. Obawiam się tylko na ile stabilne byłoby to rozwiązanie. Ale i na ten problem mam już dwa pomysły - śruba dociskowa albo widełki, które będą łapały za element trzymający szczotki :) Sądzę, że wycięcie tego elementu nie będzie droższe jak 10 zł.
darkman pisze:1. Zamierzam dokleić "czymś" motylek lub nakrętkę tylną, tak by ją unieruchomić i by się nie ruszała w trakcie odkręcania zacisków po myciu - czyli jedno skrzydełko na stałe tak jak w zaciskach Knosti.
2. Pomyślałem, że lepsza byłaby śruba z mniejszą długością gwintu w części przedniej, ale chyba nie ma takich śrub za bardzo. Czyli, gwint na osi w miejscu dokręcania blisko label, a cześć zewnętrzna już bez gwintu. wówczas zdejmowanie winyla jest bardziej ergonomiczne, bowiem wystarczają dwa obroty na zluzowanie zacisku w ogóle. Tylko skąd taką śrubę?

pkt. 2 to taka wydumka trochę moja, gdyż nie jest konieczna do normalnego mycia. Bardziej patrzę tu przez pryzmat label o normalnych rozmiarach i nie farbujących. U mnie zwykle obróbce poddaję nieco większe ilości LP i wówczas sama operacja manualne w sensie ergonomii ma sens.

3. Chętnie zamówiłbym jeszcze zacisk o normalnych wymiarach+ czyli knosti + 2mm do normalnych labels/łestowych.
1. Pierwsza wersja miała nakrętkę z niebieskim uszczelniaczem w środku. Niestety potem nie mogłem już znaleźć tego towaru w okolicznych budowlanych.
2. Zdecydowanie tak, niestety nie jest łatwo o ten towar, choć jego zdobycie jest jak najbardziej realne.
3. Żaden problem :) Mam nawet jedną sztukę pod ręką, a nie jest mi do niczego potrzebna. Jedyna jej pozorna wada to otwór przygotowany z myślą o M8. Nie pytajcie... W każdym razie jest szczelna. Więc dawaj znać :)
katar pisze:pewnie przydałoby się zostawić na środku delikatny cokolik, żeby właśnie zapobiec wypaczeniu lub nawet w dłuższym użytkowaniu - pęknięcia.
Gdzieś w międzyczasie powstała i taka wersja. Uznałem to jednak za zupełnie zbędne, problematyczne wręcz. Niektóre płyty mają lekkie zgrubienie w miejscu labela, Prowadziło to do rozszczelnienia albo widocznego wgniecenia na etykiecie. O pęknięcie bym się zbytnio nie obawiał :) Ogólnie rzecz biorąc jest prosty sposób na stwierdzenie czy to już. Po zakręceniu zacisków należy spróbować obrócić płytą (trzymając za śrubę). Jeśli płyta obróci się wraz z krążkami, to bardziej dokręcać nie trzeba :)

Miałem jeszcze parę pomysłów na poprawienie estetyki oraz funkcjonalności, choćby poprzez dodanie korby. Niestety wtedy z 40 zrobiłoby się 120 zł, a chciałbym zachować w miarę rozsądną cenę.

Dziękuję wam wszystkim za ogromne zaufanie. Bardzo się cieszę, że jesteście zadowoleni z zakupu :)
Pioneer PL-112D (Shure M75ED) -> Kenwood KR-5200 -> Grado SR60e
Moja skromna kolekcja
Awatar użytkownika
darkman
Posty: 15004
Rejestracja: 02 paź 2015, 09:23
Gramofon: Cielęcina 2.01
Lokalizacja: Topanga Corral
Kontakt:

Re: Pomysł na ulepszenie Knosti?

#109

Post autor: darkman »

kijek pisze: Obawiam się tylko na ile stabilne byłoby to rozwiązanie. Ale i na ten problem mam już dwa pomysły - śruba dociskowa albo widełki,
Tu stabilność nie musi być aż taka, bowiem element jest utrzymywany samym dociskaniem płyty podczas obrotu.
Śruba dociskowa + np taki rodzaj kolanka/mostka - nie wiem jak się to nazywa - element ślusarsko montazowy - sądzę, że b.tani.
Widełki, może też.. ?
kijek pisze: nakrętkę z niebieskim uszczelniaczem w środku. Niestety potem nie mogłem już znaleźć tego towaru w okolicznych budowlanych.
Sklep ze śrubami na Jana Kazimierza / Wola - dobre ceny i hurt, lewa strona idąc od nas na przeciwko bloków, tylko coś tam wciąż budują i likwidują stare faktorie, ale jak przenoszą to w okolice.
kijek pisze: problematyczne wręcz. Niektóre płyty mają lekkie zgrubienie w miejscu labela, Prowadziło to do rozszczelnienia albo widocznego wgniecenia na etykiecie.
Myślę podobnie. Samodzielnie można dać tam podkładkę lub folię spienioną podkładkę orąg,
wydaje mi się, że u mnie nie było odgięcia, a raczej taki reflex światła na fotografiach.
kijek pisze: jedną sztukę pod ręką, W każdym razie jest szczelna. Więc dawaj znać
Rezerwuję, pse. Znaczy biorę. Chyba mam pomysł na tanią korbkę tylko muszę najpierw sprawdzić organoleptycznie :angry-screaming:

A.. jeszcze jedno, a pro po gwintu śruby dla większej ergonomii od/za/kręcania. Mój szanowny kolega PiD* rzucił hasłem: "większy skok gwintu". Małomówny jest ale precyzyjny. Hasło wyjaśnia wszystko.
PiD*Pan inżynier Dargant@
Awatar użytkownika
katar
Posty: 224
Rejestracja: 12 sie 2012, 00:00
Gramofon: SL-1900
Lokalizacja: Warszawa

Re: Pomysł na ulepszenie Knosti?

#110

Post autor: katar »

U mnie tak to wygląda. Kupiłem jeszcze gumę 1mm i planuję zaraz zrobić uszczelkę :) Na zdjęciu 180gram. Przy kręceniu ociera o obudowę wanienki ale da się bez problemu kręcić i umyć nawet mokrą ręką :D

Chcę jeszcze jeden pomysł przetestować :D jak się sprawdzi to wrzucę foty :D

Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
mcemsi
Posty: 726
Rejestracja: 06 cze 2012, 23:13
Gramofon: PS-X600 , PS-X555ES

Re: Pomysł na ulepszenie Knosti?

#111

Post autor: mcemsi »

Dorzuce się jeszcze z pytaniem...

KLKE działa idealnie , podczas mycia labele suche totalnie . No ale trzeba je w końcu zdjąć bo kolejne LP do mycia czekają i wtedy co nieco mikstury na label chlapnie - jak sobie z tym radzicie ? Próbowałem co nieco wytrzepać "odśrodkowo" płytę przed rozkręceniem ale i tak nadal troche mikstury na niej jeszcze jest.
Awatar użytkownika
katar
Posty: 224
Rejestracja: 12 sie 2012, 00:00
Gramofon: SL-1900
Lokalizacja: Warszawa

Re: Pomysł na ulepszenie Knosti?

#112

Post autor: katar »

Ja sobie siedzę i kręcę i kręcę i niestety innej metody brak. No może po za zakupem 5 kompletów krążków :)
Awatar użytkownika
kijek
Posty: 186
Rejestracja: 10 sty 2016, 15:42
Gramofon: Pioneer PL-112D

Re: Pomysł na ulepszenie Knosti?

#113

Post autor: kijek »

Kwestia konstrukcji stojaka, niestety... Ja akurat zbytnio nie doświadczam tego problemu - moja mikstura to 8:10 mineralka, 2:10 izopropylen i parę kropli Tetenalu. Zwykle zaraz po wyciągnięciu z wanienki część wewnętrzna jest sucha. Zresztą widać to na jednym ze zdjęć. Gdybym jednak miał taki problem, to szczoteczką zebrałbym płyn z okolic nad labelem. Właściwie możnaby też zaprojektować stojak, który pozwala bezpiecznie schnąć płytom. Nawet mam już pomysł na coś takiego :D
Pioneer PL-112D (Shure M75ED) -> Kenwood KR-5200 -> Grado SR60e
Moja skromna kolekcja
Awatar użytkownika
katar
Posty: 224
Rejestracja: 12 sie 2012, 00:00
Gramofon: SL-1900
Lokalizacja: Warszawa

Re: Pomysł na ulepszenie Knosti?

#114

Post autor: katar »

Ja używam oryginalnego płynu dołączanego do knosti i nawet po wyschnięciu płyty pod krążkami zostaje trochę płynu - jest to mała ilość- ale ogólnie to kupiłem 1mm gumę i chcę dorobić po prostu uszczelki które zapobiegną wciekaniu pod rant krążków :D
Awatar użytkownika
MeqhabTion
Posty: 178
Rejestracja: 14 paź 2014, 20:01
Lokalizacja: Płock

Re: Pomysł na ulepszenie Knosti?

#115

Post autor: MeqhabTion »

@katar
Dostosowywałeś wnętrze wanny Knosti w jakiś sposób?
Awatar użytkownika
katar
Posty: 224
Rejestracja: 12 sie 2012, 00:00
Gramofon: SL-1900
Lokalizacja: Warszawa

Re: Pomysł na ulepszenie Knosti?

#116

Post autor: katar »

Nie, trzeba skalpelem ściąć ranty oryginalnych zacisków knosti. Dodatkowo można papierem ściernym zeszlifować delikatnie ich czoła, wtedy łatwiej się obracają w wanience :) Ale ogólnie bez problemu da się umyć płytę.
Zix1
Posty: 23
Rejestracja: 23 mar 2017, 07:50
Gramofon: Telefunken S600

Re: Pomysł na ulepszenie Knosti?

#117

Post autor: Zix1 »

Czy te zaciski zaprojektowane przez naszego kolegę zabezpieczają także zachodnie płyty z mniejszymi labelami? Można je normalnie używać do wszystkich płyt czy jednak tylko do polskich?
Awatar użytkownika
mcemsi
Posty: 726
Rejestracja: 06 cze 2012, 23:13
Gramofon: PS-X600 , PS-X555ES

Re: Pomysł na ulepszenie Knosti?

#118

Post autor: mcemsi »

Hmm a co za różnica jeżeli są mniejsze ? Oczywiście że zabezpieczają. Co innego gdyby były większe....
Awatar użytkownika
darkman
Posty: 15004
Rejestracja: 02 paź 2015, 09:23
Gramofon: Cielęcina 2.01
Lokalizacja: Topanga Corral
Kontakt:

Re: Pomysł na ulepszenie Knosti?

#119

Post autor: darkman »

Różnice są dwie.
Przy mniejszym label pozostaje niedomyty pierścień runout o szerokości tegoż nadmiaru.Często to dość istotne, przykładowo myjki ultra w więszości nie myją tego w ogóle i trzeba robić to ręcznie jako poprawkę.
Nadal występuje zbędne dla małego labelu (standardu) przycięcie szczotek lub podniesienie łoża zamocowania osi obrotowej.
Zix1 pisze: Można je normalnie używać do wszystkich płyt
Tak, jeśli dostosujesz wysokość osadzenia osi głównej lub przytniesz szczotki Knosti o około 1-1.5cm.
To jest zacisk uniwersalny na każdy label.
Awatar użytkownika
olsza84
Posty: 3258
Rejestracja: 09 lip 2015, 10:27
Gramofon: Dual Fever

Re: Pomysł na ulepszenie Knosti?

#120

Post autor: olsza84 »

Kurcze szkoda przycinać te szczotki :) Trzeba by VTA wprowadzić :)
NAD 160a / NUDAmini / Philips CD-350 / Braun LS 120
Dual 601, 604, 704, 3x721, 1019, 1209, 1218, 1219, 1229, 1249, Perpetuum Ebner 2020L, Perpetuum Ebner PE 34

FB:Dual Fever
IG:Dual Fever
ODPOWIEDZ