Jak czyścić płyty winylowe?

Czyścimy i dbamy o naszą kolekcję
ODPOWIEDZ
bartek3033
Posty: 278
Rejestracja: 10 kwie 2016, 14:23
Gramofon: Rp 2000, 2x Rp5000
Lokalizacja: Kraków

Re: Jak czyścić płyty winylowe?

#871

Post autor: bartek3033 »

Jeśli było, to przepraszam (bo dopiero walczę z wątkiem, i jestem gdzieś na 30 stronie :D) Jak ma się smażenie na rozbiegówce do ogólnego stanu czystości płyty? Nieraz na czystej umytej płycie, gdzie wszystko jest teoretycznie ok, rozbiegówka potrafi sobie zatrzeszczeć. Czy to znaczy że taką płytę można jeszcze bardziej domyć? Bo owszem czasem trafiają się płyty gdzie jest błoga cisza :)

Druga sprawa to drugi koniec krążka :D sprawa podobna, ale z jednym jednym pytaniem. Jak wiadomo (nie wiem jak ta strona krążka się nazywa :P) jest tak zrobiona że może kręcić się w nieskończoność po skończeniu odtwarzania. I za każdym razem co jeden obrót słychać charakterystyczny klik (czasem trzask) To rzecz standardowa, czy także świadczy o brudzie? Bo baaardzo rzadko (ale są, więc jak widać da sie :P) trafia mi się płyta na której nic nie stuka ani nie trzaska
Awatar użytkownika
blispx
Posty: 4468
Rejestracja: 26 paź 2014, 22:32

Re: Jak czyścić płyty winylowe?

#872

Post autor: blispx »

Jeżeli dobrze umyta i dalej trzeszczy na początku i na końcu to albo ty masz źle ustawione ramię albo ten od którego kupiłeś tą płytę tak miał i ją zajechał i nic z tym nie poradzisz. Jest to dość często spotykane w przypadku płyt z drugiego obiegu. Mowa tu oczywiście o uszkodzeniach wzdłuż rowka scuffs, których nie widać ale słychać
DDX-1000, RMG-309i, SME3012, 2xSPU, MPU, 3xLundahl, 2xANK, 300B, 2A3, Audio Nirvana, AN Sogon, AN Sootto, Wirewoo 411, Wirewoo 911
bartek3033
Posty: 278
Rejestracja: 10 kwie 2016, 14:23
Gramofon: Rp 2000, 2x Rp5000
Lokalizacja: Kraków

Re: Jak czyścić płyty winylowe?

#873

Post autor: bartek3033 »

Rzecz jasna chodzi mi o miejsce gdzie NIE ma nagranego audio.Poza tym płyta idzie ok, no i o ten klik na końcu płyty.
Awatar użytkownika
blispx
Posty: 4468
Rejestracja: 26 paź 2014, 22:32

Re: Jak czyścić płyty winylowe?

#874

Post autor: blispx »

No to może to poprodukcyjny pęcherzyk powietrza tego już nie usuniesz tak aby było bez trzasku, taki już urok winyla że nie jest całkowicie pozbawiony szumu tła

Co do smażenia tylko na rozbiegówce to podtrzymuję to co napisałem we wcześniejszym poście
DDX-1000, RMG-309i, SME3012, 2xSPU, MPU, 3xLundahl, 2xANK, 300B, 2A3, Audio Nirvana, AN Sogon, AN Sootto, Wirewoo 411, Wirewoo 911
Awatar użytkownika
cooledit
Posty: 1824
Rejestracja: 13 lut 2016, 15:02
Gramofon: Acoustic Solid
Lokalizacja: Kraków

Re: Jak czyścić płyty winylowe?

#875

Post autor: cooledit »

To pykanie na końcu płyty to nie poprodukcyjny pęcherzyk tylko miejsce w którym schodzi się rowek kończący płytę tzw.zbierający z rowkiem zapobiegającym dalszemu ściąganiu ramienia w kierunku środka płyty. Nie wiem jak on się powinien fachowo nazywać. W każdym razie wychodzi z moich obserwacji, że na jednych płytach rowek zbierający dochodzi do samego końca - wtedy jest to pykanie a na innych płytach jest minimalna przerwa w tym miejscu i pykanie wtedy nie występuje.

Co do smażenia na rozbiegu to nie wydaje mi się aby było ono spowodowane złym ustawieniem ramienia twojego bądź poprzedniego użytkownika. Taki fakt spowodowałby raczej zniszczenie rowka na całej jego długości a nie tylko na rozbiegu i ewentualnie na końcu płyty pozostawiając pozostałą część bez skazy.
Acoustic Solid Classic Wood Black + Rega 303 + Goldring 2100 --> Graham Slee Era Gold V + PSU 1 --> Primare CD32 + I32 --> Focal CHORUS 836VW, kilka drucików z Acoustic Zen i Tara Labs
bartek3033
Posty: 278
Rejestracja: 10 kwie 2016, 14:23
Gramofon: Rp 2000, 2x Rp5000
Lokalizacja: Kraków

Re: Jak czyścić płyty winylowe?

#876

Post autor: bartek3033 »

Hmm to znowu ja, i dość ciężka przypadłość (na szczeście gra tak samo, ale plamisko zostało :( ) Mam pecha że na półce nad gramofonem wisi sobie drukarka. Na codzień nie mam z nią problemów, ale tak się akurat zdarzyło że była po karmieniu, i spluneła mi tuszem na jedną płytę. odsączyłem recznikiem papierowym tyle tuszu ile się dało, niestety plama jest dalej. Czy przy kapieli w naszej miksturze jest szansa że to domyję?
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41568
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Jak czyścić płyty winylowe?

#877

Post autor: Wojtek »

bartek3033 pisze: Mam pecha że na półce nad gramofonem wisi sobie drukarka.
To nie masz pecha tylko tak sobie załatwiłeś :morda:

Poczytaj sobie: http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=26&t=1093
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
bartek3033
Posty: 278
Rejestracja: 10 kwie 2016, 14:23
Gramofon: Rp 2000, 2x Rp5000
Lokalizacja: Kraków

Re: Jak czyścić płyty winylowe?

#878

Post autor: bartek3033 »

Ok, zaraz poczytam :), i niestety tak załatwiłem, bo to jedyne miejsce gdzie może leżeć :P poza tym coś musi trzymać winyle by nie zjechały z półki :D

Ech te ciasne blokowiska :P
Awatar użytkownika
darkman
Posty: 15134
Rejestracja: 02 paź 2015, 09:23
Gramofon: Cielęcina 2.01
Lokalizacja: Topanga Corral
Kontakt:

Re: Jak czyścić płyty winylowe?

#879

Post autor: darkman »

No ta pianka melaninowa jest fajna. Nie używałem do płyt akurat, ale kiedyś żonka kupiła do plam wielorakich te właśnie gąbeczki/pianki i nawet ze ścian pousuwaliśmy flamaster i ołówek + węgiel.. starsza córka chodziła do plastyka :D ale już od wczesnej dziecięcości przejwiała talent w rysowaniu po ścianach.
Tylko Bartek moim zdaniem trzeba to na winylu zrobić dość szybko, bo tusze drukarkowe są dość "utwardzające się". Chyba, że masz kogoś z knosti by szybko podskoczyć ale to raczej po gąbeczkowaniu bym wykonał kontrolne mycie - możesz ręcznie oczywiście płynem "My winyl.net".
Chyba, że Ci kapnęło na tercet egzotyczny, to bym się nie spieszył, aż tak :mrgreen:
bartek3033
Posty: 278
Rejestracja: 10 kwie 2016, 14:23
Gramofon: Rp 2000, 2x Rp5000
Lokalizacja: Kraków

Re: Jak czyścić płyty winylowe?

#880

Post autor: bartek3033 »

Kurde :C to troche spaliłem, bo płyta leży od pn już. Nie było kiedy tego ogarnąć wcześniej, poza tym myślałem że jest na odwrót. (tzn z rąk to właśnie im starszy tym łatwiej schodzi. Przy pierwszym myciu nie ma szans domyć :D ) Na szczęście to tylko TOTO za 20zł i mimo wszystko gra
Awatar użytkownika
darkman
Posty: 15134
Rejestracja: 02 paź 2015, 09:23
Gramofon: Cielęcina 2.01
Lokalizacja: Topanga Corral
Kontakt:

Re: Jak czyścić płyty winylowe?

#881

Post autor: darkman »

Z rąk to raczej proces złuszczania się skóry powoduje przyspieszenie 'zejścia'.
Widziałem parę chwil temu gdzieś na Forum myjkę do sprzedania. Jakiś potentat myjkowy sprzedaje.. producent myjek Solid Festung Wood czy coś. :teasing-blah:
Automat ręczny bodajże z suszarką. -> pomyśl,

Toto to chyba nie słyszałem nigdy albo nie kojarzę. Dają to w radiowej dwójce? :D
Awatar użytkownika
klin
Posty: 2122
Rejestracja: 12 kwie 2014, 23:36
Gramofon: Thorens 125 MK II
Lokalizacja: Wrocław

Re: Jak czyścić płyty winylowe?

#882

Post autor: klin »

Kurcze Darkman zmontuje Ci tego festung wooda tylko co do ceny się musimy dogadać. No i pralkę będziesz musiał zmienić do zdjęć :D
Awatar użytkownika
darkman
Posty: 15134
Rejestracja: 02 paź 2015, 09:23
Gramofon: Cielęcina 2.01
Lokalizacja: Topanga Corral
Kontakt:

Re: Jak czyścić płyty winylowe?

#883

Post autor: darkman »

Khmmmm..foty to sobie na Twojej zrobię przy odbiorze, moja Frania już wysłużona. Spoko pójdzie na części.
Mój egzemplario Festunga musi być z serii numerowanej.
Sprzedawaj knościarę, bo chcę swoją wystawić :D
Awatar użytkownika
czaszka
Posty: 81
Rejestracja: 07 sie 2014, 10:01

Re: Jak czyścić płyty winylowe?

#884

Post autor: czaszka »

bartek3033 pisze:Jak ma się smażenie na rozbiegówce do ogólnego stanu czystości płyty? Nieraz na czystej umytej płycie, gdzie wszystko jest teoretycznie ok, rozbiegówka potrafi sobie zatrzeszczeć. Czy to znaczy że taką płytę można jeszcze bardziej domyć? Bo owszem czasem trafiają się płyty gdzie jest błoga cisza :)
Trochę poniewczasie, ale tak się składa, że po myciu w knosti też pojawił mi się ten sam problem z trzeszczącą rozbiegówką na początku płyty. Im bliżej środka płyty, tym bardziej problem ustępował. Drogą eliminacji doszedłem dlaczego tak się dzieje. Nie mówię tu o starszych płytach, bo te jak wiadomo są w różnej kondycji, ale o nowych zafoliowanych. No więc wyciągam taką nową płytę z koperty, widzę że jest trochę na niej poprochów i wypadałoby ją umyć. Ale wrzucam ją na talerz, na rozbiegówce cisza, gra ok tylko paprochy zbierają się pod igła. Mam przygotowanych kilka płyt do mycia, więc przystępuje do operacji. Kręcimy, odstawiamy na suszarkę i tak po kolei z każdą płytą. A teraz przypatrzcie się w jaki sposób płyta schnie- woda skapuje po całej płycie i zbiera się na samym dole płyty tuż przy suszarce. No i niestety jak macie już mocno usyfioną miksturę to woda odparuje, ale ten brudek zostaje właśnie na dole płyty, czyli na rozbiegówce. Zrozumiałem to, gdy taką nową płytę po wyschnięciu odsłuchałem ponownie- trzeszczenie na samym początku, choć wcześniej tego nie było. Rozwiązaniem problemu jest ponowne umycie płyty w świeżym płynie, lub od początku stosowanie dwóch kąpieli, co jest dość upierdliwe.
Awatar użytkownika
mariodoll
Posty: 18
Rejestracja: 01 lis 2014, 14:14

Re: Jak czyścić płyty winylowe?

#885

Post autor: mariodoll »

http://deccoria.pl/warto-zobaczyc/artyk ... ,1857.html

i tam min. informacja że WD 40 niweluje przekakiwanie igły na płycie co wy na to
Ci którzy nie słyszeli muzyki wzięli tańczących za obłąkanych
ODPOWIEDZ