KKJ - Korespondencyjny Klub Jazzowy

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
fanpolishjazz
Posty: 35
Rejestracja: 11 lut 2017, 09:53
Gramofon: THORENS TD318 MKII
Kontakt:

KKJ - Korespondencyjny Klub Jazzowy

#1

Post autor: fanpolishjazz »

Witajcie,
czytając info na temat polskiego jazzu z lat 60- tych i 70-tych , zauważyłem, że wiele osób nie rozróżnia tytułów informatorów z polskim jazzem związanych i myli ze sobą np. biuletyny Białego Kruka Czarnego Krążka z Giełdą Jazzu i biuletynami KKJ.
Pomyślałem, że warto przybliżyć młodszym rocznikom historię bardzo zasłużonego dla rozwoju jazzu w Polsce KKJ , czyli Korespondencyjnego Klubu Jazzowego i ocalić od zapomnienia materiały jakie się tu i ówdzie ostały.
Trochę historii:
wg mojej wiedzy w drugiej połowie lat sześćdziesiątych istniał przy PFJ Polskiej Federacji Jazzowej Klub Korespondencyjny.
W pierwszym półroczu 1967r. powołano do życia 2 działy:
- jazzowy pn. Korespondencyjny Klub Jazzowy w skrócie KKJ
- młodzieżowej muzyki rytmicznej , w ramach której działały 2 sekcje:
- sekcja zespołu "Polanie'
- sekcja zespołu "Blackout"
Członków do określonego działu przyjmowano na podstawie przesyłanej do PFJ Deklaracji Członkowskiej.
Po opłaceniu kwartalnej składki członek otrzymywał Legitymację Członkowską.
I tu prośba do byłych członków lub osób , które mają taką Legitymację: prześlijcie skan , bo nie widziałem takiej legitymacji na oczy.
W ramach składki członek otrzymywał polską edycję Jazz Forum, różne materiały reklamowe typu zdjęcia , foldery itp. oraz Biuletyn KKJ.
I tu dochodzimy do sedna problemu :
Z tego co udało mi się ustalić PIERWSZY numer biuletynu KKJ ukazał się w pierwszych miesiącach 1967 / dokładna data do ustalenia dla dociekliwych /
a OSTATNI , o którym wiem był datowany na październik - listopad -grudzień 1972r.
Podobno ukazało się ok. 40 biuletynów na przestrzeni lat 1967 - 72.
Wydawane były podobno w Warszawie, Krakowie i jeszcze jednym mieście ????
Objętość poszczególnych numerów od 1 kartki do 40 paru stron.
Druk powielaczowy.
Adresy nowo przyjętych członków KKJ były drukowane w polskiej edycji Jazz Forum.
Proszę by ujawnili się dawni członkowie KKJ i udostępnili swoje materiały związane z tym niezwykle ciekawy okresem działalności Polskiej Federacji Jazzowe PFJ.
Warto odnaleźć te materiały , choćby z tego względu , że pomijając na pewno ważny aspekt edukacyjny, uaktywniło się ostatnio Muzeum Jazzu przy Bibliotece Narodowej i może warto by tam trafiły.
Liczę na szerokie odzew byłych członków KKJ.
Dla zoobrazowania o czym mówimy zamieszczam jedno zdjęcie Biuletynu KKJ ze strony http://www.polishjazzarch.com/korespond ... zzowy.html.
Załączniki
4kwartal1972.jpg
No Music No Life !!!
Awatar użytkownika
fanpolishjazz
Posty: 35
Rejestracja: 11 lut 2017, 09:53
Gramofon: THORENS TD318 MKII
Kontakt:

Re: KKJ - Korespondencyjny Klub Jazzowy

#2

Post autor: fanpolishjazz »

Trochę uzupełnień.
Jak pisałem uprzednio biuletyn KKj wydawano w 3 miastach : Warszawa , Kraków a trzecim był Lublin, o czym świadczy numer grudnia 1969 / styczeń 1970 wydana JEDNOCZEŚNIE w Warszawie i Lublinie przez różne składy redakcyjne i o róznej zawartości.
To jakaś zagadka , może ktoś ją rozwikła.
Wracając do numeru z października - listopada - grudnia 1972r. chciałbym zwrócic uwagę na 2 niezwykle interesujące teksty:
- John Coltrane i muzyka rock Franka Kofsky 'ego
- oraz wywiad Romana Dyląga z Wojtkiem Karolakiem
Zainteresowanych odsyłam do źródła.
I jeszcze jedno :
We wstępie do w/w numeru napisano , że jest on OSTATNIM redagowanym przez dotychczasowe kierownictwo Klubu , a następny biuletyn będzie redagowany przez nowe kolegium pod kierownictwem red, Jana Poprawy.
Tylko , że nigdzie nie mogę znaleźć nawet wzmianki o kolejnym biuletynie.
Czyżby on nigdy się nie ukazał ?
Liczę na odzew Kolegów, bo jak na razie koresponduję tylko ze sobą, a to niezdrowe dla umysłu i psychiki!!!
pzdr
Adanm
No Music No Life !!!
Awatar użytkownika
Jacek_Karolak
Posty: 145
Rejestracja: 12 wrz 2012, 13:04
Lokalizacja: Warszawa Wola

Re: KKJ - Korespondencyjny Klub Jazzowy

#3

Post autor: Jacek_Karolak »

Warto odszukać wszystkie numery KKJ. To kolejne źródło informacji na temat ruchu jazzowego w Polsce. Jaki to ma związek z płytami gramofonowymi? Otóż ma. Idea wydawania własnych płyt, urodziła się w PFJ gdzieś około 1966 roku. Droga do tego była długa i ciernista. Poczytajcie Jazz Forum. A w biuletynie KKJ, sekcja zespołów Blackout i Polani ze stycznia 1968 roku, numer 1, rok 2, znajdziecie w potwierdzenie tej inicjatywy. Warto czytać i gromadzić takie stare papierzyska.

Dziadek Jacek
Ocalić od zapomnienia zapomniane firmy: Poljazz i Pronit. Póki jeszcze żyjemy, zostawmy po sobie ślad na Ziemii.
ODPOWIEDZ