Poljazz 1972-1991

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Krzysztof_Janusz
Posty: 3
Rejestracja: 18 mar 2013, 16:15

Poljazz 1972-1991

#286

Post autor: Krzysztof_Janusz »

Kilka moich wspomnień związanych z Klubem. Jeśli ktoś ma ochotę, to zapraszam do lektury. :-)

http://poleczkazplytami.blogspot.com/20 ... razka.html
Awatar użytkownika
Jacek_Karolak
Posty: 145
Rejestracja: 12 wrz 2012, 13:04
Lokalizacja: Warszawa Wola

Re: Poljazz 1972-1991

#287

Post autor: Jacek_Karolak »

Drodzy koledzy. Mam do Was pytanie. Jaka jest data premiery albumu Machine Head zespołu Deep Purple? Sieciowe źródła podają marzec 1972 r. Natomiast dzień już jest dyskusyjny. Ja znalazłem 1, 25 i 30. Jeśli macie jakieś uwagi i możecie podać pewne źródła to bardzo proszę o pomoc.
Dziadek Jacek
Ocalić od zapomnienia zapomniane firmy: Poljazz i Pronit. Póki jeszcze żyjemy, zostawmy po sobie ślad na Ziemii.
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41379
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Poljazz 1972-1991

#288

Post autor: Wojtek »

Premiera w USA: 25.03.1972
Premiera w UK: 30.03.1972

Źródła:
https://darkerthanblue.wordpress.com/20 ... m-out-now/
https://darkerthanblue.wordpress.com/20 ... n-america/

Generalnie w USA ukazała się wcześniej, więc tą datę trzeba uznać za wiążącą jako oficjalną datę premiery albumu.
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
Awatar użytkownika
Jacek_Karolak
Posty: 145
Rejestracja: 12 wrz 2012, 13:04
Lokalizacja: Warszawa Wola

Re: Poljazz 1972-1991

#289

Post autor: Jacek_Karolak »

Masz rację. Skoro w USA była wcześniej to tę datę należy przyjąć. Zaniepokoiło mnie to, że znalazłem datę pierwszego marca. Ale wydawała mi się zbyt odległa. W końcu to co w sieci nie musi być prawdą.
Dziadek Jacek
Ocalić od zapomnienia zapomniane firmy: Poljazz i Pronit. Póki jeszcze żyjemy, zostawmy po sobie ślad na Ziemii.
Gramofonik
Posty: 360
Rejestracja: 29 sie 2015, 16:56

Re: Poljazz 1972-1991

#290

Post autor: Gramofonik »

Palce maczał POLJAZZ ;) - przynajmniej w połowie ;)
W sumie fajny składaczek mocno sentymentalny.
444.jpg
333.jpg
222.jpg
111.jpg
Awatar użytkownika
Jacek_Karolak
Posty: 145
Rejestracja: 12 wrz 2012, 13:04
Lokalizacja: Warszawa Wola

Re: Poljazz 1972-1991

#291

Post autor: Jacek_Karolak »

Голубая серия.

Drodzy koledzy,

Dawno nie pisałem ale byłem mocno zajęty spisywaniem zdobytych wiadomości. Spisałem ponad 520 stron i jeszcze trochę dojdzie. Teraz robię kolejną korektę. Przy okazji zacząłem narzucać odnalezione reedycje Poljazzowych płyt. Nie jest to proste zadanie. Informacje zdobyte w sieci są fragmentaryczne i dość niepewne. Może ktoś Was ma takie reedycje?

Przede mną jeszcze indeksy. Jest to dla mnie kolejne wyzwanie. Do tego jeszcze wato byłoby zilustrować tekst reprodukcjami okładek. To też duże zadanie. Tylko, że tekst zaczyna się rozrastać. Co Wy na to?

Mam do Was serdeczną prośbę o pomoc. Otóż w latach osiemdziesiątych Poljazz udzielił Pronitowi licencję na wydanie kilkudziesięciu płyt. Wszystkie posiadały jednolitą okładkę i skromny opis. Okładka była niebieska z dwoma złotymi saksofonami. Płyty te rzadko prezentowane na europejskich stronach. Natomiast często trafiałem na te wydania płyt na stronach rosyjskich i innych z terenów dawnego Związku Radzieckiego. Podejrzewam, że wszystkie te płyty zostały wyeksportowane do ZSRR. Rosjanie nazwali ją: Niebieska seria (Голубая серия). Próbowałem zarejestrować się na rosyjskich forach i poprosić ich o pomoc w moich poszukiwaniach. Niestety nic mi z tego nie wyszło. Po podaniu mojego Emila, rejestracja nie powiodła się. Może ja coś źle robiłem a może oni mają jakieś blokady? Nie wiem. Ale może komuś z Was uda się poprosić ich o pomoc? Byłbym bardzo wdzięczny. Moja prywatna poczta jest do Waszej dyspozycji. Jest to dla mnie jakaś szansa na uzupełnienie moich poszukiwań.

Proszę jeszcze raz o pomoc.
Dziadek Jacek.
Ocalić od zapomnienia zapomniane firmy: Poljazz i Pronit. Póki jeszcze żyjemy, zostawmy po sobie ślad na Ziemii.
Awatar użytkownika
Jacek_Karolak
Posty: 145
Rejestracja: 12 wrz 2012, 13:04
Lokalizacja: Warszawa Wola

Re: Poljazz 1972-1991

#292

Post autor: Jacek_Karolak »

A oto lista płyt na które Poljazz udzielił licencji Pronitowi.

Z-SX0631 Stan Kenton - Stan(dart) Kenton
Z-SX0680 BRT Jazz Orchestra - Skleroptak
PSJ 88 In/Formation
PSJ 92 Trio Marka Blizińskiego - The wave
PSJ 96 Duo Bednarek - Zgraja - Walking color
PSJ 97 Tomasz Stańko w Pałacu Prymasowskim
PSJ 98 Grand Standart Orchestra
PSJ 100 Follow Namysłowski 25 lat na jazzowej scenie
PSJ 103 Gold Washboard - Gold Washboard Hot Jazz Company
PSJ 104 Extra Ball - Mosquito
PSJ 107 String Connection - Workoholic
PSJ 110 Sławomir Kulpowicz - In/Formation
PSJ 111 Stanisław Sojka - W piwnicy na Wójtowskiej
PSJ 112 Tomasz Stańko - A i J
PSJ 113 Grand Standart Orchestra - Vol. 2
PSJ 114 X-lecie Międzynarodowych Festiwali Pianistów Jazzowych - Kalisz
PSJ 115 Janusz Muniak Quartet - Placebo
PSJ 119 Krzysztof Ścierański - Bass line
PSJ 120 Heavy Metal Sextet - Heavy Metal Sextet vol.1
PSJ 124 Old Timers - Old Timers
PSJ 127 Extra Ball - Akumula-Torres
PSJ 128 New Presentation - Live
PSJ 130 Basspace - Basspace

Marne reprodukcje okładek I etykiet widziałem w sieci. Ale jak już wielokrotnie pisałem, Poszukuję kogoś kto posiada wyżej wymienione płyty i może dla mnie zeskanować okładki i etykiety.

Będę wdzięczny.
Dziadek Jacek.
Ocalić od zapomnienia zapomniane firmy: Poljazz i Pronit. Póki jeszcze żyjemy, zostawmy po sobie ślad na Ziemii.
svantetic
Posty: 3
Rejestracja: 06 sie 2016, 18:32

Re: Poljazz 1972-1991

#293

Post autor: svantetic »

Witam wszystkich,
Super temacik, mam nadzieję że będzie się długo jeszcze rozwijał.
Czy jest szansa żeby ustalić kiedy, ile, w jakich okładkach i ilościach egzemplarzy ukazały się 3 pozycje z serii X:
X-PSJ001 Miles Davis - The Warsaw Session
X-PSJ002 Ray Charles - Jazz Jamboree 1984
X-PSJ003 Miles Davis - The Warsaw Session
Mam nadzieję że nie jest to temat Tabu
Pozdrawiam,
svantetic
Awatar użytkownika
darkman
Posty: 15002
Rejestracja: 02 paź 2015, 09:23
Gramofon: Cielęcina 2.01
Lokalizacja: Topanga Corral
Kontakt:

Re: Poljazz 1972-1991

#294

Post autor: darkman »

Tabu? Nie raczej UFO. Brak fotek tych okładek i archiwizacji grafiki (jeśli istniała w ogóle). Pewnie były to zwykłe tzw uniwersalne czyli w pewnym sensie 'zastępcze' koperty o któ®ych Jacek kiedyś pisał w tym wątku.
Materiał muzyczny o który mowa jest znany i de facto dostępny. Natomiast zarówno tytuły jak i samo wydawnictwo z muzyką Milesa Davisa to raczej obraz radosnej twórczości quasi bootlegowej, niepoliczalne, nieidentyfikowalne i nieodnajdywalne.
W sesionografii Milesa Davisa, takie nagrania istnieją w różnej sygnaturze. Dyskografie zaś nie uwzględniają tego typu wydawnictw, które nie były akceptowalne ani też licencjonowane przez samego artystę.
Awatar użytkownika
Jacek_Karolak
Posty: 145
Rejestracja: 12 wrz 2012, 13:04
Lokalizacja: Warszawa Wola

Re: Poljazz 1972-1991

#295

Post autor: Jacek_Karolak »

Witam.
Nakłady płyt nie są znane. Możemy mówić o kilkuset egzemplarzach. Góra tysiąc. Ale nie są to dane potwierdzone. Do płyt Milesa były wydrukowane okładki. Niestety nie udało mi się dotrzeć do skanów bądź czytelnych zdjęć. Podobno wydrukowano 150 takich okładek. PSJ miał ochotę wypuścić je na rynek. Niestety nie udało się. Jeśli chodzi o Ray Charlesa to nie dotarłem do żadnego śladu aby była wydrukowana dedykowana okładka. Płyty były kolportowane w okładkach uniwersalnych. Ja je nazywam: ślepe okładki. Takie bez żadnego opisu tylko z napisem Poljazz i rysunkiem dość obojętnym. Jeśli dotrę do jakichkolwiek dokumentów to się pochwalę. Ale początek lat dziewięćdziesiątych spowodował Dużą gospodarczą zawieruchę. Archiwa poginęły i ciężko jest cokolwiek znaleźć.
Davies ma nr PSJ-X a Charles nr X-PSJ. Ta niekonsekwencja mogła powstać przez pomyłkę.
Pierwsza płyta Daviesa pokazała się na CD. A koncert na DVD.
Ray Charles też doczekał się wydania na CD. Jego koncert w Warszawie jest szczegółowo ujęty w dyskografii Ray Charlesa.
Zachęcam kolegę do poszukiwań.
Dziadek Jacek
Ocalić od zapomnienia zapomniane firmy: Poljazz i Pronit. Póki jeszcze żyjemy, zostawmy po sobie ślad na Ziemii.
Awatar użytkownika
darkman
Posty: 15002
Rejestracja: 02 paź 2015, 09:23
Gramofon: Cielęcina 2.01
Lokalizacja: Topanga Corral
Kontakt:

Re: Poljazz 1972-1991

#296

Post autor: darkman »

Jacek_Karolak pisze: Pierwsza płyta Daviesa pokazała się na CD. A koncert na DVD.
To posiadam. Co prawda nie wiem jakim cudem się to ukazało oficjalnie? Mam też materiał wyjściowy, a raczej zapis oryginalny z soundboardu i pełny materiał z kamery przed obróbką. Transmisję TV też mam, rzecz oczywista. Same zapisy materiału koncertowego mam w wersjach obowiązujących przez lata. Czyli zapis sounboard w drugim obiegu jako legalne wydanie materiału live (nie publikowanego) - wersje kolekcjonerskie, sessionograficzne i zgodne z ówczesnym stanem prawnym (międzynarodowym w zzakresie ochrony praw autorskich i pokrewnych).
Natomiast, Jacku te okładki (wzmiankowane, jako podobno" dla 150 sztuk) moim zdaniem nie istnieją. Istnieją inne, ale te są stosunkowo znane.
To raczej mrzonka. Takich okładek w dysko Milesa występuje co najmniej kilka w różnych krajach. Jednak zawsze są to okładki tzw wtórne z rynku "kolekcjonerskich opakowań zastępczych". Jakoś to trzeba było katalogować w swoich zbiorach i w czymś trzymać. Tu inwencja twórcza "home domain" była spora, ale nie możemy tego uznawać za istotne skłądniki i pozycje dyskograficzne stricte.
Owszem są to zbiory materiału sesionograficznego i co więcej autentyczne.
To prawda, początek lat 90-tych zrobił nie mało zamieszania delikatnie rzecz ujmując w krajowej fonografii. To oczywiście inny temat.
Awatar użytkownika
Jacek_Karolak
Posty: 145
Rejestracja: 12 wrz 2012, 13:04
Lokalizacja: Warszawa Wola

Re: Poljazz 1972-1991

#297

Post autor: Jacek_Karolak »

Okładki Daviesa. Wyjaśniam co wiem. Mam kiepskie, sieciowe, fotki tych okładek. Przez wiele miesięcy były wystawiane na e-bay i innych portalach aukcyjnych. Będąc w Zarządzie PSJ na Chmielnej, dowiedziałem się o tych 150 okładkach i planach wypuszczenia ich na rynek. Masz rację. Na przeszkodzie stanęły prawa aytorskie. Co prawda w PRL można było zrobić to i owo ale Amerykanie mogliby nam zrobić krzywdę. Pisałem już o interwencji Ambasady USA w sprawie Muddy Watersa i Sary Vaughn. Było to w latach siedemdziesiątych i ten list widziałem. Plany były ale coś stanęło na przeszkodzie i płyty nie wyszły na rynek.

Jeśli posiadasz CD I DVD z warszawskiego koncertu to bardzo Cię poproszę o skany wszystkiego co możliwe. Dzięki temu będę miał materiał do umieszczenia w dyskografii Poljazzu. Do każdej opisanej płyty dopisuję odnalezione reedycje. Ciekawostką jest olbrzymia ilość kaset które ukazywały się na początku lat dziewięćdziesiątych. Każdy robił co chciał. Ale jest to temat dość trudny do ogarnięcia i skatalogowania. To co znalazłem to dopisałem. Ale cały czas szukam.

Z góry dziękuję za pomoc.

Dziadek Jacek.
Ocalić od zapomnienia zapomniane firmy: Poljazz i Pronit. Póki jeszcze żyjemy, zostawmy po sobie ślad na Ziemii.
svantetic
Posty: 3
Rejestracja: 06 sie 2016, 18:32

Re: Poljazz 1972-1991

#298

Post autor: svantetic »

W takim razie spróbuję się podzielić moimi informacjami.

O pierwszej płycie (PSJ-X-001) dowiedziałem się podczas JJ'84. Uczestniczyłem w spotkaniu na którym omawiano ten temat. Z rozmowy wynikało że płyty jeszcze fizycznie nie ma, ale niedługo powinna się pojawić. Była mowa o 470 numerowanych egzemplarzach. Jakiś czas później poproszono mnie, żebym przy okazji mojej podróży służbowej odebrał kilka egzemplarzy. Myślę że było to jeszcze w 1984 roku. Niestety byłem tylko kurierem... ale mając wydeptaną ścieżkę, już kilka miesięcy później jechałem po swój egzemplarz. W obu przypadkach, czyli na przestrzeni ok 6 m-cy, płyty opakowane były w zastępcze okładki Pojazzu - niebiesko-seledynowe tło. Swoją drogą możnaby je wszystkie jakoś pookreślać. Dołączone też były tekturowe wkładki formatu pocztówki z powtarzającym się kolorowym (od jasno-różowego do czerwonego) napisem "We Want Miles". Plus czarny znaczek Jazz Jamboree. Druga strona pocztówki czysta. Nie mogę tego w tej chwili znaleźć, mogę dołączyć skan przy okazji. Numery matryc (strona A/B): PSJ-X001-A AK / PSJ-X001-B AK
01a.jpg
01b.jpg
Nieco później wpadła mi w rękę ta pozycja ze zmienionym labelem. Numery matryc identyczne.
01c.jpg
01d.jpg
Odbierając X-PSJ-002, miałem okazję widzieć ich większą ilość. Wszystkie miały identyczne białe tekturowe okładki - pełne, bez żadnych wycięć na label - żadnych napisów ani rysunków. Do płyty dołączona mała cienka karteczka z tytułami utworów. Numery matryc: XPSJ 02 A-3 / XPSJ 02 B-3
02a.jpg
02b.jpg
PSJ-X-003 - jak wyżej. Widziałem stos płyt - wszystkie w foliowych kopertach wewnętrznych, zapakowane dodatkowo w papierową wewnętrzną kopertę z otworami na label. Numery matryc: XKPSJ 003 A-3 / XKPSJ 003 B-3
03a.jpg
03b.jpg
Awatar użytkownika
Jacek_Karolak
Posty: 145
Rejestracja: 12 wrz 2012, 13:04
Lokalizacja: Warszawa Wola

Re: Poljazz 1972-1991

#299

Post autor: Jacek_Karolak »

4786305434[1].jpg
4786305434[1].jpg (22.12 KiB) Przejrzano 7966 razy
Oto jest moje znalezisko sieciowe. Widać na nim jakiś znaczek z aukcji. Niw umiem tego usunąć. I tak zdjęcie jest tylko poglądowe. Ale trzymam je bo może dotrę do poważnego skanu.

Wracając do poprzedniego postu. Dwie różne etykiety świadczą raczej o tym, że był drugi nakład płyty. To bardzo możliwe. Pamiętajcie, że były lata osiemdziesiąte, Połowa tych lat. Byliśmy odizolowani od świata i marzyliśmy o Ameryce. Płyta z koncertu Daviesa w Warszawie była naprawdę czymś wielkim w tej siermiężnej rzeczywistości. Być może, ten drugi nakład, był szykowany na rynek. Ja posiadałem numerowany egzemplarz z pierwszego nakładu.

Dziadek Jacek.
Ocalić od zapomnienia zapomniane firmy: Poljazz i Pronit. Póki jeszcze żyjemy, zostawmy po sobie ślad na Ziemii.
Awatar użytkownika
Jacek_Karolak
Posty: 145
Rejestracja: 12 wrz 2012, 13:04
Lokalizacja: Warszawa Wola

Re: Poljazz 1972-1991

#300

Post autor: Jacek_Karolak »

Dziękuję za doskonałe skany i numery matryc. Będą do wykorzystania.

Dziadek Jacek
Ocalić od zapomnienia zapomniane firmy: Poljazz i Pronit. Póki jeszcze żyjemy, zostawmy po sobie ślad na Ziemii.
ODPOWIEDZ