Helicon Records i jego płyty

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
janpol
Posty: 112
Rejestracja: 03 sty 2013, 15:01
Lokalizacja: Łódź

Helicon Records i jego płyty

#1

Post autor: janpol »

Utworzenie przez Polskie Stowarzyszenie Jazzowe wydawnictwa „Poljazz” o którym mowa w temacie http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=18&t=2367 nie było jedyną inicjatywą tego rodzaju w Polsce. W 1977 roku Międzynarodowa Federacja Jazzowa powołała wydawnictwo „Helicon Records”. W porównaniu z dokonaniami "Poljazzu" dorobek płytowy Heliconu jest niewielki a historia zdecydowanie krótsza ale uważam, że warto je przedstawić. Myślę, że uda nam się w tym miejscu zebrać informacje o działalności tego wydawnictwa jak i o wydanych przez nie płytach.
Poniżej przedstawiam zestawienie znanych mi płyt wydanych przez „Helicon Records”:
LP
1. Adam Makowicz - “Piano Vistas Unlimited” – HR 1001,
2. Tomasz Stańko - Edward Vesala Quartet - “Live at Remont” – HR 1002,
3. Laboratorium - “Diver” – HR 1003,
4. Jan Jarczyk - “To and Fro” – HR 1004,
5. Alex Band - “The Eccentric” – HR 1005
6. Skrzek-Szukalski - „Ambitus Extended” – HR 1006,
7. Laboratorium - “The Blue Light Pilot” – HR 1007,
8. Stanisław Sojka - “Sojka sings Ellington” – HR 1008,
9. Stanisław Sojka - „Matko, która nas znasz” – HR 1009,
10. Tina Turner - “Sunset on Sunset” – HR 1010,
11. Gold Washboard - “Tiger Rag” – HR 1011,
12. Karolak-Szukalski-Bartkowski - “Time Killers” – HR 1012.
EP
1. Józef Skrzek - „Kolędy” – HR 001,
2. Skrzek-Szukalski - „Kolędy” – HR 002,
3. Hanna Banaszak – “I Love You Mr. Music” HR 003.

W swoim zbiorze winyli posiadam dziewięć płyt z powyższego wykazu (zaznaczone pogrubioną czcionką).
Podobnie jak w przypadku płyt „Poljazzu”, część płyt „Helicon Records” jest aktualnie dostępna we wtórnym obrocie i wydaniach na CD.

Włodzimierz Janowski
Ostatnio zmieniony 05 lis 2014, 15:37 przez janpol, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
janpol
Posty: 112
Rejestracja: 03 sty 2013, 15:01
Lokalizacja: Łódź

Krótka historia powstania wydawnictwa

#2

Post autor: janpol »

Pierwsza informacja o projekcie utworzenia Klubu Płytowego Międzynarodowej Federacji Jazzowej, w ramach którego będzie można otrzymywać zagraniczne płyty jazzowe oraz płyty wydawane przez MFJ, pojawiła się w Jazz Forum nr 45 1/77 (22). W następnym numerze tego czasopisma znalazła się informacja, ze pierwszą pozycją która ukaże się ze znakiem firmowym „Helicon Records & Tapes” będzie kaseta zawierająca niepublikowane dotychczas nagrania Adama Makowicza dokonane specjalnie dla Heliconu, pod tytułem „Piano Vistas Unlimited”. Kasety i płyty miały być dostępne dla członków MFJ za pośrednictwem Oddziału MFJ w Polsce. Z kolei nr 47 3/77 (24) Jazz Forum poinformował, że Zarząd MFJ podjął decyzję o utworzeniu „własnej firmy MFJ wydającej płyty i kasety – Helicon Records and Tapes”. Ponadto przedstawiony został plan wydawniczy. Poza sygnalizowanymi wcześniej nagraniami A. Makowicza, w drugim półroczu 1977 roku miały być wydane płyty i kasety Kwartetu Stańko – Vesala – „Live At Remont” oraz Zbigniewa Seiferta – „Violin Live”. Obok tej informacji zamieszczona była reklama:
JF 47.jpg
Na okładkach nr 49 i nr 50 anglojęzycznej wersji Jazz Forum ukazały się kolejne reklamy:
JF 49.jpg
JF 50.jpg
Szybko podjęte decyzje i pojawiające się reklamy sugerowały powstanie następnej po "Poljazzie" organizacji udostępniającej atrakcyjne płyty, po atrakcyjnej cenie, co w warunkach PRL nie było bez znaczenia.

Włodzimerz Janowski
Awatar użytkownika
KasparHauser
Posty: 586
Rejestracja: 01 lis 2012, 13:48
Gramofon: Nieinterere2000
Lokalizacja: Spoza linii świata

Helicon Records i jego płyty

#3

Post autor: KasparHauser »

Logo Heliconu pojawiało się także na płytach Klubu Płytowego Razem.
Awatar użytkownika
Cracker
Posty: 9605
Rejestracja: 29 gru 2012, 20:16

Helicon Records i jego płyty

#4

Post autor: Cracker »

Na przykład na płycie grupy Apogeum.
Just take those old records off the shelf
I'll sit and listen to 'em by myself
Today's music ain't got the same soul
I like that old time rock and roll
Awatar użytkownika
KasparHauser
Posty: 586
Rejestracja: 01 lis 2012, 13:48
Gramofon: Nieinterere2000
Lokalizacja: Spoza linii świata

Helicon Records i jego płyty

#5

Post autor: KasparHauser »

I na płycie Kobranocki ;) . Płyty tłoczyły Polskie Nagrania (dla KPR).
Awatar użytkownika
janpol
Posty: 112
Rejestracja: 03 sty 2013, 15:01
Lokalizacja: Łódź

Helicon Records i jego płyty

#6

Post autor: janpol »

Nie znam zasad funkcjonowania Klubu Płytowego „Razem”. Jego działalność przypadła na okres gdy moje „zainteresowania płytowe” były ograniczone do przypadkowej lektury „Jazzu” czy „Jazz Forum” i incydentalnych wizyt w sklepach płytowych. Z poprzednich trzech postów wynika, że wydawnictwo Helicon Records obok działalności statutowej świadczyło również usługi na rzecz innych podmiotów, prawdopodobnie na podobnych zasadach jak np. Poljazz dla Musicoramy. Jestem ciekawy, jak szeroki był zakres tej działalności.

Włodzimierz Janowski
Ostatnio zmieniony 04 lis 2014, 16:15 przez janpol, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
janpol
Posty: 112
Rejestracja: 03 sty 2013, 15:01
Lokalizacja: Łódź

Wydanie pierwszej płyty

#7

Post autor: janpol »

W Jazz Forum nr 49 5/77 (26) opublikowano recenzję nagrań z kasety Adama Makowicza „Piano Vistas Unlimited” ale na ukazanie się płyty z tym materiałem, podobnie jak na wydanie płyty Tomasza Stańki i Edwarda Vesali trzeba było jeszcze poczekać. Oczekiwanie na pierwszą trwało ponad rok, bo dopiero Jazz Forum nr 59 3/79 (36) przyniósł następującą informację:
JF 59.jpg
Nieoczekiwanie, wbrew zapowiedziom, wydano płytę grupy Laboratorium „Diver”. Płyta posiadała nr HR 1003 i można było się zorientować, że pojawiła się ona w miejsce awizowanej wcześniej płyty Zbigniewa Seiferta. W treści numeru również znalazła się recenzja płyty grupy Laboratorium a wewnątrz numeru znajdowała się dodatkowa wkładka informacyjna:
JF 59 zal.jpg
Nie potrafię powiedzieć a jestem ciekawy, jak przebiegała realizacja dalszych planów produkcyjnych Heliconu i czy do zainteresowanych docierały inne informacje poza publikowanymi w Jazz Forum. W tym okresie nie byłem już członkiem MFJ, więc nie mogłem skorzystać z możliwości zakupu za pośrednictwem Oddziału MFJ w Polsce. Płyty Helicon Records podobnie jak proponowane do sprzedaży płyty „Bałkantonu” kupiłem w sklepach muzycznych.

Włodzimierz Janowski

P.S. Płyta Urszuli Dudziak której nabycie proponował MFJ to LP „Urszula” Arista Records AL 4065.
Awatar użytkownika
zoombie
Posty: 1029
Rejestracja: 06 maja 2013, 21:36
Lokalizacja: Łódź

Helicon Records i jego płyty

#8

Post autor: zoombie »

janpol pisze:8. Stanisław Sojka - “Sojka sings Ellington” – HR 1008
Właśnie wpadło w moje łapki i wylądowało na talerzu :)
Awatar użytkownika
janpol
Posty: 112
Rejestracja: 03 sty 2013, 15:01
Lokalizacja: Łódź

Laboratorium - "Diver" HR 1003

#9

Post autor: janpol »

Płyta grupy Laboratorium „Diver” z numerem HR 1003 była pierwszą płytą Helicon Records, która ukazała się na rynku. To trzecia „pełna” płyta w dorobku „Laborki”. Jej numer wskazywał, że pojawiła się w miejsce zapowiadanej wcześniej płyty Zbigniewa Seiferta. Jak już pisałem recenzja tej płyty została zamieszczona w Jazz Forum nr 59 3/79 (36).
Helicon 1003 oa.jpg
Helicon 1003 ob.jpg
Helicon 1003 la.jpg
nr matrycy: S3 HR 1003 A M
Helicon 1003 lb.jpg
nr matrycy: S3 HR 1003 B M

Album wydany na CD jest aktualnie dostępny w sprzedaży - Metal Mind Production, CD 0453. Wydanie na CD zawiera dodatkowo dwa bonusy: utwór "Dziwne spóźnienie”, nagrany podczas festiwalu Jazz nad Odrą (20. 03. 1977 r.) oraz "Prevet Blues” zarejestrowane podczas występu na żywo w "Piwnicy pod Baranami” (13. 02. 1980 r.).

Włodzimierz Janowski
Awatar użytkownika
janpol
Posty: 112
Rejestracja: 03 sty 2013, 15:01
Lokalizacja: Łódź

Płyta nr HR 1001

#10

Post autor: janpol »

Płyta nr HR 1001 „Piano Vistas Unlimited”, zawiera nagrania Adama Makowicza dokonane specjalnie dla Heliconu. Jak już pisałem recenzja tych nagrań pojawiła się w Jazz Forum nr nr 49 5/77 (26).
Helicon 1001 oa.jpg
Helicon 1001 ob.jpg
Helicon 1001 la.jpg
nr matrycy: HR 1001 A-4
Helicon 1001 lb.jpg
nr matrycy: HR 1001 B-4

To prawdopodobnie jedyna płyta wydawnictwa Helicon Records, której projekt okładki opracował Rafał Olbiński. Nie wiem dlaczego ta płyta jest pomijana w większości dostępnych w Internecie dyskografii Adama Makowicza. Znajdziemy ją jednak w dyskografii znakomitego pianisty, zawartej w książce „Grać pierwszy fortepian” Rozmowy z Adamem Makowiczem (PWM S.A. 2011 r.). Rozmowy przeprowadził Marek Strasz, menedżer A. Makowicza reprezentujący pianistę we wszystkich krajach poza Ameryką. Nie spotkałem informacji o wydaniu tej płyty na CD.

Włodzimierz Janowski
Awatar użytkownika
janpol
Posty: 112
Rejestracja: 03 sty 2013, 15:01
Lokalizacja: Łódź

Płyta nr HR 1004 "To and Fro"

#11

Post autor: janpol »

"To and Fro" – HR 1004 to jedyna, wydana w Polsce, autorska, winylowa płyta pianisty, puzonisty i kompozytora Jana Jarczyka. Została nagrana w parę miesięcy po śmierci Zbigniewa Seiferta, w którego kwartecie Jan Jarczyk stawiał pierwsze kroki w jazzie. Otwierający drugą stronę płyty utwór „To A Friend” jest dedykowany Z. Seifertowi.
Helicon 1004 oa.jpg
Helicon 1004 ob.jpg
HR 1004 la.jpg
nr matrycy: HR 1004 A K
HR 1004 lb.jpg
nr matrycy: HR 1004 B K

Płyta nie została zrecenzowana w Jazz Forum, nie natrafiłem również na jej wydanie na CD a szkoda. Nagrania zrealizował mieszkający już wtedy w Szwecji Andrzej Poniatowski (perkusista grupy Klan).
Jan Jarczyk zmarł 3 sierpnia 2014 roku w Montrealu, gdzie od blisko 30 lat mieszkał i wykładał na uniwersytecie McGill. Wiadomość o jego śmierci była wielkim zaskoczeniem. Program organizowanej w Łodzi, latem 2014 roku, 7. Letniej Akademii Jazzu przewidywał koncert Jan Jarczyk Montreal Group z udziałem Andrzeja Olejniczaka w dniu 17 lipca jednak pogorszenie stanu zdrowia uniemożliwiło przyjazd J. Jarczyka do Łodzi, pianistę zastąpił „Adzik” Sendecki.

W 1973 roku Poljazz wydał na stronie A, klubowej płyty nr 6 (Z-SXL 0553) nagranie „Koncertu podwójnego na pięciu solistów i orkiestrę” który został napisany przez Jana Jarczyka jako praca dyplomowa, wieńcząca Jego studia kompozytorskie w Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej w Krakowie. W nagraniu wzięli udział: Studio Jazzowe Polskiego Radia pod dyrekcją Jana „Ptaszyna” Wróblewskiego” i soliści: Zbigniew Seifert, Tomasz Stańko, Tomasz Szukalski, Jan Jarczyk i Janusz Muniak.

To kolejny przypadek kiedy spuścizna po znaczącym muzyku jazzowym jest przerażająco mała. Na winylowych płytach „Polskich Nagrań” Jan Jarczyk występuje wyłącznie jako aranżer lub muzyk sesyjny, towarzyszący wykonawcy firmującemu płytę. Gdyby nie „Helicon Records” i "Poljazz" nie byłoby pretekstu, by na tym forum o Janie Jarczyku pisać.
W 2011 roku, polska dyskografia J. Jarczyka została rozszerzona o płytę „Smoked Pianos” GAD CD 002.

Włodzimierz Janowski
Awatar użytkownika
janpol
Posty: 112
Rejestracja: 03 sty 2013, 15:01
Lokalizacja: Łódź

"The Eccentric" - HR 1005

#12

Post autor: janpol »

Alex Band to autorska orkiestra Aleksandra Maliszewskiego, która była i jest znana przede wszystkim z tego, że akompaniowała solistom i zespołom na festiwalach piosenki w Opolu oraz w Sopocie. Drugi album Alex Bandu “The Eccentric” - HR 1005 jest jedyną płytą, nagraną przez orkiestrę, wydaną przez Helicon Records. Recenzję płyty znajdziemy w Jazz Forum nr 78 5/82 (55).
W odróżnieniu od wcześniej opisanych, tę płytę Heliconu wyróżnia wykonana w RFN, lakierowana okładka.
Helicon HR 1005 oa.jpg
Helicon HR 1005 ob.jpg
HR 1005 la.jpg
nr matrycy: AB 270345 - A
HR 1005 lb.jpg
nr matrycy: AB 270345 - B
Album wydany na CD jest aktualnie dostępny – GAD Records GAD CD 015.

Włodzimierz Janowski
Awatar użytkownika
janpol
Posty: 112
Rejestracja: 03 sty 2013, 15:01
Lokalizacja: Łódź

Płyta HR 1006, J. Skrzek - T. Szukalski - "Ambitus Extended"

#13

Post autor: janpol »

Wśród winylowych płyt firmowanych przez Tomasza Szukalskiego, mam w swoim zbiorze dwie, na których utrwalono grę ”Szakala” w duetach. Pierwszą jest płyta „Blues Duo Sz – Sz” wydana przez „Poljazz” (PSJ – 174) zawierająca przede wszystkim utwory tradycyjne, nagrane przez Tomasza Szukalskiego z towarzyszeniem pianisty Janusza Szprota.
Druga to wydana przez Helicon Records płyta „Ambitus Extended”, na której słyszymy niekonwencjonalne połączenie brzmienia instrumentów elektronicznych i gitary basowej Józefa Skrzeka z brzmieniem saksofonów Tomasza Szukalskiego w indywidualnych lub wspólnych kompozycjach obu wykonawców, nagranych na przełomie lipca i sierpnia 1981 roku. Ambitus to termin muzyczny oznaczający rozpiętość między najniższym a najwyższym dźwiękiem utworu muzycznego. Tytuł albumu wskazuje na rozszerzenie tych granic a myślę, że zapisany materiał jeszcze dzisiaj rozsadza horyzonty muzyczne słuchacza.
Helicon HR 1006 oa.jpg
Helicon HR 1006 ob.jpg
HR 1006 la.jpg
nr matrycy: AE 260752 A
HR 1006 lb.jpg
nr matrycy: AE 260752 B
Wydanie na winylu zawiera dziewięć utworów. Album dostępny jest w wersji wydanej na CD - Metal Mind Production, CD 0540. Wydanie to zawiera dodatkowo utwory - bonusy:
10. Szakal,
11. Ambitus Extended,
12. Słodka Pultyna,
13. Duo-Blue-Ben,
14. Czasem zwariowani,
15. Szczęśliwi z miasta N.

W niedzielę, 2 sierpnia minęła trzecia rocznica śmierci Tomasza Szukalskiego.
Ostatni raz widziałem „Szakala” na scenie łódzkiej „Wytwórni” 29 lipca 2010 r. (podczas 3. Letniej Akademii Jazzu), gdzie wystąpił wraz z triem Artura Dutkiewicza. Ze względu na stan zdrowia, występ muzyka stał pod znakiem zapytania ale Tomasz Szukalski pojawił się na scenie i wykonał utwór, owacyjnie przyjęty przez publiczność.
Najtrafniejszą dla mnie opinię o grze Tomasza Szukalskiego sformułował Tomasz Stańko, który powiedział: „Z kimkolwiek grał, grał od niego lepiej”.

Włodzimierz Janowski
Proag
Posty: 4
Rejestracja: 15 lis 2014, 07:14

Helicon Records i jego płyty

#14

Post autor: Proag »

Znalazłem informację, że pod numerem HR1011 obok Gold Washboard - "Tiger Rag" została jeszcze wydana płyta The Bob Long Band - "Cookin". Rok wydania 1982.
Awatar użytkownika
janpol
Posty: 112
Rejestracja: 03 sty 2013, 15:01
Lokalizacja: Łódź

Re: Helicon Records i jego płyty

#15

Post autor: janpol »

Proag pisze:Znalazłem informację, że pod numerem HR1011 obok Gold Washboard - "Tiger Rag" została jeszcze wydana płyta The Bob Long Band - "Cookin". Rok wydania 1982.
Najchętniej, zatytułowałbym ten post „Prawie” Helicon, bo jak wiemy z pewnej reklamy, „prawie” czyni wielką różnicę.
Przygotowując ten temat, trafiłem w Internecie na okładkę, z której wyglądała „bliźniacza płyta” o numerze HR 1011 ale brak logo „Helicon Records” na labelu płyty, rok nagrania oraz brak informacji w źródłach polskich, nie wskazywały na wydanie tej płyty przez „Helicon Records”.
W początku roku „Proag” wywołał mnie do tablicy. Ostatni rok, nie był rokiem mojej największej aktywności na tym Forum, więc jeżeli był cierpliwy to dziś dowie się więcej.
Na dziesięciu dużych płytach znajdziemy zapis:
„Produced by International Jazz Federation”, dopiero po tej informacji, na niektórych płytach, pojawia się nazwa współpracującej agencji.
Na płycie “To and Fro” przeczytamy: “Produced by JAN JARCZYK for International Jazz Federation, zaś na płycie “ The Eccentric”: Producer: Aleksander Maliszewski for International Jazz Federation.
Ale tylko na okładce płyty The Bob Long Band - “Cookin’” przeczytamy informację:
Cookin'.jpg
I to jest właśnie ta informacja, która czyni, moim zdaniem wielką różnicę !

Włodzimierz Janowski

P.S. Płyta nieobecna na polskim rynku.
ODPOWIEDZ