Szukam dobrej płyty Jazzowej lub Soulowej

Awatar użytkownika
Kichal
Posty: 439
Rejestracja: 28 sie 2016, 21:56
Gramofon: Technics SL-5300
Lokalizacja: Częstochowa

Re: Szukam dobrej płyty Jazzowej lub Soulowej

#16

Post autor: Kichal »

Obczaiłem póki co z grubsza tylko te kapele do których wrzuciliście z linkiem do YouTube, a to i tak tylko powierzchowne oględziny
Art Blakey Jazz Messengers - Bardzo na tak, dokładnie o coś takiego mi chodziło
Miles Davis - Circle - w sumie tak sobie, właśnie jest coś co mi się nie podoba w nim do końca, natomiast kolejny Stuff już jak najbardziej genialny :D
John Coltrane - na poczatku miałem skreślić, ale się rozkręcili i daje 3x tak :mrgreen:
Standards Trio Keitha Jarretta - tutaj 10/10 tylko nie wiem o co chodzi z tym "nnynyny ny ny ny ny" jak sobie śpiewa pod nosem hah, siedzę i się śmieje bo przypomina mi mojego kumpla :D Muszę obczaić wersje studyjne, bo może to taki urok :mrgreen:
Sunny Murray - jak wyżej tylko bez "nynyny ny ny ny" :D muszę się zagłębić
Modern Jazz Quartet - to również obowiązkowa pozycja dla mnie do poszerzenia

Co do Caravanu to szczerze mówiąc nawet nie miałem zielonego pojęcia, że to jego dzieło chociaż nazwisko jest mi znane. Widzę, że jest płyta właśnie Buddy Rich - Blues Caravan, z chęcią bym ją kupił tylko nigdzie jej nie widzę poza discogs :D Poszukam jeszcze u ojca ew. wszystkie wskazówki gdzie znaleźć z chęcią przyjmę :D

[youtube]https://www.youtube.com/watch?v=CsSRuiuaTxw[/youtube]

Dzięki Panowie za znalezienie chwili czasu i wtajemniczenie mnie w klimaty ! Większość podesłanych propozycji jest bardzo trafna i o takie coś mi chodziło. W międzyczasie odpaliłem jeszcze spotify któego raczej nie używam i puściłem odtwarzanie losowe playlisty jazzowej, zaczynam się powoli przekonywać do tej aplikacji. Coś czuję, ze może mi braknąć życia na okiełznanie nawet całej twórczości głównych kompozytorów tego gatunku - mieli rozmach :D Jednak trzeba poszerzać horyzonty biorąc pod uwagę, że prawie całe życie słuchałem Punk Rocka i Pop Punka zza oceanu (nie licząc gimnazjum bo wtedy "metal" :D )
Jest: Technics SL-5300 // Dual CV-1400 // Canton GLX-100
Były: ITT HiFi 8012, Pioneer SPL-40, Pro-Ject Debut III DC Esprit, Kenwood KA-3700
Awatar użytkownika
Dragant
Posty: 968
Rejestracja: 14 cze 2014, 13:26
Gramofon: Sony PS-X70
Lokalizacja: Warszawa

Re: Szukam dobrej płyty Jazzowej lub Soulowej

#17

Post autor: Dragant »

Kichal pisze: Co do Caravanu to szczerze mówiąc nawet nie miałem zielonego pojęcia, że to jego dzieło chociaż nazwisko jest mi znane.
Sam grywałem na perkusji kilka dobrych lat, więc polecam Rich'a. Dla mnie to jeden z najgenialniejszych bębniarzy ubiegłego wieku. Do tego kilku innych: Mitch Mitchell, Mike Portnoy,... Ale to już inne gatunki ;)
Sony PS-X70, Nagaoka MP-110+JNP-200/Denon DL301 MKI, Nuda Mini, Rotel RA971, Canton Karat 300, Rotel RCD-930AX
Awatar użytkownika
Kichal
Posty: 439
Rejestracja: 28 sie 2016, 21:56
Gramofon: Technics SL-5300
Lokalizacja: Częstochowa

Re: Szukam dobrej płyty Jazzowej lub Soulowej

#18

Post autor: Kichal »

Dzisiaj w empiku widziałem Miles Davis - Birth Of The Cool i John Coltrane - Blue Train - no i mam dylemat, którą wziąć :D Obie po 46.99

A tak btw. jakie macie odczucia dotyczące tej płyty Buddyego Richa ? https://www.discogs.com/Buddy-Rich-And- ... se/7663698

Buddy Rich And The Killer Force - Killing Me Forcefully. Nie mogę znaleźć żadnej wersji online żeby obadać, słyszałem, że jest ona trochę funkowa i nie wiem czy mi się to spodoba. Na youtube z tego live'a jest tylko jeden kawałek :think:

EDIT:
Mam postanowienie, jak znajomi jutro zaproszą mnie tylko na ślub, a nie na wesele to kupuję obie z empiku. A jak zaproszą na wesele to muszę obejść się ze smakiem :D
Jest: Technics SL-5300 // Dual CV-1400 // Canton GLX-100
Były: ITT HiFi 8012, Pioneer SPL-40, Pro-Ject Debut III DC Esprit, Kenwood KA-3700
Naoomyuk
Posty: 15
Rejestracja: 11 mar 2017, 18:26

Re: Szukam dobrej płyty Jazzowej lub Soulowej

#19

Post autor: Naoomyuk »

Podbijam Art Blakey and The Jazz Messengers. Od siebie dorzucę, że uwielbiam album, którego "singlem przewodnim" jest Moanin'. Możliwe, że tak samo nazywa się album. Cena to 20-35 zł, więc raczej niewiele ;)
Awatar użytkownika
darkman
Posty: 15002
Rejestracja: 02 paź 2015, 09:23
Gramofon: Cielęcina 2.01
Lokalizacja: Topanga Corral
Kontakt:

Re: Szukam dobrej płyty Jazzowej lub Soulowej

#20

Post autor: darkman »

Kichal pisze: Miles Davis - Birth Of The Cool i John Coltrane - Blue Train - no i mam dylemat, którą wziąć :D Obie po 46.99
Jeśli to ma być cegiełka do budowy kolekcji to: Trane->
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=31 ... 80#p158380
posty: 143-145.
M.Davis to prawdopodobnie DOL lub WAX, zatem jak kupisz na CD będzie lepiej. Muza super, dość wczesne nagrania i b.interesujące. Natomiast LP warto poszukać lepszego wydawnictwa, zresztą dla obu moim zdaniem, choć cena atrakcyjna i nie grają te płyty źle.

Buddy Rich,
http://www.allmusic.com/artist/buddy-ri ... iscography
Buddy najlepiej wypada jako BR Band w big bandach i w grze solo, słynąc z niezwykłej techniki.
Swing i neo swing to bodaj jego najlepszy czas.
Awatar użytkownika
Kichal
Posty: 439
Rejestracja: 28 sie 2016, 21:56
Gramofon: Technics SL-5300
Lokalizacja: Częstochowa

Re: Szukam dobrej płyty Jazzowej lub Soulowej

#21

Post autor: Kichal »

darkman pisze: M.Davis to prawdopodobnie DOL lub WAX, zatem jak kupisz na CD będzie lepiej.
Zaryzykowałem i kupiłem M.Davis, stwierdziłem, że Coltrane w tym wydaniu już pojawił się 2-gi raz w niskiej cenie + na dodax wcale nie jest dużo droższy :D Jeszcze nie sciągnąłem folii, ale to kwestia czasu, miesiąc nie było mnie przy gramofonie i wpadło kilka płyt w miedzy czasie, których nie słuchałem i lecą teraz po kolei :D
Jest: Technics SL-5300 // Dual CV-1400 // Canton GLX-100
Były: ITT HiFi 8012, Pioneer SPL-40, Pro-Ject Debut III DC Esprit, Kenwood KA-3700
Awatar użytkownika
retros
Posty: 109
Rejestracja: 24 paź 2017, 13:50

Re: Szukam dobrej płyty Jazzowej lub Soulowej

#22

Post autor: retros »

To ja ja się podpinam do tematu, chętnie zanabył bym czarną płytę/płyty dżezową, około dżezową na której istotną rolę odgrywa gitara basowa, bardzo lubię ten instrument.
Awatar użytkownika
darkman
Posty: 15002
Rejestracja: 02 paź 2015, 09:23
Gramofon: Cielęcina 2.01
Lokalizacja: Topanga Corral
Kontakt:

Re: Szukam dobrej płyty Jazzowej lub Soulowej

#23

Post autor: darkman »

Rush. Trochę mu nie po drodze z jazzem, ale daje radę. Bass na vokalu! :)

.. Markus Miller z M.Davisem i bez, Foley z Milesem, W.Pilichowski - coś na winylu pewnie jest, Jaco Pastorius na płytach Weather Report i jako leader oraz performer w różnych składach, a zwłaszcza jamowych, Miroslav Vitoush na tychże WX, itd..
Bas w jazzie nie bywał instrumentem dominującym ani solowym stricte. Raczej zdecydowanie sekcyjnym jak perkusja i fortepian. Kontrabas to bardziej naturalny instrument dla jazzu.

Jeśli miałbym polecić jedną tylko płytę spełniającą ww oczekiwania to tę:
Weather Report ‎– Heavy Weather
Label:Columbia ‎– PC 34418, Columbia ‎– 34418

Generalnie jeśli bas, a niekoniecznie w postaci gitary to Eberhard Weber na ECM. Warto do kwadratu! Wszak jego instrument nazywa się double bass :)
No i Hendrixa na basie Hagstrom warto posłuchać. Nie wiem czy to jazz ale grali trochę razem z Milesem, to pewnie jazz :mrgreen: Co prawda te taśmy zaginęły, ale wiadomo to?
Awatar użytkownika
Myszor
Posty: 10428
Rejestracja: 30 paź 2014, 18:44
Gramofon: Składak
Lokalizacja: Wrocław

Re: Szukam dobrej płyty Jazzowej lub Soulowej

#24

Post autor: Myszor »

retros pisze:
18 lis 2017, 19:15
To ja ja się podpinam do tematu, chętnie zanabył bym czarną płytę/płyty dżezową, około dżezową na której istotną rolę odgrywa gitara basowa, bardzo lubię ten instrument.
Pink Freud oczywiście. Wszak lider to bassman:)
Takie Pink Freud Plays Autechre rozwala system:)
Awatar użytkownika
Ramirez
Posty: 1729
Rejestracja: 17 sty 2016, 14:21
Gramofon: Sony PS-4300

Re: Szukam dobrej płyty Jazzowej lub Soulowej

#25

Post autor: Ramirez »

retros pisze:
18 lis 2017, 19:15
To ja ja się podpinam do tematu, chętnie zanabył bym czarną płytę/płyty dżezową, około dżezową na której istotną rolę odgrywa gitara basowa, bardzo lubię ten instrument.
Spróbuj Stanleya Clarka, np. Stanley Clarke ‎– Rocks, Pebbles And Sand albo Stanley Clarke ‎– School Days.
Awatar użytkownika
SimonTemplar
Posty: 3976
Rejestracja: 24 gru 2015, 14:28
Lokalizacja: UK

Re: Szukam dobrej płyty Jazzowej lub Soulowej

#26

Post autor: SimonTemplar »

Myszor dobrze gada :D . Spróbuj Wojtka Mazolewskiego. Towar exportowy First Class ;)
Awatar użytkownika
retros
Posty: 109
Rejestracja: 24 paź 2017, 13:50

Re: Szukam dobrej płyty Jazzowej lub Soulowej

#27

Post autor: retros »

Tak, Pink Freud podchodzi mi też, ale przynajmniej na razie tak mam że ciągnie mnie do starych płyt, tak samo nawet jak by mnie było stać na nowy dobry gramofon kupił bym możliwie najlepszy ale tak sprzed 30-40 lat. Taka wartość dodana ja się połozy na talerzu kilkudziesięcioletnią dobrze zachowaną płytę i się człowiek cofa w czasie :)
Co do Pilichowskiego to jego styl nie bardzo mi pasuje, on bardzo lubi slap, wolę bardziej subtelne niskotonowe granie ;)
Propozycja darkmana Markusa Millera z Davisem, tak, to może być to i Pastorius, jego płytę muszę mieć.
Awatar użytkownika
kriss
Posty: 1218
Rejestracja: 05 paź 2017, 17:58
Gramofon: Sony PS-X50

Re: Szukam dobrej płyty Jazzowej lub Soulowej

#28

Post autor: kriss »

Swoją drogą , dobry temat, tez troszkę podłapałem i skorzystałem z niektórych propozycji :mrgreen:
Ale ciekawe też dla mnie odkrycie współczesnego grania jak Pink Freud, powiem tak wow :!:
Awatar użytkownika
jaca1970
Posty: 1733
Rejestracja: 02 mar 2018, 15:21
Gramofon: Universum 6000

Re: Szukam dobrej płyty Jazzowej lub Soulowej

#29

Post autor: jaca1970 »

Taki wątek nie może gasnąć...

Propozycja: Miles Davis "Ballads"
składanka, reedycja, digitally remastered 1988 CBS.... Nic z tego nie ma większego znaczenia...
płyta świetna, łatwa średnio, ale jeśli dać jej szanse to zostanie na dobre...
Na początek przygody z Milesem.
Załączniki
IMG-20210319-WA0027.jpeg
IMG_20210319_201919.jpg
Jesień/zima - Universum 6000 by Micro Seiki, EMPIRE 5000, PRE by Jaceulek, Drewnopodobny ROTEL 402, Marantz LD 100. Wiosna/lato - Combo Schneider: Dual 1235, Shure V15 III i kolumny Philips KD - 1034.
Awatar użytkownika
Quarter
Posty: 823
Rejestracja: 24 sie 2019, 11:41
Gramofon: Thorens TD-125
Lokalizacja: Warszawa

Re: Szukam dobrej płyty Jazzowej lub Soulowej

#30

Post autor: Quarter »

"Kind of Blue" i "Ascenseur pour l'Échafaud" Miles'a Davisa zawsze i o każdej porze. Spróbuj późno wieczorem, ze szklaneczką i lekko przygaszonym swiatłem. Przenosi w czasie i przestrzeni dokąd....chcesz :)

Dziś na świeżo sobie przypomniałem coś z pogranicza jazzu i soulu: Quincy Jones "Q's Jook Joint".

PS. A teraz tłukę z Tidala Thelonious Monk Quintet "5 By Monk By 5" - ależ to dobre jest, rany, jak kawa i papierosy.. :dance:
Jest: Thorens TD-125 'Frankensteiner' (od Zbyszek1982), Grundig 5200 (od Kukiz 30), ONKYO A-8067, NAMCO NSZ-333, Chromecast Audio + DAC.
Był: Technics SL-Q2, 1500C, 1200GR, Luxman L435, JVC AX1 i AX-330, NIKKO TRM750, Dali Icon 6, Thiel Cs 1.2
ODPOWIEDZ