Poljazz 1972-1991

ODPOWIEDZ
svantetic
Posty: 3
Rejestracja: 06 sie 2016, 18:32

Re: Poljazz 1972-1991

#301

Post autor: svantetic »

Awatar użytkownika
Jacek_Karolak
Posty: 145
Rejestracja: 12 wrz 2012, 13:04
Lokalizacja: Warszawa Wola

Re: Poljazz 1972-1991

#302

Post autor: Jacek_Karolak »

Pisałem do tego gościa kilka razy. Niestety bez odzewu. Bardzo żałuję. Ale to oznaczać może, że jednak jakieś okładki były wydrukowane. Ten facet posiada, podobno, dużo innych ciekawostek. Ale jakoś nie mogę złapać z nim kontaktu.
Dziadek Jacek.
Ocalić od zapomnienia zapomniane firmy: Poljazz i Pronit. Póki jeszcze żyjemy, zostawmy po sobie ślad na Ziemii.
Awatar użytkownika
Jacek_Karolak
Posty: 145
Rejestracja: 12 wrz 2012, 13:04
Lokalizacja: Warszawa Wola

Re: Poljazz 1972-1991

#303

Post autor: Jacek_Karolak »

Właśnie zakończyłem spisywanie numerów matryc z dostępnych mi źródeł. Mam nadzieję, że tabela jest czytelna. Obawiam się jednak, że zawiera pewne błędy. Małe i duże litery, spacje, myślniki, gwiazdki itp. Jeśli macie którąś z tych płyt, to porównajcie proszę i napiszcie. Bardzo chciałbym uzupełnić tę tabelę. Oto ona.
Odnalezione numery matryc.docx
(79.42 KiB) Pobrany 172 razy
Z góry dziękuję za wszelkie uwagi.

Dziadek Jacek
Ocalić od zapomnienia zapomniane firmy: Poljazz i Pronit. Póki jeszcze żyjemy, zostawmy po sobie ślad na Ziemii.
Awatar użytkownika
Jacek_Karolak
Posty: 145
Rejestracja: 12 wrz 2012, 13:04
Lokalizacja: Warszawa Wola

Re: Poljazz 1972-1991

#304

Post autor: Jacek_Karolak »

Bardzo się cieszę, że czytacie ten wątek. Mamy już za sobą pana ucho, który chciał zrobić interes na dojeżdżaniu do biblioteki. Dzięki Bogu Wojtek usunął gościa i mamy spokój. Jest to jedno z nielicznych forów gdzie rozmawiamy o rzeczach nas interesujących. Bez inwektyw i bluźnienia. Wasza pomoc jest bezcenna dla moich poszukiwań. Sami wiecie, że chętnie dzielę się informacjami przeze mnie zdobytymi. Zdaję sobie sprawę, że jeszcze daleka droga przede mną. Ale staram się i nie ustaję w poszukiwaniach. Poljazz to ponad 300 wydanych płyt w minionej epoce. To była ciężka praca wielu pasjonatów. Udało się opublikować wiele unikatowych nagrań. Zapisać część naszego muzycznego życia. Część kultury. To ważne. Jeśli macie te starożytne płyty gramofonowe i czasem ich słuchacie, to proszę, pooglądajcie je dokładniej. Odczytajcie co się da. Napiszcie do mnie. Tu albo prywatnie. Jestem \zainteresowanym najdrobniejszymi szczegółami. To wszystko składa się na historię naszej kultury.

Dziadek Jacek
Ocalić od zapomnienia zapomniane firmy: Poljazz i Pronit. Póki jeszcze żyjemy, zostawmy po sobie ślad na Ziemii.
Awatar użytkownika
janpol
Posty: 112
Rejestracja: 03 sty 2013, 15:01
Lokalizacja: Łódź

Re: Poljazz 1972-1991

#305

Post autor: janpol »

Trudno nie czytać tego wątku, bo to jedyny, gdzie w każdym poście jego Autora czuje się pasję i determinację, by dotrzeć do sedna.
Panie Jacku, wykonał Pan kolejną „mrówczą” pracę bo spisanie numerów matryc nie jest łatwe ale przed Panem kolejne trudne zadanie, bo chyba tłoczeń każdej płyty było więcej niż jedno. Posiadany przeze mnie album Komedy, (moim zdaniem pierwsze tłoczenie), ma następujące numery matryc:
Z-SXL 0558:
Strona A: Z S 3 X-558 A C,
Strona B: Z-S-3 X-558 - 3 B C
Z-SXL 0559:
Strona A: Z S 3 X-559 A C,
Strona B: Z-S-3 X-559 B C
Z-SXL 0560:
Strona A: Z S 3 X-560 - 2 A C,
Strona B: Z-S-3 X-560 - 2 B C
Z-SXL 0561:
Strona A: Z S 3 X-561 - 3 A J,
Strona B: Z-S-3 X-561 B C
Numery matryc innych posiadanych przeze mnie płyt Poljazzu, gdy będą inne niż w Pana zestawieniu, prześlę poza forum.

Włodzimierz Janowski
Awatar użytkownika
Jacek_Karolak
Posty: 145
Rejestracja: 12 wrz 2012, 13:04
Lokalizacja: Warszawa Wola

Re: Poljazz 1972-1991

#306

Post autor: Jacek_Karolak »

Święta racja. Rzeczywiście było kilka wydań poszczególnych płyt. Zwłaszcza w początkowym okresie. Sam Komeda miał trzy okładki. Do tego doszły różne tłocznie. Jeśli możecie sprawdzić swoje egzemplarze płyt, to będę bardzo wdzięczny. Dopiszę je chętnie do swojej pracy. Za zamieszczone numery Komedy, serdecznie dziękuję.

Dziadek Jacek.
Ocalić od zapomnienia zapomniane firmy: Poljazz i Pronit. Póki jeszcze żyjemy, zostawmy po sobie ślad na Ziemii.
Awatar użytkownika
Jacek_Karolak
Posty: 145
Rejestracja: 12 wrz 2012, 13:04
Lokalizacja: Warszawa Wola

Re: Poljazz 1972-1991

#307

Post autor: Jacek_Karolak »

Dobra. Poprosiłem Was o odczytanie numerów matryc. Zawsze to można zrobić przy okazji słuchania płyty. Jak się okazuje, płyty tłoczono z różnych matryc. Ale, gdyby ktoś z Was słuchał sobie wieczorem płyt Poljazzu, to bardzo proszę o podanie czasu trwania poszczególnych utworów z następujących płyt:
Z-SXL 0545
Z-SXL 0550
Z-SXL 0551
Z-SXL 0553
Z-SX 0599, B6
Z-SX 0626
Z-SX 0670
PSJ 99
PSJ 121
PSJ-160
PSJ 162
PSJ 168
PSJ 175
PSJ 188
PSJ 246
PSJ 248
K-PSJ 009 i K-PSJ 010
K-PSJ 020
SPSJ 002
SPSJ 003
SPSJ 004
M-0012
M-0014
M-0021
PSJ-X-003
Gdyby komuś się chciało pomierzyć te czasy i przesłać je na forum, to będę wdzięczny.

Dziadek Jacek
Ostatnio zmieniony 22 lis 2016, 20:44 przez Jacek_Karolak, łącznie zmieniany 2 razy.
Ocalić od zapomnienia zapomniane firmy: Poljazz i Pronit. Póki jeszcze żyjemy, zostawmy po sobie ślad na Ziemii.
Awatar użytkownika
Jacek_Karolak
Posty: 145
Rejestracja: 12 wrz 2012, 13:04
Lokalizacja: Warszawa Wola

Re: Poljazz 1972-1991

#308

Post autor: Jacek_Karolak »

Właśnie przesłuchałem sobie płytę Ray Charlesa z wieczornego koncertu Ray Charlesa. Zajęło mi to trochę czasu, ale udało się ustalić czasy utworów. Żmudna praca bo trzeba było odjąć oklaski, potraktowałem je jako przerwę między utworami. Muszę Wam powiedzieć, że to dość żmudna praca. Ale daje się to zrobić.

Dziadek Jacek
Ocalić od zapomnienia zapomniane firmy: Poljazz i Pronit. Póki jeszcze żyjemy, zostawmy po sobie ślad na Ziemii.
Awatar użytkownika
Jacek_Karolak
Posty: 145
Rejestracja: 12 wrz 2012, 13:04
Lokalizacja: Warszawa Wola

Re: Poljazz 1972-1991

#309

Post autor: Jacek_Karolak »

Jeszcze raz o numerach matryc.

Widzę, że jest pewne zainteresowanie moim wykazem. Sprawdzenie jest dość proste. Jeśli macie jakieś uwagi, inne numery matryc i uzupełnienia, to proszę o informacje. Zwłaszcza, że wiele płyt było tłoczonych w różnych tłoczniach i miało kilka wydań.

Dziadek Jacek
Ocalić od zapomnienia zapomniane firmy: Poljazz i Pronit. Póki jeszcze żyjemy, zostawmy po sobie ślad na Ziemii.
Kepesh
Posty: 6
Rejestracja: 16 wrz 2016, 15:47

Re: Poljazz 1972-1991

#310

Post autor: Kepesh »

Witam,

Jacku przejrzyj tę stronę: http://www.kppg.waw.pl/index.htm

Pozdrawiam
Awatar użytkownika
Jacek_Karolak
Posty: 145
Rejestracja: 12 wrz 2012, 13:04
Lokalizacja: Warszawa Wola

Re: Poljazz 1972-1991

#311

Post autor: Jacek_Karolak »

Dzięki za podpowiedź. Znam Pana Jacka Żylińskiego i wspieramy się nawzajem.

Dziadek Jacek
Ocalić od zapomnienia zapomniane firmy: Poljazz i Pronit. Póki jeszcze żyjemy, zostawmy po sobie ślad na Ziemii.
Awatar użytkownika
Jacek_Karolak
Posty: 145
Rejestracja: 12 wrz 2012, 13:04
Lokalizacja: Warszawa Wola

Re: Poljazz 1972-1991

#312

Post autor: Jacek_Karolak »

Surowy Tato.

Czy macie koledzy jakiś kontakt na tego faceta. Wiem, że posiada wiele Poljazzowych płyt. W tym CD. Właśnie przeglądając swoje zbiory stwierdziłem, że płyty CD 5, 6, 7, 8 i 9 wyglądają niemal identycznie. Część już potwierdziłem, że były tłoczone w Czechach. Potrzebuję potwierdzenia czy pozostałe CD były numerowane tak samo (chodzi o matryce). Możecie mi pomóc?

Dziadek Jacek
Ocalić od zapomnienia zapomniane firmy: Poljazz i Pronit. Póki jeszcze żyjemy, zostawmy po sobie ślad na Ziemii.
Awatar użytkownika
Jacek_Karolak
Posty: 145
Rejestracja: 12 wrz 2012, 13:04
Lokalizacja: Warszawa Wola

Re: Poljazz 1972-1991

#313

Post autor: Jacek_Karolak »

Drodzy goście i czytelnicy.
Bardzo Was namawiam o reakcje. Mogą być wspierające i krytyczne. Jestem na końcówce opracowywania dyskografii Poljazzu. Jak czytacie, brakuje mi jeszcze trochę danych. Dla mnie jest oczywistym, że ta praca może nigdy się nie skończyć i będzie wymagać wielu uzupełnień. Ale będę się starał. Jeśli możecie to dajcie znać.

Dziadek Jacek
Ocalić od zapomnienia zapomniane firmy: Poljazz i Pronit. Póki jeszcze żyjemy, zostawmy po sobie ślad na Ziemii.
IndeksPF
Posty: 1
Rejestracja: 10 lis 2016, 00:41

Re: Poljazz 1972-1991

#314

Post autor: IndeksPF »

Dzień dobry, witam wszystkich zainteresowanych wytwórnią płytową Poljazz, a w szczególności Pana Jacka. Jestem współautorem strony: Indeks Polskiej Fonografii, zapraszam do odwiedzenia. Jest tam katalog Poljazzu, jeszcze w trakcie opracowywania, ale jest już co przeglądać. Będziemy wdzięczni za uwagi i wskazanie ewentualnych błędów. Zaczęliśmy również skanowanie poligrafii Poljazzu, trochę tego będzie. Skany zamieszczane są na stronie: POLJAZZ, zapraszamy do przeglądania. Pod obrazkami zamieszczone są numery matryc. Nie będzie na tej stronie zbieraniny z internetu, tylko skany wykonane przez nas osobiście. Strony sukcesywnie będą się powiększać. Panie Jacku, jeśli potrzebuje Pan któreś pozycje w wysokiej jakości (600dpi), proszę śmiało pisać, prześlemy Panu. Mam nadzieję, że dzięki powyższym stronom powiększycie swoją wiedzę o wytwórni Poljazz.

łączę pozdrowienia
Adam
Indeks Polskiej Fonografii
Awatar użytkownika
Jacek_Karolak
Posty: 145
Rejestracja: 12 wrz 2012, 13:04
Lokalizacja: Warszawa Wola

Re: Poljazz 1972-1991

#315

Post autor: Jacek_Karolak »

Fajnie, że powstała nowa inicjatywa. Apeluje o daleko posuniętą współpracę. Tylko wtedy dokonamy, wspólnie, czegoś ważnego a nie tylko zaśmiecimy sieć. To ważne. Tylko tu potraktowano poważnie moją inicjatywę. Mam już naprawdę wiele zrobione. Ale walczę dalej. Mam nadzieję, że niebawem będę mógł to jakoś pokazać dla dobra wszystkich.

Dziadek Jacek
Ocalić od zapomnienia zapomniane firmy: Poljazz i Pronit. Póki jeszcze żyjemy, zostawmy po sobie ślad na Ziemii.
ODPOWIEDZ