Kącik NWOBHM

Black Beauty
Posty: 7
Rejestracja: 27 wrz 2014, 14:50

Kącik NWOBHM

#31

Post autor: Black Beauty »

Jako dzieciak bardzo mocno interesowałem się NWOBHM i do dziś mam słabość do zespołów tego nurtu (nie piszcie GATUNEK, bo to żaden odrębny gatunek - klasyczny heavy metal wg. brytyjskiej recepty). Z perspektywy czasu widzę, że mnóstwo kapel nie było godnych ówczesnego mojego zachwytu, lecz rzeczywiście są zespoły (a raczej płyty) godne uwagi:

Iron Maiden, Diamond Head, Angel Witch, Tygers Of Pan Tang (pierwsze trzy albumy), Tanki i jeszcze kilka innych kapel.
Felix1988
Posty: 3443
Rejestracja: 26 sty 2020, 12:31

Re: Kącik NWOBHM

#32

Post autor: Felix1988 »

Samson - Head On. Kupiona na Allegro za niecałe 90 zł. Autograf lidera po sprawdzeniu w sieci innych jego podpisów wydaje się autentyczny, zresztą sprzedawca nie robił z tego jakiejś podbijającej sprzedaż hecy; jak inne płyty wystawił ją od 15 zł. Miałem to wrzucić do wątku autografowego, ale myślę, że po latach warto odkopać i ten :)
Załączniki
Samson Head On.jpg
Arkadyo
Posty: 809
Rejestracja: 06 paź 2012, 19:41

Re: Kącik NWOBHM

#33

Post autor: Arkadyo »

Warto chyba wspomnieć Black Sabbath, Judas Priest i Motorhead bo to 3 kluczowe zespoły, które wywarły największy wpływ na późniejszy metal. Jakby nie patrzeć to tuzy takie jak Metallica, Slayer i Exodus w USA, Sodom Kreator w Niemczech czy choćby Venom w UK inspirowane były głównie nimi.
Jedni używają sprzętu do słuchania muzyki, drudzy używają muzyki do słuchania sprzętu.
Ja błądzę gdzieś po środku...
Felix1988
Posty: 3443
Rejestracja: 26 sty 2020, 12:31

Re: Kącik NWOBHM

#34

Post autor: Felix1988 »

Arkadyo pisze:
28 lip 2023, 11:18
Warto chyba wspomnieć Black Sabbath, Judas Priest i Motorhead bo to 3 kluczowe zespoły, które wywarły największy wpływ na późniejszy metal. Jakby nie patrzeć to tuzy takie jak Metallica, Slayer i Exodus w USA, Sodom Kreator w Niemczech czy choćby Venom w UK inspirowane były głównie nimi.
Co do pierwszego zdania fakt, ale w/w zespoły nie mają nic wspólnego z nurtem NWOBHM - na tej zasadzie można by tu pisać o wszystkim, bo każdy zespół od czegoś zaczynał i kimś się inspirował.
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41379
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Kącik NWOBHM

#35

Post autor: Wojtek »

Arkadyo chyba nie wie co to New Wave of British Heavy Metal, a wypadałoby pierw wiedzieć, a potem się w "kąciku" wypowiadać :morda:
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
Awatar użytkownika
krolix
Posty: 894
Rejestracja: 03 sie 2011, 00:39
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Kącik NWOBHM

#36

Post autor: krolix »

Felix1988 pisze:
28 lip 2023, 14:51
Arkadyo pisze:
28 lip 2023, 11:18
Warto chyba wspomnieć Black Sabbath, Judas Priest i Motorhead bo to 3 kluczowe zespoły, które wywarły największy wpływ na późniejszy metal. Jakby nie patrzeć to tuzy takie jak Metallica, Slayer i Exodus w USA, Sodom Kreator w Niemczech czy choćby Venom w UK inspirowane były głównie nimi.
Co do pierwszego zdania fakt, ale w/w zespoły nie mają nic wspólnego z nurtem NWOBHM - na tej zasadzie można by tu pisać o wszystkim, bo każdy zespół od czegoś zaczynał i kimś się inspirował.
Hm... Motorhead często zaliczani są do NWOBHM, Venom rzadziej, ale też. ;)
Arkadyo
Posty: 809
Rejestracja: 06 paź 2012, 19:41

Re: Kącik NWOBHM

#37

Post autor: Arkadyo »

Wojtek pisze:
30 lip 2023, 19:07
Arkadyo chyba nie wie co to New Wave of British Heavy Metal, a wypadałoby pierw wiedzieć, a potem się w "kąciku" wypowiadać :morda:
To jakiś niesmaczny żart? Ze co? Judas Priest to nie jest nwobhm? A może Motorhead nie? Jedynie Black Sabbat można z tego wyłączyć choć do dzisiaj nie rozumiem dlaczego solowa kariera Ozzy Osborna jest traktowana jako odrębny gatunek.
Jedni używają sprzętu do słuchania muzyki, drudzy używają muzyki do słuchania sprzętu.
Ja błądzę gdzieś po środku...
Arkadyo
Posty: 809
Rejestracja: 06 paź 2012, 19:41

Re: Kącik NWOBHM

#38

Post autor: Arkadyo »

Ten cały podział, kto do czego sie zalicza jest poprostu śmieszny. Sztywne trzymanie sie takich systematyzacji w metalu prowadzi tylko do niepotrzebnych nieporozumień. Metal to zawsze był żywioł, od pierwszych przesterowanych rifów lat 70. To tak jakby zjawisko burzy dzielic na dwoje bo efekt błyskowy i dźwiękowy to dwie różne fale... W wyniku tego mamy takie bzdety, że do nowej fali brytyjskiego heavy metalu wchodza zespoły które nigdy heavy metalu nie grały a co najwyżej hard rocka. I tak Iron Maiden, którego dwie pierwsze płyty noszą znikome ślady heavy metalu i to wydane w latach 80- tych jest wymieniany jako topowy przedstawiciel nwobhm a np aces of spades z końca lat 70 który od biedy moznaby podciagnąc pod thrash metal tutaj jest kwestionowany jako nwobhm...
Jedni używają sprzętu do słuchania muzyki, drudzy używają muzyki do słuchania sprzętu.
Ja błądzę gdzieś po środku...
Felix1988
Posty: 3443
Rejestracja: 26 sty 2020, 12:31

Re: Kącik NWOBHM

#39

Post autor: Felix1988 »

Jakbyś się nie zaperzał ani Priest, ani Motöry nie należą do nurtu NWOBHM, bo wydawały płyty jeszcze przed jego powstaniem :lol: Prekursorzy, owszem. Poza tym kwestionujesz gatunkowe szufladki/systematyzację, a sam się w nią zabawiasz, wrzucając Maiden do worka hard rock, a Motörhead (prawidłowa pisowania, nie ma zespołu Motorhead) podciągasz pod thrash... Zresztą: nie za bardzo chyba wiesz o czym piszesz, skoro mylisz tytuły, daty wydań płyt i nazwiska, więc o czym tu dyskutować.
Arkadyo
Posty: 809
Rejestracja: 06 paź 2012, 19:41

Re: Kącik NWOBHM

#40

Post autor: Arkadyo »

Felix1988 pisze:
01 sie 2023, 11:45
a Motörhead (prawidłowa pisowania, nie ma zespołu Motorhead) podciągasz pod thrash... więc o czym tu dyskutować.
Racja tu nie ma o czym dyskutować.
Jedni używają sprzętu do słuchania muzyki, drudzy używają muzyki do słuchania sprzętu.
Ja błądzę gdzieś po środku...
Arkadyo
Posty: 809
Rejestracja: 06 paź 2012, 19:41

Re: Kącik NWOBHM

#41

Post autor: Arkadyo »

Podobnie jak nie ma zespołu Mötory jak i Priest... No ale błysnąłeś...
Jedni używają sprzętu do słuchania muzyki, drudzy używają muzyki do słuchania sprzętu.
Ja błądzę gdzieś po środku...
Felix1988
Posty: 3443
Rejestracja: 26 sty 2020, 12:31

Re: Kącik NWOBHM

#42

Post autor: Felix1988 »

Arkadyo pisze:
01 sie 2023, 22:28
błysnąłeś...
Zaskoczę Cię, ale tego typu skróty pełnych nazw (Maiden, Priest, etc.) występują w brytyjskiej prasie muzycznej, oficjalnej i fanzinach, już od przełomu lat 70. i 80. Poza tym, jeśli nie jesteś w stanie wnieść do wątku niczego merytorycznego, to po co się w nim udzielasz?

Edit:
Iron Maiden - Maiden Japan. Jeśli ktoś nie ma warto rozejrzeć się za wydaniem amerykańskim, bo dołożono Wrathchild, jest to więc MLP, nie 12"EP jak w edycji europejskiej, no i okładka solidniejsza.
Załączniki
Maiden Japan.jpg
Felix1988
Posty: 3443
Rejestracja: 26 sty 2020, 12:31

Re: Kącik NWOBHM

#43

Post autor: Felix1988 »

Syar - Death Before Dishonour. Jedyny album tej brytyjskiej grupy, dopełniony w niedawnej edycji 2LP wersjami demo numerów z przygotowywanej drugiej płyty.
https://www.metal-archives.com/albums/S ... nour/34383
Po zmianie nazwy działali jako Maineeaxe i za płytami tej grupy również warto się rozejrzeć:
https://www.metal-archives.com/bands/Maineeaxe/28170
Załączniki
Syar Death Before Dishonour.jpg
Awatar użytkownika
krolix
Posty: 894
Rejestracja: 03 sie 2011, 00:39
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Kącik NWOBHM

#44

Post autor: krolix »

W nowym numerze Noise Magazine materiał o NWOBHM (oprócz oczywiście innych ciekawych tekstów):
https://noisemagazine.8merch.com/produc ... ladka-kat/
Felix1988
Posty: 3443
Rejestracja: 26 sty 2020, 12:31

Re: Kącik NWOBHM

#45

Post autor: Felix1988 »

Starfighters - zespół dwóch albumów, ale na 12" maxi mamy kilka perełek spoza nich.
Załączniki
Starfighters Power Crazy.jpg
Starfighters Alley Cat Blues.jpg
ODPOWIEDZ