Radio - przestrojenie

ODPOWIEDZ
MaciekPiotrowski
Posty: 2
Rejestracja: 05 sty 2016, 20:20

Radio - przestrojenie

#1

Post autor: MaciekPiotrowski »

Cześć,

Nabyłem wzmacniacz UNITRA AMATOR z przeznaczeniem pod gramofon, ale pomyślałem również, że posłuchałbym sobie z niego radia. Jest niestety nie przestrojone. Czy może poradzilibyście, jak się za to zabrać? Czy znacie jakieś punkty w Warszawie, gdzie można byłoby je przestroić ? (coś w internet wpisywałem i jest, ale jeszcze nie dzwoniłem). Jaki może być koszt, macie jakieś doświadczenia ?
Z góry dzięki za odpowiedź!
Awatar użytkownika
Michal35
Posty: 1672
Rejestracja: 04 maja 2014, 21:58
Lokalizacja: pomorskie

Radio - przestrojenie

#2

Post autor: Michal35 »

Kiedyś przestrajałem Zodiaka. Kosztowało mnie to 20 zł. No ale inflacja.
Gramofon: Sony PS-X 60, AT 440 Mlb, AT 33ML i wiele innych
Nuda dual mono.
Hitachi HMA 7500 + HCA 7500 MK II
Dali Zensor 7
kielek
Posty: 3185
Rejestracja: 05 paź 2011, 08:34
Lokalizacja: Gdynia

Radio - przestrojenie

#3

Post autor: kielek »

Nie wiem czy to w ogóle opłacalne,pomijając fakt że Amator to słabiutki amplituner i Zodiak grał przy nim jak rasowy wzmacniacz.Miałem obydwa ze 30 parę lat temu....
Awatar użytkownika
bluegi
Posty: 433
Rejestracja: 15 cze 2015, 16:44
Gramofon: różne
Lokalizacja: Wrocław

Radio - przestrojenie

#4

Post autor: bluegi »

Możesz też wymienić amatora na radmora i skorzystać z tego filmiku :P
[youtube]https://www.youtube.com/watch?v=CvN1OQTkB_s[/youtube]

A tak poważnie obejrzyj, może coś do głowy przyjdzie. Może jakiś moduł do podnianki, czy coś :think:
MaciekPiotrowski
Posty: 2
Rejestracja: 05 sty 2016, 20:20

Radio - przestrojenie

#5

Post autor: MaciekPiotrowski »

dzięki, za odpowiedzi.

dla osób, którym by się taka wiedza przydała - to w warszawskich serwisach podali mi cenę 100 zł za przestrojenie - więc rzeczywiście średnio opłacalne.

opcją jest jeszcze zakup konwertera - chyba koło 40 zł
Awatar użytkownika
chudy_b
Posty: 4007
Rejestracja: 05 lis 2013, 14:54
Lokalizacja: Wólka

Radio - przestrojenie

#6

Post autor: chudy_b »

Przestrojenie jest operacją w zasadzie bezkosztową jeśli chodzi o materiały/części. Te 100 zł to czysta robocizna. W przypadku serwisu taka cena nie dziwi.
Samodzielny montaż konwertera to tez nie taka bułka z masłem dla laika.
charlee
Posty: 15
Rejestracja: 03 lis 2015, 20:32
Gramofon: Adam GS-424

Re: Radio - przestrojenie

#7

Post autor: charlee »

chudy_b pisze:Samodzielny montaż konwertera to tez nie taka bułka z masłem dla laika.
Nie przesadzaj, nie jest to takie skomplikowane.
Jeżeli będą jakieś trudności to chętnie pomogę.

W przyszłym tygodniu chcę wypruć konwenter (nie gra najlepiej na konwerterze) z mojego AT9100 i przestroić go cewkami. Jako że konwenter będzie mi zbędny mogę go wysłać potrzebującemu.
Egzorcist
Posty: 5
Rejestracja: 05 sty 2016, 18:44

Radio - przestrojenie

#8

Post autor: Egzorcist »

w opinii wielu osób konwerter to zło nieczyste i tylko szpeci obudowy sprzętów, które nim zostały "obdarowane" a potem czasem jak trafisz na fana sprzętu oryginalnego z zewnątrz to nie sprzedasz - wiem, że teraz moda wszędzie ten "szajs" pchać - jednak wolę czasem oddać radio do przestrojenia jakiemuś magikowi niż pchać konwerter gdzie popadnie - czasem efekt raczej mierny a stylistyka traci... ja za przestrojenie tunera u kumpla dałem 25 zeta i to bez marudzenia z obu stron;)
Awatar użytkownika
Ukaniu
Posty: 346
Rejestracja: 21 lis 2013, 09:23
Gramofon: 701,701,721,701,721
Lokalizacja: Jaktorów
Kontakt:

Re: Radio - przestrojenie

#9

Post autor: Ukaniu »

88-108 MHz to 20 MHz szerokości. 65,5 - 74 MHz to niecałe 10 MHz stąd konwerter musi mieć przełącznik przemieniający górną lub dolną część nowego UKFu na "stary". To jak dla mnie największy problem bo niewygodny.
Przestroić radio jest łatwo - przestroić dobrze trudno. Zadbać o zakres i stabilność ARCz, zerknąć jak wygląda selektywność i czułość wobuloskopem, Sprawdzić zniekształcenia po demodulatorze i po dekoderze stereo.
Większość polskich radioodbiorników jest dobrze przećwiczona przez serwisy z doświadczeniem prócz tego w swoim czasie prasa oferowała opisy jak to zrobić szybko i skutecznie.
Kiedyś zdarzyło mi się, że przestrojone radio straciło czułość, pamiętam, że wymagało wymiany tranzystorów na takie z odrobinę wyższym Ft i do tego same rdzenie ferrytowe zaczynały dostawać zadyszki. Dziś to już zupełnie nieopłacalna sprawa.
Serwis i projektowanie elektroniki, także audio http://www.ldl-elektronika.pl
ODPOWIEDZ