Kasety magnetofonowe

ODPOWIEDZ
eenneell
Posty: 4157
Rejestracja: 25 maja 2011, 22:18
Lokalizacja: K-ków

Re: Kasety magnetofonowe

#106

Post autor: eenneell »

Dorzucam takie jakie "znalazłem" ;)
Załączniki
Kasety magnetofonowe.JPG
Florek
Posty: 54
Rejestracja: 08 lis 2012, 12:18

Re: Kasety magnetofonowe

#107

Post autor: Florek »

Dołączam do słuchania kaset. I od razu mam pytanie, na które odpowiedzi nie znalazłem pomimo przewertowania i forum i googli.

Jaki jest typ taśmy (metal, chrom, żelazo itd.) na oryginalnych kasetach firm fonograficznych? Pytam, bo zastanawiam się jak ustawić w magnetofonie dźwigienkę wyboru taśmy przy słuchaniu takich kaset. Na samych kasetach i ich opakowaniach zero informacji.
Awatar użytkownika
yamahafan
Posty: 253
Rejestracja: 23 lut 2013, 12:01
Gramofon: 1019
Lokalizacja: Rzeszów

Re: Kasety magnetofonowe

#108

Post autor: yamahafan »

Florek pisze:Dołączam do słuchania kaset. I od razu mam pytanie, na które odpowiedzi nie znalazłem pomimo przewertowania i forum i googli.

Jaki jest typ taśmy (metal, chrom, żelazo itd.) na oryginalnych kasetach firm fonograficznych? Pytam, bo zastanawiam się jak ustawić w magnetofonie dźwigienkę wyboru taśmy przy słuchaniu takich kaset. Na samych kasetach i ich opakowaniach zero informacji.
Podpinam się pod Twoje pytanie. Zwykle zawsze stawiałem na podstawową konfigurację, tzn, Type I Normal Bias. Bo wg mnie zdecydowana większość kaset (przynajmniej na polskim rynku) to takie właśnie, zwykłe "żelaza" ;)

Ale chętnie usłyszę odpowiedzi od bardziej doświadczonych ode mnie.
Pozdrawiam,
Piotr.

Moje cuda "under re-construction": Dual 1019 & 1229 / Yamaha A-700/T-700/K-700/KX-930 RS/Denon DCD-1015/EPI120C
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41574
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Kasety magnetofonowe

#109

Post autor: Wojtek »

Florek pisze:Jaki jest typ taśmy (metal, chrom, żelazo itd.) na oryginalnych kasetach firm fonograficznych?
Tzw. Type I. Z tego co pamiętam to zawsze tak było :)
Florek pisze:Na samych kasetach i ich opakowaniach zero informacji.
Po obudowie (a konkretnie po otworach na górnej krawędzi) można poznać rozróżnić typ taśmy (przynajmniej typ I od II i IV).
Jeśli po środku nie ma dwóch dodatkowych otworów to raczej nie jest to Type II (chrom) ani IV (metal) ;)
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
Awatar użytkownika
Sandflyer
Posty: 17
Rejestracja: 07 maja 2013, 16:13

Re: Kasety magnetofonowe

#110

Post autor: Sandflyer »

Wojtek pisze:Tzw. Type I. Z tego co pamiętam to zawsze tak było :)
Kasety z muzyką poważną i jazzem, zwłaszcza z lepszych wytwórni, bywały chromowe.
Miałem nawet chromowe kasety Eterny (tak, tak!) z licencyjnymi nagraniami zachodnich wytwórni.

Np. tu:
http://allegro.pl/mozart-synfonia-nr-40 ... 73570.html
Ostatnio zmieniony 14 maja 2013, 11:21 przez Sandflyer, łącznie zmieniany 1 raz.
Gramofon - techniczny
Wkładka - pewna nr 5, drobnorowkowa
Wzmacniacz - Cukierek
Kolumny - Salvador
Awatar użytkownika
yamahafan
Posty: 253
Rejestracja: 23 lut 2013, 12:01
Gramofon: 1019
Lokalizacja: Rzeszów

Re: Kasety magnetofonowe

#111

Post autor: yamahafan »

Sandflyer pisze:Kasety z muzyką poważną i jazzem, zwłaszcza z lepszych wytwórni, bywały chromowe.
No właśnie, a jakie wytwórnie możemy zaliczyć do tych lepszych ? Bo generalnie z tym też jest bardzo różnie, zwłaszcza w obrocie z "drugiej ręki" w sieci.
Pozdrawiam,
Piotr.

Moje cuda "under re-construction": Dual 1019 & 1229 / Yamaha A-700/T-700/K-700/KX-930 RS/Denon DCD-1015/EPI120C
Awatar użytkownika
Sandflyer
Posty: 17
Rejestracja: 07 maja 2013, 16:13

Kasety magnetofonowe

#112

Post autor: Sandflyer »

Np. Deutsche Grammophon, Decca (patrz link z Allegro powyżej), Philips
Kasety wytwórni new age (Narada, Windham Hill) też na pewno są (były) chromowe.
[edit]
Miałem też dwie albo trzy kasety chromowe wytwórni Verve - to były składanki z serii "Compact Jazz"

p.s. - jeśli zwrócicie uwagę na tę kasetę, którą podałem w linku, ona jest chromowa, ale eq jest 120 μs, żeby "więcej góry było". To też był często stosowany myk, żeby jakoś obejść utratę jakości z kopiowania na nośnik.

p.p.s. o ile pamiętam, kasety chromowe zaczęto stosować, kiedy ten nośnik był już na wylocie; CD powoli zaczynały wypierać pozostałe nośniki.
Gramofon - techniczny
Wkładka - pewna nr 5, drobnorowkowa
Wzmacniacz - Cukierek
Kolumny - Salvador
Awatar użytkownika
Robert007Lenert
Posty: 1521
Rejestracja: 23 lis 2011, 12:49
Kontakt:

Kasety magnetofonowe

#113

Post autor: Robert007Lenert »

Sandflayer prawde piszesz. Ja dodam, ze sporo wytworni amerykanskich pakowalo tasme CR, ale pudelka dawali jak dla FE.... czyli to co piszesz o 120us.
Awatar użytkownika
lubon124
Posty: 11
Rejestracja: 19 kwie 2013, 13:10

Kasety magnetofonowe

#114

Post autor: lubon124 »

Witam :)
jako iż też interesuję się kasetami(jak również słucham i nagrywam) chciałbym się conieco dowiedzieć.

Wszystkie kasety żelazowe które posiadam mają kolor taśmy ciemnobrązowy, natomiast TDK SA90 jest chromowa i ma czarną taśmę.. tak samo Metallica - Metallica którą posiadam też ma czarny kolor. czy po kolorze można poznać że jest na taśmie chromowej na przykład? :)

i co do szumienia - jaka wg. was jest kaseta Maxell UR90? kupiłem kiedyś w sklepie 5 sztuk, teraz wziąłem jedną, nagrałem Daft Punk i odsłuchuję i odsłuchuję - nie słyszę żadnego szumu, dopiero jak się skończy piosenka i dam konkretnie głośniej to szumi lekko.
Pozdrawiam.
Kolumny: STX F360n oraz Phillips
Wzmacniacz: JVC A-K11 i DIY do phillipsów
Gramofon: Bernard GS434(za jakiś czas do zmiany bo to dziad straszny)
Deck: JVC KD-A33
CD: Phillips CD721
do tego kilka ciekawych vinyli :)
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41574
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Kasety magnetofonowe

#115

Post autor: Wojtek »

lubon124 pisze:czy po kolorze można poznać że jest na taśmie chromowej na przykład? :)
Ogólnikowo tak, detalicznie nie, bo są wyjątki od tej "reguły".
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
Awatar użytkownika
lubon124
Posty: 11
Rejestracja: 19 kwie 2013, 13:10

Re: Kasety magnetofonowe

#116

Post autor: lubon124 »

Rozumiem. Pytam ponieważ mam też wiele innych kaset z lat '90(najprawdopodobniej zwykłe żelazowe) i były tak samo przechowywane, a jak odtwarzam metallicę na trybie żelazowym charakteryzuje się wyższą dynamiką niż pozostałe.. dodatkowo ma mniejszy szum i nagranie jest jakby lepiej zachowane. a wiem że była mocno eksploatowana, szczególnie w ciągu 11 ostatnich lat w samochodzie(o dziwo odtwarzacz całkiem dobry bo jakość odtwarzania po 13 latach jest dalej idealna).
Kolumny: STX F360n oraz Phillips
Wzmacniacz: JVC A-K11 i DIY do phillipsów
Gramofon: Bernard GS434(za jakiś czas do zmiany bo to dziad straszny)
Deck: JVC KD-A33
CD: Phillips CD721
do tego kilka ciekawych vinyli :)
Awatar użytkownika
nightspy
Posty: 57
Rejestracja: 23 gru 2013, 01:39
Lokalizacja: Piastów koło Warszawy

Re: Kasety magnetofonowe

#117

Post autor: nightspy »

Witam wszystkich

nie chcę zakładać nowego tematu więc odświeżę ten...

Po ponad 20 latach wracam do świata analogu :violin: ... winyle, kasety magnetofonowe, szpule :dance: ...
właśnie dostałem od znajomego magnetofon Sony TC-WE475... i pytanie:
czy to sensowny magnetofon do słuchania i czy nadaje się do dobrego nagrywania kaset... czy lepiej szukać lepszego?
przesłuchałem na nim kilka kaset, które sam nagrywałem w latach 80-tych na jakimś magnetofonie technics (modelu już nie pamiętam) i gra dobrze...

mam kilkaset kaset kupowanych jak i nagrywanych... czy jest jakieś ryzyko uszkodzenia magnetofonu przy odtwarzaniu np. kasety z lat 60-70 która tyle lat leżała nieużywana?
kręcić winyla... czy nie kręcić... oto jest pytanie ;)
Awatar użytkownika
vinylpiotrek
Posty: 2197
Rejestracja: 12 lip 2012, 20:51
Lokalizacja: Łódź

Kasety magnetofonowe

#118

Post autor: vinylpiotrek »

nightspy pisze:czy jest jakieś ryzyko uszkodzenia magnetofonu przy odtwarzaniu np. kasety z lat 60-70 która tyle lat leżała nieużywana?
Co najwyżej zabrudzenia głowic.
Obrazek
Awatar użytkownika
Reymont
Posty: 1550
Rejestracja: 17 lut 2012, 10:41
Lokalizacja: Łódź

Re: Kasety magnetofonowe

#119

Post autor: Reymont »

nightspy pisze:Witam wszystkich
nie chcę zakładać nowego tematu więc odświeżę ten...
http://winyl.net/viewtopic.php?f=15&t=8 ... =60#p54392 chyba ten temat bardziej by pasował ;)
nightspy pisze: czy to sensowny magnetofon do słuchania i czy nadaje się do dobrego nagrywania kaset... czy lepiej szukać lepszego?
przesłuchałem na nim kilka kaset, które sam nagrywałem w latach 80-tych na jakimś magnetofonie technics (modelu już nie pamiętam) i gra dobrze...
Niestety raczej nic specjalnego...
Obczaić możesz sobie na poniższej stronce co i jak :)
http://www.vintagecassette.com/
Awatar użytkownika
yamahafan
Posty: 253
Rejestracja: 23 lut 2013, 12:01
Gramofon: 1019
Lokalizacja: Rzeszów

Re: Kasety magnetofonowe

#120

Post autor: yamahafan »

nightspy pisze:Witam wszystkich

przesłuchałem na nim kilka kaset, które sam nagrywałem w latach 80-tych na jakimś magnetofonie technics (modelu już nie pamiętam) i gra dobrze...
Zaryzykuję stwierdzenie, że z takimi kasetami to większość magnetofonów od sensownych producentów da radę i generalnie jakoś zagra ;) Nie mam Sony więc nie podpowiem Ci co wart jest ten sprzęt, ale gdybyś miał ochotę i czas, to zerknij też na tą stronę: http://www.tapeheads.net/ i na ichniejsze forum. Jest po angielsku, ale póki co nie znalazłem lepszego miejsca na nawet najdziwniejsze pytania dot. czasów analogowych, sprzętu, taśm etc.

Sam się przekonałem, że dopiero kaseta nagrana na konkretnym modelu magnetofonu i na nim odtworzona ujawnia wszystkie wady i zalety sprzętu. Przynajmniej moje "Y" tak mają, że obcych nie lubią specjalnie - aczkolwiek zdarzają się wyjątki :)
Pozdrawiam,
Piotr.

Moje cuda "under re-construction": Dual 1019 & 1229 / Yamaha A-700/T-700/K-700/KX-930 RS/Denon DCD-1015/EPI120C
ODPOWIEDZ