Co sądzicie o magnetofonie Dual c820?

ODPOWIEDZ
Venegall
Posty: 2
Rejestracja: 06 lip 2015, 16:12

Co sądzicie o magnetofonie Dual c820?

#1

Post autor: Venegall »

Niedawno ktoś z mojej rodziny przywiózł z Berlina magnetofon Dual c820 i z ciekawości podłączyłem go do wzmacniacza i jakość mnie zaskoczyła. Co wy sądzicie o tym sprzęcie? Czy jakość może dorównać Audio CD przy dobrze nagranej kasecie? I jeszcze się chciałem zapytać do czego służą te tryby: Fe, Fe I, Cr, Cr II, FeCr, Mat, wiem że zmienia się brzmienie ale ogólnie to ja nie znam się za bardzo na magnetofonach bo słucham głownie cyfrowo.
misienka2008
Posty: 1025
Rejestracja: 31 maja 2013, 09:43

Co sądzicie o magnetofonie Dual c820?

#2

Post autor: misienka2008 »

To przelacznik rodzaju tasm:

Fe, Fe1 - zelazowa

Cr, Cr2 - chromowa

FeCr - dwuwarstwowe zelazowo-chromowe ( zniknely - przegraly walke o rynek )

Mat ? Chyba Met ?: metalowa ( najlepsza )

Musisz wyprobowac w jakim ustawieniu tasma zelazowa lub chromowa lepiej przyjmuje i odtwarza dzwiek. Poza tym umozliwia lepszy odsluch tasm nagranych na innych magnetofonach.

Solidnie zbudowany. Czy dzwiekowo Tobie bedzie odpowiadal ? Wyprobuj i opisz swoje wrazenia na Forum
Awatar użytkownika
Obywatel
Posty: 3753
Rejestracja: 02 sty 2011, 18:41
Gramofon: Technics SL-1610MKII
Lokalizacja: Słupsk

Co sądzicie o magnetofonie Dual c820?

#3

Post autor: Obywatel »

Przełączników Fe, Cr oraz dolby używa się tylko przy nagrywaniu. Włączenie któregoś z tych trybów podczas odtwarzania automatycznie ścina górę pasma.
Były: Daniel G 1100-fs, AKAI AC-3800, Fryderyk G-620, Technics SL-231, Technics SL-Q3
Jest: Technics SL-1610 MKII
misienka2008
Posty: 1025
Rejestracja: 31 maja 2013, 09:43

Co sądzicie o magnetofonie Dual c820?

#4

Post autor: misienka2008 »

Odtwarza sie kasety w tej pozycji w jakiej sie je nagralo. Mialem okazje sluchac nagranej kasety zelazowej na tym magnetofonie. W pozycji F grala jasniejsza gora niz w pozycji F2. Czyli jest wybor. Czasem nawet wylaczenie Dolby poprawia gore w starszych nagraniach. Warto to wiedziec, poeksperymentowac i wybrac.
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41484
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Co sądzicie o magnetofonie Dual c820?

#5

Post autor: Wojtek »

Obywatel pisze:Przełączników Fe, Cr oraz dolby używa się tylko przy nagrywaniu.
Nie.
misienka2008 pisze:Odtwarza sie kasety w tej pozycji w jakiej sie je nagralo.
Tak.
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
Awatar użytkownika
Obywatel
Posty: 3753
Rejestracja: 02 sty 2011, 18:41
Gramofon: Technics SL-1610MKII
Lokalizacja: Słupsk

Co sądzicie o magnetofonie Dual c820?

#6

Post autor: Obywatel »

Trochę magnetofonów w życiu wymęczyłem i najlepsze efekty uzyskiwałem przy nagrywaniu stosując filtr dolby B, a przy odtwarzaniu nie. Wówczas była najwyższa góra pasma. Stosowanie filtrów przy odtwarzaniu zawsze zamulało górę. Co do selektorów Fe/Cr to nowsze magnetofony miały automatyczne selektory. W starszych magnetofonach nagrywałem przy ustawieniu odpowiednim dla rodzaju taśmy, a odtwarzałem na pozycji Fe bo dawało to lepszą górę pasma.
misienka2008 pisze:Odtwarza sie kasety w tej pozycji w jakiej sie je nagralo.
A skąd mamy wiedzieć jak ktoś nagrał taśmę jeśli nie była nagrywana przez nas?
Były: Daniel G 1100-fs, AKAI AC-3800, Fryderyk G-620, Technics SL-231, Technics SL-Q3
Jest: Technics SL-1610 MKII
misienka2008
Posty: 1025
Rejestracja: 31 maja 2013, 09:43

Co sądzicie o magnetofonie Dual c820?

#7

Post autor: misienka2008 »

Albo kaseta jest opisana albo trzeba skorzystac z wlasnego sluchu.
Awatar użytkownika
Obywatel
Posty: 3753
Rejestracja: 02 sty 2011, 18:41
Gramofon: Technics SL-1610MKII
Lokalizacja: Słupsk

Co sądzicie o magnetofonie Dual c820?

#8

Post autor: Obywatel »

misienka2008 pisze:albo trzeba skorzystac z wlasnego sluchu.
No właśnie - w przypadku magnetofonu warto poeksperymentować. Mam Kenwooda KX-W4070, który ma automatyczny selektor Cr/Fe. Natomiast odnośnie filtrów, to stosuję Dolby B. Zupełnie nie przemawia do mnie to co z nagraniem robi Dolby C. Natomiast słucha mi się najlepiej bez filtrów.
Były: Daniel G 1100-fs, AKAI AC-3800, Fryderyk G-620, Technics SL-231, Technics SL-Q3
Jest: Technics SL-1610 MKII
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41484
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Co sądzicie o magnetofonie Dual c820?

#9

Post autor: Wojtek »

Filtr to trochę złe hasło w odniesieniu do Dolby. Bardziej enkoder/dekoder. Wszak chodzi o sprytną redukcję szumów, a nie odcinanie częstotliwości :)
Dolby B zostało tak zaprojektowane, że tak nagrany materiał brzmi dobrze także na magnetofonie bez dekodera, ale docelowo chodzi o odtwarzanie takiego nagrania z włączonym dekoderem.

Przy Dolby C jest odwrotnie. Tu projektanci założyli że materiał nagrywany w C musi być odtwarzany na sprzęcie z dekoderem Dolby C, tak więc kiepski efekt przy odtwarzaniu bez dekodera nie powinien dziwić.

Redukcja szumów dbx też jest fajna, aczkolwiek późniejsza, droższa i bardziej agresywna niż to co robi dolby, przez co była to bardziej technologia dla entuzjastów. Nie spotkałem się z komercyjnymi kasetami kodowanymi w dbx. Za to wykorzystano to komercyjnie przy nagraniach płytowych, co szeroko omówił w oparciu o eksperymenty i doświadczenie forumowy kolega JacK.
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
misienka2008
Posty: 1025
Rejestracja: 31 maja 2013, 09:43

Co sądzicie o magnetofonie Dual c820?

#10

Post autor: misienka2008 »

Warto wspomniec jeszcze o nastepnych udogodnieniach:

Dolby S ( uproszczona wersja profesjonalnego Dolby SR, mozna je z powodzeniem odtwarzac rowniez na Dolby B )

Dolby HX i Dolby HX PRO ( nie ma zwiazku z wyciszaniem szumow; poprawia natomiast wysterowanie i jakosc gornych czestotliwosci )

Play Trim ktory tez mozne poprawic brzmienie gory ( zwlaszcza z obcych kaset )
Venegall
Posty: 2
Rejestracja: 06 lip 2015, 16:12

Co sądzicie o magnetofonie Dual c820?

#11

Post autor: Venegall »

Sprawdzałem na różnych kasetach i dźwięk mi się bardzo podoba, jest czysty mało szumów, na tych kasetach co odtwarzałem najlepsze były ustawienia Met i Cr, włączenie funkcji dolby NR powoduje takie jakby przytłumienie dźwięku. Ogólnie sprzęt fajny, tylko czasem samoczynnie kaseta się zatrzyma.
chrzan49
Posty: 247
Rejestracja: 18 paź 2010, 08:58

Co sądzicie o magnetofonie Dual c820?

#12

Post autor: chrzan49 »

Taśmy Metal teoretycznie zapewniające najwyższa jakość to porażka.Drogie i szlifowały głowice jak papier s.cierny.Lepsze chromowe ale dobra żelazowa tez podejdzie.Magnetofon kasetowy w zasadzie należałoby zestroić do parametrów tas.Wszelkie układy Dolby dla mnie kwiatek do kożucha.Nie używam bo obcinaja wysokie i wolę szumów posłuchać niż przyduszonego dźwięku.Oprócz vinyli często słucham kaseciaków bo lubię.
Tomasz
PS Jedyny w miarę dobrze działający system redukcji to HIghCom Telefunkena ale niekompatybilny z Dolby.
adler
Posty: 127
Rejestracja: 22 lip 2014, 20:04
Gramofon: Dual 604

Co sądzicie o magnetofonie Dual c820?

#13

Post autor: adler »

chrzan49 pisze:Jedyny w miarę dobrze działający system redukcji to HIghCom Telefunkena
Jak dla mnie ANRS od JVC. A najlepiej żaden jak mówisz.Chyba że odtwarzasz w Dolby po uprzednio nagranej w tym systemie kasecie. (na danym decku)
Dual CS604
Dj pre2
Rotel Rcd-951
Krell KAV300i
Heco celan xt501
ODPOWIEDZ