Okablowanie DIY, dywagacje na temat brzmienia kabli

Jak to wszystko połączyć?
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
caveas
Posty: 595
Rejestracja: 07 sty 2015, 18:32
Gramofon: Telefunken CS20

Re: Okablowanie DIY, dywagacje na temat brzmienia kabli

#121

Post autor: caveas »

Tak.
DIY na kablach Klotz LA Grange GY107, Klotz MY 206, Cordial CMK 222, Cordial CMK 250, SOMMER CABLE 2x 0,22mm STAGE 22 , troszkę drożej Melodika MDC1230 Purple Rain.................
Mnóstwo tego. W tym niskopojemnościowe, OFC itp.
Jestem zwolennikiem robienia kabli kierunkowych z "2 w ekranie". Ekran łączymy z "zimnym" tylko od strony źródła.
Udane przykłady wtyczek były wyżej . Dla purystów cyna z dodatkiem srebra.
Ar2r
Carver 4000, C-500 Tannoy HPD315A :chores-mowlawn:
Awatar użytkownika
darkman
Posty: 15004
Rejestracja: 02 paź 2015, 09:23
Gramofon: Cielęcina 2.01
Lokalizacja: Topanga Corral
Kontakt:

Re: Okablowanie DIY, dywagacje na temat brzmienia kabli

#122

Post autor: darkman »

Mogami, Van Damme, QED, oba Cordiale cmk j.w. jak najbardziej,a w dodatku są w kilku kolorach jak ktoś lubi, Neglex Mogami,
Wszystko to w cenach zbliżonych do Klotz z grubsza.
caveas pisze: Dla purystów cyna z dodatkiem srebra.
srebro tylko czyste i kołek osikowy :D
(miałeś fotkę podesłać z kablem zasilajacym jak już zrobisz na 'szuko' i..? :shifty: ja się jeszcze nie zabrałem ale się sprężam 8-)
Awatar użytkownika
caveas
Posty: 595
Rejestracja: 07 sty 2015, 18:32
Gramofon: Telefunken CS20

Re: Okablowanie DIY, dywagacje na temat brzmienia kabli

#123

Post autor: caveas »

Kable wróciły po długiej nieobecności w w domu.
Tak jak może już pisałem domowe DIY to połowa drogi między kablem AudioMica Red cośtam za 2400eu. (tym białym z czerwonymi koszulkami)
A koszty w materiałach dla każdego z nich to poniżej 50 zł. Co prawda ostatnio szare oploty i koszulki termokurczliwe "wyszły".
Ładna skrzyneczka, ale przy tej cenie....
Ładna skrzyneczka, ale przy tej cenie....
Wpływ na brzmienie, co najważniejsze, pozytywny jest (co są w stanie usłyszeć "w ciemno" moje kobiety).
Dlaczego? Magia ostatniego metra? Po prostu ekranowany kabel mniej sieje dookoła i już....
Zrobiłem co można, żeby były trwałe i nawet filtr ferrytowy się trafił w rozmiarze, więc założyłem - co nie wolno mi?
Jego wpływ zaczyna się pewnie w grubych MHz. I dobrze bo zakłóceń tego typu jest coraz więcej.

Zachęcam do własnych prób - z tym, że 230V~ wymaga starannego, bezpiecznego montażu. Jeden włosek z ekranu i może być niewesoło.
Załączniki
20170422_135432.jpg
20170422_135324.jpg
20170422_135320.jpg
20170422_135314.jpg
20170422_135255.jpg
Ar2r
Carver 4000, C-500 Tannoy HPD315A :chores-mowlawn:
bartek3033
Posty: 278
Rejestracja: 10 kwie 2016, 14:23
Gramofon: Rp 2000, 2x Rp5000
Lokalizacja: Kraków

Re: Okablowanie DIY, dywagacje na temat brzmienia kabli

#124

Post autor: bartek3033 »

Zadna audiofilia, ale ostatnio coś takiego mi się zdarzyło popełnić :P Duuuża lekcja pokory i obycia z lutownicą :P
20170420_170154.jpg
20170420_170247.jpg
20170408_145335.jpg
Awatar użytkownika
amrowek
Posty: 7597
Rejestracja: 21 maja 2015, 09:04
Lokalizacja: mazowsze płd-zach 40 km od stolicy - Żyrardów

Re: Okablowanie DIY, dywagacje na temat brzmienia kabli

#125

Post autor: amrowek »

hm cierpliwość przy lutowaniu ćwiczyłęś?
W DALSZYM CIĄGU AKTUALNA i AKTYWNA zrzutka na pomoc ludności cywilnej i wojsku na Ukrainie
https://zrzutka.pl/sxntmz
Awatar użytkownika
caveas
Posty: 595
Rejestracja: 07 sty 2015, 18:32
Gramofon: Telefunken CS20

Re: Okablowanie DIY, dywagacje na temat brzmienia kabli

#126

Post autor: caveas »

Bartek: Jak pracowałem w banku przed epoką sieci strukturalnych to takie rzeczy robiło się pod biurkami, pod podłogą i na 3m na drabinie, i to w nocy. ;)
Na stole to każdy potrafi. Canony to betka, a DIN5 to już gorzej.
Tu uwaga o łączeniu linii mas, ekranów - może powodować przydżwięki. Pamiętaj przez ekran nie powinien płynąć prąd
Ostatnio modyfikując CD62 zauważyłem, że masy zwłaszcza cyfrowa, serwo i analogowa są łaczone poprzez dławiki. :think:
No ale piękna krosowniczka. :clap: Jak już ukończysz i wykończysz to cyknij całość z opisem co do czego. :whistle:


Ludzie często kupują piękny sprzęt, a póżniej łączą byle czym. A tu za nieduże koszty (jest wiele firm które konfekcjonują niezłe kable bez techniki nano i kwantowej) można postawić kropkę nad "i". Zmorą są urwane masy w fabrycznych zalanych cinchach od gramofonów.
Do firm wymienianych wcześniej w wątku dorzucę jeszcze Dietz znany z techniki samochodowej audio.
U mnie największe zmiany w brzmieniu na "+" występują na nagraniach koncertowych.
"Straszny dwór" Polskie nagrania 69r
Koncert Simon i Garfunkel
Młynarski - Róbmy swoje
Ar2r
Carver 4000, C-500 Tannoy HPD315A :chores-mowlawn:
bartek3033
Posty: 278
Rejestracja: 10 kwie 2016, 14:23
Gramofon: Rp 2000, 2x Rp5000
Lokalizacja: Kraków

Re: Okablowanie DIY, dywagacje na temat brzmienia kabli

#127

Post autor: bartek3033 »

Caveas co masz na myśli? W canonie masz połączenie symetryczne więc musisz przylutować ekran który robi za masę (i nie masz jako takiego osobnego ekranowania) Przy okazji jak mowa o tym, wytłumaczysz dlaczego niektórzy lacza obudowe z pinem masy?

Generalnie tragedii nie było :D Jak człowiek nabierze jakiejkolwiek wprawy to całkiem idzie przeżyć :) (o wiele bardziej dogryzły speakony) Po względnym obyciu się, jak zalutowałem całkiem przyzwoicie wtyki panel przelutowałem jeszcze raz, bo mi się nie podobał :P W obecnej wersji wygląda o wiele lepiej. (miedzy innymi dołożyłem termokurcze).

Całość ma iść do kejsa w którym będą 2 wzmacniacze i procesor, stąd potrzebny był panel przyłączeniowy. Teoretycznie mogło być dużo prościej, (w zasadzie starczyły by trzy wejścia :D) jednak zależało mi na pełnej elastyczności by nie grzebać potem wewnątrz racka. Tak więc mamy 3 wejścia które
jednocześnie są zlinkowane na wyjścia pod nimi, gdyby zaszła potrzeba posłać czysty sygnał dalej. Wejścia bedą podłączone na 3 kanały procesora (Używane zależnie od opcji albo jedynie dwa, albo trzy, z osobnym sygnałem dla sekcji niskotonowej). W procku wiadomo obróbka, dzielenie pasma itd. Procesor oferuje 6 wyjść. Standardowo napędzam zestaw 2+2 stąd 4 dłuższe kabelki które pójdą bezpośrednio do wzmacniaczy, ale z racji w.w założeń dla 4 wyjść zrobiłem rozszycie w Y stąd obecność ouputów także na panelu. kolejne dwa wyjścia (z racji że 3 wzmacniacza już nie ma :D, ale są nieraz używane np kolumny aktywne) jest podłączona bezpośrednio do wyjść procesora, bez rozszywania. A na samym końcu wyciągniety na wierzch terminal głośnikowy na speakonach. Mózgiem odpowiedzalnym za przetwarzanie sygnałów jest urządzenie pewnej dość znanej (ale czy w domowym audio też?) firmy na Be :D

A jak będą wolne fundusze to jeszcze pokuszę się o drugi panel, tym razem z przyłączem prądowym :)
amrowek pisze: hm cierpliwość przy lutowaniu ćwiczyłęś?
Amrowek Cierpliwość potrzebna jest tylko na początku :mrgreen: Jak już umiesz się posługiwać lutownicą to ma to wręcz terapeutyczne działanie ;) Kilka winyli w zanadrzu, piwko i można lutować. Wiesz jak na człowieka to działa? :P Uspokaja jak pieron :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:


Oprócz tego popełniłem jeszcze kilkanaście przedłużaczy :) Cholera, mogłem dać w oplot. Było by bardziej audiofilsko :P
20170321_184008.jpg
20170321_221752.jpg
ahaja
Posty: 1207
Rejestracja: 18 paź 2011, 15:11
Lokalizacja:

Re: Okablowanie DIY, dywagacje na temat brzmienia kabli

#128

Post autor: ahaja »

Pin 1 łączy się z obudową wtyku lub gniazda. >> Jensen, Rane etc.
Masa/ekran nie jest częścią sygnału zbalansowanego.
bartek3033
Posty: 278
Rejestracja: 10 kwie 2016, 14:23
Gramofon: Rp 2000, 2x Rp5000
Lokalizacja: Kraków

Re: Okablowanie DIY, dywagacje na temat brzmienia kabli

#129

Post autor: bartek3033 »

Łączy lub nie. Cześciej widziałem niepodłączone. Jakie są za i przeciw?
Awatar użytkownika
caveas
Posty: 595
Rejestracja: 07 sty 2015, 18:32
Gramofon: Telefunken CS20

Re: Okablowanie DIY, dywagacje na temat brzmienia kabli

#130

Post autor: caveas »

Krosownica to szczytna idea przy bardziej rozbudowanych instalacjach. :clap:
Można sobie porobić dedykowane krótkie kabelki.
Fakt, że porządnie zrobiony tor symetryczny to muszą być "3 w ekranie".
I jak mantrę powtarzam, że ekran (elektrostatyczny) nie powinien przewodzić prądu.
Piękna robota z przedłużaczami. Warto je sprawdzić jeszcze choćby czajnikiem czy się nie grzeją styki.
ale polecam ekranowanie kablem choćby takim:
http://www.elzet.com.pl/p-ke-1828-kabel ... tr/121/633
Niby nie tanio, i wcale łatwo się go nie obrabia ale jest gotowy błyszczący "srebrem" i nie trzeba (kwestia estetyki) go wciągać dodatkowo w nylonową koszulkę. :whistle:
Podpowiem, że cała szpula to duuuużo taniej tylko trzeba zamówić u Leszka i się dogadać co do ceny.
Załączniki
20170130_070149.jpg
Ar2r
Carver 4000, C-500 Tannoy HPD315A :chores-mowlawn:
bartek3033
Posty: 278
Rejestracja: 10 kwie 2016, 14:23
Gramofon: Rp 2000, 2x Rp5000
Lokalizacja: Kraków

Re: Okablowanie DIY, dywagacje na temat brzmienia kabli

#131

Post autor: bartek3033 »

Tak swoją drogą, odnośnie tego co padło daleko na samym początku tematu. Sam posiadam leżakowane kable głośnikowe (nabyte jako gratis). Mają po co najmniej 10 lat. Jako że grały ale był lekki totolotek w stylu poluzowany speakon itd, postanowiłem je lekko odświeżyć. Po rozebraniu faktycznie czuć zmęczenie przewodu, jednak tyczy się to bezpośrednio samych końcówek (w granicy 10cm, jeśli ktoś wiąże kable na supeł...) Obciąłem końcówki i zarobiłem wszystkie wtyki od nowa od nowa. Po zdjęciu izolacji organoleptycznie nie ma jakiejkolwiek różnicy miedzy nowym kablem, a takim dziesięcioletnim :)
Awatar użytkownika
caveas
Posty: 595
Rejestracja: 07 sty 2015, 18:32
Gramofon: Telefunken CS20

Re: Okablowanie DIY, dywagacje na temat brzmienia kabli

#132

Post autor: caveas »

No ja przepraszam - highendowy kabel USB2.0
http://bestaudio.pl/hi-fi-i-kino-domowe ... GAodDikOxA

Owszem przy długości rzędu 5m i więcej (+ przedłurzacz) połączenie PC- drukarka, skaner przestawały działać.
Ar2r
Carver 4000, C-500 Tannoy HPD315A :chores-mowlawn:
Awatar użytkownika
caveas
Posty: 595
Rejestracja: 07 sty 2015, 18:32
Gramofon: Telefunken CS20

Re: Okablowanie DIY, dywagacje na temat brzmienia kabli

#133

Post autor: caveas »

Bartku,
w przypadku miedzi zleżałe kable sygnałowe mogą być problemem.
Na szczęście odwracalnym.
W przypadku głośnikowych - to żeby odzyskały maksimum swoich możliwości to należy dać im w palnik.
Granie z mocą "prywatkową" poprzepala bariery międzykryształowe jakie się wytworzyły z latami.
Korozja "powietrzna" i wewnętrzna tworzy wokół kryształów nieprzewodzące związki. Oczywiście bariery potencjałów są rzędu miliwoltów.
A po wygrzaniu sprzętu to i wzmacniacz i kable i głośniki się ułożą dając bardziej detaliczne (np lepiej zaznaczone pogłosy).
Kable męczone wyginaniem , transportem też wymagają wygrzania.
Zaproś sąsiadów na wspólne odsłuchy, a może i potańce :violin:
Ar2r
Carver 4000, C-500 Tannoy HPD315A :chores-mowlawn:
Awatar użytkownika
metallsnow
Posty: 1563
Rejestracja: 25 paź 2016, 20:26
Gramofon: Wega 301P

Re: Okablowanie DIY, dywagacje na temat brzmienia kabli

#134

Post autor: metallsnow »

Witam
Popełniłem dzisiaj takie kable:
IMG_20170525_195718.jpg
Użyłem kabla Klotz my206 w wersji czerwonej i czarnej, oraz wtyków rca http://allegro.pl/show_item.php?item=67 ... hkNzAwZA==
Koszt wykonania trzech kompletów o długości 1 m ok 120 PLN. Poprawa jakości bardzo znacząca. W związku z takim efektem w planie wykonanie kolejnego zestawu do głównego odtwarzacza CD. Tym razem w planach użycie lepszych komponentów.
I pytanie do bardziej doświadczonych kolegów:
Czy w graniaku można użyć takiego samego schematu połączenia (dwie żyły w ekranie, ekran do zimnego od strony graniaka)? Do tego uziemienie i wszystkie 3 kable w oplocie. Czy to ma sens, czy lepiej zostawić fabryczne?
Wega Modul 301P+ADCQLM/AT13EaV/OM10, Sony TA-F570ES, Akai CD-62, JVC TD-X502, Pioneer N-30AE, Onkyo T-4270, Heco TE 1200
Marantz PM-45, Sony MDS-JE520, Summit Exclusive RF550 i pecet
Awatar użytkownika
amrowek
Posty: 7597
Rejestracja: 21 maja 2015, 09:04
Lokalizacja: mazowsze płd-zach 40 km od stolicy - Żyrardów

Re: Okablowanie DIY, dywagacje na temat brzmienia kabli

#135

Post autor: amrowek »

nie żebym się czepial ale ja bym zrobił w jednym kolorze , chinche czerwone i czerwony kabrl, czarne i czarny kabel a
W DALSZYM CIĄGU AKTUALNA i AKTYWNA zrzutka na pomoc ludności cywilnej i wojsku na Ukrainie
https://zrzutka.pl/sxntmz
ODPOWIEDZ