Przewody głośnikowe do instalacji domowej

Jak to wszystko połączyć?
Awatar użytkownika
yamahafan
Posty: 253
Rejestracja: 23 lut 2013, 12:01
Gramofon: 1019
Lokalizacja: Rzeszów

Re: Przewody głośnikowe do instalacji domowej

#16

Post autor: yamahafan »

klin pisze:Tylko trochę krótki ale jeśli można dokupić 0,5m za 3K to powinno być OK! :)
Chyba w ramie na ścianie w salonie bym go powiesił ...to by dopiero był efekt WOW :) Szczerze to nie sądziłem że są na takie rzeczy klienci, ale skoro firma produkuje to znaczy że ktoś inny kupuje.
Pozdrawiam,
Piotr.

Moje cuda "under re-construction": Dual 1019 & 1229 / Yamaha A-700/T-700/K-700/KX-930 RS/Denon DCD-1015/EPI120C
kielek
Posty: 3185
Rejestracja: 05 paź 2011, 08:34
Lokalizacja: Gdynia

Przewody głośnikowe do instalacji domowej

#17

Post autor: kielek »

Jest masa tanich dobrych kabelków i oprócz w/w Shulza można popatrzeć na Oehlbach,VanDamme,Jantzen,Supra itp.
Awatar użytkownika
Desperado
Posty: 37
Rejestracja: 21 lis 2014, 12:31
Lokalizacja: Wielkopolska

Re: Przewody głośnikowe do instalacji domowej

#18

Post autor: Desperado »

Tak jak napisał Pawelec, Ultralink Challenger 2 to dobre kabelki - budżetowe, nie pseudo audiofilskie. Mają spory przekrój żył i certyfikat wysokiej czystości miedzi, co w przewodnikach nisko prądowych, jakimi są kable głośnikowe i ich długości jaką zamierzasz zastosować jest myślę dość istotne. I to nie są jakieś audiofilskie czary mary tylko prosta elektrotechnika. A że zamierzasz je zabudować na stałe (czyli tak jak pisałem - na lata) to czy warto za wszelką cenę oszczędzać? Instalację elektryczną w domu też zrobisz na jak najtańszych kablach?
Fisher MT-6355 /Nagaoka MP110/ AT13EaV
Advance Paris X-i125/Arcam Alpha 7R
Rotel RCD-02
Technics RS-AZ6
Avance Omega 530
Awatar użytkownika
chudy_b
Posty: 4005
Rejestracja: 05 lis 2013, 14:54
Lokalizacja: Wólka

Przewody głośnikowe do instalacji domowej

#19

Post autor: chudy_b »

Desperado pisze:w przewodnikach nisko prądowych, jakimi są kable głośnikowe
Hmm, jesteś pewien tego stwierdzenia?
Awatar użytkownika
yamahafan
Posty: 253
Rejestracja: 23 lut 2013, 12:01
Gramofon: 1019
Lokalizacja: Rzeszów

Re: Przewody głośnikowe do instalacji domowej

#20

Post autor: yamahafan »

Desperado pisze:A że zamierzasz je zabudować na stałe (czyli tak jak pisałem - na lata) to czy warto za wszelką cenę oszczędzać?
Kable położę pod listwami przypodłogowymi mocowanymi na zatrzaski więc na lata to trochę na wyrost. Ale generalnie tak, chcę je zabudować.
Desperado pisze:Instalację elektryczną w domu też zrobisz na jak najtańszych kablach?
Muszę zapytać developera ile zapłacił za kable ;) ... albo raczej za przewody. Tak na serio, 10 zł za mb to nie są najtańsze kable, tak mi się wydaje przynajmniej. Ale co kieszeń to opinia.
Pozdrawiam,
Piotr.

Moje cuda "under re-construction": Dual 1019 & 1229 / Yamaha A-700/T-700/K-700/KX-930 RS/Denon DCD-1015/EPI120C
Awatar użytkownika
chudy_b
Posty: 4005
Rejestracja: 05 lis 2013, 14:54
Lokalizacja: Wólka

Przewody głośnikowe do instalacji domowej

#21

Post autor: chudy_b »

yamahafan pisze:10 zł za mb to nie są najtańsze kable, tak mi się wydaje przynajmniej
Też mi się tak wydaje. To wręcz drogie kable. Po mojemu liczy się czystość miedzi i średnica przewodu, choć z tą ostatnią też nie warto przesadzać, bo potem cięzko je upchnąć w konektorach.
Awatar użytkownika
Desperado
Posty: 37
Rejestracja: 21 lis 2014, 12:31
Lokalizacja: Wielkopolska

Przewody głośnikowe do instalacji domowej

#22

Post autor: Desperado »

chudy_b pisze:
yamahafan pisze:10 zł za mb to nie są najtańsze kable, tak mi się wydaje przynajmniej
Też mi się tak wydaje. To wręcz drogie kable. Po mojemu liczy się czystość miedzi i średnica przewodu, choć z tą ostatnią też nie warto przesadzać, bo potem cięzko je upchnąć w konektorach.
No i o to mi od początku chodziło - średnica i czystość miedzi. Przecież nie proponowałem jakichś monstrów o przekroju 6mm, tylko w miarę sensowne 3,3, a i tak w tym przypadku trzeba uważać na możliwości zacisków kolumn głośnikowych. A cena? Też raczej szału nie ma w porównaniu z kablami "audiofilskimi". A tak na marginesie czy Schultz Kable podaje gdziekolwiek czystość swojej miedzi, oprócz oczywiście oznaczenia OFC?
Fisher MT-6355 /Nagaoka MP110/ AT13EaV
Advance Paris X-i125/Arcam Alpha 7R
Rotel RCD-02
Technics RS-AZ6
Avance Omega 530
Awatar użytkownika
ROCHO
Posty: 686
Rejestracja: 19 cze 2014, 16:51
Gramofon: SONY PS-X60

Przewody głośnikowe do instalacji domowej

#23

Post autor: ROCHO »

Desperado pisze: A tak na marginesie czy Schultz Kable podaje gdziekolwiek czystość swojej miedzi, oprócz oczywiście oznaczenia OFC?
Nie podaje.Zresztą wiele kabli znanych nie zawsze podaje czystość miedzi.Np. KLOTZ
Awatar użytkownika
caveas
Posty: 596
Rejestracja: 07 sty 2015, 18:32
Gramofon: Telefunken CS20

Przewody głośnikowe do instalacji domowej

#24

Post autor: caveas »

Na estradzie mimo mocy np. 3,5kW w zasadzie nie przekracza się przekroju 2,5mm^2
Skupiacie się tu na markach, technologiach a......
Nawet najtańsze kable OFC i najdroższe miedziane po ułożeniu powinny być "rozgrane" Chodzi o to żeby sobie pograło głośniej. Kable się odprężą, poprzepalają się pokruszone kryształy z powrotem się "spieką".
Każdy "sznurek" po dwóch tygodniach - miesiącu lepiej zagra niż na początku. Tu pomiary metodą techniczną czy miernikiem uniwersalnym nic nie pokażą. ale metody kompensacyjne (mostkowe ) przeprowadzone raz przy powiedzmy 1 V drugi raz przy 10uV (mikro) pokazałyby że miedź nie przewodzi subtelnych sygnałów.
Nie polecam metod , które widać na jutubie zwłaszcza ze wschodu. Znaczy się podpinania kabli w celu wygrzania do akumulatora 12V. Dobry sposób na obranie kabli z izolacji, poparzenie i pożar.
Owszem różnice w brzmieniu między kablami są i jest to bezdyskusjne. Płaski kabel srebrzony w przezroczystym pcv inaczej zagra niż kabel do spawania w czarnej izolacji z teflonu. Nawet wygląda inaczej.
RADA:
Do instalacji używajmy sprawdzane polecane kable ze szpuli (kupowane z resztówek i łączone nawet kostką będą sporo tańsze) najlepsze (nie znaczy najdroższe) na jakie nas stać na całą instalację.
I tak je zamontujemy, zagipsujemy i szlus.

Do instalacji z ambicjami z kablami 2,5 do 10m kierujmy się wyłączne słuchem . Nie ceną marką tylko słuchem. I jak wspomniałem kablom trzeba dać czas.
Mi w jednym systemie najlepiej zagrały płaskie kable od anteny RTV 300ohm zwane wstążką antenową. Nie polecałbym jednak testowania kabelków od lampki i żarówek choinkowych.
Natomiast zrobienie kabla z dwóch koncentryków 75ohm - tu pole do popisu samą żyłę środkową w ekranie podłączonym lub nie (solid strand).
Zresztą możliwości połączeń , ekranowań jest dużo a ile zabawy przy tym za psie pieniądze.
Tylko mierzyć przed podłączeniem czy się nie zrobiło zwarcia!!!

Warto dotrzeć do kabli pomiarowych , medycznych, wojskowych . Potrafią być w teflonie, srebrzone. Tu chodzi nawet nie o pojemność czy indukcyjność a raczej tg kąta stratności i stabilność parametrów w funkcji napięcia od pojedynczych uV do kilkudziesięciu V.
Ar2r
Carver 4000, C-500 Tannoy HPD315A :chores-mowlawn:
pakami
Posty: 7
Rejestracja: 08 gru 2015, 10:13

Przewody głośnikowe do instalacji domowej

#25

Post autor: pakami »

Jestem w posiadaniu głosników Jamo s606 które obecnie pracuja na kablach z "castoramy" o przekroju 1mm na odcinkach 10metrów. Przymierzam się do ich wymiany na kable shulz:

http://www.schulz-kabel.pl/product/411/ ... owany.html

lub

http://www.schulz-kabel.pl/product/227/ ... x4mm2.html

może ktoś miał podobne doświadczenia i może sie wypowiedzieć. Czy ta zmiana przyniesie znaczącą poprawe dzwięku?

Mam tu na myśli racjonalne podejscie (pomińmy opinie adudiofiloskie ) czy warto wyłożyć 300zł na wymiane kabli niz np. na lepsze kolumny, wkładke w gramofonie lub lepszy przedwzmacniacz?
Awatar użytkownika
chudy_b
Posty: 4005
Rejestracja: 05 lis 2013, 14:54
Lokalizacja: Wólka

Przewody głośnikowe do instalacji domowej

#26

Post autor: chudy_b »

Moim zdaniem nie warto inwestować w "markowe" przewody głośnikowe. Jednak 1mm to trochę mało. Jesli juz zabierasz się za ich wymianę, to kup w markecie miedziane przewody 2,5mm. To w zupełności wystarczy i bedzie dużo taniej. Zaoszczędzone pieniądze, tak jak napisałeś, dołóż do lepszej wkładki czy kolumn. Wtedy usłyszysz jakis efekt.
Awatar użytkownika
Pawelec
Posty: 3215
Rejestracja: 17 gru 2012, 20:18
Gramofon: Składak
Lokalizacja: Okolice Warszawy

Re: Przewody głośnikowe do instalacji domowej

#27

Post autor: Pawelec »

pakami pisze:Jestem w posiadaniu głosników Jamo s606 które obecnie pracuja na kablach z "castoramy" o przekroju 1mm na odcinkach 10metrów.
Zawsze możesz wybrać wersję oszczędną ale ja uważam, że jezeli masz taką możliwość to kable Schulza są bardzo przyzwoite i przekrój 4 mm przy takiej długości nie będzie przeszkadzał :) . Czy muszą być aż tak długie? ;) Ważne oczywiście jest to by były jednakowej długości. Ponoć kable nie grają ale lepiej mieć dobry dedykowany splot niż łatać dziury marketową miedzią :) .
AKTUALNA SPRZEDAŻ - pierwszy post
viewtopic.php?t=15809#p307122

Słuchać możesz jeszcze lepiej i jeszcze piękniej.
https://instagram.com/murasaudio
161GW111
Posty: 62
Rejestracja: 08 paź 2015, 10:23
Gramofon: Kenwood KD-8030

Przewody głośnikowe do instalacji domowej

#28

Post autor: 161GW111 »

chudy_b pisze:Moim zdaniem nie warto inwestować w "markowe" przewody głośnikowe.
Przewody głośnikowe są ta samo ważny , jak każdy klocek do słuchanie muzyki .
Za pomocą przewodów możemy sobie kształtować charakterystykę audio .
Przewód głośnikowy powinien mieć :
Szczegółowy, dokładny, szybki.
Przestrzeń i głębia jest na najwyższym poziomie.
Kontrola najniższych częstotliwości .
Przewody głośnikowe powinny być jak najkrótsze 1,5m -2.5m , iść jak najkrótszą drogą i powinny być wyeksponowane dla słuchacza .

Czy koniecznie muszą być wykonane z miedzi ?

Czy muszą być wykonane z drucików ? przecież i tak leżą na podłodze i się nie ruszają , powinny wykonane z litego materiału dobrze przewodzącego .
Awatar użytkownika
chudy_b
Posty: 4005
Rejestracja: 05 lis 2013, 14:54
Lokalizacja: Wólka

Przewody głośnikowe do instalacji domowej

#29

Post autor: chudy_b »

Nie chce mi się wchdzić w dyskusje typu audio voodoo, w której jeszcze nikt nikomu nic nie udowodnił, ale:
161GW111 pisze:Przewody głośnikowe są ta samo ważny , jak każdy klocek do słuchanie muzyki .
Z tym "tak samo" to gruba przesada. Mając 3 stówy do wydania, to jednak zamiast grubych jak palec kabli, kupiłbym sobie dobrą wkładkę. I jestem pewien, że efekt bym usłyszał. Wymiany kabli raczej nie, a juz na pewno nie jakoś wyraźnie.

Po za tym pamiętajmy, że mowimy o instalacji domowej, gdzie muzyki słuchamy najczęściej niezbyt głośno, a nie o instalacjach kilowatowych do nagłosnienia koncertów.
161GW111 pisze:Za pomocą przewodów możemy sobie kształtować charakterystykę audio
Taak? A nawet jesli jest to prawda, to znasz jakieś zasady? Takie typu, ze jesli chcę mieć mocniejsze wysokie tony, to powinienem przywiązać kokardkę w 1/3 długości? Czy też może to bardziej jest tak trochę na chybił trafił. Z zaklinaniem rzeczywistości na czele.
161GW111 pisze:Przewód głośnikowy powinien mieć :
Szczegółowy, dokładny, szybki.
Przewód taki powinien być? Znaczy co? Ma szybko zapierdzielać po podłodze, szczegółowo omijając krzesła? No dobra, oczywiście żartuję. Tobie chodziło o dzwięk, nie o kabel i tu się z Toba zgadzam. Nie zgadzam się co do wpływu kabla na ten dźwięk.
161GW111 pisze:Przestrzeń i głębia jest na najwyższym poziomie.
voodoo
161GW111 pisze:Kontrola najniższych częstotliwości
I tu się z Tobą zgadzam, bo do kontrolowania głośników basowych potrzebne są duże prądy. A te mogą z cienkiego kabla zrobić grzałkę. Jednak bez przesady, nie o takich prądach mówimy w domowym audio.

Każdy kto zaglądał do starszych wzmacniaczy czy kolumn wie, że sa one zmontowane na normlanych przewodach, często cieńszych niż 1mm. Nikt nie robił z tego problemu, a jak wiemy, ówcześni inżynierowie znali sie na swojej robocie.
161GW111 pisze:Przewody głośnikowe powinny być jak najkrótsze
Zgoda
161GW111 pisze:1,5m -2.5m
A co jesli kolumny stoją 3 m od wzmacniacza?
161GW111 pisze:Czy koniecznie muszą być wykonane z miedzi ?
Nie koniecznie. Powinnny jak najlepiej przewodzić prąd. Od miedzi lepiej prąd przewodzi srebro. Ale nie robi się przewodów ze srebra. Chociaż kto wie. Parę osób pewnie byłoby na nie stać.
161GW111 pisze:powinny wykonane z litego materiału dobrze przewodzącego
Idąc tym tokiem myslenia, to w sklepach audio powinny być dostępne szyny kolejowe.


Pod rozwagę podaję rezystancję właściwą miedzi. Wynosi 1,72 * 10 do minus ÓSMEJ. Metrowy przewód z miedzi o grubości 1mm ma rezystancję około 0,0002 Ohma. Jesli grubość przewodu zwiększymy do 4mm, opór spadnie 16 razy. Jednak jedna i druga wartość jest w praktyce nie mierzalna. Spadków napięcia i mocy traconej w takich przewodach nie chce mi się liczyć.
161GW111
Posty: 62
Rejestracja: 08 paź 2015, 10:23
Gramofon: Kenwood KD-8030

Przewody głośnikowe do instalacji domowej

#30

Post autor: 161GW111 »

Chyba warto drążyć temat do uzyskanie Perfekcji audio .
chudy_b pisze:Z tym "tak samo" to gruba przesada. Mając 3 stówy do wydania,
300 zł ;)
Trochę za mało by pomarzyć dobrych przewodach głośnikowych.
chudy_b pisze: I jestem pewien, że efekt bym usłyszał. Wymiany kabli raczej nie, a juz na pewno nie jakoś wyraźnie.

Tez tak kiedyś myślałem , zmówiłem sobie do domu kilka modeli przewodów głośnikowych i słuchałem z kolegami przez 2 tygodnie :shock: , wato było zapoznać się , jakie zmiany dokonuje przewód głośnikowy , a były duże .
161GW111 pisze:A co jesli kolumny stoją 3 m od wzmacniacza?
To kupuje się dłuższe ;) , a miedzy kolumnami pustka dźwiękowa .
chudy_b pisze:Przewód taki powinien być? Znaczy co? Ma szybko zapierdzielać po podłodze, szczegółowo omijając krzesła?
Kabel to jak mebel musi mieć swoje miejsce , Jak widzę lezący na podłodze , podłączany do kolumny , to lepiej gra muzyka ;) to tylko sugestia , ale działa .
chudy_b pisze:Powinnny jak najlepiej przewodzić prąd. Od miedzi lepiej prąd przewodzi srebro. Ale nie robi się przewodów ze srebra. Chociaż kto wie.
MONOLITH firmy Albedo 94% srebra , czy są warte swojej ceny , dla mnie tak . 8-)
ODPOWIEDZ