Wymiana okablowania w Grundig PS-8000

Jak to wszystko połączyć?
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
olo77
Posty: 39
Rejestracja: 12 wrz 2014, 18:01
Gramofon: GRUNDIG PS 8000

Wymiana okablowania w Grundig PS-8000

#1

Post autor: olo77 »

Witam serdecznie wszystkich.
Na wstępie chciałbym zaznaczyć, że posiadam gramofon od niedawna i jest to gramofon marki Grundig model PS-8000 jak w tytule tematu.
Gramofon mam podłączony na razie do przedwzmacniacza wbudowanego w amplituner Onkyo TX-SR805. Mam zamiar zmienić, ale niestety chwilowo nie pozwalają mi na to finanse, więc musi być na razie co jest. Zacznę od tego, że przy większej głośności na amplitunerze podczas słuchania płyt słychać wzbudzanie, coś w rodzaju metalicznego bzyczenia. To nie jest buczenie i nie jest to ciągłe, raz się nasila bardziej raz mniej. Domyślam się, że może być to wina okablowania, które jest fabryczne, niestety zamontowane na stałe i niezbyt pewnie dobrej jakości. Przewód pewnie też nie jest, lub bardzo słabo ekranowany. Myślałem więc nad wymianą przewodów sygnałowych audio, oraz przy okazji uziemienia. Znalazłem na allegro przewód który odpowiadał by mi cenowo marki KLOTZ AC110. Jest to jednak kabel koncentryczny i boję się czy przez ten niewielki otworek markowy z którego wychodzą przewody sygnałowe uda się do wyprowadzić. Mam pytania do znawców i ekspertów. Czy ktoś może miał do czynienia z taką wymianą okablowania? Choćby w gramofonie Dual CS-455 którego klonem jest mój gramofon. Czy poszukać może kabla cieńszego podobnego do fabrycznego tylko ekranowanego? Jakie mogą być jeszcze przyczyny tych niesfornych zakłóceń? Wiem że lepszy przedwzmacniacz daje dużo ale ten wydatek musi trochę poczekać.
Czekam na podpowiedzi i rady, każda mile widziana.
Awatar użytkownika
chudy_b
Posty: 4005
Rejestracja: 05 lis 2013, 14:54
Lokalizacja: Wólka

Wymiana okablowania w Grundig PS-8000

#2

Post autor: chudy_b »

To "wzbudzanie" pojawia sie tylko przy gramofonie? Jak przełączysz na radio to tego efektu nie ma?
Awatar użytkownika
olo77
Posty: 39
Rejestracja: 12 wrz 2014, 18:01
Gramofon: GRUNDIG PS 8000

Re: Wymiana okablowania w Grundig PS-8000

#3

Post autor: olo77 »

Do amplitunera mam podłączone: odtwarzacz blu-ray, odtwarzacz DVD z SACD i DVD-Audio. Odtwarzacz dvd jest podłączony zarówno analogowo jak i cyfrowo. Z tych źródeł, jak i z radia wbudowanego w amplituner jest błoga cisza. Efekt występuje tylko na wejściu gramofonowym. Muszę jeszcze sprawdzić i odłączyć gramofon od zasilania, przełączyć na źródło phono i zwiększyć głośność. Przyznaje że jeszcze tego nie próbowałem. Jak to sprawdzę zaraz napiszę.
zbyszek1982
Posty: 5029
Rejestracja: 31 gru 2012, 19:11

Re: Wymiana okablowania w Grundig PS-8000

#4

Post autor: zbyszek1982 »

Okablowanie sygnałowe łatwo się wymienia. Wystarczy przylutować nowe kabelki do płytki. Kabelków w ramieniu nie wymienisz, bo nie da się zdjąć gniazda headshella. Oryginalny kabel, poza tym że ma dużą pojemność, nie jest taki zły. Tak czy siak warto go wymienić na taki o mniejszej pojemności.

Nie sądzę, żeby okablowanie było powodem wzbudzania się wzmacniacza. Jakby to był problem z kablami, to by po prostu buczało cały czas.
Awatar użytkownika
chudy_b
Posty: 4005
Rejestracja: 05 lis 2013, 14:54
Lokalizacja: Wólka

Wymiana okablowania w Grundig PS-8000

#5

Post autor: chudy_b »

olo77 Ten efekt wzbudzania polega na tym, że bez muzyki ale przy podkręconej głośności pojawia się dzwięk? Jeśli tak, to mi to wygląda na jakiś rezonans. Tu wymiana kabli nic nie da. Na czym masz postawione kolumny i gramofon?
Awatar użytkownika
olo77
Posty: 39
Rejestracja: 12 wrz 2014, 18:01
Gramofon: GRUNDIG PS 8000

Re: Wymiana okablowania w Grundig PS-8000

#6

Post autor: olo77 »

Mam kolumny wolnostojące z kolcami i stoją na podłodze. Gramofon umieszczony jest na szafce ze sprzętem. Szafka od kolumn to odległość około 0,5m. Według tego co producent podaje wszystkie są ekranowane magnetycznie. I tak myślałem o wymianie okablowania ponieważ do gniazd w amplitunerze oryginalnego przewodu zabrakło mi około 30cm kabla. Dałem przedłużacz więc to może przez tą przedłużkę mam kłopot. Właśnie odłączyłem zasilanie gramofonu i zwiększyłem głośność amplitunera na źródle phono. Po odłączeniu wszystkich urządzeń z kontaktu, okazało się że to zasilacz od oświetlenia LED, który jest w pobliżu przedłużacza RCA powoduje takie zakłócenia. Są dużo mniejsze po wyjęciu wtyczki z kontaktu. Jest dużo ciszej ale jednak bzyczy, jednak teraz to jednostajny dźwięk. Moje pytanko jest takie, czy tak mają te niezbyt wysokiej jakości przedwzmacniacze gramofonowe wbudowane w amplitunery? Pewnie na lepszym markowym preampie była by cisza. Ale jak napisałem wcześniej, muszę na taki trochę uzbierać pieniążki.
Dotykałem też przewodów i wtyczek RCA i po złapaniu przewodu lub wtyczek w palce pojawiają się jednak niewielkie zakłócenia. Wydaje mi się że to też może być wina przedłużki. Ale to tylko moje przypuszczenia. Chcąc zrezygnować z przedłużacza, muszę i tak wymienić okablowanie na nieco dłuższe.
Jaki możecie przewód polecić? I czy ktoś wie czy kabel koncentryczny np. KLOTZ AC110, mowa oczywiście o dwóch kablach może zmieścić się do takiego fabrycznego otworu z tyłu gramofonu? Czy trzeba go powiększać? A może są przewody o niskiej pojemności, cienkie i ekranowane?
Czekam na propozycje i rady.
Pozdrawiam wszystkich.
zbyszek1982
Posty: 5029
Rejestracja: 31 gru 2012, 19:11

Re: Wymiana okablowania w Grundig PS-8000

#7

Post autor: zbyszek1982 »

O wymianie kabli już na tym forum napisano wszystko po pięć razy. Wystarczy poszukać. Zamiast tego koncentryka wstaw porządne kable mikrofonowe.
Awatar użytkownika
olo77
Posty: 39
Rejestracja: 12 wrz 2014, 18:01
Gramofon: GRUNDIG PS 8000

Re: Wymiana okablowania w Grundig PS-8000

#8

Post autor: olo77 »

Dzięki z podpowiedź. Poszukam kabli mikrofonowych jak radzisz. Przepraszam, ale jestem tu nowy. Przeszukam forum w celu odnalezienia właściwych tematów.
Dziękuje wszystkim za podpowiedzi i poświęcony dla mnie czas.
Pozdrawiam wszystkich.
ODPOWIEDZ