Pojemność przewodu, gramofon - preamp

Jak to wszystko połączyć?
Awatar użytkownika
klin
Posty: 2122
Rejestracja: 12 kwie 2014, 23:36
Gramofon: Thorens 125 MK II
Lokalizacja: Wrocław

Pojemność przewodu, gramofon - preamp

#61

Post autor: klin »

Shure v15 III
ISOPHON
Posty: 592
Rejestracja: 23 lis 2013, 12:57

Pojemność przewodu, gramofon - preamp

#62

Post autor: ISOPHON »

Polecam poczytać co zaleca producent np.TU http://wegavision.pytalhost.com/Shure/Shure74/05.jpg
zbyszek1982
Posty: 5029
Rejestracja: 31 gru 2012, 19:11

Re: Pojemność przewodu, gramofon - preamp

#63

Post autor: zbyszek1982 »

Akurat szczury lubią relatywnie dużą pojemność kabla. Chyba konstrukcyjnie potrzebują tego podbicia wysokich. 300pF to dla tych wkładek nic złego.
ahaja
Posty: 1214
Rejestracja: 18 paź 2011, 15:11
Lokalizacja:

Re: Pojemność przewodu, gramofon - preamp

#64

Post autor: ahaja »

V15 III:
R=1350ohm; L=500mH

1. 75pF + 63kohm:
2kHz ... 11kHz +0,1dB 11kHz ... 20kHz -0,7dB

2. 400pF + 47kohm:
2kHz ... 10kHz +2,7dB 10kHz ... 20kHz -9,8dB
Awatar użytkownika
caveas
Posty: 596
Rejestracja: 07 sty 2015, 18:32
Gramofon: Telefunken CS20

Pojemność przewodu, gramofon - preamp

#65

Post autor: caveas »

Nie rozumiem tych przykładów.
Pomierzone płyta testową?
Czy czysta elektrotechnika?
Ar2r
Carver 4000, C-500 Tannoy HPD315A :chores-mowlawn:
MISSE
Posty: 1651
Rejestracja: 16 cze 2013, 21:59
Gramofon: Micro Seiki DDX

Pojemność przewodu, gramofon - preamp

#66

Post autor: MISSE »

To, że tego nie rozumiesz to ja tego nie rozumiem :drool:

to jest prosty obwód RLC

i w zależności od elementów w charakterystyce uzyskujemy .... lepiej lub gorzej

Przykład 1
najlepszy przypadek

Przykład 2
największa lipa (choć może być gorzej)

wiesz co to dB???

można jeszcze prościej ale proponuję trochę poczytać :pray:
Awatar użytkownika
klin
Posty: 2122
Rejestracja: 12 kwie 2014, 23:36
Gramofon: Thorens 125 MK II
Lokalizacja: Wrocław

Pojemność przewodu, gramofon - preamp

#67

Post autor: klin »

I to faktycznie ze wzorów się wszystko wylicza? Myślałem, że oscyloskop, jakiś sygnał testowy i kwestia pomiarów...
Niestety ilość wypalonych papierosów i wypitej wódki zaciera wszelkie wspomnienia i wiedzę ze studiów :?
Awatar użytkownika
caveas
Posty: 596
Rejestracja: 07 sty 2015, 18:32
Gramofon: Telefunken CS20

Pojemność przewodu, gramofon - preamp

#68

Post autor: caveas »

"Jeśli to do mnie te referencje..."
Jestem elektronikiem i lutownica od 13 roku życia jest mi bliższa od długopisu.
Obwód RLC, który ma zamodelować transmisję sygnału od źródła do wejścia preampu zawiera zbytnie uproszczenia niemające się nijak do rzeczywistości.
Dalej jak ukompię dziecko.
Ar2r
Carver 4000, C-500 Tannoy HPD315A :chores-mowlawn:
Awatar użytkownika
caveas
Posty: 596
Rejestracja: 07 sty 2015, 18:32
Gramofon: Telefunken CS20

Pojemność przewodu, gramofon - preamp

#69

Post autor: caveas »

Rezystancją i indukcyjnością kabla nie będziemy się zajmować ze względu na ich pomijalny wpływ. Stara zasada transmisji mówi o tym, że jeśli impedancja obciążenia jest >10 x większa niż impedancja źródła, to źródło można traktować jak źródło napięciowe. Zmiana rezystancji wejściowej z 20kohm do 100Mohm nic nie zmienia (pomijając kwestię szumów ). Co innego rozłożona w całej długości pojemność kabla + pojemność wejściowa preampu. Pojemność kabla+preampu C tworzy z indukcyjnością przetwornika L tłumiony rezystancją przetwornika R obwód rezonansowy. Podniesienie efektywności przetwarzania w obszarze rezonansu jest bezdyskusyjne i kształtuje charakterystykę wysokich tonów.
Nie działa tu reguła że mniejsza pojemność kabli to więcej wysokich tonów czy szersze pasmo. Oczywiście można przeliczyć gdzie ten rezonans się znajduje. Ciekawe czy potwierdziłoby to się w pomiarach z płytą testową?
Wymiana kabli gramofonowych musi być bardzo rozważna. Przeważnie tylko popsujemy fabryczne strojenie - przetwornik-kabel typowe wejście.
A shury z połowy lat 70 lubiły duże pojemności - zalecenia fabryczne to pojemność wynikowa (kable + preamp ) to 470pF
Chyba głusi czy ignoranci tam nie pracowali.
Poza tym przetwornik MM to grupa przetworników prędkościowych - do doczytania co to za pies.
Poza teorią to jeszcze wchodzi mechanika - (masy współdrgające, podatności zwieszeń, wspóczynniki sprzężeń, tłumień.
Słowem bez płyty pomiarowej , woltomierza i oscyloskopu zdani jesteśmy na swój słuch i gust.
Ja mam jeszcze garść kondensatorów 47-470pF do wlutowania w gniazda cinch.
A jeszcze w C-4000 przełącznik pojemności wejściowej....
Ar2r
Carver 4000, C-500 Tannoy HPD315A :chores-mowlawn:
MISSE
Posty: 1651
Rejestracja: 16 cze 2013, 21:59
Gramofon: Micro Seiki DDX

Pojemność przewodu, gramofon - preamp

#70

Post autor: MISSE »

Śliczny wykład :clap:

a teraz napisz co zrozumiałeś z tego co napisał Ahaja :pray:
Awatar użytkownika
caveas
Posty: 596
Rejestracja: 07 sty 2015, 18:32
Gramofon: Telefunken CS20

Pojemność przewodu, gramofon - preamp

#71

Post autor: caveas »

Zrozumiałem (po raz kolejny)
To, że umiejętność liczenia transmitancji napięciowej czwórnika to nie wszystko.
Kiedyś obwody liczyłem w dziedzinie urojonej po zróżniczkowaniu.
Teraz filtry liczą mi programy.
Tylko nie należy się zagubić w tym liczeniu nie sporządzając właściwego obwodu do liczenia.
Dzisiaj jak mi Kicuś pozwoli wyciągnę m75 i sobie pogram na niej dobierając pojemności.
Ciekawe bo rezonans wyszedł 26 KHz i 11,3 kHz . Potwierdza to moje przeświadczenie na temat poprawności zastosowania stosunkowo sporej pojemności ( >400pF) do poprawnej współpracy
wkładek Shure z wejściem Phono
Byłem przez 10 lat zawodowo konstruktorem elektronikiem i wiem, że po pierwsze stawia się założenia, projektuje, liczy (teraz modeluje)
później mierzy a na końcu słucha. I od początku jeśli coś nie wyjdzie. NIGDY nie wyszło od razu, Żaden założony termin wdrożenia został dotrzymany.
Dlatego upadła gospodarka socjalistyczna
;-)
Ar2r
Carver 4000, C-500 Tannoy HPD315A :chores-mowlawn:
Awatar użytkownika
caveas
Posty: 596
Rejestracja: 07 sty 2015, 18:32
Gramofon: Telefunken CS20

Pojemność przewodu, gramofon - preamp

#72

Post autor: caveas »

Brzmienie M75 Type III przywołuje mi to co pamiętam (jak smak chleba ze śmietaną i cukrem u babci)z fonomastera z wkładką 44MB
I to specyficznie podkolorowany średniowysoki zakres.
Wracając do pojemności z preampem 4000 należało wybrać pozycję 330pF. Przy mniejszych pojemnościach nie był wypełniony właściwie dźwięk Brakowało przestrzeni i namacalności dźwięku. Słuchałem akurat soft rocka Boston i Styx.
teraz nawet OM5E i AT95 dają czyściejszy dźwięk i są "prawdziwsze" Stare "szczury" dla romatyków i wintidżowców.
Ar2r
Carver 4000, C-500 Tannoy HPD315A :chores-mowlawn:
Lisor
Posty: 56
Rejestracja: 04 maja 2021, 11:44

Re: Pojemność przewodu, gramofon - preamp

#73

Post autor: Lisor »

... przy okazji wykonania nowego interkonektu o pojemności 28 pF - żyła/żyła pokusiłem się wykonać kilka pomiarów, celem sprawdzenia przy jakiej wartości przypada rezonans - wg wiadomego wzoru ze strony trzeciej. I tak całkowita pojemność- przewody w ramieniu + interkonekt wyniosła ok. 56-58 pF, indukcyjność podstawowej wkładki Mo-Fi wyniosła ok. 500 mH. Całość podłączyłem do przedwzmacniacza Mo-Fi o pojemności 100 pF. Czyli wypadkowa pojemność wyniosła 156-158 pF. Kalkulatorek wyliczył rezonans na poziomie 17,8- 18,0 kHz.

Rezonans wypada w paśmie słyszalnym, ale niesłyszalnym już dla mnie /wiek /, a samo pasmo głośnika- jest do 18 kHz /szerokopasmowy /.

Tu nasuwa się pytanie czy warto kombinować z rezystorami, żeby przesunąć pik podbicia rezonansowego poza pasmo akustyczne. Coś to zmieni w odbiorze muzyki :?:

Jestem ciekaw opinii kolegów.
Awatar użytkownika
Bacek
Posty: 2600
Rejestracja: 04 gru 2013, 22:06
Gramofon: Kenwood L-07D
Lokalizacja: Poznań

Re: Pojemność przewodu, gramofon - preamp

#74

Post autor: Bacek »

Tu by trzeba po prostu pomierzyć pasmo, sam rezonans nie koniecznie musi być zły, poza tym czy w tym mofi jest 100 czy nie też niewiadom. Także tylko pomiar coś pokaże.

A te 28pF to na metr? Co to za przewód?
Klipsch LaScala i analogowo cyfrowa herezja.
Lisor
Posty: 56
Rejestracja: 04 maja 2021, 11:44

Re: Pojemność przewodu, gramofon - preamp

#75

Post autor: Lisor »

... 28 pF wyszło po przylutowaniu wtyków RCA do 0,5 mb przewodu Neotech Nemoi 3220. Metr ma 42 pF, więc wynik prawdopodobny. Dodatkowo sprawdzałem na kondensatorach kilkudziesięcio pikowych. Dobry. Ma też zakres 1 pF :D.
Mostek mierzy właściwie mimo upływu kilkudziesięciu lat od wyprodukowania. Jego wyniki są zgodne ze współczesnymi cudakami. Zaś przedwzmacniacz wg producenta ma pojemność 100 pF, więc w kalkulatorku wychodzi ok. 18kHz.

Rozumiem, że Kolega zaleca :?: wykreślenie charakterystyki przenoszenia tego układu mierzonego na wyjściu przedwzmacniacza RIAA.
ODPOWIEDZ