Pojemność przewodu, gramofon - preamp

Jak to wszystko połączyć?
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
JacK
Posty: 2472
Rejestracja: 12 kwie 2011, 11:30
Gramofon: Kuzma Stabi S
Lokalizacja: Bielsko - Biała

Pojemność przewodu, gramofon - preamp

#1

Post autor: JacK »

Właśnie o tych kablach do przedwzmacniacza i ich porządanej niskiej pojemności mówi się na forum od czasu do czasu. Chyba jednak nie ma takiego wątku, a mnie np. interesuje co to jest niska pojemność. Moje kabelki to Supra Dual parametry jakie podaje producent to pojemność (pF/m): 52. Czy to dobry kabel, do takiego zastosowania ? Co ma regulowany pre do tej pojemności. Jeżeli nie ma takiego wątku to proszę admina o wydzielenie tego posta.
Kuzma Stabi S, Rega RB300, Dynavector DV - 10X5, Sonneteer's Sedley (first edition), AVM Competition, B&W CDM1NT
ahaja
Posty: 1214
Rejestracja: 18 paź 2011, 15:11
Lokalizacja:

Re: Jaki przedwzmacniacz do gramofonu ?

#2

Post autor: ahaja »

Ano właśnie wystąpiło coś o czym napisał Waluch. I to nie dlatego (bynajmniej) ... że kabel tak gra ... ;-).
Inna pojemność , inne indukcyjności uzwojeń wkładek i wynik taki a nie inny. Szczególnie jest to ważne przy najbardziej popularnych wkładkach typu MM.
Wkładki MC są na to (pojemność) znacznie mniej wrażliwe. Produkują z kolei znacznie mniejsze sygnały i tu sztuka polega na tym by ten sygnał jak najmniej stłumić.

Dobry kabel phono ma około 50-70pF/m. Można zejść niżej ale trzeba kombinować z topologią kabla albo z dobieraniem modelu kabla.

Im krótszy kabel między gramofonem a pre tym lepiej...
... bo należy pamiętać o producentach, którzy czasami w przypływie ułańskiej fantazji zadają na sztywno na wejściu pre 220pF ... i wtedy cała nasza walka z pojemnością mija się z celem. Nie żeby użytkownik był szczęśliwy tylko dla własnej ... spokojności.
Awatar użytkownika
JacK
Posty: 2472
Rejestracja: 12 kwie 2011, 11:30
Gramofon: Kuzma Stabi S
Lokalizacja: Bielsko - Biała

Re: Jaki przedwzmacniacz do gramofonu ?

#3

Post autor: JacK »

Czyli mając kabel ok 50 pF/m, ustawiem na pre podobną wartość ?
Kuzma Stabi S, Rega RB300, Dynavector DV - 10X5, Sonneteer's Sedley (first edition), AVM Competition, B&W CDM1NT
ahaja
Posty: 1214
Rejestracja: 18 paź 2011, 15:11
Lokalizacja:

Re: Jaki przedwzmacniacz do gramofonu ?

#4

Post autor: ahaja »

Nie.
Jeśli masz MC czy MCHO to się tym nie przejmujesz. Grunt to solidny ekran, który zabezpieczy sygnał.
Jeszcze lepiej kiedy 2 żyły są sygnałowe a cała masa 'brudna' (GND) jest puszczona ekranem i na jej końcu wyprowadzony jest kabel, który zapinasz w pre do gniazda uziemienia. Ten ekran chroni i zwiera śmieci do masy.

Jeśli masz jedną z około 15-20% MMek, która wymaga do poprawnej pracy dodatkowej pojemności to musisz sobie sprawdzić ile jej dodać. Doświadczalnie.
Jeśli masz inną MMkę to żonglujesz impedancją wejściową w szerokim zakresie: od około 15kohm...100kohm i zostawiasz taką z jaką najlepiej się zgrywa w Twoim systemie.

Pojemności w pre nie dodajesz w ogóle. Im mniej tym lepiej ... poza przypadkiem kiedy musisz walczyć z RFI, łapaniem radia, śmieciami, które zbiera Twoja wkładka, kabel etc i musisz to odfiltrować.
To jest główny powód dlaczego producenci dokładają czasami znaczne wartości pojemności na wejściu pre phono. Jak pisałem wyżej dla swojej spokojności byś nie smarował do składu i nie oddawał klocka ... bo słyszysz np radio ... ;-)

Oprócz tego że kabel od TT do pre może mieć niską pojemność rzędu np 50pF to należy dodać jeszcze to co jest w ramieniu i gramofonie czyli kolejne 20...50pF.
zbyszek1982
Posty: 5029
Rejestracja: 31 gru 2012, 19:11

Jaki przedwzmacniacz do gramofonu ?

#5

Post autor: zbyszek1982 »

A czy za zwiększaniem impedancji wejściowej dla wkładki MM nie idzie wzrost szumu?
Awatar użytkownika
JacK
Posty: 2472
Rejestracja: 12 kwie 2011, 11:30
Gramofon: Kuzma Stabi S
Lokalizacja: Bielsko - Biała

Jaki przedwzmacniacz do gramofonu ?

#6

Post autor: JacK »

ahaja pisze:Jeśli masz MC czy MCHO to się tym nie przejmujesz. Grunt to solidny ekran, który zabezpieczy sygnał.
To jasne, ale jak ten ekran będzie niesolidny lub nie będzie go wcale to jakie zakłócenia zbieram z otoczenia. Jaki to ma wpływ na dźwięk.
ahaja pisze:Jeszcze lepiej kiedy 2 żyły są sygnałowe a cała masa 'brudna' (GND) jest puszczona ekranem i na jej końcu wyprowadzony jest kabel, który zapinasz w pre do gniazda uziemienia. Ten ekran chroni i zwiera śmieci do masy.
Też idea jasna, jednak pytanie jak poprzednio czego negatywnego w uzyskanym dźwięku można się dosłuchać jeżeli nie mamy takiego ideału.
Kuzma Stabi S, Rega RB300, Dynavector DV - 10X5, Sonneteer's Sedley (first edition), AVM Competition, B&W CDM1NT
Awatar użytkownika
ROCHO
Posty: 686
Rejestracja: 19 cze 2014, 16:51
Gramofon: SONY PS-X60

Jaki przedwzmacniacz do gramofonu ?

#7

Post autor: ROCHO »

A co sądzicie ,skoro przeszliście z preampa na kable , o tym : Interkonekt Klotz
http://allegro.pl/klotz-r-audio-coaxial ... 08746.html


impedancja interkonektu: 75 Ohm
• pojemność przewodu: 70 pF / m
• rezystancja izolacji: > 1 G Ohm x km
• średnica zewnętrzna: 6,9 mm
• temperatura pracy: -30 / +70 st.C
• sygnał gorący: 0,22 mm2
• masa sygnałowa: 7 x 0.20 mm
• izolacja: Cellular PE
• osłona: PVC Lead free
• ekranowanie: conductive plastic layer +
bare cooper spiral shield
Awatar użytkownika
JacK
Posty: 2472
Rejestracja: 12 kwie 2011, 11:30
Gramofon: Kuzma Stabi S
Lokalizacja: Bielsko - Biała

Re: Jaki przedwzmacniacz do gramofonu ?

#8

Post autor: JacK »

Chyba najsłynniejszy kabel z metrażu z którego ktoś wymyślił że fajnie robi się różne interkonekty. Tak naprawdę to kabel do zastosowań mikrofonowych. Jako interkonekt ma tylu zwolenników co przeciwników, opisany w necie na wszystkie możliwe strony. Moim zdaniem te parametry są prawdziwe, a nie polegają na audiofilskich opowieściach, więc jako solidny tani kabel do zastosowań w gramofonie nada się dobrze. Zresztą mogę to sprawdzić bo mam jeszcze gdzieś jego pierwotną wersję pod nazwą LaGrange.
Kuzma Stabi S, Rega RB300, Dynavector DV - 10X5, Sonneteer's Sedley (first edition), AVM Competition, B&W CDM1NT
Awatar użytkownika
ROCHO
Posty: 686
Rejestracja: 19 cze 2014, 16:51
Gramofon: SONY PS-X60

Jaki przedwzmacniacz do gramofonu ?

#9

Post autor: ROCHO »

zastanawiam się nad kupnem do podłączenia od preampa do wzmacniacza.No i ma • pojemność przewodu: 70 pF / m
Awatar użytkownika
JacK
Posty: 2472
Rejestracja: 12 kwie 2011, 11:30
Gramofon: Kuzma Stabi S
Lokalizacja: Bielsko - Biała

Re: Jaki przedwzmacniacz do gramofonu ?

#10

Post autor: JacK »

To się zastanawiaj, a jak będziesz kupował do gramofonu to kup parę, bo to co w linku to pojedyncza sztuka która ma robić za intetkonekt cyfrowy.
Kuzma Stabi S, Rega RB300, Dynavector DV - 10X5, Sonneteer's Sedley (first edition), AVM Competition, B&W CDM1NT
Awatar użytkownika
ROCHO
Posty: 686
Rejestracja: 19 cze 2014, 16:51
Gramofon: SONY PS-X60

Jaki przedwzmacniacz do gramofonu ?

#11

Post autor: ROCHO »

Wiem , że pojedyncza sztuka.Ale nie byłem pewny czy warto wydawać pieniądze na ten kabel.Znalazłem Klotz R-Audio interkonekt HI-END 2x50 cm - 129 zł
Awatar użytkownika
JacK
Posty: 2472
Rejestracja: 12 kwie 2011, 11:30
Gramofon: Kuzma Stabi S
Lokalizacja: Bielsko - Biała

Re: Jaki przedwzmacniacz do gramofonu ?

#12

Post autor: JacK »

Ten przewód w metrażu kosztuje 7-8 zł. za metr. Wtyczki też nie są drogie, można więc tanio zrobić.
Kuzma Stabi S, Rega RB300, Dynavector DV - 10X5, Sonneteer's Sedley (first edition), AVM Competition, B&W CDM1NT
kielek
Posty: 3185
Rejestracja: 05 paź 2011, 08:34
Lokalizacja: Gdynia

Jaki przedwzmacniacz do gramofonu ?

#13

Post autor: kielek »

Można też zrobic na Schulz'ach tak jak Ahaja radzi. http://www.audiostereo.pl/interkonekt-g ... try2746700
Awatar użytkownika
ROCHO
Posty: 686
Rejestracja: 19 cze 2014, 16:51
Gramofon: SONY PS-X60

Jaki przedwzmacniacz do gramofonu ?

#14

Post autor: ROCHO »

I tak właśnie zrobię.Zrobiłem już listę wymiany okablowania.Kable głośnikowe również zostaną wymienione.mam nawet zamiar wymienić kabel od gramofonu ,który podłączany jest do preampa z uziemieniem.Dobry ten będzie ?
http://www.schulz-kabel.pl/product/785/ ... 2-mm2.html
zbyszek1982
Posty: 5029
Rejestracja: 31 gru 2012, 19:11

Re: Jaki przedwzmacniacz do gramofonu ?

#15

Post autor: zbyszek1982 »

Schulz ma bardzo dobry pleciony ekran. Cordiale mają okręcany. Nie wiem jak jest w Klotzach. Ogólnie Schulz jest bardzo dobry. Drożej wyjdzie za wtyczki niż za sam kabel. Wtyczki z Schulza są dużo fajniejsze od podstawowych z Neutrika.
ODPOWIEDZ