Gramofon + monitory aktywne Yamaha HS50m

Jak to wszystko połączyć?
ODPOWIEDZ
koziol_matol
Posty: 3
Rejestracja: 05 kwie 2014, 19:47

Gramofon + monitory aktywne Yamaha HS50m

#1

Post autor: koziol_matol »

Witam,

Chciałem prosić o radę. Marzy mi się rozpoczęcie przygody z gramofonem i winylami, jestem całkowicie zielony w temacie, nie licząc przeglądania allegro pod kątem modeli które obecnie są do kupienia. Miałem też kiedyś gramofon unitra ale został zalany w piwnicy i podobno działa, ale bałbym się cokolwiek na niego kłaść obecnie :) Dlatego potrzebuję porady dotyczącej dwóch rzeczy - jaki model gramofonu kupić w okolicach mniej więcej 200-400zł i po drugie, jak podłączyć go do sprzętu, który już mam.

Moja sytuacja jest następująca: jestem muzykiem i do swojego małego studia domowego zakupiłem monitory aktywne Yamaha HS50m, w momencie zakupu były warte ok. 2tys złotych i naprawdę bardzo fajnie się na nich słucha, więc chciałbym kupując gramofon wykorzystać ich możliwości i jakoś je do niego podłączyć. Oglądając gramofony zauważyłem, że one najczęściej po pierwsze nie mają wzmacniacza, ale to jak rozumiem nie powinno stanowić problemu bo moje monitory są aktywne. Ale zastanawiam się jak ewentualnie podłączyć je, bo te monitory mają tylko po jednym wejściu duży jack i mikrofonowym, tymczasem gramofony jak patrzyłem najczęściej mają wyjścia na czincze. Czy wystarczyłaby zwykła przejściówka? Monitory są podpięte do zwykłego interfejsu audio/ubs a dokładnie Presonus Audiobox USB, więc podejrzewam że może dałoby się właśnie wyjść z gramofonu za pomocą jakiejś przejściówki chincz/jack lub chinch/xlr jeśli takie istnieją i stamtąd by to szło już do monitorów, które wzmacniałyby sygnał. Ale być może się mylę właśnie.

Dlatego prosiłbym o pomoc w tych dwóch sprawach:

1.) Jakie modele gramofonów moglibyście polecić w takiej sytuacji? Niestety póki co nie mogę sobie pozwolić na jakieś Denony za 2 tysiące, na początek chciałbym kupić coś w okolicach właśnie 200-400zł, mniej więcej oczywiście. Czy coś takiego jak np. Technics SL-BD20D albo SL-BD3 bo one chodzą mniej więcej w takich cenach, miałoby sens? Czy może szukać jakichś innych modeli albo innych firm? Prosiłbym o przykładowe modele lub wskazówki na co zwracać uwagę.

2.) Jak gramofon, który wybiorę z tych modeli podłączyć z moimi monitorami? Czy wystarczy właśnie zwykła przejściówka i podłączenie do interfejsu lub bezpośrednio monitorów, czy coś jeszcze? Bo podejrzewam że coś takiego jak wzmacniacz gramofonowy raczej nie, skoro monitory są aktywne.

Z góry dziękuję za wszystkie wskazówki.
Awatar użytkownika
tollo
Posty: 1213
Rejestracja: 29 wrz 2013, 23:36
Lokalizacja: Zgierz

Gramofon + monitory aktywne Yamaha HS50m

#2

Post autor: tollo »

koziol_matol pisze:po pierwsze nie mają wzmacniacza, ale to jak rozumiem nie powinno stanowić problemu bo moje monitory są aktywne.
NIe stanowi to problemu. Monitory aktywne mają wbudowany wzmacniacz, ale nie mają przedwzmacniacza.... :) Poczytaj http://winyl.net/viewtopic.php?f=43&t=3421
koziol_matol pisze:Ale zastanawiam się jak ewentualnie podłączyć je, bo te monitory mają tylko po jednym wejściu duży jack i mikrofonowym, tymczasem gramofony jak patrzyłem najczęściej mają wyjścia na czincze.
Gramofon -> przedwzmacniacz -> monitory aktywne. Z gramofonu idzie 2RCA (+ czasami osobno uziemienie), podłączasz to pod przedwzmacniacz (nie zapomnij o uziemieniu jak jest osobno), monitory aktywne do przedwzmacniacza. EDIT. Z tego co widzę sygnał z tych kolumn idzie takim kablem. Obrazek
Jack 6.3mm x2 wpinasz w monitory a Jack 3.5mm za pomocą kabla Gniazdo Jack 3.5mm - Wtyki RCA x2. Taki jak na zdjęciu. Obrazek albo bez kabla Obrazek
koziol_matol pisze: Czy coś takiego jak np. Technics SL-BD20D albo SL-BD3 bo one chodzą mniej więcej w takich cenach, miałoby sens?
Gramofony mają mocnowanie na wkładki T4. Poczytaj http://winyl.net/viewtopic.php?f=12&t=4 ... =t4p#p3351
koziol_matol pisze:zy może szukać jakichś innych modeli albo innych firm?
Inne modele według mnie tak, inna firma też, Technicsy teraz chodzą w cenach dosyć wysokich i dostać gramofon 1/2" od nich w tym zakresie jest ciężko. Lepiej celować w inne firmy, szukać okazji w technicsach.

Co do gramofonu. Napisz w wątku zakupowym. http://winyl.net/viewtopic.php?f=46&t=636&start=720 Tutaj nie miejsce na polecanie. :)
ODPOWIEDZ