"Brumienie" przy podłączonym komputerze.

Jak to wszystko połączyć?
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
grummer
Posty: 409
Rejestracja: 21 cze 2013, 03:41

"Brumienie" przy podłączonym komputerze.

#1

Post autor: grummer »

Poradziłem sobie w końcu ze swoją Wegą. Mianowicie wymieniłem kable sygnałowe razem kabelkami od ramienia (jeszcze raz dziękuję Zbyszkowi za kawał dobrej roboty) i jak na złość pod koniec mojej pracy została w końcu udostępniona serwisówka do mojego modelu w sieci :x. Jednak po tej całej wymianie pojawił się jeden problem, który być może już istniał wcześniej przed wymianą. Otóż niedawno złożyłem sobie komputer (zaraz po tym jak spieprzyłem swój gramofon) i przy podłączeniu komputera, gramofonu i wzmacniacza do jednej listwy słychać brumienie w głośnikach i słuchawkach. Listwa jest z zabezpieczeniem antyprzepięciowym i komputer ma gniazdko uziemiające, gramofon i wzmacniacz już nie. Wiem na pewno, że powodem tego jest zasilacz w kompie, a nieczystości nasilają się przy scrollowaniu myszką. Nowy RCA różni się trochę konstrukcją od starego, ponieważ masa wychodzi w kabelku razem z chinchami i wpina się ją pod GND we wzmacniaczu. Natomiast samo brumienie występuje przy wyłączonym gramofonie, ale podpiętymi chinchami i masą do włączonego wzmacniacza ustawionego na phono. Dodam, że na pewno nic nie zostało zwalone przy lutowaniu. Wszystkie masy zostały wlutowane w jedno miejsce na płytce tak jak było wcześniej.Wkładka też została podłączona poprawnie wg instrukcji. Przy odłączeniu kabla od komputera, monitora problem z brumieniem zanika. Czy jest to normalne? Chciałem zgrywać płyty do formatu cyfrowego, a akurat mam jedno gniazdo w pobliżu, gdzie mogę to wszystko podłączyć. Obok we wzmacniaczu mam wpięte chinche od karty muzycznej, które też powodują lekkie buczenie (słychać je dopiero przy 1/2 głośności). Przy podłączonym kompie buczenie nasila się kiedy zbliżam się do ramienia, przy odłączonym nasila się minimalnie. Proszę o poradę :)

Gramofon: Wega JPS 352P (Sony PS-T25)
Wzmacniacz: Technics SU-7300K
andre
Posty: 548
Rejestracja: 03 sty 2012, 16:25

"Brumienie" przy podłączonym komputerze.

#2

Post autor: andre »

Czy gniazdko w ścianie ma uziemienie tzn "bolec" ? Czy gramofon był podpinany tylko pod listwę czy pod inne gniazdo w ścianie niezależnie od reszty?
Awatar użytkownika
grummer
Posty: 409
Rejestracja: 21 cze 2013, 03:41

Re: "Brumienie" przy podłączonym komputerze.

#3

Post autor: grummer »

andre pisze:Czy gniazdko w ścianie ma uziemienie tzn "bolec" ? Czy gramofon był podpinany tylko pod listwę czy pod inne gniazdo w ścianie niezależnie od reszty?
Tak, gniazdko ma uziemienie. Podpinałem gramofon, ale pod złodziejkę włożoną w to samo gniazdo co listwa ze wzmacniaczem i komputerem. Niestety drugie gniazdko jest troszkę za daleko i muszę zdobyć jakąś listwę, żeby sprawdzić jak to się zachowa.
zbyszek1982
Posty: 5029
Rejestracja: 31 gru 2012, 19:11

"Brumienie" przy podłączonym komputerze.

#4

Post autor: zbyszek1982 »

Jak wygląda dokładnie połączenie między wzmacniaczem a komputerem?

Czy komputer jest podpięty przez pętlę magnetofonową? (w sensie, że najpierw idą kable z wyjścia we wzm. do wejścia w komp, a potem idą z powrotem z wyjścia w komp. do wejścia we wzm?).
Awatar użytkownika
grummer
Posty: 409
Rejestracja: 21 cze 2013, 03:41

Re: "Brumienie" przy podłączonym komputerze.

#5

Post autor: grummer »

zbyszek1982 pisze:Jak wygląda dokładnie połączenie między wzmacniaczem a komputerem?

Czy komputer jest podpięty przez pętlę magnetofonową? (w sensie, że najpierw idą kable z wyjścia we wzm. do wejścia w komp, a potem idą z powrotem z wyjścia w komp. do wejścia we wzm?).
Do komputera podpięta jest zewnętrzna karta dźwiękowa USB, od której chinche (te które zamówiłeś) idą do wzmacniacza i są wpięte pod gniazdo tuner.
Ostatnio zmieniony 13 lut 2014, 11:17 przez grummer, łącznie zmieniany 1 raz.
zbyszek1982
Posty: 5029
Rejestracja: 31 gru 2012, 19:11

"Brumienie" przy podłączonym komputerze.

#6

Post autor: zbyszek1982 »

A coś się zmienia jak podłączysz sygnał wychodzący komputera do wejścia "playback" w pętli magnetofonowej?
Awatar użytkownika
grummer
Posty: 409
Rejestracja: 21 cze 2013, 03:41

Re: "Brumienie" przy podłączonym komputerze.

#7

Post autor: grummer »

zbyszek1982 pisze:A coś się zmienia jak podłączysz sygnał wychodzący komputera do wejścia "playback" w pętli magnetofonowej?
Tego jeszcze nie próbowałem. Podłączałem jedynie pod Rec Tape, żeby coś nagrać i słyszałem tylko buczenie i w tle grającą muzykę z nagrania.
zbyszek1982
Posty: 5029
Rejestracja: 31 gru 2012, 19:11

"Brumienie" przy podłączonym komputerze.

#8

Post autor: zbyszek1982 »

Zobacz jeszcze czy coś się zmieni jak podłączysz sygnał wychodzący ze wzmacn. bezpośrednio do komputera, z pominięciem tej zewnętrznej karty dźwiękowej.
Awatar użytkownika
grummer
Posty: 409
Rejestracja: 21 cze 2013, 03:41

Re: "Brumienie" przy podłączonym komputerze.

#9

Post autor: grummer »

zbyszek1982 pisze:Zobacz jeszcze czy coś się zmieni jak podłączysz sygnał wychodzący ze wzmacn. bezpośrednio do komputera, z pominięciem tej zewnętrznej karty dźwiękowej.
Zobaczę po powrocie do domu :) Poczytałem o izolatorze masy i to urządzenie średnio się nadaje do gramofonów. Nie jest przystosowane do wejść phono.
zbyszek1982
Posty: 5029
Rejestracja: 31 gru 2012, 19:11

"Brumienie" przy podłączonym komputerze.

#10

Post autor: zbyszek1982 »

Ja myślę, że problem nie jest z gramofonem, tylko z komputerem. Ten separator masy można ew wpiąć pomiędzy komputer a wzmacniacz.
Awatar użytkownika
grummer
Posty: 409
Rejestracja: 21 cze 2013, 03:41

Re: "Brumienie" przy podłączonym komputerze.

#11

Post autor: grummer »

zbyszek1982 pisze:Ja myślę, że problem nie jest z gramofonem, tylko z komputerem. Ten separator masy można ew wpiąć pomiędzy komputer a wzmacniacz.
Hmm, tylko przypominałem sobie, że buczenie następuje jak tylko kabel od kompa zostanie włożony w tę samą listwę co wzmacniacz i gramofon. Nawet bez wpiętych chinchy od karty muzycznej... Jeszcze raz to dzisiaj sprawdzę.
zbyszek1982
Posty: 5029
Rejestracja: 31 gru 2012, 19:11

"Brumienie" przy podłączonym komputerze.

#12

Post autor: zbyszek1982 »

To mi wygląda tak jakby komputer siał po sieci zakłóceniami.

Masz w ogóle w gniazdku przewód uziemiający, czy masz tylko zmostkowany bolec z przewodem zerowym? Jak gniazdko jest podwójne, to spróbuj przypiąć listwę do drugiego gniazda. Tylko uważaj, bo jak masz źle podłączone kable od zasilacza w komputerze, to możesz sobie puścić fazę na obudowę komputera.
Awatar użytkownika
grummer
Posty: 409
Rejestracja: 21 cze 2013, 03:41

Re: "Brumienie" przy podłączonym komputerze.

#13

Post autor: grummer »

Mam zwyczajny kabel:

Obrazek

I taką listwę:

Obrazek

To wszystko podpięte jest do gniazda z bolcem w ścianie. Niestety mam pojedyncze gniazdko. Jak się dowiedziałem, żadne gniazdko w domu nie ma uziemienia, bo jeszcze instalacja nie jest skończona. Dzisiaj spróbuję dorwać drugą listwę i podpiąć gramofon i wzmacniacz do innego gniazda.
zbyszek1982
Posty: 5029
Rejestracja: 31 gru 2012, 19:11

"Brumienie" przy podłączonym komputerze.

#14

Post autor: zbyszek1982 »

grummer pisze:Niestety mam pojedyncze gniazdko.

To akurat dobrze.
grummer pisze:Jak się dowiedziałem, żadne gniazdko w domu nie ma uziemienia, bo jeszcze instalacja nie jest skończona.
No to słabo. Ja zacząłem od uziomu jak robiłem instalację.
Awatar użytkownika
grummer
Posty: 409
Rejestracja: 21 cze 2013, 03:41

Re: "Brumienie" przy podłączonym komputerze.

#15

Post autor: grummer »

Okazało się, że to komputer sieje takie brudy. Miałem też pomylone lewy kanał z prawym we wkładce. Po poprawnym podłączeniu zniknęły wszelkie buczenia, nawet przy 1/2 głośności. Gramofon gra bardzo czysto, igła się rozegrała przy 3 płycie i brzmi to świetnie. W końcu słyszę szczegóły. Komputer oczywiście pójdzie do innego gniazdka i myślę że problem zostanie rozwiązany raz na zawsze.
ODPOWIEDZ